DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No. 188. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. 1ÜNSTEN EN WETENSCHAPPEN DE EEMLANDER. Hoofdredacteur B. O. B IJ HEN 8. Bureau: KLEINE Haifl 6. Telei. Interc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Ad ver ten tien: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. fö,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuneu- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, i\Varmoesstr.|76- 78 Amsterdam DUITSCHLAND. Blijkens het jaarverslag van de sociaal democratische party in Duitschland, dat aan het partijcongres te Maagdenburg zal worden voorgelegd, waren bij den aanvang vau dit jaar in de partij vereenigd 722.83Ö georganiseerde sociaal democraten, een voor uitgang van ruim 89.000 of 14.13Vo bij het vorige jaar. Dè partij gaf niet minder dan 23 mil- lioen exemplaren van vlugschriften uit, hield 30.000 leden- en 14.000 openbare vergaderingen. Het aantal sociaal-democratische raads leden steeg van 6431 in 2210 gemeenten tot 7729 in 2497 gemeenten. De rechtbanken veroordeelden leden der partij te zamen tot 37 jaren gevangenis straf en 30.524 mark boete. Van belang is nu hoe de party er na het congres van Maagdenburg zal voorstaan, want de strijd tegen de Badensche sociaal democraten wordt nog met onverminderde woede voortgezet. Kaut6ky heeft er zich nu ook in gemengd. Hij maakt de stem mers voor do Badensche begrooting uit voor „politieke onderkruipers" en verlangt van sociaal-democraten blinde gehoorzaam heid aan de besluiten van bet partycongres, ook al zou deze gehoorzaamheid, naar sommiger overtuiging, de zaak sohadeu. En de Badensers maken zich tot krach- tigen tegenweer gereed. Voor het Baden sche congres, dat Zondag te Offeuburg wordt gehouden, is een voorstel ingediend om te besluiten, dat alle onderafdeelingen zich, naar hun getalsterkte, op het alge meen partijcongres zullen doen vertegen woordigen met het oog op de te verwachten debatten over het stemmen voor de be grooting. Onderafdeelingen welker kas daartoe niet- rijk genoeg is, zullen de kosten der vertegenwoordiging op de landskas kunnen verhalen. Het belooft er dus frisch te zullen toe gaan te Maagdenburg. Wy hebben dezer dagen medege deeld, dat er op een schildwacht te Pots dam door onbekenden schoten zijn gelost. Te Gousenheim, bij Mainz, is hetzelfde geschied en hier met een droevig resul taat. De soldaten der wacht hoorden een schot vallen, ze haastten zich naar den schildwacht, vonden dezen op den grond liggend, luid schreiend en roepend, dat hy een kameraad had gedood. Daar de man nog al zijn patronen had, kon dat niet waar zjjn, maar terwyl men hem verder ondervroeg, kreeg de schildwacht opeens zulk een vlaag van waanzin, dat men hem moest binden. Toen bleek, dat er door vreemden op den man geschoten was en hy van schrik krankzinnig was geworden. De uitsluiting der werfarbeiders te Hamburg en te Bremen heeft reeds geleid tot uitbreiding der staking6- en uitsluitings beweging aan werven in verschillende an dere plaatsen in Duitschland. Te Stettin werden op drie werven 3795 man uitgesloten, waarop ook de andere arbeiders het work nederlegden. Aan de Oderwerken hebben alle arbeiders, behalve de scheepstimmer lieden den arbeid gestaakt. Een werf te Lübeck en een machine fabriek aldaar hebben 600 arbeiders uit gesloten, Donderdag werd te Geestemünde een deel der werfarbeiders medegedeeld, dat van hunne diensten voorloopig geen verder gebruik zou worden gemaakt en daarop legden de houtwerkers op de werven eveneens den arbefd neder, zoodat alleen nog do metaalbewerkers doorwerken. Do „Neptunuswerf" te Rostock heeft 60 proc. der arbeiders (800 man) uitgesloten. De anderen zyn aan den arbeid gebleven GROOT-BRITANNIE. Volgens het verslag van den inspecteur van het mijnwezen zijn in het jaar 1909 in Groot-Britannië in de mijnen 1463 menschen omgekomen. Dit is het hoogste getal sedert 1873. SPANJE. Wy hebben reeds medegedeeld, dat de stakende mijnwerkers te Bilbao het bemid delingsvoorstel der Regeering, om den ar beidsdag in de mijnen met een half uur te verminderen, hebben verworpen. De minister van Binnenlandsche Zaken, Merino, is nu onverrichter vake weer uit Bilbao vertrokken en daardoor is, naar de Spaansche cortespondent van het „Berliner Tageblatt" mededeelt, do toestand in Bil bao aanmerkelijk verergerd. Bij de onderhandelingen welke in hot gebouw van het provinciale gouvernement werden gehouden, en die door den Minis ter werden bijgewoond, kwam het tot een heftig tooneel tusschen Perozagua, den afgevaardigde der arbeiders en den voor zitter van den provincialen raad Salazar, die Peruzagua verweet, dat deze niet te goeder trouw was. Na afloop der bijeenkomst, verhaalde Perezagua aan de honderden arbeiders, die buiten het gebouw stonden te wachten, hetgeen voorgevallen was, waardoor onder de arbeiders groote ontevredenheid ont stond. Intusschen heeft de Regeering beloofd, om, zoodra de Cortes weer bijeengekomen, in elk geval een wetsontwerp in te dienen tot wettelijke regeling van