WEERBERICHT. Thermometerst?nd BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN IIET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 9 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Horta laagste 751.4 te Riga. Verwachting tot den avond van 10 Au gustus 1910. Zwakke tot matige meest Oostelijko wind. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk bewolkt, mogelijk onweer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 759 m. M. Vorige stand te 12 uur 760 m. M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 75 Laagste hedennachtF. 59 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 9 Aug. des 's morgens 7 uur is 63' F. De voorzitter van den nijverheidsraad, Avdakof, die naar de geteisterde mijn streken vertrok om een onderzoek in te stellen, en die nu bij de regeering aan dringt op spoedige maatregelen ter be strijding van de plaag, deelt treurige bij zonderheden daaromtrent mede. Er zijn al ongeveer 2000 mijnwerkers overleden eu de steenkoolproductie aan de Donetz is met 60 percent verminderd. De bewoners van de streek vluchten verschrikt naar de spoorwegen, om zich naar elders te laten vervoeren. Men vindt vele dooden aan den kant van de wegen. De scheepvaart op de Zwarte Zee wordt belemmerd door de epidemie, daar de be manning van de schepen door de ziekte jammerlijk wordt gedund. Eu daarbij komt dan nog de pest-epi- dernie te Odessa. Volgens Avdakof kwamen er 5 Aug. ruim 59,000 gevallen van cholera in Rus land voor. De Borromaeu s-E n c y c 1 i e k. De Synode der Ned. Ilerv. Kerk heeft zich met algomeene stemmen op de volgende wijze over de Borromaeus-encycliek uitge sproken De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, vergaderd te 's Gravenhage, Gevolg gevend aan eigen diepgevoelde behoefte en den drang der kerk om zich uit te spreken naar aanleiding van de en cycliek „Editae Saepe"; deelend in de verontwaardiging onder protestanten en zelfs Roomsch-katholieken openbaar geworden over dit pauselijk ge schrift, waarin lasterlijke woorden worden gebezigd ten opzjchte van de helden der Hervorming, de Vorsten en volken der 16e eeuw, ons geestelijk voorgeslacht, onder wie ook de Nederlandsche belijders en martelaren en de edele voorzaten van on9 geëerbiedigd VorstenhuisJ een eerste plaats innamen; overtuigd, dat in die woorden het oordeel wordt weergegeven van roomsch-katholie- kc zijde geveld over alles, wat den pro testanten heilig is, en dat daarin duidelijk aan het licht treedt, dat Rome de vijand is van een voortdurend g«vaar voor het behoud vau onschatbare voorrechten op elk levensgebied, door de Reformatie den volken geschonken; overwegend, dat die woorden niet zijn teruggenomen noch herroepen; evenwel in aanmerking nemend, dat of gebrek aan historiekennis, of wel bewust verkrachten van geschiedkundige en gods dienstige waarheid, die aantijgingen in de pon gaf, acht het niet noodig aan de en cycliek zelve verder eenig woord te ver spillen; nraar gevoelt zien door haar openbaring gedrongen om nevens innigen dank aan God, mot volle overtuiging hulde en dank te brengen aan de edel- mannen en vrou wen die eerbiedwaardig in hun grootheid door de kracht des geloofs, tot den prijs van hun goed, vrijheid en leven aan de Christenheid den schat hergaven van het Evangelie van Gods genade en der recht vaardiging uit het geloof en de vrijheid verwierven om dat Evangelie te belijden en God naar zijn Woord en naar de in spraak des gewetens te dienen; acht zich geroepen getuigenis af te leg gen van haar vast geloof, dat de eer dier mannen en vrouwen wel kan worden aan gerand, maar niet verduisterd; spreekt haar trouw uit aan het Vorsten huis van Oranje, waarin zij een waarborg vindt voor het behoud van protostantsche rechten en voorrechten; en wekt alle leden der Ned. Herv. Kerk op, om in dezen tijd, waarin Rome met steeds grootere aanmatiging optreedt, met woord en daad krachtig en waardig te strijden voor het heerlijk goed van geloof en vrijheid en met beslistheid zich te scha ren achter de groote Hervormers door blij moedige belydenis van hot Evangelie van Jezus Christus en door heiligen levens wandel. Van dit manifest zullen afschriften ver zonden worden aan H. M. de Koningin eu aan alle besturen der Ned. Herv. Kerk. Besloten werd het te doen opnomen in de Kerkelijke Courant en het te doen voor lezen van alle kansels der Ned. Herv. Ge meenten. Eiamcn voor gemeente secretaris. Namens B. en W. van Schoterland (Fr.) zijn thans in verband met de weigering der ten vorige male opgeroepen sollicitanten om zich aan een vergelijkend examen te onderwerpen, door den Burg. voor de te vervullen betrekking van secretaris dier gemeente tegen Maart dag 15 dezer een negental