DAGBLAD VOOR AMERSFOORT' EN OMSTREKEN. Schadevergoeding. No. 168. DONDERDAG 21 JULI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. Hoofdredacteur R. RI.I HENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. m IflUU'illUllA 'iu uimiui-iijii-J— Bureau: KLKINI1 Ha Mi 6. Telel. Interr. 183. Prijs tier Advertentiün: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederan regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd liet Alg. Binnen-en Buiten landsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b* 78 Amsterdam De publieke opinie is ten opzichte wat rechtens is ten aanzien tan schadevergoe ding bij een onrechtmatige daad, heel vaak op een dwaalspoor. En stellig zal men weinigen overtuigd vinden van de waarheid, dat in zekere ge vallen ook nalatigheid, bijvoorbeeld in het beantwoorden van een brief, een veroor deeling tot schadevergoeding kan met zich brengen. Een interessant geval, dat voor leeken op dit gebied een ander licht kan werpen, behandelde dezer dagen het Duitsche Reichsgericht. Iemand had een ander om inlichtingen gevraagd. De ander had niet geantwoord. En het Reichsgericht vond dat in zoo'n geval wel degelijk aanleiding kon zijn tot veroordeeling tot schadevergoeding. Nu willen wij allerminst zeggen, dat in ons land precieB hetzelfde zou gebeuren. Wij willen oob positief recht er buiten laten en liever het geval eenigsziDs uit voeriger meedeelen. Men kan dan heel gemakkelijk analogieën bedenken van het Duitsche feit. De zaak was deze. A. was B. geld schuldig. A. kon niet betalen. B. dreigde. Toen kwam A. met oen geschreven borgtocht van een goede vriend C. B. vertrouwde de zaak niet geheel en schreef aan C. of hij zoo vriendelyk zou willen zijn even te bevestigen, dat hij die borgstellmg geteekend had. C. dacht er niet aan. Hij gooide den brief in de prullecnand en zeide waarschijn lijk bij zich zelfik zal wel oppassen. Ik zou B. een brief van mij in banden geven 1 Dank je wel. Ik houd mij erbuiten. De zaak lijkt mij niet in orde. Want ik heb zoo'n borgstelling niet geteekend. Maar ik wil A niet in de gevangenis b'engej. En dus basta. B. kreeg dus geen antwoord. Waarschijn lijk trok hij daaru-t de gevolgtrekking, dat C dus wel borg was gebleven Hij ging dus voort met A cred'et te verletnen, mot dit gevolg, dat hij ten slotte 3000 mark schade leed. Want de handteekening onder de borgtocht bleek inderdaad vcrvalscht "Voor vergoeding van die schade nu sprak hij C in rechten aan, redeneerend „Gij, „C. wist, dat die schriftelijke bovgstelling „valsch was. Gij waar. dus verplicht ge dweest mij te waarschuwen. Gij hebt dat „niet gedaan. Door uw toedoen dwalend, „heb ik dus schade geleden. En die schade „moet gij mij vergoeden". B. sprak C. dus in rechten aan. De rech ters, die te vergelijken zijn met die van onze arrondissements rechtbanken en van onze ho ven wezen B'6 eisch van de hand. Doch bij het opperste gerechtshof vond B. medegevoel. Hadden de eerste instanties geen rechterlijke verplichting willen erkennen tot beantwoor ding van den informatie-vragenden brief, de hoogste rechter vond in het niet ant woorden strijd met de goede zeden, waar door de gedaagde den plicht kreeg tot schadevergoeding. Er was h>er wel niet een rechtelijke verplichting tot schrijven, doch de gedaagde had toch ook niet gehandeld naar de voor schriften, welke rechtschapen menschen in zulke gevallen pleegden te volgen. Het was niet mogelijk hier algemeene regelen te geven. Elk geval moet in dit verband op zichzelf genomen worden en met alle speciale oms'mdighcden moet rekening worden gehouden. Maar deze omstandig heden kunnen toch zoo zijn, dat een z n ijgen als in dit geval moet worden beschouwd als in strijd met de goede zeden. Zoo oordeelde het Duitsche opperste ge rechtshof. Eu al kan men daaruit niet af- lijden, dat het ook zoo bij ons zou gaan, wij vleien ons toch met de gedachte dat wij enkele lezers iets nieuws hebben mede gedeeld door te vertellen wat in Duitsch- land recht is op dit gebied. FRANKRIJK. De „Matin" maakt melding van een ge vaarlijke industrie in