WEERBERICHT. Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 10 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 770.2 m.M. te Horta laagste 754.5 te Riga. Verwachting tot den avond van 11 Au gustus 1910. Meest matige N.O.-lijke tot N.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtHalt bewolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT. 761 m. M. Vorige stand te 12 uur 759 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 79 Laagste hedennachtF. 55 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woen- dag 10 Aug. des's morgens 7 uur is 65° F. ook onderwerp van vele gesprekken, 't Is niet bepaald een conflict, dat tot de afreis van den gezant aanleiding heeft gegeven, maar er schijnt wel een vrij serieus ver schil van gevoelen over de rechtspositie der Chineczen in Indië të zijn ontstaan. En al behoeft men nu niet dadelijk een ernstigo verwikkeling te duchten, het ge val is toch van niet geringe beteekenis en zou wol eens kunnen leiden tot een zoo- danigen toestand dat een beroep op het Haagsche Hof van Arbitrage niet zou zyu uitgesloten. Vrees voor een oorlog daareu tegen wordt hier volstrekt niet gekoesterd." De vermiste kinderen. Door den Voogdijraad Amsterdam II werd in do reeds door ons vermelde memorie van appel aangevoerd, dat de wed. De Rijk te Hilversum geen ondersteuning geniet, In strijd daarmee is de volgende ver klaring, welke aan hot Gerechtshof wordt overgelegd. Dc kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Hilversum verklaart lo. dat de weduwe De Rijk, geboren Fokker zich bij hem heeft aangemeld om lidmaat te worden van de Ned. Hervormde Kerk 2o. dat hij haar, zoodra zij lidmaat ge worden zal zijn, geregeld als zoodanig bg het onderhoud van haar gezin zal onder steunen, natuurlijk voor zoover zulks noo- dig is 3o. dat zijne leden zich tot den tijd, dat zij lidmaat geworden zal zijn, voor zulke ondersteuning persoonlijk aanspra kelijk stellen, wederom voor zoover noodig. De Kerkeraad voornoemd, (w.g.) Ds. N. P. E. G. VAN UCHELEN, Praeses. (w.g.) Ds. J. A. HOEKZEMA, Scriba. Hilversum, 8 Augustus 1910. Door de moeder-overste van het St. Gudu)a-ge6ticht te Lochem was aan den deurwaarder Roelofs te Zutphen verklaard, dat zij bereid was de beide dochtertjes van de wed. De Ryk ten huize van de moeder af te leveren. In verband hiermede zond de wed. De Rijk een aangeteekend schrijven aan ge noemde overste, met verzoek om de meisjes ten huize van eerstgenoemde af te leveren. Daarop werd gisteren telegraphisch bericht ontvangen van mr. de Orane te Lochcm. Deze deelde namens de overste mede, dat de meisjes ter dispositie van de moeder zijn, doch dat de geUgenheid ontbreekt om hen te hrengen en zij te jong zijn om alleen te laten reizen. Het telegram deelde verder mede, dat zij kunnen worden afge haald en wel liefst zoo spoedig mogelijk zullen worden afgegeven aan de moeder zelve of aan een behoorlijke gemachtigde. De moeder zal haar kiuderen nu a.s. Donderdag gaan halen. Door deu Voogdijraad zijn alsnog de volgende getuigen opgeroepen 1 W. Bottenheft, die in eerste instantie ten gunste van de vrouw verklaarde. 2. G. Duurlaud. 3. Mej. B. Knecht, echtg. van B. Knecht, hoofdbesteller der posterijen. 4. Wed. W. H. Brouwer. 5. lierman de Rijk, stiefzoon van de wed. Dc Rijk, die destijds het verzoek tot ontzetting van laatstgenoemde uit de ouder lijke voogdij indiende. Grondgebruik door land arbeiders Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond deeltmedo, dat besloten is tot het houdeu van een gemeenschappelijke vergadering vau het Alg. Ned. Werkliedeu-Verbond en den Vrijz.