WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken. STADSNIEUWS. Ingezonden. ALLERLEI. MEDEDEELENDEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 25 Juli 1910. Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Horta laagste 74-1.7 m.M te Shields. Verwachting tot den avond van 26 Juli 1910. Meest matige tot krachtige later af nemende W.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk regen later tijdelijk opklarend. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 752 m. M. Vorige stand te 12 uur 755 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 58 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 25 Juli des 's morgens 7 uur is 62° F. woord gezegd- de politieke coalitie, waar op de heer Talma steunt, bindt hem de handon. Maar ook wat in de neutrale zóne ligt, gaat alles even langzaam; het lijkt wel of er geen werk uit de handen van den heer Talma is te krygen. Daar zijn bv. de Bo- terwet en de Visscherywet. De eerste wet werd in April 1908. de tweede wet in Mei 1908 aangenomen door de Tweede Kamer, en nog altijd hoort men niets van de in voering van die beide wetten. Het zal toch ook hen Minister wel duidelijk zijn, dat de aanneming van dergeiijke wetten in de Tweedo Kamer door de belanghebbende gelijk gerekend wordt met de zekerheid van invoering binnen een afzienbaar tijdperk, en dat men in het bedrijf daarop rekent Het gaat wel langzaam aan het Depar tement van Landbouw." Een onrecht goed gemaakt" Onder dezen titel verhaalt de „Hilv. Cour." van een vrouw, die twee jaar gele den uit de voogdy over haar kinderen is ontzet, doch daarin thans door de vacantie- kamer der Amsterdamsche Rechtbank weder hersteld is. Het blad deelt mede, dat er van R. Katho lieke zijde pressie werd uitgeoefend op den stiefzoon der vrouw, om een verzoek schrift tot ontzetting in te dienen en dat die pressie was uitgeoefend, omdat de vrouw Protestansche neigingen toonde. De vrouw was onkundig van het ver zoekschrift door haar stiefzoon ingediend. De officier van justitie maakte gebruik van zijn bevoegdheid en liet do kinderen aaD de moeder ontnemen, in afwachting van een gerechtelijk vonnis. Dat geschiedde op 20 Februari 1908. De politie liet 3 kfn- deren uit school halen en de jongse 2t kindoren uit de woning der vrouw. Zij werden in een rijtuig gezet, de moeder ging mede naar het politiebureau, alwaar haar de beschikhing van den officier van justitie werd medegedeeld- De kinderen werden naar een R. K. gesticht te Borcu- lo gebracht. Sinds genoemden datum, dus sinds 2'/2 jaar, heeft de vrouw haar kinde ren niet gezien, noch iets van hen gehoord. Do zaak kwam 13 November 1908 voor en de vrouw had niet wetend dat dit voor haar noodig zou zyn geen getui gen harerzyds medegebracht. Ook liet zy den termijn voor hooger beroep voorbij gaan. Zoo verliep geruime tijd, tot de vrouw goede vrienden vond, die wilden trachten haar te helpeu. Mr. I. A. Levy werd aangezocht en bereid bevonden als pleiter op te treden, terwijl mr. H. P. Loggere, als procureur, zijn ministerie verleende. Aan de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam werd een breed gemotiveerd verzoekschrift gezonden, waarin werd ver zocht, de moeder in de voogdij te her stellen. Mr. Levy liet eon aantal getuigen a dé charge oproepen en op 8 Juni j.l. diende do zaak in de raadkamer. Gehoord werden dezelfde getuigen, die bij de eerste behandeling der zaak hunne verklaringen aflegden, en de verschillende getuigen, die konden verklaren, dat do vrouw fatsoenlijk leefde en haar kinderen uiet verwaarloosde. Do zaak werd wederom behandeld en het