"kunst en wetenschappen" WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorn. 10.50 uur. Do Bilt, 21 Juli 1910. Hoogste barometerstand 771.7 m.M. te Horta laagste 744.7 m.M te Stornoway. Verwachting tot den avond van 22 Juli 1910. Meest matige tot krachtige W.-lijke tot Z.W.-Iijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt of betrokken regenbuien. Temperatuur Dezelfde. (Barometerstand le AMERSFOORT. 754 m. M. Vorige stand te 12 uur 758 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 68 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 20 Juli des 's morgens 7 uur is 65" F. Een buitenkansje door de ongevallenwet. Dezer dagen ont vingen wij zoo schrijft de Risico-Bank een beslissing van het bestuur der R. V. B., welke onze aandacht vestigde op eene lacune der Ongevallenwet 1901, die slechts zeer zelden aan het licht zal treden, doch vermoedelijk herhaaldelijk aanleiding geeft tot ongemotiveerde „buitenkansjes". Bedoelde lacune schuilt in art. 23 der On gevallenwet 1911. Volgens dit artikel heeft hij, die de begrafenis van den door een ongeval gedooden arbeider heeft bekostigd, recht op vergoeding dier begrafeniskosten ten bedrage van een som gelijk aan 30 maal het dagloon van den overledene. In de meeste gevallen worden deze be grafeniskosten betaald door één persoon, die dan de genoemde vergoeding van de Rijksverzekeringsbank in haar geheel ont vangt. Het is in dat geval niet noodig te onderzoeken, hoeveel de betrokkene voor de begrafenis heeft betaald, want hij krijgt toch altijd 30 maal het dagloon vergoed. Zoodoende is er bijna nooit gelegenheid of aanleiding om na te gaan of de betrokkene te veel of te weinig ontvangt. In het onder havige geval was de begrafenis echter be kostigd voor een deel door het gemeente bestuur, voor een ander deel door den werkgever. Nu hadden ieder dezer dus recht op een deel der wettelijke vergoeding van 30 maal het dagloon des overledene en we) in verhonding der door hen betaalde be dragen. Er moest dus in dat geval worden onderzocht hoeveel ieder had betaald. En nu bleek uit dit onderzoek, dat de gemeente 18 en de werkgever 6 gul den had bijgedragen. Daarop kregen de gemeente en de werkgever respectieve lijk vergoed 18/24 en 6/24 van het be drag van 30 maal het dagloon, of te wel de gemeente f 33.43'/i en de werkgever f 11.141/2 Zoodat beiden een aardig bui tenkansje hadden. Dergelijke ongemotiveer de buitenkansjes zouden worden voorkomen, wanneer werd bepaald dat vergoed wor den de begrafeniskosten tot een maximum van 20 maal het dagloon van den overledene. Ziekteverzekering. Het wetsontwerp betreffende de Ziekteverzeke ring is bij de Tweede Kamer ingekomen. Het geschil te Enschede. Het comité der uitgesloten ongeorgani seerde textielarbeiders heeft gisteravond een openbare vergadering gehouden om te spre ken over het oprichting van eene steunbe weging voor de ongeorganiseerde uitgeslo- teneu. Op deze vergadering was ook de bur gerij uitgenoodigd; enkelen waren aanwezig, alsook de besturen dei organisaties. Deze deelden mede dat zij alleen bereid waren moreelen steun te verleenen, aangezien hunne reglementen niet toelaten ook gel delijk te steunen. Het meerendeel der aanwezige burgers was van gevoelen, dat de ongeorganiseer den een groote fout hadden begaan door zich niet by eene vakvereeniging aan te sluiten. Nadat echter kapelaan De Bouter me dedeelde, hoewel ook hij niet veel gevoel de voor ongeorganiseerdeu, geen bezwaar te hebben om mede te werken tot het wel slagen dezer steunbeweging, verklaarde zich daartoe ook bereid de heeren dr. A van der Horst, arts; Justus Weijl, fabrikant, G. B. Holst, lid