DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 175. VRIJDAG 29 JULI 1910. 7e JAARGANG. De Octrooiwet. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EËMLANDER. Hoofdredacteur B. G. B IJ K F, S S. i Bureau: KLEINE HlAG 6. TelefInterc. 18». Abonnementsprijs: i Prijs tier Advertentiën: Per jaarf4.Franco per fi Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.-Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tol plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. JALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Eindelijk zal ook Nederland zich ver heugen in een Octrooiwet. Tot 15 Juli 1809 hadden wij hier te lande een Octrooiwet, zij dateerde van 1817; doch zij voldeed in geen enkel op zicht aan de behoefte, ja, belemmerde, door hare gebrekkige bepalingen, de ontwikke ling der industrie. In genoemd jaar werd zjj afgeschaft. Sinds stonden wij in Europa vrijwel alleen, als roofstaat op het gebied der uitvindingen Tot 1888 hadden wij nog gezelschap aan Zwitserland, maar ook in dat jaar voerde ook dit land een Octrooi wet in. Sedert waren wij het eenigc Euro- pecsche Rijk de Balkan Staten, van welke het verklaarbaar is, daf men er geen behoefte aan gevoelt, uitgesloten, dat geen Octrooiwetgeving bezit liet heeft niet ontbroken aan aandrang van de zijde der Internationale Unie, gesticht in 1888, ter bescherming van den Indus- trioëleu eigendom, in den vorm van zeer parlementaire, maar daarom niet minder dringende aanmauingcu, om ook hier te lande de zaak te regelen. Wij maakten er ons langen tijd met vage beloften af; maar in 1890, op het Congres te Madrid, legde men den Nederlandschen afgevaardigde het vuur zoo na. aan do schenen, dat hij zijne verontschuldiging moest aanbieden over onze nalatigheid in dezen. In 1893 werd aan het Dept. van Water staat, Handel en Nijverheid een nota met een concept-octrooiwet opgemaakt, en deze aan tal van officieele corporaties om advies gezonden. Tot een voorstel aan de Staten-Generaal kwam het echter niet, en evenmin onder de twee volgende Kabinetten. Eerst toen het Ministerie Kuyper reeds met do deur in de hand stond om heen te gaan, 3 Mei 1905, werd een wetsontwerp ingediend. Het Kabinet-De Meester nam dit over. Het ontwerp maakte een uitstekenden indruk, vooral door de voortreffelijke Memorie van Toelichting, die bijna geheel was samengesteld door do Commissie voor de Handelspolitiek, op welker voorberei denden arbeid het geheele wetsontwerp berustte. Het Ministerie-Heemskerk handhaafde desgelijks het voorstel; de verdere loop is onzen lezers bekend. Het is treffend, hoezeer in de jaren de oppositie tegen het invoeren van octrooien in Nederland is geluwd. Nog in 1893 bestempelde de oppositie het invoeren van ecne Octrooi wetgeving als het binnenhalen van het paard van Troje. En nog kort geleden wilde men beweren, dat een Octrooiwet kwalijk past in het stelsel van den Vrijhandel. Zij past daarin, naar onze overtuiging zeer wel mits de zaak goed geregeld zij. De bedenking komt daarop neer, dat de kosten van het octrooi en de in geld om gezette waarde daarvan, door den octrooi houder op de consumenten worden ver haald, zoodat daardoor een soortgelijke prijsverhooging van het geoctrooieerde arti kel ontstaat, als die terecht gevreesd wordt van een beschermend recht op zulk een artikel. Zij, die deze bedenking opwerpen, ver goten evenwel, dat in een land waar geen octrooien bestaan, een uitvinding wordt ge maakt tot een fabrieksgeheim, hetwelk, daar de eigeuaar vau het geheim er belang bij beeft dat niemand anders het toepast, den vorm aanneemt van een monopolie. In dit geval en dat is hier te lande de heorschende toestand kan de ver vaardiger, zoolang het fabrieksgeheim be waard blijft, voor zijn door dat geheim gemonopoliseerd artikel vragen wat hem goeddunkt. Immers de invloed der con currentie op de prijsbepaling is. zoolang het procédé geheim blijft, geheel buiten gesloten. Een goede octrooiwetgeving daarentegen geeft den octrooihouder do bevoegdheid, ja legt