WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN £N WETENSCHAPPEN Uit de Pers. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 8 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 768.9 m.M. te Ilorta laagste 749.2 te Riga. Verwachting tot den avond van 9 Au gustus 1910. Zwakke veranderlijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaar bewolkt, mogelijk onweer. TemperatuurWarmer Barometerstand te AMERSFOORT. 760 m. M. Vorige stand te 12 uur 760 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 8 Aug. des 's morgens 7 uur is 62° F. Rome vermeldt ook het gerucht, dat Kar dinaal Merry del Val er aan denkt zijn ontslag te nemen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Ooitenrijksche minister van onderwijs heeft het bezwaarschrift van den prote- stantschen opperkorkeraad in zake de Bor- romaeus cncycliek beantwoord met een brief, waarin hij verklaart, dat het de regeering deerlijk spijt, dat de openbaarmaking van de encycliek tot nieuw misverstand en averechtsche opvattingen aanleiding schijnt gegeven te hebben. Zij is zich haren plicht, om de protestantsche kerk en hare leden in de handhaving van hun wettelijk ge waarborgde rechten te beschermen, wel bewust, gelijk zij ook vast besloten is, binnen hare wettelijke invloedsfeer en haar machtsgebied elke feitenlijke schennis van de goede betrekkingen tusschen de ver schillende gezindten krachtig af te wijzen. Het antwoord is een schoone proeve van de casuïstiek, waarin de Oostenrijksche diplomatie en staatkunde zoo uitblinken, zegt de N. R. Ct. GRIEKENLAND. Verschillende bladen berichten, dat, niet tegenstaande de overeenkomst tusschen Theotokis en Rhallys, toch een zestal Cre- tensischc leiders, waaronder ook Veniselos en Michelidakis, candidaat gesteld zyn voor de Grieksche Nationale Vergadering. Na eenige aarzeling zouden zij de candidatuur hebben aangenomen, onder voorwendsel dat zij als Grieken, en niet als Cretcuzers, door Grieken zouden worden vèrkozen. TURKIJE. Do Turksche grootvizier heeft wel aan do vertegenwoordigers van de mogendheden beloofd de boycot van Grieksche schepen en goederen te zullen onderdrukken, maar desondanks neemt deze in scherpte loe. Een aautal kleinere Grieksche firma's heeft dan ook reeds gebruik gemaakt van de gelegenheid om zich aan hare verplich tingen jegens Europeesche firma's te ont trekken. Don 2den Augustus is in de bladen te Konstantinopel een oproep van het boycot comité verschenen, waarin wordt bevolen den boycot in het vervolg scherper toe te passen en vol te houden, totdat de mogend heden hare beloften aan Turkije ten op zichte van Kreta nagekomen zullen zijn. Deze oproep bevat 6 paragrafen. In de eerste wordt verscherping van den boycot bevolen, de tweede verbiedt Turksche on derdanen zaken te doen met Grieken; in de derde wordt den Ottomanen het reizen met of het bevrachten van Grieksche sche pen verboden, in paragr. 4, het losscu van Grieksche schepen, die Grieksche goedei en aanbrengen, terwijl paragr. 5 het lossen van vreemde goederen, die met Grieksche schepen in Turksche havens aankomen, veroorlooft. In paragr. 