der Provinciale Staten, cu J. Winkels, lid van de Gemeenteraad. Besloten werd nog eenigen notabelen ingezetenen te verzoeken hun naam aan deze steunbeweging te geven. Financieele verhouding r ij k-? e m e e u t e. Ter kennis van de ge meentebesturen is gebracht een circulaire van den Minister van Financiën, waarin deze meedeelt, dat ook door hem noodza kelijk wordt geacht bij de berekening van het bedrag der uitkcering aan de gemeen te^ over het jaar 1910 ingevolge de wet van 24 Mei 1897, als het cijfer der bevol king op 1 Januari jl. aan te nemen, dat hetwelk wordt aangewezen door do uit komsten der laatstelijk plaats gehad heb bende volkstelling, evenals in 1900 ge schiedde. Baantjes-jagerij. De Nederlander schrijft Herhaaldelijk hooren wij Kamerleden klagen over de bijkans stelselmatige wijze, waarop zij door belanghebbende worden aangezocht om eene door hen gewenschte benoeming te bevorderen. Niet alleen do directe belanghebbenden, van wie dit zeer wel te begrijpen is, daar ieder meent steeds „een kruiwagen" noodig te hebben en de Kamerleden de kruiwagens zijn die 't dichtst bij de deur staan maar ook de gemeenteleden doen zulks, vooral bij benoemingen van burgemeesters. Dat deze heeren de regeering zelve op hunne ge meentebelangen opmerkzaam maken, is hun niet euvel te duiden en heeft in vele gevallen zijn nut. Maar iets geheel anders wordt het, indien men „zijn afgevaardigde" daarbij in den arm neemt. Dan wordt het meer en meer een partijzaak en komt het belang der gemeente niet meer tot zijn recht. Frankrijk leert ons hoe, onder in vloed der revolutionnaire beginselen, dat kwaad reeds is ingekankerd, en de Député, omjïin „de gunst en klandizie" te blijven, de dienaar werdt van zyn kiezers. Als wij „de Revolutie" niet alleen met de lippen, maar ook met de daad willen bestrijden, behooren wij ons zorgvuldig te wachten van het overnemen dier verkeerde praktijk, die ook bij ons kankerachtige gezwellen zou knnnen doen ontstaan. Land en Volk voegt er by: De waarschuwing is volkomen van pas. Of zij zal baten is een andere vraag. De hier bedoelde revolutionnaire actie woekert on der de anti-revolutionnairen niet het minst. Wat duivel, waarvoor bestaat er anders ook een coalitie De Zeppelin-stmlie-expeditie. "Wij maakten reeds melding van oen voor-expeditie, die naar Spitsbergen vertrok om o.m. de voorwaarden van een expeditie per luchtschip naar de Pool te bestudeeren. De „Mainz", het schip waarmee de leder, der expeditie afgereisd zijn, had o.a. aan boord prins Heinrich van Pruisen, den protector der onderneming, en graaf Zep pelin zelf. Leider der expeditie is de kapi tein-luitenant ter zee Hiliners. Naast het bovengenoemde doel zal men echter ook wetenschappelijke onderzoekin gen verrichten, die met een eventueelen pooltocht per luchtschip niet in verband staan. Een aantal geleerden is dan ook aan boord van de „Mainz" mede naar het Noor den gegaan. Het zyn graaf Zeppelin en de luchtkapitein Lau, die alleen verschillende mogelijkheden betreffende de luchtvaart zullen nagaan, zoo het onderzoek van de atmosferische toestanden, de vraag van de mogelijke uitvoering van een verankering van luchtschepen op de poolreis en het uitzien naar een plaats, geschikt voor den bouw van een hal voor de berging van een luchtschip. In het gebied van het eeuwige ijs zal men met een kleine, in 't bijzonder daar toe uitgeruste Noorweegsche stoomboot „Phoenix" doordringen Wij hebben reeds gemeld, dat de „Mainz" gezamelijk met dit schip uit Tromsoe vertrokken is. Tot vaststelling van de lnchtstroomingen voert de expeditie een ballon captif mee van 500 Ms. inhoud en tot