WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. om te bejammeren, dat in ons eigen land liet toezicht, dat uit hoog zedelijke motieven zou voortspruiten, nog steeds achterwege blijft! Maandag 15 Augustus a.s. Concert door de Amcrsfoortsche muziekvoreeniging, di recteur den heer J. A. Jochoms in het Plantsoen, aanvaug 8 uur. Bij Kon. Bes], van 6 dezer is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan den heer A. C. Couvée, als lid van den voogdijraad te Utrecht, wonende te Amersfoort. Dames en lleeren, die weuscheu Ie te werken aan de koraaluitvoering op 31 Aug. a.s., kunnen zich daarvoor aanmelden op Maandag 21 Aug. des avonds half negen in Café Ottc. De heer M. W Petri is weder zoo welwillend zich met de leiding te belasten. De loting der vóór den Isten Juli van dit jaar voor de Militie ingeschrevenen, be- hoorende tot de lichting van 1911 (in het gymnastieklokaal van de openbare school 2de soort, aan de Hellestraat alhier ge legen), zal geschieden op Woensdag 17 Augustus 1910, aan te vangen des voor middags te tien uren voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met G en op Donderdag 18 Augustus 1610, des voormiddags te 10 uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letters H tot en met Z In de Amersfoortsche Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer behaald door do leerlingen M. v. Haselen, E. E. J. Lewe van Middelslum en Th. van Haselen. Morgen gaat een 7-tal der A. Z P. C. naar Amsterdam om aldaar te Bpelen tegen een 7 - tal van de Dolfijn. Naar wij vernemou, zal a. s. Don derdagmorgen, 18 Augustus, out 10 uur de nieuwe sluis aan de Koppel in gebruik worden genomen. Er zal vermoedeljjk oeu woord worden gesproken door dön Dijk graaf, mr. W. H. de Beaufort. Bij Kon. besluit van 6 Augustus zyn benoemd tot 2e luitenant: bij het le reg. veld-art., de cadetten jhr. J. G. O. S. Von Schmidt auf Alten stadt en J. Fabius; by het le regt. huza ren, de cadetten jhr. W. A. Van den Bosch en A. S. Colenbrander. De cadet C. A. J. Kroeze van hier is benoemd tot 2de luitenant bij het 4e regiment inf. Ds. Dr. H. J. Toxopiüs, Evangelisch Luthersch predikaut te Harlingen, heeft het beroep naer deze gemeente aangenomen.' Programma van het Concert, morgenavond bij gunstig weer, op het terras van Auncitia te geven door de Stafmuziek van het 5e Re giment Infanterie 1. New Euglauds Finest, Marsch Clarke. 2. Ouverture .Isabella11 Suppé. 3. Dolore Walzer Waldteufel. 4. Fantatsie uit de Opera „Traviata" Yerdi. 6. Overture „Das goldene Kreuz" Brüll. 6. Ballet musik und Hocbzeits-zug a.d. Oper „Teramors" "Rubinstein, 7. a. Sereuata Moskowski. b Toreador et Audalouse Rubinstein. 8. „Musikalisehos Aktien Unter- uohoten*, Potpourri Conradi. HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de vereeniging Han del en Nijverheid haar maandvergadering in de Zwaan onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 14 Juni en 13 Juli, die worden goed gekeurd. Aan de orde is hierna de wijziging van art. 5 van het huishoudelijk reglement, waardoor bet Bestuur het recht krijgt in de zomermaanden af te wijken van de ver plichting om elke maand een vergadeiing te beleggen. In de vorige vergadering is deze wijziging reed6 besproken, die nu met algemeene stemmen wordt aangenomen. De secretaris deelt mee, dat de ver eeniging een klein crediet heeft toegestaan voor het maken van een hol langs de trap pen van het station voor het gemakkelijker vervoer van rijwielen. De H. S. M. wil dit hol echter nu zoo laten maken, dat er een groot crediet noodig is, nl. van (40. Dan komt alles in de puntjes in orde. De beer Oosterveen zou dan liever de uitvoering een jaar willeu uitstellen met het oog op den slechten fiuancieelcu toestand. De heer F rederiks acht dit niet wenschclijk. Er is nu eenmaal aangenomen om het te doen en uu zou de zaak op een betrekkelijk luttel bedrag afstuiten. Tegen over de directie van de H. S. M. zou de vereeniging dan zeker geen goed figuur maken. De Voorzitter wijst er nog op, dat de toestand van de kas nu niet zoo slecht is, dat noodige uitgaven niet zouden kunnen worden gedaan. De heer v. d. Meiden vindt ook dat het geen goeden dunk zou geven van den Amersf. Middenstand, als nu de zaak zou worden uitgesteld. Besloten wordt het crediet toe te staan. Hot verslag van de afgevaardigden naar het Middeustandscongres wordt aangehou den, waarna de vergadering gesloten werd. BARNEVELD. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat, op de hofstede „Hardeveld" dezer dagen meermalen een hert met een drietal jongen is gezien. Zoowel het moederhert als de jeugdige beestje zijn volstrekt niet schuw en laten zich tot op korten afstand naderen, alvorens een schuilplaats in de bosschen te zoeken. De man mot de roode pet. Iemand te Rotterdam, die veel last beeft van den man met de roode pet, heeft thans voor zij e raam een papier geplakt, waarop met groote letters te lezen staat: „Hier woont de man met de roode pet. Steeds te ontbieden". Vergiftiging. Omtrent de vet- giftiging van de familie B. aan het Ka naal in den Haag ten gevolge van het eten van schadelyke champignons, waar door kort daarop een 13 jarige knaap over leed, terwijl de overige leden van het gezin in bedenkelijken toestand verkeerden, ver neemt men, dat nog een tweede slachtoffer het eten van de champignons met den dood heeft moeten bekoopen: in den afge- loopen nacht is ook een meisje aan de ge volgen daarvan overleden. E e n s 1 a c h t o ff e r v a n e i gen onvoorzichtigheid. Twee Berlyn- sche meisjes, een van zestien jaar en een wat oudere zuster, maakten Dinsdag op een wandeling kenniB met een paar heeren. Zij lieten zich medenomen naar een woning in de Lilientrasse, waar het jongste meisje in nieuwe kleederen werd gestoken en beiden een afspraak maakten voor en auto-tochtje Woensdag ochtend vroeg. Het jongste nteisje ging mede, de oudere zuster zou in een tweede auto volgen, maar zij weigerde toen een oudere „vriend" van haargeleider mede wilde instappen, en keerde naar huis terug. Het zestienjarig meisje heeft men tot dusver niet teruggezien; de politie ver moedt dat zij in de handen van een bende handelaars in blanke slavinnen is gevallen. Zee werklieden door oen trein overreden. Tusschen Schlett- stadt en Benfeld in den Elsas zijn door een personentrein naar Straatsburg zes wegwerders overreden. Op den spoorweg waren elf man aan het werk achter el- kauder opgesteld met kleine tusschenruim- ton. Terwijl over een der sporen een goederentrein reed, naderde op het andere spoor een personentrein naar Straatsburg. Door het geraas dat de goederentrein maakte en den dichteu mist, die het uitzicht belemmerde, bemerkten de werklieden de nadering van dezen trein te laat. Vijf arbeiders werden door de locomotief gegre pen en tusschen de wielen verbrijzeld, een zesde gingen de wielen nog over het lichaam. Hij werd doodolijkgewond. In den trein overleden. In den D trein van Hoek van Holland is gistermorgen tusschen Asscl en Stroe ovetleden een onbekend circa 30-jarig reiziger, passagier tweede klasse, die zich van New-York op weg naar Konstantinopel bevond Vermoedelijk is de overledene een Griek. Hei lijk is naar de begraafplaats te Apel doorn overgebracht. Fabrieksongeluk. In een ijzer en staalfabriek te Dorsmund is een vlieg wiel van een draadwals gesprongen. Door de weggeslingerde deelen werden twee werklieden gedood en vijf gewond, van wie enkelen doodelijk. Het wiel was pas acht dagen in gebruik. Een der stukken trof het dak van het kantoor, sloeg door zolderingen en vloeren en werkte zich diep in den bodem van den kelder. Gelukkig was het kantoorpersoneel nog niet aanwezig. Een ander stuk, van ongeveer honderd cente naars gewicht, werd buiten de fabriek op den geasphalteerden weg geslingerd en sloeg daar een diep gat. Een noodlottige vorgis- sing. In den nacht van Woensdag op Don- dordag heeft zich in de buurt van het kruitmagazijn te Vergoroux, bij Rochefort- sur-Mer, waar zich 'n aanzienlijke vuurma- kery bevindt een noodlottig drama afge speeld, De schildwacht, die voor het kruit magazijn aan den oever van de Charente is geplaatst, schoot, zonder gevolg op een onbekend gebleven man, die ge tracht had den muur over te klimmon, welke dat kruithuis omriugt. De soldaat werd daarop door den indringer in de dy geschoten. De korporaal van de wacht echter, op merkzaam gemaakt door het gerucht der los brandingen, kroop op handen en voeten naar het kruitmagazijn tot vlak by den ge wonden schildwacht. In de duisternis hield hij den gekwetste voor een boosdoener, en daar, naar het schijnt, zyn „Qui vive?" onbeantwoord bleef, zoo loste do korporaal zijn dienstrevolver op den ongelukkigen, pas twintigjarigen schildwacht, met het noodlottig gevolg, dat de kogel de long doorboorde. Even na zijn overbrenging naar het ma- rinehospitaal stierf de doodeljjk gewonde. De onwillige moordenaar is half krankzin nig van wanhoop. De militaire overheid heeft een onder zoek iu deze treurige aangelegenheid ingo- steld. De „Hollandi a" in aanvaring. Reuter seint uit Londen d.d. 12 Aug.: Het stoomschip „Sparta", dat in het Kinaal in aanvaring iB geweest met het stoomsohip „Hollandia" van de Nederlandsche Lloyd, is in zinkenden toestaud te Weymouth aangebracht. \olgens nader by de directie van de Kon. IIoll. Lloyd ontvangen draadloos be