DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers No. 171. MAANDAG 25 JULI 1910. 7e JAARGANG. De Uitsluiting te Enschedé. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur JR. O. KIJHKSN. Abonnementsprijs: Per jaarI 4.Franco per post id. t 5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. iturean: KLEINE H.% Ad f». Telef. Interc. is:{. Prijs der Advertentilln: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel (O.lO. Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd liet Alg. Binnen- en Bnitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Elders iu dit blad zullco onze lezers een oproep om steun vinden voor de uitgesle ten en te Enschedé. Het is misschien niet ondienstig hier nog eens even na te gaan wat de oor sprong is geweest van deze uitsluiting. Reeds geruimen tijd klaagden do wevers in dienst der firma N. J. Menko, over ver schillende grieven, die hoofdzakelijk be treffen onrechtvaardige on onbehoorlijke behandeling door de fabrieksbazen wille keurig en ongemotiveerd ontslag onrecht vaardige verdecling der grondstoffen; wille keurig opleggen van boeten; intrekking der bestaande vrije dagen. De betrokken organisaties hebben naar aanleiding van deze grieven in Maart j 1. eene fabrieksvergadering belegd, alwaar de grieven geformuleerd werden en een com missie gekozen werd, die met de patroons zou gaan spreken. Deze commissie heeft toen in April een onderhoud met de pa troons gehad, welk ondeiboud in het bij zijn der fabrieksbazen gevoerd werd. Dit onderhoud had weinig resultaat. De fir manten zeiden nog wel een nader onder zoek toe, maar gaven tevens reeds als hunne meeuing te kennen, dat de grieven geheel ongegrond waren Ook een tweede conferentie had hetzelfde resultaat. De arbeiders hebben toen deloidingder zaak in handen huuner vakvereeniging gegeven. Alvorens het geschil tot eene openlijke breuk te laten komen, hebben deze nog getracht de quaestie door be middeling van de fabrikantenvereniging, waarbij ook de firma Menko aangesloten is, ie doen oplossen. Deze heeft echter ge weigerd om van het geschil kennis te ne men, omdat volgens haar reglement, zij dan alleen zich mot een geschil tusschen een lid en zijne arbeiders kun inlaten, wanneer het lid het geschil bij haar aanhangig maakt. De firma Meuko nu had het ge schil niet bij de fabrikantenvereniging aanhangig gemaakt. Toen de zaak in dezen stand gekomen was, meenden de organisaties, dat alleen door een staking inwilliging der grieven verkregen kon worden. In een nieuwe fabrieksvergadering werd op voorstel der organisaties met algemeene steramen tot staking besloten. Yan de 6taking werd den patroon met inachtneming van den cou- tractueeleu opzeggingstermijn van 14 dagen, kennis gegeven. Na de ontvangst van deze kennisgevingen (16 April), heeft de firma haar zaak oninid- dclijk in handen van de fabnkantenver- eeuiging gesteld. Deze benoemde uit haar middeu een speciale commissie voor dat geschil. De commissie weuschte bij de betrokken arbeiders en de door hen gekozen commissie inlichtingen iu te winnen, doch zij werd door hen naar de vakvereenigingen ver wezen, aan wie zij de leiding der staking toevertrouwd hadden. Yan deze weuschte de commissie echter geene inlichtingen te ontvangen, omdat zy de vakvereenigingen niet voldoende sterk is ledental achtte om voor de belangen van alle arbeiders georganiseerden en ongeorganiseerden op te komen. Aldus kwam het geschil op het doode punt te staan. 30 April is de staking uitgebroken. 