DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland! binnenland. No. 180. DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. Nabetrachting over den Gemeenteraad. "KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN" H o o f <1 r c <1 a c tn r B. O. B IJ K E N S. Abonnementsprijs Per jaarf 4.-. Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. 11.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINE HaAU G. Telet. luterr. 18». Prijs der Advertentién: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuneu- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. 'ALTA, Warmoesstr. 71.7b Amsterdam Dat was me een vergadering ?isteren Twee en een half uur ruim hebben de Raadsleden moeten doorbrengen in een zaal, waar de temperatuur reeds bij den aanvang vrij hoog was. Misschien was dit een der redenen, waarom er in die bijeen komst meer vinnigheden werden gede biteerd dan gewoonlijk. Daar had men de zeer kalnt gestelde vraag van den Heer Rijkens, waarvan men met een even kalm antwoord af had kunnen komeu, maar waarop met louter grofheden, verdachtmakingen, en persoon lijkheden werd geantwoord, door personen, die zich er voorloopig buiten hadden dienen te houden. De vraag was eenvoudig of het Dage- lijksch Bestuur eens niet zou willen infor- meeren of het Bestuur van het St. Elisa- bethsgasthuis, nu blijkt, dat dit niet zelf de geneesmiddelen aan de patiënten levert, bereid zou zyn die patiënten voor f 1.25 te verplegen in plaats van voor f 1.50, daar die ziekeninrichting de kosten van medicijnen voor particuliere patiënten op f 0.25 per persoon en per dag berekent. Een vraag dus, waarbij het finantieel belang der Gemeente is betrokken en dat aan de gemeente, volgens schatting van den intcrpellant 700 a 1000 gulden per jaar voordeel zou kunnen bezorgen. Maar in plaats van zich nu bij het ant woord van den "Voorzitter neer te leggen, dat de opinie van het Dagelijksch Be stuur in de volgende vergadering zou wor den meegedeeld, komt in de eerste plaats de heer Jorissen, directeur van het Ziekenhuis, belanghebbende dus, zich er in mengen en ontspint er zich een discussie, waarover men zich moet verbazen, dat zij in een Raad als die van Amersfoort kan worden gehouden. Geen motieven schier, maar louter persoonlijkheden. Als de heer Rykens zaken, de gemeente rakende, in de courant behandelt, zegt de hoer Plomp „gij hadt dat iu den Raad moeten brengen" en als een zaak in den Raad wordt gebracht, klinkt het uit den mond van den heer Celosse „de Raad heeft niets met die zaak te maken." En de heer Kroes, vermoedelijk een anti katholiek streven ruikend, praat enkel over den heer Rijkens. Begrijpen de heeren dan niet hoe klein dat alles is? Men kan toch, al vindt men de zaken ook onaangenaam parlementair blijven! Enfin we zullen over deze zaak nog wel niet het laatste woord hebben gehoord. Het voorstel van B. en "W. in zake de loonregeling der gemeentewerklieden is voorloopig voor dat college een échec. Blijkbaar is dit niet in goede aarde ge vallen. En dit doet mij genoegen; ik hoop van harte, dat wanneer het voorstel uit de afdeelingen terug komt, het betere en mil dere bepalingen voor de werklieden zal bevatten. Ik heb daarop goeden moed, ge hoord de overigens wel wat voorbarige speech van den heer van Kalken. Dat deze speech had gepakt, bleek wel uit het „bravo" dat de heer Gerritsen erop liet volgen. Waarom B. en W. zoo schuw waren een pertinente vraag aan do hoofden vau takken van dienst waarom ook niet aan den Commissaris van Politie voor te leggen, of dezen vau oordeel waren, dat het minimum loon beneden de f 10 mag dalen, weet ik niet, al kan ik het wel ver moeden. Do quaestie van de splitsing in drieën van de tweede klasse der H B. SS. deed mij in zooverre onaangenaam aan, als daaruit