WEERBERICHT. STADSNIEUWS. ThermomBterstciid Uit de Pers MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 27 Juli 1910. Hoogste barometerstand 7C6.0 m.M. te Clermont laagste 751.S m.M te Malinbead. Verwachting tot den avond van 2S Juli 1910. Meest matigo Z.-lijke tot ZVV,-lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, waarschijnlijk regen met kans op onweer. Temperatuur Dezelfde. algemeen belang en de rechtvaardigheid wordt voorbij gezien en alleen persoonly- ke belangen worden beoogd. Hoe lang zal dit kinderachtige spelle tje nog duren. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m. M. Vorige stand to 12 uur 754 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 58 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurP. 68 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 27 Juli des 's morgens 7 uur is 58° F. mochten verkiezen zulks rechtstreeks te doen, daartoe vergunning wordt gegeven, voor zooveel de verzoekschriften belangen van louter persoonlijken aard betreffen". Verkiezingen in liet Zniden. In de Eindhovensche Courant van Zater dag lezen wij, zegt Het Centrum, „het volgende verbijsterende stukje": In onze artikelen, welke wij pas hebben gepubliceerd naar aanleiding van de Helmondsche Kamerverkiezing, schreven wij, dat by het stellen van candidaten in het Zuiden meer gelet wordt op het begunstigen van zekere personen, dan op het belang der zaak. En dat dan zeer lakenswaardige verkie- zingspractijken daarvan het gevolg zijn. Deze bewering is weer aardig geïllus treerd geworden gisterenavond in de R. K. Kiezersvereen. voor do gemeentelijke verkiezingen to Stratum. Bij zeer vele kiezers was de gewilde candidaat de heer Jos. Wintormans, zui- velconsulent voor Noord-Brabant, een al leszins geschikt Gemeenteraadslid. Maar die moest het toch volgeDS som- miger meening niet worden. Daar was weer eene familie, die een familielid op den Stratumschen zetel wilde brengen. En voor dezen werd gewerkt, zooals ons ten stelligste werd verzekerd, door hee- ren uit Eindhoven, die met een Stia- tumsche verkiezing toch zeker niets te maken hebben. Gisterenavond zou in de R.-K. Kio- zersvereeniging van Stratum het pleit worden beslecht tusschon dc heer Jos. Wintermans en den heer Frits Hoffman. Daar waren 137 leden tegenwoordig en er werden uitgebracht bij eerste stem ming niet minder dan 152 stemmen. Hoe kan dat nu, zal men vragen P O, dat kan heel gemakkelijk, alamen maar te werk gaat zooals door sommige voorstanders der candidatuur-Hofmann nl. door het in elkaar vouwen van twee tot vier briefjes toe met den naam Hoff mann en er op. Dan worden er licht 15 stemmen meer uitgebracht dan er aan wezige leden zijn Zoo ziet men opnieuw bewezen, tot welke oneerlijke practijken men komt by verkiezingeu, wanneer daarbij het Het voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de loonen van Werk lieden, werkzaam bij de reiniging en de fabricage, gisteren door ons in 't kort medegedeeld luidt inzyn geheel als volgt In vorbaud met de meermalen in uwe vergadering besproken wenschelijkheid be treffende de herziening van de loonen der Gemeentewerklieden hebben wij de eer U het volgende als onze zienswijze mede te deelen. Gelijk U bekend is, is de loonregeling voor de werklieden der gasfabriek gebas- seerd op een minimum- en maximumloon, waarbij, behoudens eenigc uitzonderingen, het minimum loon na verloop van een be paalden diensttijd telkens verhoogd wordt totdat het maximum bereikt is. Bovendien houden dc loonen dier groep werklieden niet alleen verband met het meer of minder zware van het werk, maar tevens mot het al of niet geschoold zijn der werklieden. Daarentegen genieten