sollicitanten opgeroepen tot deelneming aan een verge lijkend onderzoek, dat ten gemeentehuize van Schoterland zal worden gehouden. Tevens is aan de sollicitanten ter voor koming van misverstand medegedeeld, dat dit vergelijkend onderzoek niet zal zijn een onderzoek naar de theoretische kennis der sollicitanten (dus geen examen) maar eenig en alleen ten doel heeft om door het doen uitwerken van een paar practische vraag punten een oordeel te kunnen vormen over de meerdere of mindere practische geschiktheid der sollicitanten. Faillissemont-Tilanus. In het faillissement Tilauus te Tiel is de ve rificatievergadering vastgesteld op 5 October a.s. De door de curator vastgestelde lijst wijst aan een bezit van f 25 000 ongeveer, een schuld van ruim f 100 000. Een schuld- eischer met een bedrag van f 50 000 heeft zich nog niet opgedaan, zoodat het geheelo passief f 150 000 bedraagt. Door don officier van justitie bij de ar- rondissements rochtbank te Tiol wordt aan houding verzocht en overbrenging naar het huis van bewaring aldaar van Adriauus Tilanns. Bij beschikking van de arrondis- sements-rechtsbank te Tiel is tegen hem rechtsingang verleend met bevel tot ge vangenneming en last tot instructie. De vermiste kinderen. Giste ren zijn ook de beide andere zoontjes dei- weduwe De Rijk, Johannes Cornelis en Theodorus, twaalf en elf jaar oud, aan de moeder teruggeven. Zooals men nu weet, verbleven die in het Sint Nicolaasgesticht to Noord-Deurin- gen bij Denekamp. "Voorloopig is voor de weduwe eene wo ning gehuurd en van nieuwe meubelen voorzien. Zij wordt van vele kanten in de gemeente gesteund, zoowel door do Ned. Hervormde gemeente als door den Ccn- tralen Raad van hulpbetoon en Armenzorg, benevens enkele particulieren. De toestand van Prins Hen drik. Men meldt uit Soestdijk: De gezondheidstoestand van Z. K. H. Prins Hendrik is zeer bevredigend. Zon dagmiddag heeft Z. K. II. weder voor het eerst een rijtoer gemaakt met H. M. de Koningin, II. M. de Koningin-Moeder en II. K. H. Prinses Juliana, De talrijke menigte welke zich voor het Paleis Soestdijk had verzameld, juichte de vorstelijke familie hartelijk toe. De Prins hoopt heden voor een paar dagen in Den Haag te komen en zal een bezoek brengen aan het tuinfeest, in het Huis ten Bosch te geven, ten bate van het Nederl. Roode Kruis. Speciale Vacantiekaarten. Op een aanvraag vau de Kamer van Koophandel te Maastricht, om ook Lim burg in het genot te stellen van speciale vacantiekaarten, heeft de directie der Staats spoorwegen geantwoord dat zij voornemens is deze kaarten tegen het volgende jaar in te trekken en het bijgevolg niet de moeite waard is daarmede voor Limburg nog te beginnen. De uitsluiting te Ensche dé. Men meldt uit Enschedé d.d. 8 Aug.: Twee touwbazen op een der andere fabrieken in dienst der firma Menko waren heden aan 't werk gezet in de fabriek Roomweg. Toen zij hedenavond onder bescherming van politie de fabriek verlie ten, werden z(j door 'n groote menigte werkliedon gevolgd, welke steeds aan groeide. Door het afzetten van verschillende straten Jkon de politie de orde handhaven en beide bazen zonder verdere ongevallen thuis brengen. Als gevolg dezer rumoerigheden is het verbod van samenscholingen van meer dan drie personen afgekondigd. In de godsdienstoefening, Zondag 14 Augustus a.s. in de Evang. Luth. Kerk te houden, zal als spreker optreden Ds. P. Groote, Evang. Luth. predikant te Amsterdam. Do wachtmeester-hoefsmid J. H. Scholten van de ry- en hoelsmidschool alhier is bevorderd tot opperwachtmeester- hoefsmid (hoefsmidsbaas). Gisteravond kwamen in deBlankenheym- straat twee wielrijders in botsing, en wel zoo hevig, dat het voorwiel van een der karretjes geheel vernield werd, terwijl de binnenband sprong. De berijders kwamen er zonder letsel af. In een gisterenavond gehouden verga dering van banketbakkers in de provincie Uiecht is besloten ook in Amersfoort, met ingang van 15 Augustus a.s., den prys der taartjes te verhoogen met 1 cent. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken heefteen vergadering gehouden, waarin bezwaren konden worden ingebracht tegen de spoorwegdienstregeling. Bezwaren zyn geopperd tegen de aansluiting Amersfoort NymegenMaastricht, zoowel over Kesteren als Utrecht en AmersfoortUtrechtden Bosch. Verder is er bezwaar tegen ge maakt, dat tusschen 11.28 en 1.25 een trein is uitgelicht op het baanvak Amersf. Utrecht. Do Kamer zal de ingekomen bezwaren ter bevoegder plaaise indienen. Te Utrecht slaagde voor diploma A van het examen van de vereeuiging van onderwijzers bij het M. U. L. O., G. N. Oomkes te Amersfoort. Te '8 Gravenhage slaagde giateren voor het examen Fransen L. O. onze stad- geuoote mej. W. E. M. Hakkenberg