blijkt dat het Dagelijksch Bestuur in deze zaak geheel de dubbeltjes-quaestio op den voorgrond schynt te schuiven en eerst in de tweede plaats om do belangen van het onderwijs en der leerlingen denkt. De wethouder van onderwijs, de heer Celosse, bleek al zeer slecht op de hoogte te zijn van toestanden aan de school, want al is zulks niet direct te bewijzen, het mag toch wel als vaststaand worden aangenomen, lettende op de vele zittenblijvers en het aantal horexamens, dat de vierde klasse slechte resultaten heeft opgeleverd. Een onderhoud met deu directeur zou hem ver moedelijk de reden daarvan hebben doen vernemen. De heer Sanders voelde blijk baar wel iets voor het voorstel-Gerritsen, daarbij een bemiddelingsvoorstel deed, om tot splitsing in drieën over te gaau, indien zulks bij het begin van den cursus mocht blijken noodig te zijn. Als ik nu nog zeg, dat ik van den heer Rijkens wel een motiveering van zijn stem tegen het voorstel van B. en W. in zake het request van den heer de Haas had verwacht, kan ik mijn beschouwingen over deze in 't eind weinig verheffende zitting besluiten. S. SPANJE. Zooals wij vroeger reeds mededeelden, beschuldigen de Spaansche katholieken de regcering, dat deze bij de onderhcndeliu gen met het Vatikaan den eerbiod, ver schuldigd aan het hoofd der kerk uit het oog heeft verloren. In een onderhoud met een redacteur van de Voz de Guipuzcoa, is minister Prieto tegen deze beschuldiging opgekomen. Hij verklaarde, dat de regeering van den be ginne af zich verzoeningsgezind had betoond, maar dat het Vatikaan van geen toegeven had willen welen. Vooral beklaagde hij zich over het feit, dat men het Rome niet noodig heeft geacht te antwoorden op de nota van 26 Mei j.l., in welke de regeering de hoofdpunten van de vooraf gaande nota's betreffende de opheffing van de overtollige kloosters en de niet wettige orden, had samengevat. Te Bilbao zijn de gemoederen nog steeds niet tot kalmte gekomen en te Pampelooa hebben de winkeliers Maandag j.l. hunne winkelB gesloten gehouden als protest tegen het optreden der regeering. Men vreest voor een verergering van den toestand, nu de Karlisten gemeene zaak maken met de katholieken OOSTENRIJK HONGARIJE. In Hongarije wordt veel gespeeld en men waagt daar gaarne een hoogen inzet. Tot welke krasse toestanden dit voeren kan, bewijst wel, nu wordt verhaald van een gebeurtenis, die zich in de Ilougaarsche badplaats Bartfeld heeft voorgedaan. Een koopman van aanzien had na een baccaratspel van drie dagen zyn laateten heller op de groene tafel verspeeld. In ziju wanhoop deed hij, wat reeds velen vóór hem gedaan hebben, die door het spel geruïueerd waren: hij verzocht den bankhouder om een som golds te leen. De ze weigerde echter met inotiveering, dat reeds bijna alle kurgasten zijn schuldenaren waren (aan die bank schijnt niet voel ge wonnen te worden), waarop de geplunder de koopman in ziju opwinding met aangif te bij de politie dreigde. Rustig stond de bankhouder van ziju plaats op en zeide: „De politie dat ben ik, mijn naam is politiecommissaris Bares.„ Zoover heeft met het zelfs in Monte-Car- lo nog niet gebracht, dat do politie een een functie aan de speeltafel bekleedt. TURKIJE. Volgens eon door do rogeering ontvan gen bericht hebben Druzen in den afge- loopen nacht drie dorpen met gemengde Christen- en Muzelmansche bevolking over vallen, meer dan honderd mannen, vrouwen en kinderen van beide gezindten vermoord en de woningeu geplunderd. Ook overvielen en beroofden zij reizigers op den grooten weg. RUSLAND. Uit vrees voor de cholera hebben 4070 arbeiders de kolenmijnen van het district Tagenrog verlaten en zich terug begeven naar hun woonplaatsen. Alle pogingen in het werk gesteld om hen van hun voor nemen af te brengen, bleven vruchteloos. De