WEERBERICHT. Uit de Pers Thermometerstand STADSNIEUWS. Ingezonden. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 29 Juli 1910. Hoogste barometerstand 766.6 m.M. te Horta laagste 746.7 m.M te Malinhead. Verwachting tot den avond van 30 Juli 1910. Meest matige "VV.-lijke totZ.W.-ljjke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Koeler. (Barometerstand te AMERSFOORT. 756 m. M. Vorige stand te 12 uur 761 m. M. te Amersfoort. HoogBte gisterenF. 77 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 27 Juli des 's morgens 7 uur is 63° F. van appèl bij het Gerechtshof te Amster dam ingediend. De gerechtelijke tenuitvoerlegging van de beschikking der Rechtbank stuit op moeilijkheden. De deurwaarder, dio bij het Aloysius- gesticht te Amsterdam zich vervoegde, ver nam aldaar, dat waarschijnlijk bedoeld zou zjjn de Aloysiusstichting te Nederweert bij Roermond. Daarheen alzoo is het bevel tot afgifte gedirigeerd. President Fallières in ons land. Men seint uit Rotterdam: Van 3 tot 6 Augustus komt te Rotter dam, zooals reeds gemeld is, het Frausche opleidingsschip der marine „Bougainville" en wordt als dan per eigen stoomjacht even eens verwacht president Fallières. Met de salonboot „W. F. Leemans" van Fop Smit en Co. zal door president Fallières en de officieren der „Bougainville" een watertochtje worden gemaakt naar den Moerdijk. Staatscommissie voor den Middenstand. Gisteren hoeft te 's Gra- venhage staatscommissie voor den Mid denstand vergaderd. Behandeld is een concept-wetsontwerp, houdende maatregelen ter bevordering van contante betaling. Aangezien hiermede de verschillende on derwerpen, welke bjj de commissie aanhan gig waren, zijn afgehandeld, besloot de commissie haar verdere werkzaamheden op te schorten tot na de verschijning van het rapport der Enquête-commissie. Reorganisatie Onderwijs. Do „N. Rott. Ct." hoeft grooten lof voor het resultaat van de werkzaamheden dor staats commissie, van wie door de regeering, zeven jaar geleden, voorstellen zijn gevraagd tot reorganisatie van het lager, middelbaar en hooger onderwijs, voor zoover deze tot eene betere ineenschakeling van de onderscheidene deelen van het onder wijs noodig zal blijken. Gezien den omvang van het werk, acht het blad dien termijn van zeven jaren niet lang. Het rapport en de voorstellen be vatten een grooren schat van denkbeelden omtrent de beste inrichting van ons natio naal onderwijs op al zijne trappen opge hoopt; er spreekt uit de voorstellen, die worden gedaan en de toelichting, die zij hebben ontvangen, deskundigheid, groote meesterschap over- en oprechte liefde voor de opgedragen taak. De dank, die stellig aan deze staats commissie, als zij straks ontbonden wordt, zal worden gebracht, zal niet slechts een officieel plichtpleginkje zijn; hij is verdiend, dubbel en dwars verdiend voor dezen mas sieven, door kwaliteit vooral niet minder dan door kwantiteit, imponeerende arbeid' De „N. R. Ct." somt dan op hetgeen do staatscommissie geleverd heeft en ver volgt dan: Zooals men ziet: een volledig stelsel in de plaats van do stelselloosheid, die thans in het geheel der onderwijswetgeviug heerscht; aaneensluiting naar een wel door- dacht plan, waar nu verwarring en botsing aan te wijzen valt; reorganisatie, of juister gezegd want de staatscommissie merkt terecht op, dat strikt genomen van reor ganisatie geen sprake kan zijn waar geen organisatie geweest is organisatie, waarbij niet maar ruw op het bestaande is ingehakt en tabula rasa is gemaakt, maar integendeel met hot bestaande, zoover dat mogelijk bleek, rekening is gehouden eu niet meer verandering is aangebracht dan voor eene behoorlijke samenwerking der deelen, ter bereiking van de goede werking van hot geheel, onvermijdelijk werd bevonden. Or ganisatie ook, bij welke op behoud van het historisch-nationale karakter van ons onderwijs het streven is gericht geweest. Het blad zegt besprekingen toe van de verschillende onderdeelen: Wij wenschen in de eerste plaats eenige aandacht te wijden aan dat deel, 't welk het hooger onderwijs onder het ontleedmes neemt en zullen, om te beginnen, de voor stellen der staatscommissie, het voorberei dend hooger onderwijs betreffende, onder de oogen gaan zien. Misschien wordt deze voorrang gerechtvaardigd door het feit, dat bij het verslag twee nota's zjjn gevoegd: de eene van de heeron Drucker, Hubrecht en Symons, de andere van de heeren Hubrecht en Woltjer, die beide uitsluitend slaan op do met betrekking tot het voor bereidend hooger onderwijs door de staats commissie voorgestelde regeling, ten aanzien van welke in haren boezem de strijd het warmst schijnt te zijn geweest en de vol ledige overeenstemming niet