van Gaasbeek. Mej. G. Th. Murkens, telefoniste te Amsterdam is overgeplaatst naar het post en telegraafkantoor te Amersfoort. Bij den Zondag gehouden nationalen schietwedstrijd van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren verwierf de schiet- vereeniging „Wilhelmina" den derden prijs met 192 p. in de afd. geweer en den eersten prijs met 451 p. in de afdeeling cylinder of buks. In den personeelen wedstrijd werden de volgende prijzen behaald 2o prijs, H. J. Ruys met 45 p., 4e prys D. van Buuren met 43 p., 10 pryB, W. van der Vlugt met 41 p. By Kon. Besluit van 3 dezer is aan den eerste luitenant C. II. Labouchère, van het lste regiment huzaren, vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van het Militaire Kruis der 2de klasse, hem door Zijne Ma jesteit den Roning der Belgen geschonken. Bij Kon, Besluit van 22 Juli is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot direc teur van het postkantoor te Meerssen, D. Grap Hellingman, thans commies-titulair der poeteryen en telegrafie. Aan de Amersf. Ver. tot bestrijding der Tuberculose is over het jaar 1910 door het Rijk een subsidie van f 730 toegekend. BAARN. Alhier is op 80 jarigen leeftijd overleden de heer M. Verryn Stuart, een algemeen zeer geacht ingezetene dezer ge meente Het voorgenomen vertrek van de Ko ninklijke Familie op Woensdag a.s. is uit gesteld tot Woensdag 17 dezer. Een kluizenaar. Een lezer schrijft aan het Hbld.: Op een van onze fietstochten door 't Westerkwartier van de provincie Gro ningen rustten we even in het dorpje Lutjegast. De vriendelijke kastelein Rozema wees ons als vreemdelingen op een photo, die een kluizenaar voorstelde en van wien oas zooveel bijzonders werd verteld, dat we tot een bezoek besloten. De heer R. geleidde ons op de fiets en door lage bouw-, gras- en veenlanden kwamen we eindelijk aan een groepje boomen, het dool van den tocht. Onderweg werd ons al een paar maal toegeroepen of het naar „den ouden Kroeskop" ging. Een hoopje rietendak, grootendeels met gras begroeid, eenige half vermolmde plankjes in alle richtingen aan elkaar verbonden, een gat als deur, ziedaar een woning. Wy naar binnen. Een sterke roetlucht kwam ons tegen en de rook belette ons eerst iets te zien. Toen we wat aan de benauwde lucht en de schemering gewend waren, konden we onze omgeving eenigszins opnemen. De ruimte was juist groot genoeg om plaats te geven aan ons drieën, die in gebukte houding op een rijtje achter elkaar kondon staan. Vooraan lag een groote hoop asch met wat smeulendo turf- en hout blokken en daarboven bing een oude theeketel. Dan stonden op den grond nog een paar yzeren potten en een vaatje met een plankje er op, dat als tafel dienst moest doen. De vloer was gewone aarde en door nattigheid van den laataten tijd wat drassig. Onze hoofden kwamen, als we niet voor zichtig waren, in aanraking met bet riet en de palen, die het dak vormden en waarvan het roet in groote, natte vlokken neerhing. Naast ons lag een hoop stroo, de bedstede. In een hoek, gedeeltelijk in de asch, onder een ruit, het eenige middel waardoor wat licht binnen viel, zat op iets dat op een overblyfsel van een stoel geleek, een menschelijk wezen. Klein, gebogen, mot gekroesde grijze haren een oud manneke. Dat, wat een jas moest verbeelden, was met touwen om zyn lichaam gebonden en iets als een broek hing met gaten en rafels om zyn beenen. De heer R. kwam wel meer met vreem den by hem en daar dan een kleine gift voor den kluizenaar niet uitbleef, wilde deze wel praten. Hij vertelde onB, dat hij al 76 jaar was en reeds 37 jaar daar alleen had geleefd. Enkele jaren had hy zyn broer nog bij zich gehad, toen die door brand zijn der gelijke woning had verloren, maar die broer is nu al een jaar of acht dood en sedert leefde hy weer alleen. Hij had nog eenig land by zyn „huis" en een geit, waarvan hy, met enkele gaven van inge zetenen, leefde. Hy had ook nog bezienswaardigheden: een kop van een gestorven bok met by- zonder groote horens; het haar en vel hing er nog gedeeltelijk -au en rupsenen wormen vielen er uit. De heer R. vertelde ons nog, dat de oude zich nooit uitkleedde en nooit waschte, wat zijn gelaat met uitpuilende, tranende oogen wel deed vermoeden. In het oude-manuenhuiB wil hij niet op genomen worden en wanneer men daarover spreekt, uit hij allerlei vreeselyke vloeken en verwenschingen. „Onbewoonbaar ver klaard" is natuurlijk aan dit verblyf ge spijkerd, doch de oude heeft „on" afge krabd en vindt zijn „woning" wel degelyk bewoonbaar, ofschoon hy wel wat tegen een strengen winter opziet. De zaakCrippen, De zaak Crippcn laat nog steeds veel van zich spreken. In juristen kringen bespreektWn

De Eemlander | 1910 | | pagina 2