WEERBERICHT. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. Rechtszaken. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 10.50 uur. De Bilt, 15 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 766.4 m.M. te Coruna laagste 750.0 te Malinhead. Verwachting tot den avoud van 16 Au gustus 1910. Meest matige Z.O.-lijke later W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, onweer. TemperatuurKoeler. Barometerstand te AMERSFOCfcTc 759 mM. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 78 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurE. 74 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 15 Aug. des 's morgens 7 uur 63° F. En daarin moeten wij het publiek wel ge lijk geven. Wij begrijpen zeer goed, dat de bevro- diging van tal van eiBcheu van werknemers afhangt van de fiuancieele resultaten van het bedrijf, dat daarin het recht van de sterkste wel steeds zal moeten beslissen en dat de leiders van het bedrijf de beslissing over deze zaken moeilijk uit handen kunnen geven. Maar ook met dergelijke zaken moet de overtuiging geschonken worden, dat zij ernstig en met goed begrip van de wenschon der werknemers overwogen zijn. Een uitspraakwij hebben onderzocht en wij beslissen aldus, geeft die overtuiging niet. In gevallen als bij de firma Menko, bij grieven, welker oplossing voor de werk lieden van veel grooter belang schijnt dan voor de werknemers, is hetzelfde in veel grooter mate het geval. Het doet ons daarom leed, dat de werk gevers in Enschede niet beter begrepen hebben, dat het niet slechts gewenscht is een beslissing te geven, die naar hunne overtuiging een rechtvaardige is, maar dat het haast evenzeer noodzakelijk is, een poging te doen om te bewerkstellingen dat de werknemers die rechtvaardigheid erkennen". Openlucht theater. Onlangs is melding gemaakt van een openluchttheater dat te Hilversum in het Susannapark, naar oud Romeiuschen trant, volgens de plannen van mevrouw Grothe Twiss, te Hilversum, gebouwd werd. In dit openluchttheater zullen nu den laatsten Zondag dezer maand, 28 Augustus, en den eersten Zondag in September, den 4den, nieuwe opvoeringen voor genoodigden worden gehouden, welke dos middags te half drie aanvangen- Vertoond wordt, door een gezelschap dames en beeren „Van het oude en het nieuwe geloof", door Mevr. Amy Grothe Twiss, met liederen van J. en S. Reddingius, op muziek gezet door Leo Ruygrok. Het drama te Lochem. De heeren C. Bijl en dr. Francken, ge- neesheeren aan het krankzinnigengesticht te Zutfcn cn de Nobel, geneesheer aan het Groot Gaffel, zijn door de Zutfen6che Rechtbank benoemd om over den geestestoe- srand van M. Bachrach te rapporteeren. Men weet, dat deze in een vlaag van verstandsverbijstering zijn ouders vermoord de en daarna tevergeefs poogde zich door verdrinking van het leven te berooven. De man met de roode pet. Te Rotterdam zal voor den kantonrech ter een actie tot schadevergoeding inge steld wordeu door een weduwe tegen een incassobureau, dat haar den man met de roode pet zond. en waardoor zij zich in haar crediet, eer en goeden naam benadeeld ziet. De heer G. A. L. Spelberg, hoofd der Jongensschool alhier, slaagde Zaterdag te 's Gravenhage voor het examen Enge.9ch L. O. Mej. F. Grelinger slaagde Zaterdag te Amsterdam en de heer W. J. F- A. Ribberink te Arnhem voor het examen hoofdacte. In de Amersf. Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer behaald door W. van Achterbergh, A. C. Hogervorst, W. Vonk en J. F. Jaeger. Een moest worden afgewezen. - Het 7-tal der AmersfoortBche Zwem en Poloclub behaalde gisteren tegen de „Dolfijn II" een 50 overwinning. Door de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer „V. V." te Nunspeet was uitgeschreven een fotografiewedstrjjd, een wedstrijd voor de mooist vervaardigde veldbouquetten en de mooist versierde krui wagens. Voor den fotograficwedstrijd waren 6 inzendingen. In klasse 3b werd de eerste prijs behaald door den heer E. P. J, Smith, architect alhier. De afdeeling Amersfoort van de Sac. Dem. Arbeiders Partij heeft besloten voor de herstemming voor een lid van den ge meenteraad op Vrijdag 19 Augustus a.s. do candidatuur van don heor W. II. Kam te steunen. Door de politie zijn gisterenavond 5 personen bekeurd ter zake van wielrijden zonder licht. Op den openbaren weg zijn gevon den en op het bureau vau politie gedepo neerd: een fietslantaarn, een autobril, een sabelkwast, een lepeltje en een defect sport- wagentje. ZEIST- Zaterdag slaagde te 's Gravenhage voor het examen Hoogdnitsch M. O. akte A. de heer