is kunnen worden verkregen. Het 5e regiment infanterie heeft den voetbalwedstrijd tegen het 7e regiment, die eergisteren met 11 eindigde, na een spannenden strijd gewonnen met 21. Deze strgd had plaats te 's-Gravenhage bij gelegenheid van de sportfeesten van den Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding. Het eerste regiment huzaren heeft bij de sportfeesten van den „Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding" in do be- hendigheidswedstrijden den 2e prijs be haald. Oud-Leusden. Hooggeachte Redacteur Dinsdagmiddag bij het uitgaan dor school is het dochtertje van den heer K. door een automobiel overreden. Iedereen in den omgeving is ontzettend geschokt door het diep tragische van dit ongeluk. Een allerliefst meisje van 10 jaar komt huppelende uit school. Daar het regent heeft ze hare parapluie op, springt over een plas en wordt door een automobiel gegrepen, vreeselgk verminkt en gedood. Hare zusjes en schoolmakkertjes komen spelende kijken waarom er een automobiel voor de school stopt en zien een bloederige en bemodderde massa het huis van den hoofdonderwijzer indragen. Treurig overblijfsel van wat zooeven een bloeiend, veelgeliefd en wellicht veelbelovend jong meisje was. Wie dit eenmaal heeft bijgewoond en met den toestand van wegen, in de nabij heid van de steden vooral bekend is, vraagt zich af of er in de nieuwe motorwet niet een artikel kan gevoegd dat de kans op zulke ongevallen vermindert. Sporen en trams rijden langs vastgestelde wegen. Automobielen, die met vaak grooier snelheid bijna geruischloos rijden, zijn huiten de kom der gemeente ontslagen van don dwang om hunne snelheid te beperken, zien een rechten weinig beganen weg voor zich en rijden een goede vaart om den verloren tijd in te halen. Is het 12 of 4 uur dan is er allen kans dat er één of meer scholen aan den weg uitgaan, waaruit een paar honderd kinderen van 6 tot 12 jaar, niot loopende, want ze hebben een paar uren stilgezeten, maar springende, elkaar plagende, duwende en naloopende, plotseling op den weg voor deD automo biel verschijnen. Nu is hot gevaar voor ongelukken eensklaps veel grooter gewor den dan in een drukke straat. In 11 /3 jaar tijd is dit het tweede geval, dat er een schoolgaand kind aan den Leusderweg op dergelijke droevige wijze om het leven komt. Kan de Ned. Auto.club niet bjj aan den weg staande scholen een bord goed zichtbaar, plaatsen zooals nu reeds bij overwegen en scherpe bochten het geval is? Mij dunkt dat hot geheel op haren weg ligt, zij het alleen om hare leden de ontzet tende emotie te besparen, den oorzaak te zijn van veel nameloos lijden. Hopende dat deze uiting van diep me degevoel geen aanleiding moge geven tot twistgeschrijf maar tot het nemen van maatregelen die kunnen leiden tot voor koming van dergelijke ongelukken, verblijft ondergeteekende onder dankzegging voor uwe welwillende medewerking. Een vader van schoolgaande Kinderen. 29 Juli 1910. Herstellingsoord Klein-Zandbergen. gemakkelijke stoelen, die tot rusten na don arbeid nooden. De slaapkamer voor de meisjes en de slaapkamer der zusters, de keuken, waar de kost voor de grage magen wordt bereid, het isoleerkamertje met een afzonderlijken tuin, Je linnenkamer en het achterhuis is alles gelijkvloers. De slaapkamer der jongens is boven aan de zonzijde. Op den grooten zolder is nog plaats voor een tweede kamer, terwijl er nog een groote droogzolder is afgeschoten. Al les is zoo regelmatig gebouwd, dat do zusters alle onraad kunnen hooren en niet ongerust behoeven te zijn over haar pleeg kinderen. Rondom het huis is de groote tuin. Ach terin op het grasveid zijn de draaibare lighalletje8 met de ligstoelen. Geen stof van den grindweg, die langs de woning leidt, kan hen bereiken. Niet ver van het huis is de waschschuur. De boomgaard en het bleekveld liggen rechts van den weg, bedekt voor het oog van den voorbijganger. De eerste drie kinderen zijn er al en zooals uit de opstelletjes van de jongens bleek „bevalt het hun er zeer goed". Maar meer moeten er komen, zoodra wij meer bedden en beddegoed hebben. Giften voor „Zandbergen" zullen ons zeer welkom zjjn, maar ook voor „Klein-Zandbergen". Wie in Nunspeet komt en het Hersteltingsooid gaat zien, zal zeker begrijpen, dat ook op het gebied van zorg voor praetuberculozen het gezinssysteem is door te voeren. Namens de Commissie van verzorging, G. A. A. BOURICIUS. Juli 1910. Do vlag is uitgestoken en het Bestuur van de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin („Zandbergen"), welker Bescherm vrouwe H. M. de Koningin-Moeder is, is samengekomen in het dorp Nunspeet op de Veluwe, omdat Klein Zandbergen wordt ingewgd. 