slot van de geschiedenis is, dat de vrouw in de voogdij over haar minderjarige kin deren is hersteld. De kmdoren hebben het gesticht verlaten. Onder leiding van den majoor H. F; C. baron van Omphal Mulert van het öo reg. infanterie zijn heden detachementen van dit korps eu van het 9e regiment naar de legerplaats bij Harskamp vertrokken tot het houden van schietoefeningen op uitbreide schaal. De le compagnie wielrijders neemt aan deze oefeningen deel. De stafmuziek van het 5e deed uitge leide. Dr. T. P. Sevensma, leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium alhier komt voor op do voordracht voor leeraar aan het gymnasium te Haarlem. Geslaagd voor het Eindexamen af- deeling B. 2e klasse van do Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, de heer C. Koster alhier. De heeren J. Jonker alhier en K. v. d. Knoop te Leusden zijn toegelaten tpt de kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam. Door de arr. rechtbank te Utrecht is in staat van faillisscmeut verklaard do heer G. Borns, winkelier in Tabak en Sigaren alhier. In de Zondag gehouden Grooto-Kerke- raadsvergaderiiig van de Evangelische Lu- thersche Gemeente alhier is bij de Gemeen te, uit het genomineerde drietal, beroepen. Ds, Dr. J. II. Toxopeüs Evangelisch Lu- thersch predikant te Ilarlingen. De heer J. Jansma, onderwijzer alhier, is geslaagd voor het examen Hoofd- acte. De Weekprijs (week van 16 tot 23 Juli) van het Stedelijk Kcgelconcours in de Sociëteit „Vereeniging" is behaald door den heer A. Nefkcns met 41 punten. De Regelings-commiasie heeft de sluiting der vrije baan met 14 dagen verlengd. J.l. Zaterdag hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een buitengewone vergadering ten Stadhuize; het was dien dag n.l. 25 jaar geleden, dat haar Voor zitter, de heer J. Ger. Kleber, tot lid ge kozen werd en dit feit wilde men niet on gemerkt laten voorbijgaan. Alle leden waren present, benevens de heeren Celosse, Plomp en v. Kalken, alsmede een klein publiek. De Voorzitter opende de ver gadering, waarna de Secretaris uiet de notule van de vorige vergadering, maar een schrijven las van de leden J. Sinnige, H. Meursing, H. van Haselen, D. H, Eysink en S. van Vollenhoven. Hierin werd gezegd, dat het thans 23 Juli 25 jaar geleden is, dat de beer J. Ger. Kleber tot lid dezer Kamer gekozen werd en dit steeds onafgebroken geweest is. Het eenige punt van behandeling zou hierom zijn: de feestelyke herdenking van dit feit. De heer J. Sinnige verkrijgt nu het woord en zegt o. a. Geachte Voorzitter 1 Dat ge ons hier allen in feestgewaad ziet, heeft zijn bijzondere reden. U hebt gehoor willen geven aan ons schrijven om deze vergadering te be leggen; hiervoor onzen dank. Toen in 1885 de leden U tot lid ver kozen, deden zij een goede keus. En nadien zijt ge steeds herkozen. Van deze 25 jaren waart ge er 22 achtereenvolgende de Voorzitter. Gedurende 20 jaar was ik lid en ik kan getuigen,' dat ge zeer veel voor den handel en de nijverheid hebt ge daan. Uwe adviezen waren steeds wel doordacht en gewaardeerd. En werden ze niet altijd dadelijk gevolgd, dan lag dit aan de omstandigheden. Jaren later werd nog overeenkomstig Uwe vroegere adviezen gehandeld. Als voorbeelden noemde spreker de kwestie van de Eemverbetering, het Spoorwegstation en het marktwezen. Wij gevoelen behoefte U een zichtbaar aandenkeu te geven. De feestredenaar overhandigde nu den jubelaris een pracht- tigen voorzittershamer on hoopte, dat dit teeken van waaidigheid nog tal van jaren door hem gebruikt mocht worden. Hierna neemt de heer Celosse het woord en zegt, dat het Dagelijksch