de werklieden bij de andere takken van dienst gocn periodieke verhooging. Het komt ons voor, dat eene verbetering in de loonen in do eerste plaats behoort op te heffen het ongelijke in de loonrege ling voor de verschillende takken van dierst. Het mag toch .van geen invloed zijn of de werkman in dienst is bij een wintsgeveud bedrijf of by eon tak van dienst waarbij geen winst gemaakt wordt of waarby dit onmogelijk is. Evenmin mogen gunstige uitkomsten van een bedrijf aanleiding zijn tot betere loonen voor werklieden, bij dat bedrijf in dienst, dan voor andere werk lieden. Teneinde nu deze gewenschte overcon- 8temming te verkrijgen, is het noodig de loonen bij den Reinigiugsdieust en dc Fa bricage te verbeteren. Bij de Reiniging verdienen tbanB alle werklieden f 9 per week (behoudens de stalbaas, die boven dien vrije woning geniet) terwijl voor de Fabricage de loonen als volgt geregeld zijn ambachtslieden 18 cent, kantonnier 15 cent en niet-geschoolde werklieden 14 cent per uur. Het is naar onze meening wenschelyk, dat deze loonen als volgt worden vastge steld: voor de werklieden bij de Gemeente reiniging f9, f 10.20, met 4 tweejaar- lijksche verhoogingen van f 0.30, en bij de Fabricage: voor de ambachtslieden per uur 17 cent20 cent, met 2 tweejaarlijk- sche verhoogingen van 1 cent en 2 twee- jaarlijk6che verhoogingen van */s cent per uur; voor den kantounier en de nietge- Bchoolde werklieden respectievelijk 15'/a 17*/j cent en 1517 cent per nur, met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van cent per uur. Eene dergelijke loonregeling komt derhalve bij 60 uren arbeid in de week neer op de volgende weekloonen: ambachts lieden f 10.20—f 12,; kantonniers f 9.30 10.50, en niet-geschoolde werklieden f 9. f 10.20, en kan gelyk gesteld worden met do loonregeling van de gasfabriek, beboudeii8 enkele kleine verschillen, ver oorzaakt door de bijzonderhedeu aan iede- ren tak van dienst verbondon. Indien tot eene dergelijke regeling mocht worden besloten, achten wij het wensche lyk en billijk, den reeds doorgebrachten diensttijd voor het personeel van de Fa bricage en den Reinigingsdienst in rekening te brengen. Een dergelijke bepaling zal de volgende verhooging ten gevolge hebbcu: bestaande voorgestelde ciniging loonregeling loonregeling stalbaaB f 9 -}- vr.won. (9.60 -(- vr.wou. 17 werklieden f 9 f 10.20 1 werkman f9 f 9.90 6 werklieden f9 f 9.60 2 werklieden f 9 f 9.30 Fabricage (berekend naar 60 uren per week)* 2 ambachtslieden f 10.80 f 12.00 1 ambachtsman 10.S0 f 11.40 1 kantonnicr f 9.00 f 9 30 7 werklieden f S.40 f 10.20 1 werkman f 8.40 f 9.60 2 werklieden f 8.40 f 9.30 Door eene loonregeling als hiervoren omschreven, zal de gewenschte gelijkstel ling met de salarieering van de werklieden der gasfabriek, voorzoover de bijzonderhe den, aan ieder bedrijf eigen, dit mogelijk maken, bereikt zijn, terwijl tevens blijkt, dat eone belangrijke verbetering voor de werklieden in dienst by de Reiniging en de Fabricage verkregen wordt. De meerdere kosten, aan eene dergelijke regeling ver bonden, zullen voor een jaar bedragen voor de Reiniging f 1337.20 en voor do Fabri cage f98.280; tot (2320.De meerdere kosten voor volgende jaren zullen niet belangrijk hooger worden, omdat gelijk uit de bovenstaande staatjes blijkt, het overgroote deel van de werklioden dade lijk by de invoering het maximum-tracte- ment zal genieten. Wij achten eene loonregeling, als hier boven omschreven is, voor de Fabricage en den Reinigingsdienst hot meest noodzakelijk, omdat daardoor eene juiste verhouding geschapen wordt tusschen dc loonen van de drie genoemde takken van dienst en daardoor een verbetering van