hem zelfs de verplichting op (in deze Wet nadat drie jaren sedert het v«r- leenen van het octrooi verstreken zijn) om anderen, die gebruik willen maken van zijn uitvinding, bij contractuecle overeen komst daarvoor een licentie te geven. Door dit licentie-stelsel wordt het karak ter van monopolie aan het octrooi onttrok ken. De oorspronkelijke octrooihouder zal voortaan met hem of hen, die van hem de licentie tot het toepassen van zijn uitvin ding kochten, hebben te concurreeren. En daar een licentie door iedereen kan aange vraagd worden, en de octrooihouder niet alleen verplicht is, maar gedwongen kan worden haar te verlecnen (art. 34), wordt het product daardoor onderworpen aan den invloed van de vrije concurrentie, met al de voor den consument gunstige gevolgen daarvan. Men behoort zich hierbij wel rekenschap er van te geven, dat in een land waar een octrooiwet bestaat, het belang van den eigeuaar eener uitvinding meebrengt, octrooi daarop te nemen. Doet hij het niet, dan loopt hij gevaar, dat zijn concurrenten, in dien zij er achter kunnen komen, zijn uit vinding stelen; geoctrooieerd daarentegen is zij veiliger beschermd dan een fabrieks geheim bewaard kan worden, en bovendien is de uitvinding dan een geldswaardig han delsartikel. Maar zoodra er octrooi op genomen is, staat de toepassing, dank zij het licentie stelsel ook voor iedereen open, en daar mee treedt de concurrentie regelend en prijsbepalend op. Met het vrijhandelstelsel is eeue goede Octrooiwet alzoo niet in strijd. Integendeel het is een waardevol middel tegen mono polies, die in het vrijhandelstelsel niet passen. De toestand in liet Oosten. De „Voss Ztg." laat zich uit Athene melden,.dat de kansen op behoud van den vrede in het Oosten in de laatste dagen weer ziju verminderd, vooral sedert de aankomst te Konstantinopel van den Turk- schen gezant te Athene, Nabi-bey. Deze deed den ministerraad uitvoerige mede- deelingen omtrent de inzichten der Grieksche regeering en over haar militaire toebe reidselen. Daarbij komt dat de ministerpresident Dragoemis heeft goedgevonden zijn gewone stilzwijgendheid te verbreken en den direc teur van een invloedrijk blad in de provin cie te verklaren, dat de staatkunde van Griekenland weliswaar vredelievend is, maar niettemin rekening houdt met dreigende oorlogsverwikkelingen. Griekenland, zeide hij, is steeds bereid zijn rechten te ver dedigen. Verder heeft de Grieksche regeering den koning doen weten, dat zijn reis naar het buitenland alleen dan mogclqk is, wanneer hij zich bepaalt tot het gewone bezoek aan een badplaats en geen uitstapjes maakt naar de hoofdsteden der groote staten, waardoor het Grieksche volk steeds nieuwe teleurstellingen zijn bereid. Dientengevolge heeft de Koning zijn badreis opgegeven, onder voorwendsel, dat de algemeone po litieke toestand zijn afwezigheid niet gedoogt. Ten slotte brengt de Kretenser quaestie gedurig nieuwe mocilijkhedeu. De candi- datuur van Venezilos voor hot lidmaatschap der Grieksche nationale vergadering, heeft den Turkschen gezant Nabi-bey er toe ge- hracht aan een vertegenwoordiger van bet blad Tannin te verklaren, dot Turkije de opneming vau Kretenser gedelegeerden in de Grieksche nationale vergadering moet beschouwen als een casus belli. Het bevel van den Turkscben minister van oorlog, oin de militaire stations aan de Grieksche grens aanzienlijk te versterken, wordt de Athene opgevat als een bevesti ging van den iudruk, dat Turkije de kans op een oorlog werkelijk gestegen acht. DUITSCHLAND. De Nederduitsche Bank te Dortmund, die in West-Duitschland oen 25-tal filialen heeft, is failliet verklaard, nadat alle po gingen om haar op de been te houden, hebben gefaald. Naar de „Nat. Ztg." ver neemt, bedraagt het aandelenkapitaal dei- bank twaalf millioen mark en beloopen de verbintenissen meer dan vijftig-millioen. De aandeelhouders zullen bun geld wel kwijt zijn en ook de inleggers zullen groote ver liezen lijden. De directeur der bank is in hechtenis genomen. De afdeeüng van don Bund der Landwirte te Mockstadt in Büdingen heeft, volgens de Frankf. Ztg., den boycot afge kondigd over een aantal winkeliers, die verdacht worden bij de herstemming tus schen den candidaat van den Bund en een 6ociaal-democraat,op dezen laatste te hebben gestemd. Het allermerkwaardigste van dit bericht is wel dat de afkondiging mede- onderteekend is door den burgemeester, een wethouder en verschillende raadsleden. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de „Temps" ge mold, hoe een incident, dat opwinding veroorzaakte, zich heeft voorgedaan in de kathedraal van Tarragena, waar een kapi tein protesteerde tegen den prediker, die de regeering aanviel. De minister-president Canalejas ver klaarde dat de regeering een nota van het Yaticaan ontving, waarin gezegd wordt dat het mogelijk is de onderhandelingen over de inperking der geestelijke orden voort te zetten, indieu de regeering niet de jongste maatregelen ton aanzien der religieuse quaestie schorste Canalejas verklaarde zoo voorzichtig mo gelijk bij de onderhandelingen te zullen optreden, maar vastbesloten te zijn de voor het land aanvaarde verplichtingen te zullen nakomen. GROOT BRITANNIE. Een Engelsch regeeringsrapport over kindersterfte maakt de opmerking, dat het bezwaar van sommige menschen, n.l. dat door de groote zorg, die men tegenwoordig aan zuigelingou besteedt, een aantal kin deren worden gespaard, die eigenlijk voor het leven te zwak zijn en, boven het jaar gekomen, toch een vroegen dood sterven, ongegrond blijkt. Ware het bezwaar ge grond, dan zou in strekcu met lage kin dersterfte de algomecnn sterfte hoog moeten ziju, en het tegendeel is waar. Ten bewijze noemt het rapport de sterfte van kinderen beneden het jaar in de vier graafschappen, waar de algemeene sterfte het hoogst is, en in de vier, waar de alge meene sterfte het laagst is. Onder de eerste soort vallen Glamorgan met een kindersterfte van 151 o. d. d., Durham met 147, Lancashire met 144 en Northum berland met 143; onder de tweede soort Hereford met eeu kindersterfte van T4 o. d. d., Dorset met 78, Wilts met 79 cu Oxford met 79. Het rapport stelt voorts in het licht, dat de sterfte onder kinderen van het manne lijke geslacht doorloopend grooter is dau onder die van het vrouwelijke. De ongunstige verhouding voor het inaunelijke geslacht blijft zoo gedurende het heele leven be halve op deu leeftijd van 5 of 15, Verder wijst het rapport het verband aan tusschen de groote jeugd van moeders en kinder sterfte. Het hoogst is in het algemeeu de kindersterfte in steden, met ongeplaveide straten, ongenoegzame straatreiniging eu verwaarloozing van de hygieue in 't algo meen. TURKIJE. Tengevolge van de tusschenkomst van den minister van binnenlandschc zaken zullen de sjouwers der douauen de Griek sche schepen met vreemde koopwaren ge laden, en de vreemde schepen met Griek sche koopwaren geladen lossen. RUSLAND. Sedert 27 Juli komen er te Odessa geval len van pest voor. Eergisteren is er een aan gestorven, gister ook een. Gister zijn er twee nieuwe ziektegevallen bij gekomen. FINLAND. Een telegram uit Helsingfors bericht gerechtelijke vervolgingen, tegen een aan tal Finsche bladen ingesteld. Er komt, volgens de berichten, een meer woelige geest onder de Finnen, die zich eerst slechts lijdelijk wilden verzetten tegen de nieuwe wet, maar die nu gaan Bpreken van actieven tegenstand. Er is sprake van het samenroepen van een Nationaal Con vent, een „Convent tot redding van het vaderland", zooals men het noemt, om maatregelen te beramen. Intnsschen heeft de Russische regeeriug de troepenmacht in Finland aanmerkelijk versterkt. De verdwenen kinderen. Aan gezien de Voogdijraad Amsterdam II van oordeel is. dat het belang der kinderen van de weduwe De Rijk te Hilversum, geschaad is, door de beschikkiug der recht bank, waarbij, in strijd met de conclusie van het Openbaar Miuisterie, hun moeder- voogdes hersteld is in de voogdij, heeft de Voogdijraad heden een uitvoerige memorie

De Eemlander | 1910 | | pagina 1