250 personen, allen wevers, legden het werk neer. Eu al spoedig giug de fabrikanten vereeuiging over tot toepassing van het bekende men kan wel zeggen beruchte artikel 65 der Statuten, volgi-ns hetwelk als bij een der leden eeue staking uitbreekt, het werk bij alle overige leden eerst ge deeltelijk, en later geheel stop gezet wordt. Tot zoover de geschiedenis van den loop die de zaak heeft genomen. Wij zullen hier op het oogenblik buiten bespreking laten in hoeverre de staking bij d"1 firma Menko gerechtvaardigd was, het algemeen oordeel is, dat dit wel zoo was maar in elk geval hebben de arbeiders den opzeggingstermyn behoorlijk in acht geuomen en is staking het eenigc wapen dat deze arbeiders in deu strijd bezitten. Dit wapen wordt hun zoo goed als uit de haud geslagen door het beruchte, vvreode artikel 65 van de fabrikantenYcreeniging, wanneer de arbeiders weten, dat een staking van hen, broodeloosheid vau duizenden, die piets met het geschil te maken hebben, ten gevolge kan hebben. Dat kan niemand goedkeuren. En inet uitzondering van de Nieuwe Courant, die door de fabrikanten in het leven is geroepen doet ook niemand dit. Gelukkig. „Wij gaan vooruit in sociaal-ethisch gevoelen*, schrijft de Vaderlander, het hot oigaan der liberale Unie, „het gedoe van deze fabrikanten vereonig, wordt door duizenden buiten de arbeidorswereld staande, zeer juist als van bijzondere goorheid ge oordeeld." Piot. steeren tegen dit gedoe kan uien en medelijden tooncu met de onschuldige slachtoffers, als men de hand, die thans om hulp wordt uitgestoken, niet ledig laat wederkeeren. .SPANJE. De oud-minister Maui a kwam Vrij dagavond te 11.30 te Barcelona aan en werd aan het station door de autoriteiten ontvangeu. Op het oogenblik echter, dat hij een vriend omhelsde, schoot een zeke re Manuel Posa Roca, een 20jaiig jonge ling uit Barcelona, drie revolverschoten op Maura af Deze werd licht gewond aan arm en been; zijn vriend werd eveneens gewoffen iu het been. De aanvaller werd gearresteerd. Maura werd aan boord van het stoomschip „Miramar" gedragen, dat naar Las Palmas op Majorca vertrok. De voorzitter der kamer stelde voor in het proces-verbaal van de vergadering een protest op te nemen tegen den afschuwe lijken aanslag op Maura gepleegd. (Leven dige toejuichingen). Canalejas, de premier, wilde de verant woordelijkheid voor den aanslag toeschre ven aan zekere afgevaardigden, die onlangs verklaard hadden, dat ze zelfs een per soonlijken aanslag op Maura gerechtvaar digd achtten. De conservatieven riepen bij het uiteen gaan „Leve de Koning !u. terwijl de repu blikeinen „Leve de Repubiiek riepen De Cortes werden gedaagd, GROOT-BRIT ANNIE. In Groot-Britannië vindt het wetsontwerp betreffende het wijzigen van 's Konings eed by zyn troon bestijging, zoodanig, dat de voor Room8ch Katholieken krenkende be woordingen daaruit vervallen, van allerlei k.»nten heftigen tegenstand. De nonconfor- mistischo (niet tot de Staatskerk behoo- rende) kerken en sekten verlangen gelijk stelling met de Staatskerk. Zij protesteeren tegen 's Konings uitdrukkelijke verklaring, dat hij tot 'de Staatskerk behoort, en 115 nonconfonuistische parlementsleden hebben in een vergadering besloten, dat zij tegen de wet zullen stemmen, als die uitdrukke lijke verklaring niet wegvalt uit 's Konings eed. In een te Belfast gohoudeu bijeenkomst, waar 21 396 leden der Presbyteriaauscho kerk van Ierland tegenwoordig waren, werd besloten, dat het volstrekt niet wenscholijk is eenige wijziging te brengen inden tegen- woordigen vorm van 's Konings verklaring. Hel wordt betwijfeld, of het ontwerp nog wet zal kunneu worden vóór de ver daging van het Parlement. AMERIKA. De statistiek van deu handel der Yer- eenigde Staten in het afgeloopen dieustjaar, geeft voor de totale waarde van den buiten- landschen handel, een bedrag van 3302 millioen dollars. Daarvan komt voor reke ning vau den invoerhaudel 1557 millioen, zoodat er voor 187 millioen dollars meer uitgevoerd dan ingevoerd werd. In 1()09 bedroeg dit verschil 351 millioen, in 190S 666 millioen. De waarde van den invoerhaudel iu het afgeloopen jaar overtrof het recordcijfer, dat van 1907 met 123 millioen; de uit voerhandel daarentegen bleef bij die 1907 136 millioen ten achter, maar bedroeg 82 millioen dollars meer d m die. van het vorige dieusijaar. TURKIJE. Alle pogingen der Tuiksche regeering om hot boycott comité te bewegen den anti Griekschon