6 wordt verlof ge geven tot het iossen van alle goederen, die met schepen in Turksche havens wor- aangcbracht. Do geuerale staf vau het derde leger korps te Saloniki heeft op bevel van den Mi nister van Oorlog het volledig plan tot een veldtocht ontworpen, die er op bere- koud is, aan een dubbelen aanval van uit het Noorden en het Zuiden op de Mace donische grenzen, weerstand te kuunen bicden. Naar verluidt is generaal Torgat Pasja met 20 bataljons op uiarsch naar de gren zen. De vermiste kinderen. Mr. Levy deelt in het Hbl. mede: „Na kennisneming van de beschikking der rechtbank en het haar beteekende bevel tot afgifte, verklaarde de overste van het St. Gudula-gesticht te Lochem, dat de beide meisjes De Rijk zich in dit gesticht bevin den en bereid te zijn tot afgifte. „Wat de mededeeling namens het be stuur van genoemd gesticht, aan my, dat de kinderen er zich niet bevinden, betec- kent, blijft een raadsel. „Mag ik, in antwoord op herhaalde ver zoeken, berichten, dat de behandeling in appél van deze zaak geschiedt in raad kamer, dus niet is openbaar." In aansluiting hierbij herinnert het Hbl. er aan, dat van hot Lochemsch gesticht, op telegraphiscbe informatie, voor eenige dagen gedaan, het antwoord kwam: „De drie jongens De Rijk zijn hier nooit geweest 1" Later meldt men: Gistermiddag heeft de wed. Ryk te Hil versum haar oudsten zoon, den 14-jarigen Cornelia Hermanus, die in gezinsverpleging was bij de wed. C. Diemeer te Heemskerk, gehaald. Op vertoon van de beschikking der rechtbank en tegen afgifte van ontvangst bewijs werd de knaap zonder tegenstand afgegeven. De taal van „do Her au t". De Heraut zegt in een artikel, waariu hot blad aanspoort om te geven voor „het Huis des Heeren": „Ook de Heere uw God heeft voor zijn heilige zake geld noodig. Er kan onder ons geen kerk, geen kerkedieest, geen school, geen zending, geen stichting bloeien, of er moet geld voor zijn, en dit geld dat uw God voor zijn zake noodig heeft, moet van u komen. Hoe vreemd het klinke, toch is het zoo, uw God heeft zelf geen geld. Hij geeft al 't geld aan zijn menschcn- kinderen, en wil nu dat zijn kinderen, in wie de vreeze zyns naams leeft, van dat geld, dat ze van Hem kregen, al 't noodige voor zijn zaak zullen afzonderen, niet ge dwongen, maar gewillig, niet omdat 't moet, maar uit liefde, uit die liefde waar mede het kind zijn Yader mint". Is dit Godslastering of niet? vraagt het Yad. Kunstmatige ademhaling. In het Ned. Tijds. v Gen. beschrijft dr. G. W. Boland, officier van gezondheid, zijne nieuwe metbode tot toepassing van kunstmatige ademhaling, in het bijzonder bij drenkelingen. Do voorschriften luiden 1. Maakt snel aan hals en borst de kleeren los, die mochten knellen. 2. Legt den lijder voorover op den grond, met de armen los langs het lijf. 3. Plaatst u schrijlings over den patient en knielt neer met het gezicht naar diens hoofd. 4. Telt zonder u daarbij te haasten 1234. 5. Heft bij de tellen 1 en 2 het boven lichaam van den grond door de handen om de schouderrondingen te slaan. 6. Laat dit by tel 3 weer langzaam terugzakken en rust bij tel 4, zonder even wel de handen te verplaatsen. 7. Herhaalt deze bewerking tot de lijder uit zichzelf begint te ademen of andera minstens een half uur lang. 8. Komt de patiënt bij, verwarmt hem dan met wat gij maar bedenken kunt. De alcobol doet in dit geval bij uitzondering geen kwaad. De schrijver vat de beschouwingen, die hij aan deze voorschriften vastknoopt, al dus samen De nieuwe methode berust op een reeks van werkingen, die gezamenlijk een actieve verruiming van de borstkas teweeg bren gen, gevolgd door een passieve vernauwing en dit zonder dat daarbij lo. eenige druk door den helper wordt uitgeoefend '2o. twijfel kan outstaan over de vraag, of de bewerking wel met de noodige kracht geschiedt, waar toch hiertoe in hoofdzaak het gewicht van den lijder den doorslag geeft 3o. angst behoeft te bestaan voor mo gelijke nadeelen, afhankelijk van een on