DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 186. DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. G. B IJ HESS. Abonnementsprijs Per jaar14.Franco per poat id. 15.60. Per 3 maanden id. i 1.Franco per post id. 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HtAO 6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiün: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Atg. Binnen* en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, _Warmoesstr.|76* 78 Amsterdam WONINGTOESTANDEN. Wie wil ontkennen, schrijft de heer v. d. Breggen in „Moleschott", dat de woning, waarin een gezin een groot deel van den dag doorbrengt, daarop geen belangrijken invloed uitoefent De erva ring leert en de statistieken bewijzen het, dat in slechte woningen, waar aan de geringste eischen der hygiene niet voldaan kan worden, de gezondheids toestand der bewoners, speciaal ook van de kinderen, dikwijls te wenschen over laat. Goede woningen zijn in het belang der zedelijkheid. In te kleine woningen is het vaak een opeenhooping in slaap vertrekken en slaapplaatsen, die en voor de gezondheid en voor de zede lijkheid gevaarlijk zijn. Als de man 's avonds vermoeid van zijn werk komt en hij moet dan ver blijven in een vertrek, waar gekookt wordt en geslapen, waar 's winters de wasch wordt gedaan en het goed te drogen hangt, waar aangename rust niet gedacht kan worden, wat zal dat in vele gevallen anders geven dan ge meenlijkheid, ontevredenheid en uit huizigheid. Zorg te dragen, dat de menschen in een passende, gezonde woning huisves ten, het is een van de beste vormen van drankbestrijding. Mannen van sociale actie drankbe strijders, zij, die ijveren voor verbete ring van de volksgezondheid, bestrijders van de tuberculose en ook degenen, die zich geroepen achten te waken voor de zedelijkheid, zij allen kunnen elkander de hand reiken om te bevorderen, dat de woningtoestanden verbeterd worden. De wetgever is ervan overtuigd, dat het in het belang van ons volk is, dat wan neer particulieren weinig animo toonen om goede arbeiderswoningen te bouwen, woningbouw van rijkswege aangemoe digd dient te worden, waarin in de Woningwet een reeks van bepalingen zijn opgenomen, die het bouwen van woningen aanmoedigen. Heerscht in eenë gemeente gebrek aan goede woningen, dan kan daarin op verschillende wijzen worden voorzien. Een gemeente kan zelf, als zij het wil, woningen gaan bouwen en die ook zelf exploiteeren of wel de exploitatie geven in handen eener vereeniging. Daarbij mag de gemeente dan rekenen op hulp van het Bijk, dat tegen lage rente een voorschot geeft, dat in 50 jaar afgelost moet worden. De woningbouw kan ook uitgaan van particulieren, die zich georganiseerd hebben in een zoogenaamde toegelaten bouwvereeniging. Zij, die zoo'n vereeniging oprichten, doen dat met het vooropgezette doel om een werk van maatschappelijk nut te verrichten en niet om winst te behalen. Spanje en het Vaticaan. Zoowel uit Madrid als uit Rome komen berichten over een ontspanning in do ver houding tusschen Canalejas' regeering en het Yaticaan. Zouden er soms bemiddelaars aan het werk zijn? Er gaat een praatje, dat de Spaansche Koningin-moeder zicb tot den Keizer van Oostenrijk beeft gewend en hem heeft verzocht als bemiddelaar op te tredenhg als katholiek vorst kon dat goed doen. Misschien is dit gerucht juist geweest en heeft de grijze monarch inder daad de rol van bemiddelaar op zich genomen, misschien ook zijn er anderen, die trachten de vyandige machten bijeen te brengen. Er was ook verteld maar dat wordt nu beslist tegengesproken dat de Paus een eigenhandig geschreven brief aan Koning Alfons gezonden heeft Daarentegen schijnt het waar te zyn, dat de Paus zelf bevel heeft gegeven aan de katholieken om de betooging in San-Sebastiaan niet te houden. En de Osservatore Romano, het orgaan van het Yacticaan, schryft een artikel, waarin minister Canalejas er betrekkelijk