den arbeidstijd in de mijnen, in welken arbeidstijd gedu rende de laatste twintig jaar geen veran dering is gekomen. Trouwens, de eisch, thans door de sta kers gesteld, dat de arbeidsdag zal worden verminderd tot elf .uur, bewijst wel, hoe noodig zulk een wet is. De berichtgever vau de „Temps" te Madrid heeft een onderhoud gehad met minister president Canalejas, waarin deze verklaarde, dat hij met beleid en stand vastigheid het overwicht van het burgerlijk bestuur zou vestigen. Omtrent het geschil met het Vatikaan zeide Canalejas, dat hy niets onbeproefd zou laten om tot verzoening te geraken, maar dat hy het wetsontwerp op de be perking der geestelijke orden zou hand haven eu tevens kwam hij op tegen de bewering, dat door het buitenland op de Spaansche politiek invloed zou worden uit geoefend In het het onderhavige geval wordt de koning uitsluitend geloid door zyn oigen overtuiging. De ministet verklaarde verder: dat hij zyn program ten uitvoer zou leggen en niet zou wijken voor bedreigingen. Joodsche Land- en Tuinbouw school. Naar wij vernemen is reeds een curatorium samengesteld voor de op te richten Joodsche Land- eu Tuinbouw school, Het curatorium bestaat uit de heeren E. Goldsmit, Amsterdam, dr. L. S. Orn- stein, Groningen, mej C. van Zon en de heeren E. Deen, mr S. Pranzie Berenstein, J. H. Kann, Jan Ligthart, L. Polak Daniels en A. Simons Hz., allen te 's-Gravenhage. Drankwet. De heer H. Moolen- beek heeft een adres gericht tot den Minister van Financiën, met verzoek een wyziging van art. 24 der Drankwet te willen bevorderen, in dezen ziu, dat een vergunning van den verkoop van sterken- drank in 't klein behoort aan dengene wien ze verleend is (behoudens art. 8 der wet) en dat zoodanige vergunninghouder bevoegd zal zijn, die te kunnen overdragen naar verkiezing aan een ander (mede be houdens art. 8). Dit verzoek is gegroudop de wetenschap van adressant, dat zoowel te 's Gravenhago als elders in den lande, de houder van een vergunningsrecht dat te zynen name laat uitoefenen door deogeen die zijn bedrijf heeft overgenomen door koop en dat ook de inkoop der drinkwaren ten name van den houder van het vergunningsrecht, maar de risico van den in en verkoop blijft ten laste van hem, die 't bedrijf uitoefent. Een dusdanige, in dit geval verkeerende, is reeds door den kantonrechter te 's Gra- vonhage veroordeeld wegens overtreding van art. 51 der Drankwet. De staking te Enschede. De stakende arbeiders der firma N. J. Menko te Enschede hebben in hun gister middag gehouden en druk bezochto verga dering na bespreking der laatste briefwis seling. besloten aanstaanden Dinsdagmorgen om acht uur den arbeid te hervatten. In aansluiting aan het vorenstaande kan worden gemeld dat naar aanleiding van het laatBte schryven van het fabrikantencomité vergaderd werd door de organisatiebesturen en als gevolg dezer vergadering gieter morgen vier leden dier besturen een onder houd hadden met den Voorzitter van het fabrikantencomité, den heer Jh. van Heek. Verdere concessies werden niet gedaan. Op do vraag der organisaties of in de toekomst de arbeiders der firma Menko op een rechtvaardige behandeling kunnen rekenen, werd geantwoord, dat dit in de bedoeling van het schryven ligt. De organisaties deelen ons nog mede dat ten opzichte der moeilijkheid die soms bestaat by het «tellon van een noodweer is geantwoord dat het onmogelijke niet zal gevergd worden. Gistermiddag besloot de stakersvergade ring, in welke de organisatiebesturen bo venstaand mededeelen, zonder stemming tot hervatting van den arbeid eerst op Dinsdag aanstaande, omdat Maandag een R. K. feestdag is. Er vallen geen slacht offers. Te zeven uur Dinsdagmorgen komt men met de organisaties samen, om gezamenlijk naar de fabriek Roomweg te trekken. Aan het fabrikantencomitó is mededeeling van het besluit gedaan. Het middel tegen Syphilis. Reuter seint uit Frankfort a/d Main In de gehoorzaal van het stedelijk zie kenhuis hield prof. Herzheimer een rede over do resultaton, verkregen met het pre paraat 606, bij patiënten van het zieken huis. Hij constateerde dat het geneesmiddel een buitengewoon verrassende uitwerking heeft en bovendien onschadelijk is. „Geheimrat" Ehrlich deelde mede, dat berichten zijn ingekomen over 3300 geval len, maar dat het aantal behandelde pa tiënten waarschijnlijk reeds tot 4000 is geklommen. In 2000 gevallen werden zieken door inspuiting feitelyk van den dood gered. Tot dusverre zijn slechts vier sterfgeval- len voorgekomen, bij welke echter waar schijnlijk de lichaamsgesteldheid van den patient den dood heeft veroorzaakt. Bedreiging der Volksgezondheid. Een der ergerlijke bewijzen, dat onze wetgevende machine traag werkt, aldus schrijft de Vaderlander, is wel, dat spijt beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" en „tiezondheidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet ls beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal. doch croquant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" Tan Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1