WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 23 Juli 1910. Hoogste barometerstand 775.5 m.M. te Horta laagste 747.0 m.M te Neufehrwasser. Verwachting tot den avond van 24 Juli 1910. Meest matige N.W.-lijke tot "W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht Afnemende be wolking, waarschijnlijk nog regenbuien. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 755 m. M. Vorige stand te 12 uur 754 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagsto hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSC HE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 23 Juli des 's morgens 7 uur is 62° F. kwamen op het bureau van de Matin ver tellen, dat Friedrich Otten een vroegere bediende van hen is, een Hamburger van geboorte, die daarvoor bij een koopman in betrekking was. De man beantwoordt overigens aan het sigualement, dat de heer Lecointe, do directeur van het observato rium te Uccle, van hem gaf en spreekt behalve Duitsch ook Spaansoh en Franseh. Do tent, waarvan fu 's heeren Lecointe's verhaal sprake was, werd hem door de heeren Rousson en Willems geschonken. De Irankfurter Zeitung meldt, dat het „Presbyterium der evangelischen Pfarr- gemeinde" to Weenen in bijzoudere zit ting een motie aannam, waarin het zijn smartelijke verbazing uitspreekt over de publiceering der Borromaeus encycliek in verschillende Oostenrijksche diocese-bladen en de hoop uitspreekt dat de Regeering de diep beleedigde evangelische bevolking genoegdoening zal verschaffen. TURKIJE. Uit Rome wordt aan de „Éclair" ge schreven, dat de apostolische gedelegeer de te Constantinopcl aan het Staatssecre tariaat van den Heiligen Stoel een kennis geving van de Turksche regeering heeft doen toekomen, waarin deze den vertegen woordiger van het Vatikaan mededeelt, dat zij besloten heeft van de Katholieke scho len in Turkije alle Grieksche priesters te verwijderen, dio daar onderwijs geven. Zij heeft den apostolischen gedelegeerde te vens verzocht de hoofden van scholen aan te zeggen de priesters onverwijld door an dere leerkrachten te vervangen. Men weet nog niet wat de Vaticaan zal antwoorden. De Porte publiceert een communi qué over do vermoording van den Duit- scher Unger te Haiffa, volgens hetwelk de overheid alle mogelijke maatregelen getrofien heeft om den moordenaar te ar- resteeren en de orde handhaven. Openbare Leeszaal In de Rot- terdamsche Raadszitting van gister deelde de voorzitter mede, dat iemand, die onbe kend wenschte te blijven f 100.000 aan de gemeente heeft aangeboden voor oprich tingskosten van een openbare bibliotheek. Er zijn geen voorwaarden gestold, alleen werd de wenBch geuit, dat do bouw op onbekrompen wijze zal worden uitgevoerd, zoodat Rotterdam een waarlijk schoon go- bouw rijker wordt. Daar de Raad nog niet besloten heeft tot den bouw, kon de burgemeester nog niet voorstellen het geschenk te aanvaar den. Toch stelue hij niettemin voor, namens den Raad, diepgevoelde erkentelijkheid te betuigen voor dit bewijs van liefde in het algomeen belang en van oprechten bur gerzin. Tunnel te Hilversum. Het Gemeentebestuur van Hilversum heeft van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten namens den minister van water staat bericht ontvangen, dat de vergunning tot het maken van een tunnel aau den overweg StationspleinLaarderweg zal ver leend worden, indien by het verzoek ge voegd wordt een in overleg met de Hol landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij gewijzigd plan, waarbij rekening wordt gehouden met de plannen van aansluiting voor de lijnen der