-Dcm. Bond, waarin zal wordon be sproken het vraagstuk van het „Grondge bruik door landarbeiders", hetgeen op de laatste algemecne vergaderiug onbehandold is gebleven. Tijd en plaats van de vergadering zullon nader worden bekend gemaakt. Pensioenbond personeel S. 3. De Pensioenbond van personeel der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft in een te Nymegen ge houden vergadering besloten, een deputatie af te vaardigen naar den directeur generaal met verzoek in de dieustvoorwaarden, welke 1 Jan. in werking zullen treden, een pen sioen-regeling op te nemen voor de ambte naren, beter dan die, welke thans voor hen geldt. Mocht, zooals herhaaldelijk het geval was, het antwoord ook thans teleurstellend zyn, dan zal opnieuw een algemeene vor- gadcring wordon gehouden, om het doen van verdere stappen, dan bij de rogeering, te spreken. De salarisverhoogingder o f f i eieren. Onze Haagsche corres pondent meldt ons t Met zekerheid kunnen we melden, dat op de Staatsbegrooting voor 1911 een zeer belangrijk bedrag is uitgetrokken voor do salaris-verbetering der officieren van verschillende wapens. De luitenants en kapiteins, voor wie de verhooging hoofdzakelijk bedoeld is, zullen, wanneer dc plannen worden goedgekeurd, van f 200 tot f 300 in 6alaris vooruitgaan, terwyl ook in de periodieke verhoogingen wijziging wordt gebracht. Zijn wij wel ingelicht, dan zal het aan gevraagde bedrag voornamenlijk strekken, om de salarissen van alle wapens golgk te maken, zoodat de subalterne officieren der genie niet op belangrijke verbetering be hoeven te hoopen. (De Courant.) Het Christelijk beginsel zoek? De onwaarheid der clericalo verkiezings leuze komt in dc practijk bij herhaling aan den dag. De „Nederlander" heeft de Roomsch-Dordtsche coalitie laatstelijk ver dedigd als een zuivere tactiekkwestie. Zeer terecht heeft daarop „De Beukelaar" op gemerkt, dat de leuze der „christelijke beginselen" dan door de coalitie niet meer mocht aangeheveu worden Op alle terreiu bleek bij herhaling, dat het christelijk be ginsel bij de deelgenooten in de clericalo coalitie tot de meest uiteenloopende in zichten leidt. Uit de critiek, welke de laatste weken op een drietal ontwerpen van het kabinet- Heemskerk is geoefend van clericale zyde, blijkt, dat de coaliseorende broederen hun miuisterie niets meer of minder verwyten, dan dat het christelijk beginsel van het kabinet is zoek geraakt, ja, zelfs, dat het dierbaar kabinet wetten ontwerpt, die tegen dat beginsel zondigen. De lezer weet, dat minister Heemskerk een ontwerpje tot wijziging der Armenwet heeft ingediend, dat het beginsel onzer bestaande Armen wet handhaaft, maar toch op enkele punten verbetering brengt. De Synode der Christelijk-Gereformeerde Kerk, een college, dan toch in de oogen der anti revolutionaire aandeelhouders der coalitie bg uitnemendheid op de hoogte moet zijn van het christelijk beginsel, heeft besloten aan de regeering een bezwaar schrift te zenden inzake het ontwerp- Armenwet, aangezien men het principieel beginsel van dat wetsontwerp in strijd acht met Gods woord. Yan een.