DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN.! No,,185. WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Ifoofdredactenr R. BIJKENd. Abonnementsprijs Per jaar14.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers 10.05. Bnreau: KLEINE Ha,Mi 6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer 1 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij| abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr.|76- 78 Amstordam DE KOSTEN VAN BESCHERMING. De bekende Beiersche hoogleeraar Lujo Brentano heeft een werkje samen gesteld, waarin de nadeelen van de Duitsche graanrechten duidelijk in het licht worden gesteld. Hij berekent daarin, dat een arbeider 13.1 dag per jaar moet werken enkel om 't recht van 5.5 mark op te bren gen voorts dat een familie van zes personen in Gelderland votjr 21 mark evenveel kan koopen al» in het Duit sche Ruhrgebied voor 28 Mark. De loonen zijn hooger in Duitschland, mede ten gevolge van de door de graan rechten duurder geworden levensbe hoeften, maar daar het leven der Duit sche arbeiders zooveel meer kost, gaan alle voordeelen van 't hoogere loon verloren. Prof. Brentano wijst daar bij op het bekende feit, dat arbei ders in de Duitsche grensgebieden zoo veel mogelijk in Nederland wonen, dat zelfs Duitsche fabrikanten daar arbei derswoningen, laten zetten, met name te Glanerbrug, welk dorp daaraan zijn opkomst heeft te danken. Wijl het leven in Duitschland zooveel duurder, is, vertelt de schrijver verder heeft de Nedorlandsche Staatsspoorweg Maatschappij zich genoodzaakt gezien de salarissen van haar ambtenaren en beambten te Emmerik met 10 percent te verhoogen met een minimum-ver hooging eerst van vijftig, later van hon derd gulden. Zijn conclusie is dezeDe graanrech ten hebben de prijzen der levensbe hoeften doen stijgen daarom hebben de werklieden hoogere loonen moeten vragen. De salarissen der ambtenaren moesten ook verhoogd worden. Dienten gevolge stegen de staatsuitgaven. Dus werden nieuwe belastingen noodig. Daaruit wordt weer een drang naar loonverhooging geborenenzoovoort. Spanje en het Vaticaan. Men zou zich vergissen indien men meen de, dat het tegenwoordige conflict tusschen de Spansche Reg. en den Heiligen Stoel het eerste is van dien aard. Alleen reeds in de negentiende eeuw kon men een aantal van zulke twisten vermeld vinden. Zoo werd ongeveer honderd jaar geleden door de Cortes de Inquisitie afgeschaft. Het desbetreffend decreet moeBt driemaal in alle kerken van het Koninkrijk worden Maar de toenmalige nuntius, Don Pedro Grauna, protesteerde heftig, en werd daarbij ondersteund door heel de Spaansche gees telijkheid. Men verklaarde dat door de afschaffing der Inquisitie, de Kerk in haar dienaren was beleedigd, dat haar voor rechten waren aangetast en haar leer werd bestreden. De Regeering liet den nuntius haar bevreemding te kennen geven over zijn optreden. De nuntius antwoordde met een nieuw protest, en nu gaf de Rogeering hem zijn afsoheid. Het tweede conflict deed zich voor tijdens dn constitutiorieele periode der Regeering van Ferdinand VII in 1820, toen de „heilige Alliantie" dc absolute monarchie in Spanje trachtte te herstellen. Ook ditmaal toonde het Yaticaan zich onverzoenlijk, zoodat de Spaansche Regeering dep nuntius ten tweede male zjjn afscheid gaf. Op 23 Januari werd den Cortes door de Regeering hiervan mededeeling gedaan. Na den dood van Ferdinand in 1833 weigerde de Curie Isabella II te erkennen. Dientengevolge begonnen de pauselijke bullen, waarbij de bisschoppen in 9panje werden benoemd, alleen met de woorden „ex benignitate Sedis Apostolicae", zonder dat daarbij tevens de toestemming der Koningin werd vcrmold. Een nieuw conflict volgde en de nuntius werd weer naar Rome teruggestuurd. De Paus steunde hierop met alle macht de Carlisten, en eerst toen Pius IX tot Paus was gekozen, volgde de erkenning van Koningin Isabella. Ten