Gooische stoomstram met die van genoemde spoorwegmaat schappij. Militaire Schoolcompag- n i e. Evenals te Amersfoort wordt thans ook een militaire schoolcompagnie te Breda gevoimd ter opleiding van reserve serganten der le categorie tot vaandrig. Directeur kapitein P. M. Vogelsaug. De cursus is aangevangen met 37 leerlingen van hot regiment grenadiers en jagers, het 2e, 3e, 4e, 6e en 8e regiment iufanterio. Abonnementskaarten. Met ingang van 1 Januari 1911 zullen, naar wij vernemen, in plaats van de abonne mentskaarten voor alle lijnen en van de groepenkaarten, thans verkrijgbaar gesteld door de Staatsspoor en de Nederl. Centraal- spoor, slechts algemcene abonnementskaar ten, geldig op alle in Nederland gelegen lijnen der btaatsspoor, der Nederl. Centraal- spoor, der Holl. IJzeren Spoor en der Noordbrabant-Duitsche Spoorwegmaatschap pij worden afgegeven. Referendum en Gemeen teraad. De Gemeenteraad vau Noord- Scharwoude had onlangs van de 5 vergun ningen 2 ingetrokken. Gedeputeerde Sta ten keurden dit besluit alleen goed, indien ook een derde werd ingetrokken, die golijk met de twee andere was verleend. Deze derde vergunuing was echter door den eigenaar duur gekocht. Intusschen schreef do redactie van de „Nieuwe Langedijker Courant" een n fereu- dum onder de burgers uit over de vraag: 2 of 5 vergunningen? Eergisteren besloot de Raad een beslissing te nemen na die volksstemming. Deze is gisteren gehouden en had tot uitslag 514 stemmen voor 5 en 310 voor 2. Met belangstelling wordt nu de beslissing van den Raad tegemoetgezien. Ontwerp Arbeidswet. Het Volk vernam van betrouwbare zijde, dat minister Talma het voornemen zou habbeu, de bij het ontwerp tot wyziging van de Arbeidswet voorgestelde bepaling volgens welke een jeugdig persoon en eene vrouw in fabrieken en werkplaatsen niet langer arbeid mogen verrichten dan tien uur per dag en des Zaterdags na 4 uur in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid meer mogen verrichten, bij nota van wijziging in dien zin te veranderen, dat öf in plaats van de 10 uren l0'/3 uur zal worden gesteld, öf het verbod om '.Zaterdags na 4 uur arbeid te verrichten weer komt te vervallen. De Borromaeus-encycliek. Het gisteren verschenen Utrechtsch Pre dikbeurtenblad moldt: „De kerkeraad heeft het volgende ant woord ontvangen op zijn adres aau II. M. do Koningin in zake de Borromaeus encycliek, dat, aangezien de kerkeraad in de eerste weken niet vergadert, langs dezen weg wordt bekend gemaakt. Het Loo, 14 Juli 1910. Hare Majesteit de Koningin hoeft mij opgedragen ter kennis te brengen van den kerkeraad der Nederduitsche Hei- vormde Gemeente te Utrecht, in ant woord op zijn schrijven van Juni j.l.: „dat Hare. Majesteit met waardeering de betuiging van daukbaarheid voor do zegeningen der gewetensvrijheid en dei- onafhankelijkheid des vaderlands, voor welke Harer Majestcits Voorvaderen hun leven hebben veil gehad, heeft ver nomen." De Particuliere Secietaris van H. M. de Koniugin, (w.g.) T. M. E. VAN GEEN." Mej. S. Klasstr behaalde iu de Amers- foortsche Zweminrichting het diploma als geoefend zwemster. Met ingang van 1 September is de kapitein A. M. van Genderen eervol ont heven uit zijn betrekking van leeraar aan den Hoofdcursus te Kaïnpen en ingedeeld bij het 5e regiment infanterie te Amers foort. Donderdag was als gast aan het diner van II. M. de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdyk o.a. genoodigd de gene- raal-utajoor Buhlman, commandant der 4e divisie infanterie alhier. EINDEXAMEN H. B. S. Van groep II zijn geslaagd de volgende