„paganistisch" of een „libera listisch" kabinet is geen enkele wet in het Staatsblad aan te wijzen, waar tegen het christelijk beginsel werd gezondigd. Daar komt nu oen „christelijk kabinet", waarvan het wagenschot na Ommen de rechte kleur heeft gekregen, mot een ontwerp, dat de keurmeesters der christe lijke beginselen" strijdig achten met Gods woord. Zou de „nog altijd ontbrekende plank" van het kabinet soms aangebracht moeten worden? Dominee Schokking hief onder 't Kuyper- ministeiie een lofzang aan over het „kos telijk" kabinet, dat door het verplichtend stellen var. den eed de verdere ondermij ning der christelijke grondslagen tegen ging- Het kabinet-Heemskerk diende dezer dageu een Radenwet in, waarbij iu art. 99 wordt voorgeschreven, dat de voorzitters, leden en secretarissen der Verzekerings raden, en der Raden van Arbeid voor het aanvaarden hunner betrekking de belofte moeten afleggen, dat zij do verplichtingen, aan hun betrekking verbonden, naar be- hooren en getrouw zullen vervullen. Het Roomsche „Huisgezin" is daarover weinig gesticht. „Geen ambtseed dus meer maar een belofte." Ook niet meer de facultatieve eed: eed of belofte naar verkiezing, maar de belofte als voorschrift. Wij kunneu deze nieuwig heid niet toejuichen. Dat men geen eed vergt van ongeloovigen, of van menschen, die tegen het aflegen van den ®ed gods dienstig bezwaar hebben, is redelijk. Maar dat men daarom voor allen den eed afschaft, verstaan we niet." Aldus het „Huisgezin". En het blad ciudigt met deze conclusie: „De belofte in plaats van den eed lijkt ons een overwinning van den neutralen Staat, cu Nederland is toch eeu christelijk land!" Ergo: dit Roomsche blad acht by dit wetsontwerp het christelijk beginsel zoek. Als „Dritte im Bunde" laat zich de „Nederlander" iooren. Het ongelukkig ontwerp-Heemskerk, dat ten doel heeft de gehuwde vrouw als ambtenares uit te bannen, geeft het christelijk-historisch hoofdorgaan aanleiding tot de volgende bedenkingen: „Het dwangmiddel zal erger zyn dan de kwaal In plaats vau een wettig huwelijk kan samenleving plaats hebben of „een huwelijksovereenkomst „k la Van Houten. (Of men hier ontslag zou kunnen geven wegens onzedelijk leven, waagt, „De Ne derlander" te betwyfelen). Wie zulk een verbintenis aangaan, kun nen in dienst blijven; wie ouderwets trouwen, moeten gaan. Ook op deze wijze wordt de heiligheid van het huwelijk niet bevorderd. In de huwelijken waar thans de vrouw ambtenares kan zijn, zal in het vervolg om fiuancieele redenen juist het Nieuw- Malthnsianisme worden toegepast, wanneer het (inkomen van den man alleen te ge ring is. Wordt de gehuwde ambtenares, de ge huwde onderwijzeres voortaan onmogelyk gemaakt, dan is het waarschijnlijk, dat de huwelijkskansen voor de vrouw in het al gemeen nog meer dalen. Indien men de vrouw op de plaats van den man een kwaad acht, verdrijft men haar door het voorstel der Regeering aan te nemen, van de eenige plaats, waar dit kwaad door voorschriften en regelen nog het best kan worden beteugeld". Aan het kabinet-Heemskerk verwyten dus de predikers van het Calvinisme de indiening van een wet, strydig met Gods Woord; een Roomsch blad ziet in een tweede wet de overwinning van deu neu tralen staat en het christelijk-historisch orgaan ziet als het gevolg van een derde wet bij lange niet de bevordering van de heiligheid van het het huweiijk. Wat nog het opmerkelijkste is, ia wel, dat het hier vraagpunten betreft, omtrent welke de „Standaard" iu 1901 heeft be weerd, dat uit de oplossing, die dc liberalen wilden, strijd met het christelijk beginsel sprak. En thans, nu we zuchten onder een oppermachtig clericale coalitie, worden de zelfde klaagtonen aangeheven over de op lossing, die haar zoogenaamd christelijk kabinet wil geven! Duidelijker kon door de