Zuid Frankrijk. Eenige fabrikanten maken daar van lom pen en gebruikte verbandstoffen dekens, welke tegen lagen prijs op het platteland aan den man worden gebracht. Voordat tot de bewerking wordt over gegaan, worden de, voornamelijk uit Duitsch- land, aangevoerde balon, zoogenaamd ge desinfecteerd, nadat vrouwen en kinderen de compressen, watten enz. hebben uit gezocht en gerangschikt! De douane- en de gezondheidsdiensten verzekeren, dat zij niet het recht hebbeu aan de grens deze colli's aan te houden, zooals een pak onze delijke boeken. Eveumin schijnt met moge lijk den patroons te verbieden, vrouwen en kinderen met dit afschuwelijke werk te belasten. Het blad driDgt aan op krachtige bestrijding vau dezen handel. DUITSCHLAND. Onder den titel „een misverstand" pu'oli- ceert„de Frankf. Ztg. het merkwaardige verhaal van een legerkorps in Saksen dat twee commandeercnde geueraals heeft; een die werkelijk commandeert, en een die toekijkt en afwacht totdat de plaats voor hem vrijkomt. Dit misverstand is ontstaan door een mcdedeeling van den commandant van bet Xlle legerkorps, die gezegd liad in een kring vo.n vrienden, dat hij wel rust zou willen nemen. Dit gezegde was oveigebracht naar „hoogste" en „aller hoogste" instanties, met het gevolg, dat een div.sic-generaal uit Leipzig tot com- mandeerend generaal van bet Nile leger korps werd benoemd. Het bleek echter, dat de commandant van dat korps nog volstrekt geen plan had om heen te geen, en dat de koning van Saksen hem daartoe ook niet wilde noodzaken. Doch de opvol ger was benoemd, en wenschte natuurlijk ambt er. salaris als commandeerend generaal te ontvauven. Om er eeD mouw aan te passen is de nieuwbakken commandeeiende generaal zonder commando voorloopig a la suite gevoerd, en te Dresden geplaatst. De Frankf. Ztg. wjjst er op, dat niet de beide geueraals hier slachtoffers zijn van bet misverstand, maar de belasting betalers, die nu de kosteu van twee com mandanten voor één legerkorps op de begrooting vinden. De andere vacatures, door die beneming ontstaan, moesten ook worden aangevuld van divisie commandant naar beneden, zoodat er feitelijk een gene raal meer is dan de organisatie toestaat. Het blad verwacht, dat deze zonderlinge wijze om met de belastingen om te springen in don Rijksdag zal worden ter sprake gebracht. Het is al erg genoeg, zegt het blad, dat hot legerbestuur jaarlijks zooveel officieren en generaals kan pensionneeren n! het wenscht; de wetgevende macht moet maatregelen nemen om te zorgen, dat niet tweemaal dezelfde uitgave wordt gedaan voor één commando over een legcr- kotps, al is het ook tengevolge van een misverstand. SPANJE. De arbeidersorganisaties hebden besloten voorloopig niet over te gaan tot afkondi ging van algemeene staking. Zij zullen daarmede wachten lot zij het oogenblik gunstig en de maatregel noodzakelijk achten. De regeering weigert in te gaan op het verzoek van sommige patroons te Bilbao om de grondwettelijke waarborgen te schor sen Zij houdt troepen gereed met het oog op eventualiteiten, maar denkt er niet over maatregelen te treffen, zoolang orde en rust blijven heerschcn. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. Juist nu men bezig [is den vroegeren aartshertog Johonn Salvator dood te ver klaren, ten einde zijn erfenis in ontvangst te kunnen nomen, publiceert de „Dornière Heure" van Brussel een interview met den heer Lecointc, vroeger commandant van de Belgica, thans wetenschappelijk directeur van het observatorium te Uccie, die be weert Jan Orth, alias Aartshertog Johann- Salvator, ongeveer 10 jaar geleden ontmoet te hebben. Toen de heer Lecointe het portret van Orth zag, zeide hij, dat is de man met wien ik gedurende den winter van 1889 eeuige dagen in de Andes heb doorge bracht. Ik herkende hem aan zijn blik. Hoc kwaamt ge, vroeg de medewerker van de Dernière Heüro, met dien onbe kende in aanraking. Ik had, luidde kei antwoord, terugkee- lorido van een Zuid Poolexpeditie, de Bel gica te Santa Cruz voiiaïen, met de bedoe ling te Boulogne weer aan boord te gaan Ik kwam 's