loonen voor vele werklieden verkregen wordt. Wenscht uwe vergadering nochtans voor alle werklieden een minumuni van f10 dan kan hiertoe zonder meer, naar onze meening, niet besloteu worden. Immers, indien de niet-geschoolde werkman, van wien in geen onkel opzicht eenige vak kennis wordt geeischt, als aanvangsloon f 10.zal verdienen, dan zullen de loonen van alle werklieden, ook die verbonden aan dc gasfabriek, eene belangrijke verhoo ging moeten ondergaan indien althans eene juiste verhouding tusschen de loonen onder ling zal bestaan. Wij vinden nochtans geen vrijheid U voor te stellon, thans hiertoe over te gaan. De loonon, nu genoten door het personeel van de gasfabriek, zyn naar onze meening voldoende en behoeven thans niet varhoogd te worden, terwijl door dc aangegeven verhooging der loonen voor dc workliedon van do Fabricage en de Reiniging, voor dio takken van dienst eene belangrijke verbetering wordt verkregen, tengevolge waarvan ook die loonen voldoende zijn te achten. Eene regeling waarbij een minimum loon voor den ongeschoolden arbeider van f 10 wordt vastgesteld, en op die basis de andere loonen worden bepaald, zal eene jaarlyksche meordere uitgave veroorzaken ad f 6451.36, t.w. gasfabriek f 2149.76, reini gingsdienst f2912 en fabricage 1389.60. Wij achten het niet noodzakelijk, thans hiertoe over te gaan en kunnen U niet in overweging geven tot eene dergelijke ver hooging der uitgaven te besluiten, te meer daar eene vergelijking met de loonen, toe gekend in Gemeenten, die ongeveer gelijk staan met Amersfoort, geenszins eene ver dere verhooging van loonen als nookzakelijk, aantoont. Over deze aangelegenheid hebben wij de adviezen van de betrokken Commissies van bijstand ingewonnen, die wij respec tievelijk dd. 4 Juni, 15 Juni en 4 Juli mochten ontvangen. Volgens deze rap porten, die voor U ter inzage liggen, ver eenigen zich de Commissies tot bijstand in het beheer van de Gasfabriek en de Rei nigingsdienst geheel met ons voorstel; ook de Commissie voor de Fabricage gaat hier mede accoord, behoudens de afwijkende zienswijze van éen lid, die van oordeel is da het minimum-loon dor werklieden van alle takken van dienst op f 10.ge steld moet worden. Zooals U bekend is, wordt, volgens art. 2 der Verordening, regelende de benoeming en het ontslag van het personeel der Ge meente-gasfabriek en art. 4 van de Ver ordening op het beheer en den dienst van de Gemeente-reiniging, de bezoldiging voor de werklieden van die takken door het College van Burgemeester en Wethouders vastgesteld. Wy hebbeu in deze aange legenheid evenwel geen beslissing genomen, alvorens uwe vergadering gelegengeid te geven uwe zienswijze kenbaar te maken, waarmede door ons bij de vaststelling der loonen gaarne rekening gehouden zal wor den. Ten aanzien van de bezoldiging der werklieden van do Fabricage is eene der gelijke bevoegdheid niet aan het College van Burgemeester en Wethouders gegeven. Voor deze groep werklieden kan derhal ve de regeling door uwe vergadering wor den vastgesteld. Ten aanzien van de andere werklieden kan uwe vergaderingons College een crediet geven voor de door U ge wenschte loonregeling. Wij stellen U voor, deze te doen ingaan met 1 Augustus. Eene wijziging van de Bcgrooting behoeft niet vóór het einde de6 jaars tot stand te komen, omdat de betrokken artikelen der Begroo ting voorloopig nog voldoende zijn. Op grond van het bovenstaande hebben wij derhalve de eer U in overweging te geven: I. vast te stellen eene loonregeling voor de werklieden by de Fabricage, als is aan gegeven in het hierbij ontworpen besluit; II ons College een crediet te geven ad f557.15 voor loon6verhooging van de werk- iicdeu van den Reinigingsdienst en f 409.50 voor loonsverhooging van de werklieden van de Fabricage. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. K. H. DE BEAUFORT, loco-Secretaris. Hierbij dient ei op gelet te worden, dat het gemiddeld weekloon hooger is tengevolge van overwerk. Bij de gisteren begonnen nationale sportwedstrijden te 's-Gravenhage van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding in het springconcours werd de le prijs gewonnen door Dreadnought van luiteuant L. H. La- bouckère alhier de 4e prijs door Hengst U van luitenant Cobliju alhier en de 6e prijs door Sancy Sally van ritmeester P. H. A. Loopuyt alhier. In de kunstvitrine van Valkhoff's Hofboekhandel is geëxposeerd een nieuwe ets van den heer Dirk Harting „Kamper Binnenpoort". Ame.rsf. Dagblad schrijft over deze ets: „Dit is alweer een proeve van den durf, van den aanleg en van het zich gestadig meer ontwikkelend talent van dien jongen kunstenaar. Hoe aardig koiut hot oude torentje boven de oude daakjos van de ouderwetsche huis jes aan het grachtje uitkijken; hoe natuur lijk hangt die groote tak van den dikken olm over alles hoen en hoe uitstekend is de weerspiegeling in het water getroffen. En dan de schaduw die op de heining en op het trapje valt! Een knap stuk werk, dat de waardeering van alle kunstliefheb bers verdient! De afdrukken verschijnen einde Augustus." Gistermiddag had er een allerdroe vigst ongeval plaats. De heer E. I. E. Bijleveld, wonende te Overveen, kyam gisteren namiddag ruim 4 ure als bestuur der 7an een automobiel over den Leusder- weg ryden, toen eensklaps een 10-jarig meisje bij het uitgaan der school spelende voor do auto kwam. De bestuurder, die toen met alle krach ten de auto tot staan trachtte te brengen, kon niet voorkomen het kind te overrijden. Hij kwam zelf aan het politie bureau alhier van het ongeval kennis geven. Het meisje dat terstond is overleden is een kind van den heer Kolfschoten te Oud- Leusden. Naar aanleiding van de door B. en W. voorgestelde loonregoling van Gemeente werklieden bij reiniging en fabricage houdt, op verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Ned. Werkliedenbond, de Be- Btuurdersbond heden avond eene openbare vergadering in het Schoolgebouw Koestraat voor de leden der afdeeling en ook toe gankelijk voor de ongeorganiseerden. De heer D. F. van der Pant alhier is benoemd tot assistent-redacteur aan het Bataviaasch Nieuwsblad. Gisterenavond vergaderde de afd. Amersfoort van den Kon. Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren waarbij de Voor zitter, de heer Valkeuburg, mededeelde dat hij over twee maanden zijn mandaat wenschte neer te leggen. Deze mededecling maakte bij den leden een diepen indruk omdat zij van den ijvei en de plichtsbetrachting des heeren Val kenburg doordrongen zijn en het zeer moeilijk is een voorzitter te vinden die de zoo veel omvattende taak durft op zich te nemen. Aan de groote nationale zwemwedstrij den, Zondag j.l. te Amsterdam gehouden, namen 4 leden der Amersfoortsche Zwem en Poloclub deel. En niet tevergeefs, want twee wisten een prijs mee naar Amersfoort te brengen. Voor den afstand over 80 Meter voor Juniores behaalde H. J. Smit den 3dcn prijs in 1 min. 13"6 sec. Voor den afstand over 240 Meter met voorgift behaalde C. Mahler den lsten prijs in 3 min. 51 sec. Al had de uitslag beter kunnen zijn, toch is het (voor de eerste keer), een groot succes voor de A. Z. P. C. EINDEX. H.B.S. GROEP LU. Geslaagd R N. Bar von Hemmers- weil, Ch. W. F. Paine Strieker, C. J. van Holst van Ingen, W. Strick van Linschoten, G, A. Schone en O. G. J. Gorter.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2