slotte voerde de wetgeving in Spanje op de „goederen in de doode hand" weer tot een conflict, waardoor in 1855 de nuntiuB Pachees naar Rome terugkeerde. Eerst in 1875 werd de nieuwe nuntius weer te Madrid met grooto praal ontvangen. FRANKRIJK. De Temps, die het onlangs plaats gehad hebbende gevecht tusschen een slager met twee politieagenten in de straten van Parjjs uitvoerig bespreekt, komt tot de conclussie, dat de voornaamste oorzaak van dergelijke apachen-aanvallen is gelegen in de omstan digheid dat iedereen de vrijheid heeft zich een revolver aan te Bchaflen wanneer hij dat wil. Daarom dringt het blad aan op een wet, waarbij de verkoop van vuur wapenen aan beperkende bepalingen onder worpen wordt. GRIEKENLAND. Aan den Temps heeft ministei president Dragoemis verteld, dat hjj niet den min- ston lust heeft om eeuwig aan hot bewind te blijven. Maar hg schijnt al even weinig lust te hebben om het bestuur neder te leggen. Naar het blad Empros meldt, heeft de Koning hem opmerkzaam gemaakt op den ernst van den binnenlendschen toe stand en daarbij de vrees uitgesproken, dat de algemeene opwinding tot erge onlusten zou leiden. Daarom gaf de Koning den wensch te kenueo, dat de huidige regeering, die uit de omwenteling is geboren, zou af treden, om plaats te maken voor een mi nisterie uit de partjjen. De heer Dragoemis antwoordde ontwij kend op de opmerkingen van de koning. Later deelde hg het gesprek mede aan den minister van oorlog Zorbas, die in toorn ontstak en den raad gaf onmiddellijk af te treden. Beweerd wordt, dat de jongere officieren beletten, dat deze raad werd opgevolgd, door te dreigen met instelling van een dic tatuur. CHINA. Ziehier oen en ander uit een reisverhaal van dr. William Edgar Geil, een Amerikaan, die onlangs van een reis door het Hemelsche Rijk is weergekeerd. De reis had ten doel het brengen van een bezoek aan de hoofdsteden van alle Chineesche provincies. In Juni 1909 ver trok de reiziger uit Sjanghai, vanwaar hij per spoorweg naar Hangtsjau reisde, en vandaar over zee naar Fóetsjau. Van Fóetsjau deed hij een uitstapje in een ge bergte, om daar de honden-aanbidders te bestudoeren. In Kanton begon hij een lange reis het land in, en wel naar Tsjung- toe in Setsjoean. Op dit gedeelte van zijn tocht kwam hij iu Kwang-ei en Kweits-jau door streken, waar de inwoners hem ver- teldon nog nooit een blanke te hebbea gezien. Hier bezocht hg oorspronkelijke volksstammen, waaronder één, bjj welken de vrouwen gedost waren in een kleedij, welke aan die der mannen van de Schotsche Hooglanden deed denkeu. Te Tfljungtoe aangekomen, reisde hij por boot de Min-ho af en verder de Jangtse af naar zee. Bij Jotsjau verliet hij de Jangtse; hij voer het Tsjoeng-ting-meer over naar Tsjangsja, waar hij juist vóór het uitbreken van de jongste troebelen arriveerdo. Overal waar hij kwam, werd Geil ge- tioffen door den revolutionnairen geest, die alom heerschte. Deze is niet zoozeer tegen de dynastie of tegen de vreemde lingen gericht, dan wel daartegen, dat in dezen kritieken tijd een kind op den troon is geplaatst. Men gelooft, dat China nimmer behoorlijk zal kupnen worden vernieuwd, terwijl een kind aan het hoofd staat van het land. Alle wederwaardigheden, die China in de laatste tgden had te verduren, worden gesteld op rekening van het feit, dat de drie laatste Keizers kinderen waren. Toch valt er ook een anti-dynastieke be weging waar te nemon. Niettemin ziet Geil echter geen enkele reden voor een opstand in China. Er zijn reeds zeer gewichtige veranderingen tot stand gekomen en overal trof hem, dat de autoriteiten den oprechten wensch koester den om China te verheffen. Wat er reeds gedaan is, acht G. wonderbaarlijk. In Kwangsi was een groote school op moderne leest gegrondvest, en hg zag hoe de jongste gouverneur zelf de lessen bij woonde over internationaal recht. Zijn par ticuliere secretaris heeft to