't Is eon blijde dag, want een wensch treedt in vorvulling. Toen voor kort, nu het ééne dan het andere weesje aan tuber culose heenging en de directeur, jhr. W. A. Ortt, de wanhoop om het hart sloeg, hebben goede vrienden ons con huis ten gebruike gegeven, daar buiten in de zon, waar de kleine peuzels met biceke wangen Hollandsch welvaren zullen worden. 't Is een huis met grooten tuin, vrucht- boomen, grasveld en bleekveld. De moeder- lijko zustors, de dames Sluiter en Vermeulen, verzorgen de kinderen, koken voor hen en maken hun bedjes op. Was het huis eerst zonder meubelen, goede menschen zonden ons een kouken- kachel, stoelen, rustbanken, servies, een tafel, bedden, lampen, een sportkar, een kamerschut en nog veel meer. Ook geld ontvingen wij, waarvoor de potten en pannen, de lancastergordijneu en het linnengoed o. a. werden gekocht. Den gevers zijn wij hartelijk dankbaar. De trein vau 12.46 bracht ons samen en de heerlijke buitenlucht kwam ons tegen. In den tuin onder de groote tamme kastantjes was de koffietafel bereid. Nadat allen versterkt waren sprak de voorzitter een enkel woord. De droeve aanleiding tot het stichten van deze afdeeliug van Zandbergen stond allen duidelijk voor den geest; het kwijnen en te vroeg heen gaan van zooveel ouderlooze kinderen, die ondanks een vriendelijk te huis bij goede pleegouders de sluipende tuberculose niet konden ontkomen. Bijzondere zorg vereischt de bestrijding van dit kwaadalleen liefde en toewijding zijn niet toereikend. De kennis van wat noodig en nuttig voor de patiëntjes zal zijn, weten wij dat bij dr Schut, die welwillend zijn hulp toezegde, en bij de gediplomeerde zusters aanwezig is. „Dat de zusters bij het vervullen van haar verzorgingstaak niet alleen deze weten schap in practijk mogen brengen, maar God hun steunen moge in het volbrengen van de taak der liefde, die, zoo ergens, dan zeker hier alles kronen moet, waar de zorgen besteed worden aan de ouderloozen", met deze woorden verklaarde do voorzitter het Herstellingsoord geopend Aan de vriendelijke moeder, die ons deze woning ten gebruike heeft gegeven, werd staande het samenzijn een telegram gezon den. Bij de bezichtiging van het huis vinden wij de hygiënische huiskamér der kinderen met tafel, stoelen en een kast, waarvoor wij hopen dat ons speelgoed geschonken zal worden. Eenige platen, gegeven door een oud-wees, versieren den wand. In de zitkamer der zusters, waar de secretaire met het huishoudboek staat, zgn een paar Het dag. bestuur bestaat uit ds. A. J. Adriani, voorzitterJ. H. A. A. Kalff, vice voorzitter mr. J. Winkel Jr. secre taris; L. S. Gérard van Sijsen, penning meester. (Wegens plaats gebrek eerst heden opge nomen.) BaARN. Do Koninklijke Familie zal Zaterdagmiddag per extra trein te 3.49 uur vau het station Baarn H. IJ. S. aan komen. HOE YEL AKEN. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is tot predikant beroepeu ds. A. M. den Oudston te Wezep. DRIEBERGEN-RIJSENBURG. De bur gemeester dezer gemeenten, de heer G. O. D. d'Aumale baron van Hardenbroek, heeft aan de raadsleden medegedeeld dat hij in den loop van dit jaar voor zijn func tie zal bedanken. Reden van deze ontslagaanvrage is zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer, waardoor zijn werkzaamheden te druk worden. Een goes ten-p a rle men t. Do Ro- meinsche correspondent van een groot Duitsch blad doet het volgend verhaal van een spiritistische séance, waar het buiten gewoon dol toeging en een ongehoord aan tal personen „van de overzijde van het graf" verschenen. Eerst schrijft de correspondent, hadden de bekende grappen plaats. Stoelen en ta fels, zelfs een groote tafel, die een viertal mannen slechts met moeite in beweging konden brengen, vlogen met gratie door de lucht, zonder iemand pijn te doen. Geestesstemmen zongen in koor het onver staanbare woord, Patatauga (dat met het woord patate aardappel in verband schijnt te staan), alsmede het telkens her haalde woord, Ana, Ana. Daar tusschen door verschenen blauw achtige bliksemstralen en regende het een kostelijk frisch water, dat weldra echter in zoo groote hoeveelheden neerkwam, dat de deelnemers totaal nat werden en de zit ting moesten opheffen. Nadat men deze weer horvat had, had den er buitengewoon grootsche tooneelen plaats. Eerst kwam, als een soort geest- circus directeur, gelaarsd en gespoord een Indisch fakir voor den dag, loopt met trotsche schreden in de zaal rond en klapt fideel in de handen, slaat met gebalde vuist op vensters, deuren en muren dat het kraakt. Nadat deze sinjeur verdwenen was, verschenen er drie geesten tegelijk, nl. een jaren geleden in de Golf van Napels ver-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2