avonds aan den oever van het Argent'jnscho meer. Ik werd daar ontvan gen door een grooten troep honden, die mij bij een in de nabijheid gelegen tent brachten. Daar op 400 a 500 K. M. van de bewoonde wereld woonde iu volkomen afzondering een man, die Pran3ch, EngeLch. Russisch en Duitsch sprak en naar mij voorkwam van hooge gebooite was Hij leefde daar blijkbaar ettelijke jaren. Hij jaagde voel en kon z:ch, doordat er wild in overvloed was, gemakkelijk voeden. Ik bracht eerst 8, daarna nog 3 dagen bij hem door en ik heb in het „Bulletin ge- ogrsphique" in een artikel getiteld „Voyage en Patagonië Van het geval melding ge maakt. In een door 3000 personen bezochte feestelijke bijeenkomst te Praag, ter her denking van den Tsjechischeu hervormer IIuss, heeft de afgevaardigde professor Masa- ryk, een der Tsjechische leiders, een rede voering gehouden, waai'.n bij er op wees tioDuitschland op andere wijze dan Oos tenrijk op de Borromaeus-encycliek geant woord had. Hij wraakte de uuingen van den Paus, die de harvormers ketters had genoemd en verklaarde, dat alleen een onbeschaafd mcn6ch de Tsj mhische hervor mers Huss en Comenius voor ketters en vereerders van de buik kon houden. Het Tsjechische volk moest, zoo besloot de redenaar onder grooten byval, het Katho licisme in zich overwinnen en zich gees telijk en psychisch van Rome losmaken. ITALIË. Het is iu den gemeenteraad van Rome Maandagavond heftig toegegaan. De socialist Ferrari begon met een pro test, nameDS zijne partij, tegen de hulde die burgemeester Nathan, wiens administra tief beleid hjj roemde, aan den Tsaar heeft gebracht. Daarna kwam de socialist Storlini er tegen op, dat de rijke Prins Odoscalohi, die een groot gedeelte van 't jaar buiten Rome doorbrengt, zich vrjjflpin van belasting wist te verschaffen. Hij voer heftig uit over die onrechtvaardigheid en noemde do Romeiu- sche prinsen „bloedzuigers en vijanden des volks". Prins Torlouia verdedigde de prinsen met evenveel vuur als Sterliui hen aanviel. Maar ten slotte maakte de burgemeester, onder vroolijke instemmingsbetuigingeu van de raadsleden en de publieke tribune, een einde aan den woordenstrijd, door do twee tegenstanders bij den arm te grjjpen en hunne handen in elkander te leggen. TURKIJE. Gisteren is te Constantinopel weder een volksvertegenwoordiger, het kamerlid Riza- noer, in hechtenis genomen als mede plichtig aaD de. onlangs ontdekte samen zwering. Volgens een gerucht is onder de velen die in hechtenis werden genomen iu ver band met de pas ontdekte samenzwering, ook Prins Achmed, zoon van den gewezen Sultan Abdul Hauiid. MONTENEGRO. Wij hebben reeds medegedeeld, dat Mon tenegro, bij gelegenheid van het 50-jarig regeeringsjubileuui van vorst Nikita tot een koninkrijk zal worden verheven en dat deze JJontenegiijusche vorst zich, evenals Ferdinand van Bulgarije en Peter van Ser vië deden, de koningskroon zal opzetten. Dit bericht werd aanvankelijk in Italië met groote instemming opgenomen, wijl daar door de vader van koning Elena een ver hooging op de. titiila tuil I-ladder der vorste lijke personeo zou ondergaan. Maar sedert blijkt daarover groote ontstemïning be- giutute heerschen in Servië. Koning Peter kan niet verdragen, schijnt het, dat zijn schoonvader ook koning wordt. En verschillende Servische en Italiaan- sche bladen zien er een gevaar in, dat Oostenrijk het plan van Nikita van Monte negro zoo vriendelijk steunt; zij vertrou wen dat zaakje niet, en zoeken een adder tje in het gras. Waarschijnlijk vermoeden zij, dat Oostenrijk belang er bij beeft, om onvrede te stoken tusscheu schoonvader en schoonzoon, den vorst van Montenegro en koning van Servië. Waaruit blijkt dat de verheffing van deD vorst van Montenegro, die door alle mogendheden is goedgekeurd, bij de Bal kan-vorsten niet op dezelfde eenstemmig heid bogen kan. RUSLAND. De cholera-epidemie in Petersburg breidt zich snel uit. Het aantal sterfgevallen is in verhouding tot het aantal patiënten zeer hoog. Eergisteren bedroog hot aantal dooden 29.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1