Cambridge zijn studiën voltooid en twee zijner secretarissen dragen geen staart meer. Wat dit zeggen wil, weet slechts hg, die China kent! In de afgelegen provincie Kweitsjou liet de gouverneur een groot blok huizen bouwen voor een armenhuis, terwq'1 hg ook een school oprichtte voor de zijdcwormcnteelt. Toch ziet de reiziger weinig heil voor China in de toekomst weggelegd, zoolang daar steeds gevaar bestaat voor eene in breuk op de onafhankelijkheid van hot land, gelijk die nu wordt geducht als uit komst van het Japansch-Russisch verbond. Daarom acht hij bet een zoo verblijdend teeken voor China, dat overal waar hij kwam voorbereidingen werden getroffen voor de vorming van een groot en mach tig leger. AMERIKA. Er is geschoten op den burgemeester van New York, den heer Gaynor, aan boord van de stoomboot „Keizer Wilhem der Grosse", naar Europa vertrekkende. De burgemeester, die naar een zieken huis vervoerd is, leeft nog. Hg stond blootshoofd op het dek van de stoomboot en nam afscheid van zgn vrienden, toen er drie schoten op hem werden gelost, van welke er twee misten De man, die den aanslag pleegde, is een zekere Gallaghan. Toen hem gevraagd werd waarom hg de daad had bedreven, antwoordde hg, dat Gaynor hem uit zgn brood had gestooten. Staatsponsionneering. Door het bestuur van den Bond van Staatspen- sionneoring wordt een adros H. M. de Koningin gericht, waarin gevraagd wordt do tot standkoming van een wel door barm hartigheid en rechtvaardigheid zoo dringend gevorderd en waarbij het beginBOl gehul digd wordt niet de zwakken nog zwaarder te belasten maar hen juist Jvan zorg te ontheffen door vereende krachten van de financieel sterkeren in de maatschappij. Het is met aanhaling dezer woorden o.a. dat het bestuur van den Bond voor Staats- pensionneerin? zich gewend heeft tot do bedienaren van den godsdienst in Nederland en waarin dezen gevraagd wordt steun te verleenen tot het doon gelukken dezer adres-beweging. Een nieuw weekblad. Met medio September a.s. zal door de firma Cohen en Zonen te Amsterdam, worden uitgegeven een weekblad, gotiteldDe Nieuwe Amsterdammer, onder redactie van de heeren dr. J. C. Eringaard en Th. M, Ketelaar, lid van do Tweede Kamer. Dit nieuwe Weekblad zal gewijd zijn aan Staatkunde, Sociale Wetgeving, Vraag stukken van den dag, Wetenschap, Kunst en Letteren. Voor éeu of meer van deze ondordeelen hebben hun medewerking toegezegd de heeren Ch. E. H. Boisso- vain, G. Bolkestein, prof. dr. H. Brugmans, prof dr. D. Van Embden. mr. A. B Gom- perts, mr. J. N. Van Hall, J. van Hettinga Tromp, mevr van Italië Van Embden, prof. dr. Ph. Kohnstamm, mr M, A. H. L. van Lier, Simon Maris, mr. A. Perel, KI. de Vries Szn., mr. J. H. van Zanten en anderen. Bij elk nummer van het weekblad zal een plaat worden gevoegd, ontworpen door Th. Van Doesbutg. Verdacht ziekte-geval. Uit IJmuiden meldt men: Maandagmiddag halftwee is hier aange komen het stoomschip „Louga", uit St, Petersburg, hetwelk besmet verklaard is. De boot voorde de vlag halfstok en de quarantainevlag. Bg navraag bleek, dat gedurende de reis een matroos overleden was onder verdachte verschijnselen, waarna men hem met alle hem toebehoerende goederen overboord had gezet Het voorloopig geueeskundig onderzoek heeft het vermoeden versterkt, dat de be doelde man aan cholera i9 overleden. Het stoomschip blijft voorloopig in quaran taine. Inmiddels zal een uitgebreider onder zoek worden ingesteld door den geneeskun dige alhier en den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht. Een later bericht meldt, dat de matroos werkelgk aan cholera is overleden. Nederland en China. De Haagsche Kouter schrijft in de P. G. Ct: „Het feit dat de Chineesche gezant bg ons Hof zgn post tijdelijk heeft verlaten zonder dat evenwel de diplomatieke be trekkingen met het Hemelsche Rijk ook maar een oogenblik zijn afgebroken, is

De Eemlander | 1910 | | pagina 1