W. O. B. de Blécourt, onder wijzer alhier. Vloeken per gramofoon. In Arad is een man veroordeeld, omdat zijn gramofoon vloekte. De reden was deze. Schwarz, zoo heetto de man, was woest omdat meisjes van een modiste tegenover zijn werkplaats altijd zongen. Hij kon dan uiet slapen. Maar hij nam wraak. Op een morgen stonden de meisjes ver stijfd van ontzetting op het vernemen van een reeks uitgezochte vloeken, de sterkste krachttermen waarover de Hongaarsche taal, rijk in dit opzicht, heeft te beschik ken. En deze vloeken, zwaar en dreigend, trompetterden aanhoudend uit den koperen mond eener kolossale gramofoon, opge steld in 's heeren Schwarz' étalage. Ook de buren hoorden het, en de meis jes met de gegriefde ooren dienden een eisch tot „schadevergoeding" in. Hare ziel was geschaad. Schwarz verklaarde voor de rechters wel, dat hij een paar nieuwe rollen gepro beerd had, die hij gekocht had, wijl er vraag was naar „vloekrollen" voor partij tjes en gezellige bijeenkomsten!, maar hij liep tegen de lamp. De bewuste gramofoon werd gehaald, opgewonden en men hei kende de stem van den handelaar. En de strenge heeren veroordeel hemden tot 25 francs boete. De vermissing van f 11.000. Zaterdagmorgen zijn de kruier en zijn broeder, die worden aangehouden in verband met de vermissing door den eerste van een bedrag van f 11 000, van het bureau St. Pietershal voor den officier van justitie geleid. De politie schijnt nog geen spoor van het verdwenen geld gevonden te hebben. De Tel. meldt nog Het door den commissaris van het bureau St. Pietershal gehouden verhoor van de beide verdachten, van hun ouders en van enkele personen, waarmee zij omgang had den of nog hebben, leverde geen enkele aanwijzing op voor de ernstige verdenking, die tegen het broederpaar wordt gekoesterd De looper van den besteldienst W. N. had op den dag, waarop door hem genoemd bedrag werd geïncasseerd, een jasje aan met een binnenzak, in desolatcn toestand. De mogelijkheid, dat de jongen daardoor de portefeuille met het bankpapier verloren heeft, hy verklaart het geld zonder vorder nadenken in dien binnenzak te hebben gestoken is niet uitgesloten. Hij was als een stout fietsrijder bekend en zei den commissaris ook, eerst in de Wolvenstraat te hebben bemerkt, welk een zwaar verlies hij had goleden. Hij moet reeds meermalen, en grootere bedragen dan het vermiste, in dienst van de onderneming, waar hij werkzaam is, hebben bezorgd. De door het verdwijnen van de f 11.000 benadeelde firma Moquette en Co. tracht door middel van speurhonden het bedrag op te sporen. Tot heden had ook dit particulier onderzoek geen enkel resultaat. Een millioenen-flesschen- trekker. Te New-York, zoo wordt uit die 6tad aan de „Standard" geseind, is door de post-autoriteiten eergisteren 'n zekere William Wintemuce gearresteerd, op be schuldiging, dat hjj de post misbruikte tot het plegen van oplichterijen. Nadat de man in verzekerde bewaring was gebracht, ging men zjjn bureau na snuffelen, waar zoo iets als 500 kilo aan waardelooze aandeelen en verleidelijke prospectussen werd gevonden. De meeBte zijner slachtoffers zijn gees telijken en artsen, die, naar men zegt, aan Wintemuce niet minder dan omstreeks een millioen dollar voor mijuaandeelen hebben uitbetaald. Op de lijst van buitenlandsche klagers, die met de gearresteerden defraudant za ken hadden willen doen of gedaan, komen ook de namen voor van de dames Lonise, Adéle en Anna Elout, uit 's Gravenhage, die voor een bedrag van 40.000 dollar benadeeld zijn. Eenafschuwelijkmisdrjjf. In het Spaaneche plaatsje Godor, bjj Al- meria, 's Donderdag een beestachtige mis daad bedreven, herinnerend aan de som bere misdrijven der duistere middeleeuwen, toen het geloof aan heksen en wonder- doenerij in vollen bloei was. Don „medicijnmeester", Francis Leona geheoten, die door den pachter Francisco Ortege voor een borstziekte was ge raadpleegd, schreef den patiënt het warme bloed van een jgezonden knaap voor. Hij zelf bood aan om tegen betaling van 750 pesetas en met hulp van een buurvrouw en haar beide zonen, den knaap te bezor gen. De zevenjarige Bernardo Gonzalez werd bij het baden overvallen, in een zak ge stopt en in Ortoga's huis gebracht. Hier werd de ongelukkige kleine door Leona, de buurvrouw en haar twee zonen dood gestoken. Ortega dronk van het warme bloed, waarop het lykje in een naburigen afgrond werd geworpen. Een paar herders ochter hadden de ont voering van den knaap gezien waardoor de daders ontdekt werden. Allen zijn ge arresteerd, behalve Leona, die voortvluch tig is. Een raar