handige, rcBp. ruwe toepassing der methode, aangezien eon haastig laten terugzakken of liever een laten terugvallen van het bovenlichaam als vanzelf zal worden voor komen, doordat de blik van den helper onwillekeurig op het vooroverhangende hoofd gericht blijft, dat dau ook het eerst den bodem weer bereikt, of de man zou wel heelemaal zijn positieven kwijt moeten zijn 4o. ooit sprake kan wezen van afslui- tiug van de luchtpijp of onvoldoende af vloeiing van water e.d., die de verplaatsing van lucht in den weg kunnen staan. De voordeelen van Schafer's methode gecombineerd met die van Silvester en dat zonder tevens de nadeelen en bezwaren over te nemen, die beide aankleven, zie daar wat de nieuwe methode beoogt en waaraan zij ook beantwoordt. Om de macht. Ook de redacteur van „De Beukelaar" is, evenmin als wij, ongemoeid gelaten voor zijne afkeuring van het min bedrijf der Enschedésche fabrikanten, dat door de anti- Tevolutionaire „Rotterdammer" net zoo goed als door den Vrijzinuig-Democrati9chen Bond „schandelijk en harteloos" wordt ge noemd. Gelukkig. Men heeft den christelijk historischen Mr. Dr. A. van de Laar daarom van „so cialistische naaperjj" beschuldigd, van onder mijning van het gezag van den werkgever. Hij is daaiop natuurlijk hot antwoord niet schuldig gebleven, en schreef in zijn arti kel „Gezagsondermijning" daarover onder meer het volgende: En wie nu komt aandragen met het gezag der werkgevers, waaraan men zich heeft te onderwerpen, vergete niet, dat zelf tegenover het gezag der overheid ook van Christelijke zijde de volksvrijheden voort durend zijn gehandhaafd, dat in heel West- Europa aan de volksvertegenwoordiging al meer invloed kwam. Onderwerping aan het gezag is een Christelijke eisch van groote beteekenis, maar hier gaat het niet om. De vraag is slechts of deondernemer on beperkt alle gezag zal blijven uitoefenen. Dit juist riep een toestand in het leven, welks dis-harmonie al meer blijkt. En zoo derhalve moet aangedrongen op een rege ling, waarbij de ondernemer in samenwer king met de arbeidersvertegenwoordiging het gezag uitoefent, blijft de onderwerping aan dit gezag evenzeer eisch, is het gezag zelf niet in het niinBt aangerand. Evenmin als in Nederland bij onzen huidigen re- geeriugsvorm het gezag feitelijk zwakker zou staan dan in Rusland, het gezag min of meer zou zyn aangetast. In de landen van West-Europa was de vermeerderde volksinvloed als eisch voor een goede regeering, daardoor juist was de overheid het beet in staat voor het volk ten goede te zijn, zoo weiden de volks vrijheden het best gewaarborgd. Zoo was het aandringen op grooter volksinvloed geeu8zins een ondermijning van het gezag maar juist gevolg en eisch vau heel het volksleven, gelijk dit zich ontwikkeld had. Zoo is het thans met het gezag der ondernemers. De ontwikkeling der nijver heid, de gang van het sociale leven eischt dringend een hervorming, waarbij de ar beiders ophouden zonder rechten, zonder invloed, zonder bezit te zijn. Dit moeten ook de ondernemers gaan verstaan. En wie nu van geen gezagsbeperking der ondernemers wil weten, de knechting der arbeiders wil laten voortduren, gaat tegen de sociale ontwikkeling in, handhaaft een steeds gevaarlijker disharmonie en miskent den huidigen strijd om recht. Want het handhaven eener disharmonie, het handhaven van wanverhoudingen, die gewyzigd kunnen, is ten slotte onrecht, het eischen van betere verhoudingen, die mogelijk zijn, een eisch van recht. En door dit alles te miskennen Btelt men zich zelf op het standpunt van