leerlingen van de Amersfoortsche Iloogere Burgerschool: Ch. W. P Groeneveldt, D. N. Weutholt, J. F. van Lennep en A. M. C. Mazel. De afdeeling Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren houdt Dinsdag a.s. een vergadering in de Arend. Maandag krijgt Amersfoort bezoek van een 600 schoolkinderen uit Amsterdam, die onder geleide van eeu 80 ouderwijzers per extra trein om 9.10 alhier zulleu aankomen. De opstelling heeft plaats op de Koning- innelaan waar de kinderen, ieder met ee.i vlaggetje, in groepen worden geplaatst, elk voorafgegaan door een groote vlag. Voor afgegaan door de stafmuziek vau het le. regiment huzaren te paard trekt de stoet dan naar Birkhovcn, alwaar de dagverder zal worden doorgebracht. Met muziek zul len do kinderen weer naar den trein worden geleid, die om 6.35 vertrekt. Als nu hot tegen dien tijd maar uitgeregend is. Heden morgon trokken door onze stad, voorafgegaan door de muziek van het 5e regiment inf. het tweede regiment veld artillerie uit 's Gravenhago, dat 25 Juli het kamp bij Oldenbroek zal betrekken voor het houden van schietoefeningen. Het regiment zal te Nijkerk kantouueeren en vandaar Maandag verder trekken. BAARN. De heer G. Geijtenbeek, onder wijzer alhier, is geslaagd voor het examen- hoofdacte. Een meisje vermist. Dinsdag- morhen is Theodora Kraak, een meisje van 13 jaar te Oosterbeek wonende, spoor loos verdwenen Het meisje woonde te Oosterbeek bij haar ouders, in een huisje aan de Weverstraat. Sedert het vorige jaar Augustus bezocht Theodara dagelijks de naaischool aan den Zwarten weg (Lombok) te Arnhem. 'sMor- gens voor achten ging zij er heen wande len in gezelschap van eenige vriendinnet jes, tegen half een kwam zij thuis koffie drinken, althans wanneer ze niet te voren meedeelde, dat ze in Arnhem bleef, om b.v, eens naar de Markt te gaan. Maar dat vertelde ze haar moeder steeds te voren, opdat zij brood mee naar school kon nemen. Dinsdagmorgen voor acht uur is Dora als naar gewoonte op weg gegaan naar school, vergezeld door een vriendinnetje. Maar op school is zij niet geweest. Een slagersknecht heeft beide meisjes dien mor gen op weg gezien, nabij Haagstede. By den Haspel is Dora den weg onderlaugs ingeslagen, terwijl haar vriendinnetje recht doorliep naar school. Waar Dora Ooder- langs geweest is, werd niet opgehelderd, maar wel hebben twee personen haar na acht uur weder op den terugweg naar Oosterbeek ontmoet. In de eerste plaats de slager, die van boodschappen iu de stad terugkwam en iu de tweede plaats een mau met een pak kranten. Laatstgenoemde zag, dat het meisje huilde en vroeg wat et aan scheelde. Zij antwoordde niets dan weg, weg In het huisgezin vau Kraak heerschte, toen Dora 's middags niet naar gewoonte thuis kwam, en men hoordo, dat zij niet op school was geweest, groote ontsteltenis. De Burgemeester, mr. Reukttm, liet na- sporiugon doen doch te vergeefs. Woens dagmorgen om 4 uur trok men er met oen politiehond op uit, na te voren een paar kousen van het verdwenen meisje te hehben meegenomen; wel liep de hond tot bjj Onderlangs te snuffelen, maar daarop scheen hij het spoor bijster en liep daar naar zijn baas, die te Arnhem woont. Dit is al wat van de nasporingen tot dusver gedaan, valt te vertellen. Het meisje zelf was een vroolijk opge wekt kind, vrijmoedig van aard. Er bestond tusscheu haar en een vrien dinnetje sinds 8 dagen een verwijdering om een nietigheid. De kinderen, zoo ver telde ons de moeder, hadden eens gespeeld en toen had Dora zich laten ontvallen dat zij haar vriendinnetje „vervelend" vond. Dit heeft