boycott op te heffen, wordt uit Saloniki aan de Kölnische Zeitung ge schreven,. lijden schipbreuk Het „Comité voor Eenheid en Vooruitgang,dat zich achter het boycott-comité verbergt, maar de eigenlijke leiding heeft, verklaart, dat de boycott zoolang zal worden gehandhaafd tot de. Cretensei-quaestie geheel ten ge noegen van het volk is geregeld. Het waai schuwt de regoering pressie op het. boyott-comitè uit te oefenen, daar dit als verraad zou worden beschouwd en liehr tot een burgeroorlog zou kunnen leiden. De Jeui Aer, een der Jong-Turkèchen kringen sympathiek blad, voorziet een her haling van Griekenland's onbezonnenheid van lo97. ineent echter, dat het Turkscho leger iu staat is binnen een week Grieken land te overstroometi, Ook een inval van Bulgarije en Servië in Macedonië behoeft Turkije niet te vrcezeu. Bovendien is zulk een inval met het oog op de vriendschap pelijke betrekkiugen tot deze staten, thans niet te verwachten. Dezer dagen is melding gemaakt van een strooming in Turkije, om zich aan te sluiten bij het Drievoudig Verbond. Dit plan, indien althans reeds van een plan sprake mag zijn, vindt ovcnwei niet alge meen instemming. Het plan Tanuin bijv. verklaart zich er tegen. Het acht de tijd nog niet gekomen, om tc overwegen of Turkije zich met Duitschland en Oostenrijk moet verbinden. De Neue Freic Presse heeft wel beweerd, dat deze beide rijken de beste vrieulen van Turkije zijn, maar de Tannin" zou gaarne eenig bewys van die vriendschap zien. De inlijving van Bosnië cn Herzogewina bij Oostenrijk, kan moei lijk als zoodanig gelden, meent het blad, en het pogen dej; Duitsche bladen om verdeeldheid tc zaaien tusschen Turkije en Engeland, komt aan de Tannin ook niet geheel onverwacht voor. „Eerst indien Duitschland en Oostelijk ons ondubbelzin nige bewijzen van hun vriendschap geven, zal voor ou8 het oogenblik gekomen zijn, om te overwegen of aansluiting bij het Drievoudig Verbond al dau niet gewenscht is", schrijft zij. RUSLAND. By de revisie van een proces, voor het gerecht te Kiew behandeld, zijn feiten be kend geworden, die voor de zooveelste maal een schril licht worpen op Russische rechtstoestanden. De revisie eindigde met het onmidaelijk ontslag vau alle bijzitters, die zich reeds vele jareu hadden laten om- koopen, daar zij, volgeus hun boweren, geen salaris kregen. Waar hetliun toekomen de salaris gebleven is, wordt onderzocht. Het doel der c o a 1 11 i Na Delft Schiedam! Nauwelijks is de Schiedamsche burge meestersplaats vacaut, of do Katholieken eischen haar voor een der hunnen op. Zoo schrijft Het Centrum: „Het is wel te verwachten, dat voor deze niet-onbelangrijke gemeente opuieuw een man van Rechts zal worden benoemd. Mei name zijn de Katholieken in Schie dam zeer talrijk on maken zij bijna de helft der gauscho bevolking uit." De aftredende functionaris, dr. Brants, is anti revolutionuair De uitsluiting te Enschede! Zaterdagmorgen is namens de arbeiders organisaties eou schrijven aan de Fabrikan ten-vereeuiging gezonden, waarin' wordt gevraagd, of „harerzijds de oisch wordt gesteld dat door de arbeiders zonder be middeling legenwooidigheid of voorafgaande (oestenimrïig nadere inlichtingen worden vei strekt en of het de bedoeling is, dat wanueer de ai heulers en patroons op de de wijze als door haar is aangegeven, aan de respectieve organisaties inlichtingen hebben verstrekt, de onderhandelingen gevoerd zullen worden door hare organisaties met de organisaties der arbeiders. „Een duidelijk en voor de arbeiders be vredigend antwoord op deze vragen, zou de oplossing van he; tegenwoordige con flict ongetwijfeld zeer bevorderen. (Ceutr.) Langzame wetgeving. De Vaderlander schrijft: „Het gaat wel langzaam aan het De partement vau Lnulbouw, Handel en Nij verheid. We spreker, nu niet over de soci ale wetgeving met hare meest urgeute ei schen van ouderdoms- en invaliditeitsvoor- ziening; daarover hebben wij eenmaal ons

De Eemlander | 1910 | | pagina 1