vulling daarvan ook 1500 M3 waterstof in flesschen. Op de brug boven het achterdek van de „Mainz" is een soort windas aangebracht om behulpzaam te zijn bij het opstijgen van den ballon. Buiten dezen laatsten zijn er uog eou aantal kleinere ballons van 2 M:;. inhoud eveneens tot onderzoek van de luchtetrooraingon. Yerder zal worden nagegaan of werke lijk, zooals men tot nog toe aanneemt, de draadloozo telegrafie op hooge breedte onderhevig is aan atmosferische storingen, en zal in opdracht van den Norddeutschen Loyd kartographische arbeid worden ver richt in enkele baaien van Spitsbergen, die zich voor een bezoek van stoombooten met plezierreizigers eigenen. Het schip zelf is zooveel mogelijk voor deze wetenschappe lijke onderzoekingen ingericht. Over den duur der expeditie is nog niets bepaald. De „Mainz" echter zal over een maand of twee terugkeeren. In de derde algemeene bijeenkomst van den Ned. Gymnasiasten Bond, Diusdag te Groningen gehouden, is tot 2e secretaresse gekozen mej. Agathe M. Beumée, alhier. De Amersf. schietvereeniging „Prins Hendrik" staat op het nationaal1 schiet- concours te Enschede No. 5 in den korps wedstrijd buks. Op 1 en 2 Sept. zal in de omstreken van Amersfoort een oefening plaats hebben van personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. De leiding van het tactische gedeelte wordt opgedragen aan kolonel Spieringhs, commandant van het 5e legiment infanterie. De leiding van de eigenlijke manoeuvre voor het geneeskundig personeel is in handen van den dirigeerende off. van gez. le kl. A. Butner, terwijl als ehef van den geneeskundigen dienst zal optreden de dirigeerende off. v. gez. 2e kl. dr. D. M. Pronk, te Leiden. AMERSF. KUNSTKRING. Zoo we reeds meedeelden houdt de Amersf. Kunstkring een permanente expo sitie in hotel Reichmann, dio in 't begin dezer maand geopend is, terwijl ieder be langstellende er vrijelijk een kijkje mag nemen. Evenals de vorige tentoonstelling, waar alleen werk van leden was geëxpo seerd, kunnen we ook deze voor een bezoek aanbevelen. Yan de leden sieren enkele stukken de wanden, terwijl door verschil lende schilders buiten den kring, degelijk werk is gezonden. De heer van Herwaarden geeft mooi in kleur een fraai schilderstuk „Birkhoven", terwijl een ander kringlid, de heer Fyn- vaudraat, een laantje op Birkhoven bijzon der goed heeft uitgevoerd. Aangeuaam doet aan „Vroege morgen" van den heer van Vloten, dat treft door groote stemmigheid van kleur, terwijl de heer v. Brussel in oen uitstekende pastel, „de Hooglaudsche weg" blijk geeft van fijn weik. Ook de twee krijtteekoningen van den heer Fr. van Rupprech geven bewijs van artistiek kunnen. We noemen slechts deze namen ook de stukken der andere leden mogen echter niet minder aanspraak makeu op veler belangstellmg, daar ongetwijfeld in de meeste evenveel goeds te vinden ts. Bijzonder wordt echter de aandacht ditmaal gevraagd voor het werk der met- leden, het meeste fraai in lijn en kleur, forsch van opvattiug en in goede uitvoering. Zoo o. a. de stukken van Jos. Hoevenaar en A. II. Koniug. die getuigen van fijnen zio, en van Bern. A. v. Boek, Agn. Gijs- wijt, M O. Lapidoth e. a., die werk zonden, dat spreekt van de meer dan gewone ca paciteiten dezer schilders. Vermelden we ten slotte, dat twee fraaie stukken in brons van August Falise mede geëxposeerd zijn. Men verzoekt ons mode te deelen, dat hedenavond, by gunstig weer (daar ziet het nog al naar uitl) alhier een Mara thon wedstrijd zal worden gehouden. De start heeft plaats om half acht bij het militair hospitaal, de finish is in Café Otte. Geloopen wordt: Hoovelakerweg, Tweede