bij het vriendinnetje tot een koelere houding aanleiding gegeveu, zoo dat zij niet meer, zooals gewoonlijk, zich bij Dora en een ander meisje aansloot op weg naar de naaisohool. De moeder heeft die kleine ruzie gelaten voor hetgeen zy was, een nietigheid.Doch in werkelijkheid schijnt Dora zich die ver wijdering te hebben aangetrokken. In de laatste 8 dagen toch was zij, anders de vroolijkheid zelve, stil en teruggetrokken en wat zenuwachtig. Toen zij verleden Zatordag bij de firma Hoelen te Arnhem een hoeveelheid tabak moest koopen voor den winkel, was zij stil. De heer H., die later de moeder sprak, zei die Dora is toch een aardige babbelaarster, maar Za terdag was ze stil. Ook den Vrijdag te voren was ze teruggetrokken geweest. Een schoonzuster van mej. Kraak had Dora dien dag aan het station gesproken en omdat het kind zoo stil was, gezegdwat ben je stil, waar denk je tocb over Dora was, zooals gezegd, een aardig, vrijmoedig meisje, daarbij was ze wat men noeuit aanhalig. Wanneer er een fietsrijder voor bij kwam dan had Dora dikwijls de aar digheid om te vragen mag ik mee rijden en dan meteen achter op het rijwiel te springen. Aan haar moeder heeft zij eens verteld, dat een Duitscher haar eens chocolade had gegeven. Wie die Duitschers was, is een raadsel, niemand zag hem, doch Dora moet hein hebben geschetst als een gewoon man iu tegenstelling dan van eeu deftig heer. Ook had Dora vau dieu man wol eens centen gekregen. Dora was door haar moeder dikwijls gewaarschuwd om niet zoo erg toeschiete lijk tegenover vreemden te zijn. De oudste bewoners van Engeland. In verband met de ouder domspensioenen in Engeland, wordt thaus het bestaan van een aantal heel oude meusohen aan de vergetelijkheid ontrukt. De oudHle vrouwelijke onderdaan van koning George woout in Ierland, dat bekend is door den hoogen ouderdom dien de menschen daar bereiken. De oudste van alle bewoners van Groot-Brittannië telt niet minder dan 124 jaar. Het is een vrouw Cranley. die te Blonbrin woont. Niettegenstaande haar methusalemachtigen leeftijd is vrouw Cranley nog steeds frisch en krachtig, zij is moeder van vijf dochters en drie zonen, waarvan de jongste ook reeds de zeventig over schreden heeft. Daarop volgt een Schotsche herder James Grieve, die onlangs ziju lilden verjaardag vierde. Tot voor twee maanden kon hij nog loopen, thans ligt hij ziek in zyn hut. Grieve heeft onder zes koningen geleefd, een van zijn vroegste herinneringen is die aan de overwinnings vreugde van den slag by "Waterloo. Iu de derde piaate komt weer een Ier, de 101-jarigen Michael Keenan, die in het graafschap Fermaagh met zijn 75-jarigen zoon Woont. Een jong gescheiden echt paartje Een echtscheiding op negen jarigen leeftijd een wereldrecord, dat op naam van Abessinië komt. Verleden jaar de juiste datum is 16 Mei 19Ü9 trad prins Lidj Esjassu, toe komstig negus van Abessnië, toen veertien jaar outl, in het huwelijk met een jonge, schooue prinses, Romanic Onork genaamd, die acht lentes telde. Een heel jaar lang wierp geen wolk schaduw over het geluk van het jonge huishouden. Maar de onheilbrengende politiek waakte! De prinses is een nicht van keizerin Taitoe en de regenten vreesden, dat de jonge ge malin invloed ten gunste van haar tante zou uitoefenen. Men dwong prins Lidj Ejassu te scheiden en de jonge prinses moest naar haar ouders terugkeereu. Hoe wel pas negen jaar oud, bleek de prinses haar lot ten volle te begrijpen en evenals haar vijftien-jarige echtgenoot was zij on troostbaar.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2