broederen wel niet in het licht worden gesteld, hoe de kiezers verleugend zijn gewordeu door de leuze, waarmede de coalitie de zege heeft behaald! (De Vaderlander.) De uitslag van het stedelijk kegelcon cours, van 25 Juni tot 5 Aug. in de Socië teit Vereeniging alhier gehouden is als volgt: Vrye baan: le prgs f 150 A. Nefkens, met 41 houten; 2e pr. f 100 B. H. Kuiper, met 39; 3e pr. f 60 G. C. de Jager met 38; 4e pr. f 40 G. W. Zweers, met 38; 5o pr. buffet. B. Schimmel met 38; 6e pr. eetservies, A. J. v. Zalingen met 37. 7e pr. klok, J. D. v. Baars met 37. 8e pr. zil veren theelepels, W. H. Schuilemau, met 37. 9e pr. koperen gasbouilloir, Louis Muys Jr. met 87. 10e pr, zilvoren vork en lepel, B. v. d. Meiden, met 37. 11e pr. city-bag. G. A. van Loo, met 37, 12o pr. gebrand koperen vazen. K. W. Jaeger, met 36. 13e pr. vogelkooi, H. W. J. For tuin, met 36. 14e pr. twee kristallen kan netjes, L. A. Houbaer met 36. 15e pr. pianolamp, W Ittmann, met 36 16e pr. reisneee8saire, P. Nefkens, met 36. 17e pr. porte mauteau, J. W. K. de Bas, met 35, 18e pr. zilveren taartschep. C. Jorna, met 35. 19e pr. 2 luxe vazen, G. Muys, met 35. 20e pr. eiken theetafel, C. de Ja ger, met 35. 21e. pr. 2 tegels in eiken ljjst, G H. Petteu, met 35. 22e pr. koperen bloempot, H. C. A. de Jong, met 35. 23e jjpr. klein klokje, Jos. Hamers Azn. met 34. y4e pr. jardinière, H. W. J. de Jong, met 4. 25e pr. koperen kaartenbak, F. Dau- villier, met 34. 26 pr., paraplu, G. F. Ny- land, met 34. 27 pr. sigarenkoker, J. H. Hulst met 34. 28e pr. vulpenhouder, S. Posthuma, met 34. 29e pr. tafelschuier met blikje, H. Meursing met 34. 30e pr. barn steen sigarenpijp. M. Jacobs met 33. Korpswedstryd: le prijs wisselbeker met verg. zilv. lauwertak U. D. I. (Vereeniging) met 235 punten en 38 treffeiB; 2e pr. zilv. lauwertak, T. H. O. R. I. (Amicitia) met 219 p. en 37 tr.; 3e prgs groote zilv. med. Houd Plank (Vereen.) 205 p, 34 tr.; 4e pr. verg. zilv. med., T. H. O. R. H. (Vereen.) 205 p. 32 tr.; 5e pr. V. A. L. O- M., zilv. mod. 188 p. 34 tr. 6e pr. zilv. med., Acht om deu koning (Vereen.) 181 p. 28 tr. 7e pr,, zilv. med. Coroibos (Amicitia) 151 p. 26 tr. Hoogste korpsgooier, een inktstel, J. Miuk- Schol. Negenprys, een scheerstel, K. W. Jaeger, Achtenprijs zilv. med. T. H. O. R. (Amicitia) Zevenprijs zilv. med. U. D. I. (Ver.) Treffersprijs zilv. med. U. D. I. (Ver.) De pryzen werden gisterenavond door den heer L. Houbaer uitgereikt, die te vens allen dankte, die tot slagen van het concours hebben bijgedragen. Een geani meerd bal besloot den avond. Op last van den Commissaris van Politie is ter beschikking van de justitie gesteld een persoon, die verdacht werd van diefstal van schoenen. Na verhoor, waarbij hij bekende, is hij naar Utrecht overgebracht. Door een persoon is een 11-jarig meisje op den Berg aangerand, met min eerbare bedoelingen. Do politie heeft be doelden persoon gearresteerd en hem, na verhoor, ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht. Gisteren slaagde te Amsterdam voor het examen hoofdacte de heer J. B. Nak- kon, onderwijzer aan de openbare lagere school in de Koningstraat alhier. De heer C. Everaars, onderwyzer aan de bijzondero school in de Blankenheijm- straat slaagde gisteren te 's Gravenhage voor het examen Engelsch L. O. Vermakelijke s t r ij d. Een ver makelijke strgd wordt op het oogenblik uitgevochten in het deftige New-Yerseysche zccplaatsje Seabright, lusschen de million-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2