steeg, Hamersveld, Heiligenbergerweg. In de Amersf. zweminrichting werd gediplomeerd, mej. C. C, Schreuder die met goed gevolg de proef heeft afgelegd. De Kamer van Koophandel en Fa brieken houdt Zaterdagavond 8 uur oen buitengewone openbare vergadering ten Raadhuize. Deze vergaderiug is uitgeschre ven ter herdenking van het feit, dat de heer J. Ger. Kleber gedurende 25 jaar Voorzitter der Kamer is geweest. Noodlottige ontploffing. Ten gevolge van een noodlottige ontploffing die Maandag plaats had bij het aauleggen der nieuwe Apolische Aquaducten te Magenzana nabij Napels, werden vier werklieden gedood en twee zwaar gewond. Men was bezig met het verwyderen van rotsblokken door middel van dynamietpatronen. Een ploeg werklieden, die gedurende den morgen ter plaatse arbeidde, had ver geten een der dynamietpatronen, die reeds onder een rotsblok gelegd was, te laten ontploffen. Des middags kwam een nieuwe ploeg van zes werklieden, die niet konden vermoeden, hoever het opruimingswerk gevorderd was. Men begon met het verwijderen van het blok, waaronder des morgens de patroon was gelegd. De eerste houweelslag, die gedaan werd, had een vreeselijke ontplof fing tengevolge Vier werklieden werden letterlijk in stukken gescheurd, terwijl do beide anderen waaischijnlijk hun wonden niet zullen overleven. Opgewonden gemoedoren. In den tuin van het restaurant Kisten- macher bij Berlijn, zou Zaterdagavond do eindmatch in een worstelwedstrijd gehouden worden. Tegen sluitingsuur, half elf, ver soheen op do kampplaats een politieagent, die gebood, dat de match zou eindigen en de tuin ontruimd worden. Het publiek geraakte daardoor in zulk een woede, dat hec den agent begon te bombardeeren met bierpullen en andere voorwerpen. Men klom op stoelen en tafels, sloeg de lampen uit, zoodat de gê- heele tuin donker werd en begon verschrik kelijk te schreeuwen en te krijschen. Al wat vernielbaar was, werd vernield. Men haalde zelfs het ijzeren hek, wat don tuin omgaf, omver. Een groot aantal politie agenten was noodig, om het restaurant en den tuin ontruimd te krijgen. Ook werd een aantal menschen, niet zonder hevigen tegenstand, in hechtenis genomen. Een moord van v y t i e u ja ren her. De bevolking van Salzburg verkeert in groote opwinding door het rucht baar worden eener geheimzinnige moord zaak. Vijftien jaren geleden verdween daar een jong meisje van 17 jaar, dat iedercu dag melk naar de kazerne bracht, waar een bataljon infanterie van de landweer lag, zonder dat men te weten kwam, wat er van haar geworden was. Thans heeft een houthakker, Gederbra- ner geheeten, die nu, in de gevangenis zit de bekentenis afgelegd, dat hij destijds, toen hij zijn dienstplicht in de bewuste kazerne vervulde, met 20 zijner makkers het meisje gedood had en het lijk vervol gens begraven. Een onderofficier had hot jonge meisje bij zich gelokt en haar, na haar geweld te hebben aangedaan, op de chambréo aan zijn manschappen overgeleverd. De soldaten maakten zich vau de ongelukkige meester en vergrepen zicb allen op de schandelijkste wijze aan haar. Toen zij zagen, dat hun slachtoffer het bewustzijn had verloren, trachtten zij haar weer bij te brengen zonder er echter in te slagen. Door vrees bevangen, verborgen zy nu het lijk in een matras en begroeven het den volgenden nacht. Van de 20 schuldigen heeft men er 12 teruggevonden, die gearresteerd zijn; de anderen zijn dood. De onderofficier eerste aanleiding .tot het drama, is thans een zeer „hooggeacht" ambtenaar. Besmettel ij keprentbrief kaarten. Blijkens een mededeeling in het Rott. Nbld. houdt men aan het Post-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2