den klassenstrijd enkel om macht De sociaal democraten willen den strijd om macht voor de arbeiderklasse stryden, niet het recht moet gehandhaafd, maar de macht veroverd. Maar juist hetzelfde doen zy, die tegen de arbeidersbeweging iu, de macht der ondernemers, de macht der kapitalisten onbepeikt willen handhaven. Ook zij willen macht en geen recht, ook zij ontwrichten onze maatschappij, ook zij zijn, al staan zy op den grondslag epuer Christelijke belijdenis, gevaarlijk voor het maatschappelijk organisme. Zy zijn het, ook de Christelijk conservatieven van deze soort, die de arbeiders terecht verbitteren, die zoo door het handhaven van macht tegen het recht in, juist de arbeiders in handen spelen eener stofver- godende sociaal-democratie. Zoo doet men niets anders dan den klassenstrijd voeren, dien men bij de sociaal-democraten zoo scherp laakt. Men miskent het sociale recht, schier onbewust gaat men eukel strijden voor de sociale macht. Wat doet de materialistische sociaal-democratie an ders En zoo worden bladen als „De Nieuwe Courant" iu dezen zin evenzeer sociaal gevaarlijk als „Het Volk". Want alleen laugs den weg van het sociale recht kan maatschappelijke ontwrichting voorkomen. Deze woorden ziju ons geheel uit hot hart gegrepen. LeoB naast deze uitspraak de belangrijke redevoering, die Jhr. de Geer, afgevaardigde voor Schiedam, inder tijd in de Tweede Kamer hield over het kiesrecht, waarin hij zoo klaar aautoondc, dat wie daarvan een tegenstander is, enkel omdat hij daarvan toeneming van den in vloed van den vierden stand vreest, geheel op den bodem van den klassenstrijd staat, en ge hebt een juist beeld van de hoofd vraag, waarom het gaat in onze maat schappij. Conservatisme en sociaal-democratie prediken om het hardst den klassonstryd; het eerste wil alleen recht voor den eersten en tweeden en een beetje voor den derden stand, de laatste alleen recht voor den vierden. De gezonde democratie alleen wil vrjjbeid en recht voor alle lagen der be volking. (De Vaderlander.) In een strooibiljet ton gunste van de verkiezing van den clericalen candidaat, den heer v. Heioma, staat o. a. „als gy een huis wilt bouwen, zoekt gy een timmerman", waaruit dan moet volgen, dat men als men een lid van den Raad wil hebben, men een oud-burgemeester moet zoeken. De logica is hier wel een beelje zoek, maar bovendien de aangehaalde woorden zyn niet juist. Als men een huis wil bouwen, begint men niet met een timmer man te zoeken, maar neemt men een a r- c h i t e c t. In den styl van het clericale strooibiljet, redeneeren wij dus wij hebben een architect tot candidaat, en nog wel een oud gemeente architect: Kiest Jus den heer W. H. Kam De le afdeeling van don Gemeeenteraad vergadert Dinsdagavond, de 2o afdeeling Woensdagavond ter behandeling van het voorstel van B. en W. in zake de loonre geling der gemeentewerklieden. Op de Internationale Hondententoon stelling te 's Graveubage van 5 tot 7 dezer gehouden, behaalde de bekende kynoloog, de Heer H. C. A. de Jong, van hier, twee eerste pryzen en één specialen prijs met zyu „Chien de bouvier" „Favorita" en zyn „Barbet" Veldman. Deze laatste soort ook wel „Smousbaard" genoemd, is een zeer zeldzaam exemplaar hond, dat veel bekijks had. De Commissaris van Politie te Amers foort verzoekt beleefd inlichtingen omtrent een zak, inhoudende een portemonnaie met geld. Yermoedelyk is deze zak abusie velijk medegenomen door een dame en heer, die eenige oogenblikken in het Berg- hotej vertoefden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2