heel goed afkomt en dat eindigt met de verklaring, dat de termen van het ultima tum, door het Yaticaan aan Spanje gesteld, ruimte te over lieten voor een verzoening. Intusschen komt uit Madrid het bericht, dat in het noorden de opwinding nog niet minder wordt. De CorteB-afgevaardigden van Navarre en van de Baskische pro vinciën hebben besloten de regeering te interpelleeren over haar „dwaze" maatre gelen tegen de beraamde betooging van Zondag. Ze eischen de vrijlating van alle gevangenen en de heropening der Baskische clubs. De cloricale commissies in die streken hebben besloten over het geheele land te gaan werken en een centrale commissie voor het koninkrijk te vestigen „tot ver dediging van den godsdienst in Spanje." Koning Alfons heeft uit Londen aan Canelejas geseind, dat hy zeer verheugd is over den rustigen afloop van Zondag in San-Sebastiaan. DUITSCHLAND Een aanslag op een kanonnier, die by het kruithuis tusscben Fahrland en Satzkorn by Potsdam op post stond, heeft zien heel geheimzinnig toegedragen. Omstreeks kwart voor tienen Maandag avond zag de post van het Fahrlan der meer drie personen naderen, die hem „halt" toeriepen. De schildwacht riep hen aan en voegde daarby de waarschuwing: „Sta, of ik schiet". Toen hy zijn grendel opende, wierpen de drie mannen zich neder, maar op hetzelfde oogenblik floot den schildwacht een kogel langs het hoofd. De kannonnier loste twee schoten, in de duis ternis. Toen hy zich naar do schel begaf om de wacht te alarmeeren, kwam een der mannen nader, waarop de schildwacht nog maals vuurde. Een patrouille van de wacht doorzocht het terrein, maar vond niets verdachts. Uit voorzorg werd een dubbelpost uitgezet. Zoolang deze op post Btond, gebeurde er niets, maar nauwelijks was do tweede post ingetrokken of er kwam opnieuw een man naar den schildwaoht. Wederom gaf deze vuur, maar ook de on bekende schoot en raakte den schildwacht in den onderarm. De wachtcommandant zond, toen hij de schoten hoorde, den schildwacht twee man ter hulp, waarna deze zich naar het wachtlokaal begaf om zich te doen ver binden. Een der beide manschappen hoorde een verdacht gedruisch en loste nog een schot, waarop onmiddelijk een ander schot volgde. De omtrek werd opnieuw doorzocht, maar men vond niets slechts eenige voetsporen. De Kroonprins zal in November aan boord van een Duitsch oorlogschip naar Oost-Azië vertrokken om daar een „Studio-reis" te maken. Algemeen heerscht de meening, dat de Prins, in navolging en wellicht in opdracht van zijn Keizerlijken vader, in China en Japan relaties gaat aanknoopen, die zoowel in commercieel als in politiek opzicht voor- deelig voor het Duitsche Rijk zullen blij ken te zyn. Hier en daar wordt er in dit verband op gewezen, hoezeer de tijden veranderd zyn. Dezelfde Keizer, die nog niet zoo heel lang goleden de „volkeren van Europa" te wapen riep om hun „heiligste goedcren„ te beschermen tegen den Aziatischen vy- and, zendt thans zyn oudsten zoon naar dienzelfden vijand, om er vriendschapsbe trekkingen aan te knoopen. Misschien moet deze studiereis ook wel dienen om den Kroonprins, die, naar men zegt in vele zaken vrijzinniger moet den ken dan zyn vader, een tijdje uit Berlijn te vcrwyderen. AMERIKA. Gaynor, de burgemeester van New-York, is naar alle waarschijnlijkheid het slacht offer geweest van zyn stroven, om te New- York gezonde toestanden te scheppen in de verschillende stedelijke diensten. Democraat, moest hy toch niets hebben van Tammany-Hall en hare schandelijke praktyken, die omkooping en knoeieryen in de hand werkten. Gallagher, de man, die, zooals we gis teren reeds meldden, burgemeester Gaynor verwondde, toen deze op het punt stond, aan boord van den „Kaiser Wilhelm der Groszc" met een maand verlof naar Europa te vertrekken, was vroeger werkzaam ge weest in stedelijken dienst in de dokken. Hij moest echter wegens dronkenschap wordeu ontslagen. Weken lang trachtte de