richt is de „Hollandia" naar Southampton opgestoomd, om daar te dokken. De overstrooming in Japan. Door de jongste overstroomingen is een ontzettende verwoesting aangericht. Geheele steden en dorpen zyn wegge spoeld en een groot aantal menschen zijn om bet leven gekomen. In het lager gelegen gedeelte van Tokio alleen werden dertigduizend huizen onder water gezet. Het spoorwegverkeer door de overstroomde streek is gestaakt Er heerscht groote ellende; op verschillende plaatsen loopen de bewoners gevaar van honger om te komen. De geleden schado loopt in de millioenen yen. Opgave van de Vereeniging „H A ND EL en NIJVERHEID" van personen die zich iu de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zyn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 2 Aug. tot en met 8 Augs. 1910. GEVESTIGD. J. C. vau der Linden, van Wijk bij Duurstede naar Muurhuizen 117. A. Alberts, van Hilversum naar Bergstraat 3. N. Lagerwey, van Zeist naarLaugestraat 74. W. J. Hoogewoud, van Amsterdam naar Punten burgerlaan 32. A. J. van den Berg, van Beverwijk naar Groote Spui 23 L. Statiën, van Tilbburg n. Lavendelstraat 10. J. W. Klaaseu, van Utrecht n. Breedesteeg 41. J. F. M. A. Volmer, van Den Haag naar Muur huizen 117. J. Gritter. van Hengelo u. Wilhelminastraat 13. M. C. Bosman, van Schiedam n Muurhuizen 143. J D. Dribbel, van Amsterdam naar Bloemen- dalschestraal 6. G. Dresselhuizen, van Nieuwveen naar Aide- gondestraat 32. C. M. Everaars, van Den Haag naar Beeke- steinschelaan 12. M. J. A. Onnekes. van Leiden naar Schimmel- penninckstraat 52. A. Ruske, vau Nijkerk naar Soesterweg 206. H G. Hertog, van Purmerend naar Havik 28. A. L. Hertog, van Hilversum naar Havik 28. E. Roozeudaal, van Rotterdam n. Kampstraat 40. G. Hofland, van Barneveld naar St. Andriesstr. 2, Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 13 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 769.2 in.M. te Clermont laagste 752.4 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond vau 14 Au gustus 1910. Meest matige "W.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Tijdelijk op klarend, later waarschijnlijk regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT 763 ml. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 71 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurE. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op,Zater dag 13 Aug. des 'e morgens 7 uur 63° F. alle klachten geweteulooze knoeiers in ous geliefd Vaderland nog steeds de vrijheid genieten om de gezondheid vau de vijf millioen Nederlanders dagelijks te bedrei gen. Dezer dagen werd vermeld, hoe de Gezondneidscommisaie te Winschoten, bij het onderzoek naar de kwaliteit van melk van 42 melkverkoopers, bevond, dat twee do melk vervalschten, 11 melk met te laag vetgehalte verkochten en van 23 verkoo- pers de melk onrein was 1 Nog krasser is het volgende bericht uit Hilversum. „Zaterdagmorgen werd bij den slager Verver, aan den Ruitersweg, een varken en 4 stukken vlecsch door de politie weg gehaald. Het zag totaal zwart en de lucht was niet te verdragen, als men naast de kar liep. Een en ander verwekte nogal veel bekijks, aangezien de slager het vleesch eerst niet wenschte af te staan en het huis bewaakt moest worden door de politie. Des avonds werd bij denzelfden slager weder een handkar vol ossenvleesch weg gehaald ook dit was weer in verregaanden staat van ontbinding". Hier had men uu nog het geluk, dat het vleeschetend publiek voor deze lekker nijen bewaard bleef. Doch wie zal vertellen, hoeveel duizenden kilo's van dorgelyken rommel als fijne worst het publiek in de maag wordt geBtopt P We herinneren ons, hoe in zeker deel van het lieve vaderland in geen jaren een viervoeter op het daarvoor bestemde „paar- denkerkhof" is begraven, omdat elke ros sinant, die zijn natuurlijken dood stierf, zijn weg vond naar de magen der Nederlandsche staatsburgers! Wie leest welke ongerechtigheden de voortreffelijk georganiseerde gemeentelijke gezondheidsdienst in de residentie aan het licht brengt, kan zich voorstellen, wat het publiek in den maag gestopt wordt in dor pen en steden, waar alle keuring ontbreekt. Maar eer de wetgever aan de knoeie rijen paal en perk stelt, zal nog wel een berg copie over dit onderwerp in de bladen moeten worden geschreven. Zonderling doet het aan, dat dezelfde Nederlandsche Staat, die zoe nauwlettend waakt, dat 6lechts vleesch van uitmuntende, ^kwaliteit naar Engelaud gaat, zooveel min der zorg toont voor het welzijn zijner eigen onderdanen! Tot het toezicht op onzen export dwongen in hoofdzaak materialis tische overwegingen. Tc meer is het daar

De Eemlander | 1910 | | pagina 2