Bestuur der Gemeente hetn gemachtigd heeft hier tegen woordig te zijn. Het was een gelukkige gedachte voor deze bijeenkomst dit gebouw •te kiezen; immers de verhouding tusschen de kamer in het College van B. en W. is altijd goed geweest. Uw adviezen heb ben we steeds gewaardeerd en ze gevolgd, waar het mogelijk was. Het aangeboden geschenk i6 m.i. zeer passend. Voor u een bewijs van waardeering, voor de uwen na U van groote waarde, want ze zullen weten, wie u was. De beer Sinnige heeft U ge huldigd op een wijze, dio ik niet kan ver beteren en waarmee ik in allen deele ten volle instem. Namens het Dag Bestuur hoop ik, dat het U gegeven moge worden nog tal van jaren dien hamer te hanteeren. Hierop antwoordde de heer Kleber, dat hij getroffen was door de hartelijke ont vangst van de leden der Kamer en van het Dag. Bestuur. Zonder medewerking van U allen zou ik niet hebben kunnen slagen. Ontvang hiervoor mijn hartelijken dank. Hierna werd de vergadering gesloten. De burgemeester was verhinderd te komen, doch had een prachtig bouquet gezonden ten teeken van achting en waardeering. Aan de eene zijde van den hamer staat: Den heer J. Ger. Kleber op zyn 25-jarig jublileum als lid der Kamer 188523 Juli 1910. Aan de andere zijde: Huldeblijk van de de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort aau hunnen Voorzitter. Oproep tot steun voor de uitgeslotenen te Enschedé. Wederom iB Twente het tooneel van een ernstige economische worsteling! Hoe vaak reeds stonden daar onder nemers en arbeiders in bitteren belangen strijd tegenover elkaar! Hoo vaak reeds werd daar, door de ge zamenlijke ondernemers in den strijd van één of meer hunner mot stakende arbeider», het scherpe wapen van de uitsluiting" gehanteerd; het wapen dat zoo fel ver wondt en met honger en gebrek treft ook hen, die werkzaam zijn daar, waar geener lei stoornis in den gang van het bedrijf plaats vond; dus ook hen doet lijden, die niet direct in den strijd betrokken zijn, die niet hebben gestaakt! Ook dezen dus, met hun vrouwen en kinderen! Aan één fabriek hebben een 200 A 300 werklieden den arbeid neergelegd met be hoorlijke inachtneming van den opzegter mijn. Het is daar niet een „loonstrijd" in den eigenlijken zin van het woord; maar een verzet tegen willekeurige en inhumane behandeling; een poging van de arbeiders om een meer menschwaardige behandeling deelachtig te worden: een stry'd dus aller eerst voor datgene, waarop een ieder prijs stolt en ook recht heeft, in welke positie hij moge geplaatst zijn. Alle pogingen tot vreedzame oplossing van het geschil bleken vruchteloos; alle aaubod tot bemiddeling door de arbeiders aanvaard, werd door de patroons afgewezen. Zoo kwam de staking en duurt zo voort. kin daarna kwam al spoedig de scherpe en hartelooze toepassing van artikel 65 van het reglement der fabrikanten vereeni ging, dat de „uitsluiting" ook van de niet- stakendc arbeiders van audere fabrieken voorschrijft. Geleidelijk wordt nu de hon- gerschroef aangedraaid, eerst slechts gedu rende enkele dagen per week, telkens meer, en eindelijk, op 8 Aug. a.s, zal alles worden stopgezet. Dan zullen tengevolge van een staking om de reden bovengenoemd van 2 i 300 aan écn fabriek: negen duizend ar beiders op straat staan, broodeloos zijn met hun gezinnen I Wie voelt niet, dat hier niet lijdelijk door buitenstaanders mag worden toegezien? Dat hier steun geboden moet aan hen, die niets hebben dan hun arbeidskracht, om in hun zoo moeitevol bestaan te voorzien en op wie nu, met vrouw en kinderen toch reeds aan alle weelde, ja vaak aan het noodige gespeend een