man te vergeefs burgemeester Gaynor in het stadhuis te spreken te krijgen. Toen deze nu op het promenadedek van het stoomschip met eenige vrienden stond te praten, loste Gallagher plotseling vier re volverschoten op hem, waarvan er één Gaynor aan het hoofd trof. terwyl ook de commissaris van het stadsreinigingswezen te New-York, Edwards, die naast Gayuor stond, werd getroffen. Een beambte van den Norddeutschcu Lloyd sloeg den aanrander neer Gaynor's toestand moet ernstiger zijn dnu aanvankelijk werd gedacht. Yoor de de mocratische party zou de dood van dezen man een groot verlies zyn, daar zijne eerlijkheid hem ook vele aanhangers onder politieke tegenstanders deed verwerven. RUSLAND. Professor Rein, die door de Russische regeering belast is met de bostryding van de heerschende cholera, heeft voor zijn vertrek tot verschillende verslaggevers ge zegd, dat hij de huidige epidemie voor zeer gevaarlijk houdt. Zy moet met de grootste gestrengheid worden bestreden, want, naar de berekeningen van den hoog leeraar, heefr zy reeds 57,000 slachtoffers gemaakt, even veel als de epidemieën van verleden jaar en voorverleden jaar te za- men. Het grootste gevaar bestaat hierin, dat de ziekte uit de steden naar het plat teland wordt overgebracht, waar afdoende hulp ontbreekt. In vele dorpen spijkeren de boeren hun woningen dicht en vluchten zij voor den geesel, waardoor zij de ziekte steeds meer verspreiden. Te Kief zijn by ambtenaren van bet gouvernementsbestuur tal van gevallen van omkooperij en andere misbruiken ont dekt. Verder zyn ook omvangrijke dief stallen in de waggomnakery bij Krjukof in de nabijheid van Kief aan het licht geko men. Een aantal verdachten zyn in hechte nis genomen. De Pctersburgsche Gaseta meldt, dat het onderzoek togen baron Ungern-Stern. wegens den beweerden verkoop van go- heime documenten aan oen vreemde mo gendheid, zoo goed als afgeloopen is. Baron Ungern-8ternberg zal vervolgd worden wegens hoogverraad, een misdrijf, waarop de doodstraf is gesteld. Zyn proces zal in October voor den krijgsraad komen. De Petersburgsche berichtgever van het Berl. Tageblatt Terneemt, dat de zaak voor den beklaagde heel slecht staat; by 't on derzoek moet inderdaad zyn gebleken, dat geheime documenten aan een vreemde mo. gendheid zijn verkocht en dat Sternberg voor zijn diensten geld heeft ontvangen. Hoeveel stukken en welke verkocht zijn doet er by de Russische strafwet niet toe; zy eischt een straf, die wat zwaarder of wat minder kan uitvallen, maar steeds het geheele leven van den schuldige verwoest. BULGARIJE. De Matin verneemt, dat de Bulgaarsche regeering besloten heeft de Macedonische quaestie krachtig aan te pakken. Zo heeft een voorstel gedaan aan de mogendheden, waarin ze zich bereid verklaart de klachten der Macedoniërs te onderzoeken; daarbij zegt ze tevens, dat, wanneer de beschuldi gingen over de barbaarschheden der Tui ken gegrond blijken en de regeering te Constan- tinopel weigerachtig blijft er iets tegen te deen, het de plicht is van de geheele be schaafde wereld aan dien toestand een einde te maken, onverschillig of daarbij wordt ingegrepen in de binnenlandsche aangelegenheden van Turkye. En ten slotte verneemt de Matin uit Sofia, dat de regeering aldaar besloten heeft 60.000 man onder de wapenen te roepen, zoogenaamd voor manoevres, maar in werkelijkheid om op allo gebeurlijkheden voorbereid te zijn. EGYPTE. In een opstel van dr. Borger, een Duitsch onderzoekingsreiziger in de Tügliche Rund schau worden verschillend de meaedeolingen gedaan omtrent de in Egypte heerschende onveiligheid, o. m. de verklaring aange haald van een Engelschman, die in Egypte gevestigd is, dat bij een oventueelen opstand de oproerlingen behoorlijk gewapend zullen zyn, daar meer dan 40.000 Engelsche repeteergeweren en een groote hoeveelheid ammunitie op een veilige plaats verborgen zyn.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1