vermitte, kinderen. Men meldt aan De Tel.: Uit een ingesteld onderzoek is thans gebleken, dat de kinderen van de wed. R. in April 1908, dus kort nadat zij aan hun moeder waren ontnomen, vertoefden de meisjes in het St. Gudula-gesticht te Lochem en de jongens in het St. Nicolaasgesticht te Noord-Deurningen by Denekamp. De jongens waren in dit gesticht ook nog einde 1909. Mi'. Levy schrijft over deze zaak thans hot volgende in het Handelsblad Ik vestig de aandacht mijner stadgenoo- ten op een bericht van de Hilversumsche Courant, waaruit blijkt dat, ten behoeve van de Wed. de Rijk te Hilversum, eene commissie aldaar zich gevormd heeft ten einde, met het oog op den terugkeer en de huisvesting harer kinderen, gelden in te zamelen, te beheeren en er de juiste be stemming aan te geven. Thans reeds zijn ingekomen S. Baron van H. Sassenheim f10; J. K S. alhier f 10 A. Th. R. id. f 10 H. J. id. f 10; J. W. F. H. id. f 10S. H. id. f 10 W. H. W. id. f 10B. A. S. id. f 10 Mevr. G. id. f 2.50 Mevr. D. id. (250; J. vaD der S, id. (2.50; H. G. O. f 2.50 C. en D. A. f 1 K. f 1 Speel- potje f 0.50H. J. f10; J. L fl Mevr. de Wed. de Cl. 15. Daaraan valt toe te voegen L. A. W. te Amsterdam f 25 en J. A. L. aldaar f 10. Men kan zich voorstellen dat de zwaar beproefdo vrouw, ook in de naaste toe komst, behoefte heeft aan steun. Zij zelve wordt lidmaat van de Hervormde Kerk zoodra daartoe gelegenheid bestaat, hetgeen slechts eenmaal 's jaars het geval schynt te zyn. Hare kinderen wenscht zij de school met den Bijbel te doen bezoeken zoodra zrj ze heeft. Het voc ratel van den Voogdijraad om de kinderen voor loopig en tot 's Hofs uitspraak te laten waar zij zijn zonder plaatsaanwijzing 1 is mij gedaan en door mij aan de weduwe overgebracht. Zij, die van hare kinderen sedert 15 Februari 1908 taal noch teeken vernam, heeft dit geweigerd. Moeders zul len, zonder toelichting, het begrypen, J. A. LEVY. Vertraagde officiersbenoe- in i n g. De benoeming van cadetten van de Kon. Mil. Acodemie uit het laatste stu diejaar tot 2en luitenant laat dit jaar wol wat op zich wachten. Aan Het N. v. d. D. wotdt omtrent do oorzaak van deze vertraging het volgende gemeld: Eonige voor benoeming voorgedragen cadetten hadden kort geleden een „fuif", waarbij 't toen nog al zeer dol en vroolijk toeging en een officier beleedigd is. Deze officier heeft geeischt, dat voor die beleediging excuses gevraagd zou worden, doch één der cadetten moet dat geweigerd hebben, waarna is voorgesteld dien cadet zes maanden later te benoemen. Dit voorstel is niet aangenomen door den Minister, echter wordt do betrokkene nu een lager rangnummer gegoven. Door het Ier zake gehouden onderzoek is de geheele benoeming vertraagd, tot grooten spijt van de vele cadetten, die niets met het gebeurde uitstaande hadden. De uitsluiting teEnsche- d Gistermiddag had ten kantore der fir ma N. I. Menko aan den Roomweg do bijeenkomst plaats van het comité der Fa brikantenvereniging fen vertegenwoordi gers der arbeiders-organisaties. Ze duurde drie uur. Gelijk te verwachten wa6, leidde ze niet tot een definitief resultaat, waar slechts eene bespreking der grieven plaats vond. Nader antwoord daaromtrent zal dezer dagen schriftelijk door het comité der Fabrikantenvereeniging aan de arbei ders orgauisaties worden meegedeeld. Het nieuwe syphilis-serum. De groote verwachtingen, die op het nieuwe antisyphiliticum van Ehrlich waren gebouwd, verwachtiugcn waartegenover ons van het eerste oogenblik af aan de noodige terughouding wenschelijk leak zijn reeds gedeeltelijk te niet gedaan door de erva ring, dat men in de praktijk met het mid del heeft opgedaan. Het blijkt noch in alle gevallen afdoende noch onschadelijk te zijn. Dr. Johannes Bredler te Berlyn heeft

De Eemlander | 1910 | | pagina 1