heer. Eenige dagen geleden kwam langs de Hoofdvaart, zoo wordt uit Nieuw-Vennep gemeld, een auto aangereden en zou den voerman H. v. d. Y. passeeren, welke zich eveneens daar bevond met een boerenwagen bespannen met twee paarden. Hoewel v. d. Y. behoorljjk had „uitgehaald" scheen dit den automobilist nog niet mooi genoeg te zijn hy stapte uit de auto, greep de zweep van v. d. Y., brak deze aan stukken en zou den voer man met zijn eigen zweep hebben geran seld, ware het niet dat een dame, welke mede in de auto zat, het haar cavalier had belet. ^Toon de sportman zag, dat de voerman hulp kreeg, sprong hij vlug in z'n auto met medeneming van een bijna nieuwe colbertjas van den voerman, welke hij vlug van diens wagen „gapte*. Daar het num mer van den auto bekend is en inmiddels eenige getuigen het tooneeltje hadden ga degeslagen iB doen- de politie van het voor gevallene preces-verbaai opgemaakt. Ontsnapt. Vrijdagavond is uit het huis van bewaring te Amsterdam ont vlucht de inbreker P. W. Verhage, die wegens inbraak by den antiquair Cohen te Amsterdam veroordeeld was tot 5 jaren gevangenisstraf. Hij was van zijn vonnis in cassatie ge gaan en eerlang zou de behandeling der zaak voor don Hoogen Raad komen. De man moet op de een of andere wijze zich toegang verschaft hebben tot het waschhok, ie op het dak van het gebouw geklommen en moet toen een zeer hoogen sprong ge waagd hebben, waardoor hij aan de zijde van de Singelgracht buiten het gebouw kwam. Doordat het eindvonnis nog niet was uitgesproken, droeg hij zijn eigen kleeren nog, zoodat hij op de straat de aandacht niet trok. Er is nog geen enkel spoor-van den vluchteling gevonden. Sterftecijfers in Europa. De Gormaansche volkeren schynen gezonder te zijn dan de Romaansche en Slavische. Neemt men de gemiddelde sterftecijfers op de 1000 inwonere over het tijdvak 1899— 1908, dan krijgt men achtereenvolgens in stijgende reeks: Noorwegen 14,6 Dene marken 15 Zweden 15.6 Nederland 16 Engeland 16,1 Schotland 16,9 België 17,2 Zwitserland 17,5 Ierland 17,8 Duitscbland 19,7 Frankrijk 20 Portugal 20 Italië 21,9 Oostenrjjk 24,2 Spanje 26 Rusland 31. De percentsgewijze afname, vergeleken met het tjjdvak 18711880, was in Neder land het grootst, nl. 34 pCt. De vier grootste steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben een sterftecijfer aanzienlijk lager dan het gemiddelde van Nederland. In N.-Brabant en Limburg en ook in de provincie Utrecht zijn de sterftecijfers hoog. - In [bet algemeen kan men zeggen, dat de gemeenten met een laag sterftecijfer te vinden zyn in de zeeprovinoiesGroningen. Friesland, Noord-Holland, Zuid Holland en Zeeland. Vooral de Zaanstreek metPurmor, "Wormer en IJpolder, de Zeeuwsche eilanden en het noorderlyk deel van Groningen, geven zeer lage stertecijfers. Meent men op de sterftecijfers af te mogen gaan, dan zal men deze drie gebieden zonder twjjfel de gezondste deelen van Nederland moeten noemen. Op ziekenbezoek. Ellery v. Gerriessen (Euler-toestel) vloog eergister avond om 7 uur 12 van het vliegterrein te Johannisthal weg en kwam om 8 uur terug. Hjj was naar Bntz gevlogen, om zijn vriend Oskar Heim, den gevallen vlieger, in het ziekenhuis daar een bezoek te brengen. Robert Theles Wright toestel) dong naar den belasting-prijs, door eerst met 190, daarna met 210 KG. de lucht in te gaan, en vervolgens naar den hoogsten prijs. Op deze laatste vluoht bracht hij het tot 377 M. Fietsongeluk. Vrjjdagmorgeu omstreeks half elf wilden een heer en een dame per rijwiel den Yoerweg te Nijme gen afrijden, doch hadden de onvoorzich tigheid geen rekening te houden met de gevaarlijke helling. In vrij groote vaart reden beiden den weg af, toen ongeveer onder de brug van het Valkhof een onbe kende jongen de straat wilde oversteken, doch door do dame werd aangereden, met het gevolg dat beiden kwamen te vallen. De jongen kon dadelijk weer opstaan en ging er vandoor, de dame echter bleef bewusteloos liggen. De heer, die in haar gezelschap was, bleek haar verloofde te zijn. Op zyn ver zoek werd de dame, woonachtig te Kloos ter Lidlum, per brancard naar het YYil- helmina-Ziekenhuis overgebracht, alwaar bleek, dat zij door den val een hersen schudding had bekomen. Beiden waren per rijwiel van Friesland gekomen en op weg naar Duitschland om familie te bezoeken. (Nijm. Ct.). LAATST»! BËB1CHTE1V. Brand op de Brus s e 1 sche Tentoonstelling. Zondagavond is weer een hevige brand uitgebroken op de Brusselsche tentoonstelling. De monumen tale facade van de tentoonstelling en het

De Eemlander | 1910 | | pagina 2