nijpende hongerkuur wordt toepast. En zulks wegens een conflict, dat ze niet hebben uitgelokt en dat nooit had behoeven te ontstaan als van de zijde dor ondernemers wat minder hoogheid, wat meer geneigdheid tot overleg ware betoond in al den langen tyd gedu rende welken do grieven reeds hebben bestaan. Dat men hier niet te doen heeft met eeu conflict, geboren onder den invloed van een of andere politieke partij, blijkt afdoende uit het feit. dat alle arbeidersorganisaties, van welke kleur of richting ook, alle vak- vereenigingen, zoowel de Protestantsch- confessioneele on de Roomsch-Katbolieüe organisaties als het Ned. Vakverbond („modernen") en het N. A. S. („vrijen") één lijn trekken. Op ons, Vrijzinnig-Democraten, rust de plicht, in dezen ook onto stem te laten hooren en krachtigen steun te bieden aan hen, wier weerstandsvermogen in den toch reeds zoo ongelijken strijd, door honger en ontbeering dreigt te worden gebroken. Wij |verzetten ons tegen elke verscher ping van klassenstrijd en waar naar onze meoning door de koelbloedige wijze.waar op van patroonszijde eeu wreede regle- mentsbcpaling wordt toegepast, niet anders dan verscherping van klassenstrijd kan worden verwacht, daar behooren wij, krach tens onze beginselen, de slachtoffers van deze taktiek bij te staan zooveel wij kunnen. Wij roepen daartoe in de eerste plaats op de afdeelingen en personeele leden van den Vrijzinnig Democratischen Bond en het Algemeen Nederlnndsch Werklieden- Verbond. Maar verder ook allen, die met ons van meoning zijn, dat in een strijd tusschen twee partijen, de overwinning behoort aan hen, die het recht aan hnnne zijde hebben en niet aan hen, die hun tegenstanders, door het opleggen van ontbering en gebiek tot weerloosheid en machteloosheid doemen. Aldus wordt het recht door de macht verstikt Duizenden zullen spoedig gebrek hebben aan het allernoodigste 1 Spoedige en krach tige hulp is daarom gewenscht 1 Laten de afdeelingen, hetzij alleen hetzij in samenwerking met anderen gelden bij eenbrengen giften in ééns of wekelyksche bijdragen, zoolang de uitsluiting duurt" Wij roepen hun toe: Weest allen actief en volhardond in dit helaas zoo noo dige maatschappelijk werk Geen enkele afdeeling mag nalaten om, vooreerst bij partijgenooten en geestver wanten, maar ook bij allo anderen, in dezen met ons gelijkdonkoude, op hulp en steun aan te dringen. De geïnde golden kunnen worden ge zonden aau den heer mr. J. A. van Gilse, De Carpentiorstraat 10. Den Haag, of aan den heer J. Mussert, 2de Van Swindenstraat 47, Amsterdam. Zij zullen worden besteed ten bate van alle uitgesloteden, zonder onderscheid van richting of geloof. Namens het Hoofdbestuur van den V r ij z. D e m. Bond: Het Dagelijksch Bestuur: Herman Snijders, Voorzitter, Middelburg. Dr. D. van Embdeu, Onder-Voorzitter, Amsterdam. Mr. J. A. van Gilse, Penningmeester, 's-Gravenhage. G. R. J. Haentjes Dekker, Secretaris, 's-Gravonhage, Theresiastraat 23. Namens het Centraal Bestunr van het A 1 g, N e d. Werk l.-V e r b o n d Het Dagelijksch Bestuur: A- Rauwerda, Voorzitter, Leeuwarden. J. H. Bregonjo, Penningmeester, Haarlem. J, Mussert, Secretaris, Amsterdam, 2de Van Swindenstraat 47, lo et. 16 Juli 1910. De Z a a k-K i a a t z. Een zwak licht straaltje dringt in deze aanvankelijk on doorgrondelijke duisternis door. De crimi- neele politie heeft twee broeders als de vermoedelijke daders op het oog. Zekerheid bestaat nog niet, maar men kan moeilijk tegenspreken, dat er van waarschijnlijkheid sprake is. Do gebroeders Albert en Louis Rade-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2