KIEST in District 111 OP VRIJDAG 19 Augustus BIJ DE HERSTEMMING WEERBERICHT. BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. Het Oud Gemeente-Architect Bestuur der Kiesvereeniging „GEMEENTEBELANG" Thermometerstand Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 16 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 766.8 in.M. te Parijs laagste 754.4 te Skagen Verwachting tot den avond van 17 Au gustus 1910. Zwakke tot matige meest Z.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bcwoldt, mogelijk onweer. TemperatuurWanner. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 mM. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 75 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurE. 68 AMERSFOORTSCIIE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dug 16 Aug. des morgens 7 uur 64° F. der Koninklijke familie niet porsoonlijk voor den rechter kan worden gedaagd. Maar in hoogcr beroep werd beslist, dat dit voorrecht alleen gold voor den Koning zelf. De Koningin zal nu, wanneer zij de rekening niet wil betalen, persoonlijk haar weigering voor den rechter moeten moti- voeren. GROOT-BRITANNIE. Men meldt uit Londen, dat aldaar op den 15e Augustus Florence Nightingale, de vermaarde heldin uit den Krim-oorlog op negentigjarigen leeftijd kalm is over leden. Florcnco Nightingale werd den 12en Mei 1820 geboren als dochter van een Engelech landeigenaar. Zij genoot een zorgvuldige opvoeding in phi)authropi6che lichting, be zocht reeds vroeg vele hospitalen en gestich ten on vertoefde in 1849 cenige maanden in een diaconnesseninrichtingte Kaiserswerth aan den Rijn. Na haar terugkeer in Enge land besteedde zij een aanzienlijk gedeelte van haar vermogen aar. de verbetering van de stichting voor gouvernantes te Londen en onderscheidde zich vooral gedurende den Krimoorlog als ziekenverpleegster in de En- gelsche hospitalen te Skoetari en Balaklava. Een kapitaal van 50.000 pd st., in Engeland te haren behoeve bijeengebracht, werd vol gens haar begeerte gebruikt tot uitbreiding van het St. Thomas-hospitaal ter opleiding van ziekenverpleegsters. Zij schreef verschil lende werken op het gebied der zieken verpleging. RUSLAND. Besmet door cholera zijn nu verklaard de gouvernementen Mohileff, Wolliinië, Cliarkow, Orel, Koersk, Woroneaj, Pensa, Yaroslaw, Kostroma, Oufa, Wjatka, Taurië en Orenburg, de gebieden Terek en Daghe stan, de plaatsen Kroonstad en Perm, de districten Sebastopol en Rikolajeff. Bedreigd door cholera zijn verklaard do gouvernementen NisjniNowgorod, Twer, ICoutais en Smolensk, de gebieden Akrno- linsk, Toergai en de steden Reval en Riga, de Wolga van Rybinsk tot Nisjni Nowgorod. de rivieren Karna, Wjatka, Bjelaja en Wetluga, Te Petersburg waren Zaterdag gedurende de laatste 24 uren 62 nieuwe ziekte- en 30 sterfgevallen. Het geheele aantal per sonen, door de cholera aangetast, bedraagt daar 858. AMERIKA. Ook in Amerika draagt het drankgebruik in ruime mate bj) tot de inkomsten van de openbare schatkist. Er is thans een verslag verschenen over de financiën van de steden met meer dan 30.000 inwoners, waarvan de Unie er nu 158 telt. Echter in het ver slag worden Blechts cijfers aangegeven om trent 151 van deze plaatsen en dan blijkt dat de vergunningsrechten hier niet minder dan 41.950.000 dollars opbrengen, dat is 3 millioen meer dan in het voorgaande jaar en 11 millioeu moer dao in 190S. Die hoogere opbrengst is voornamelijk een ge volg van de verhooging der rechten. Het aantal drankhuizen is daarentegen vermin derd, het bedraagt thans 67131 en is in drie jaren tijds niet 4000 afgenomen, ten gevolge van het feit, dat verschillende steden een algeheel verbod van drank huizen hebben uitgevaardigd. Vooral in de Zuid-Atlantische staten maakt de drankbe strijding goede vorderingen. In verhouding tot de bevolking hebben Texas, Wisconsin en New-York de meeste drankhuizen, Pennsylvania, Massachusetts en Nebraska de minste. Galveston heeft een huis met vergunning op elke 138 inwoners; Milwaukee een op elke 141, Hoboken een op elke 175. To Philadelphia was er een drankgelegenheid op elke 758 inwoners, en Lincoln in Nebraska telt er een op elke 2038 inwoners. Nederlandschc schilder ij en. Ter geruststelling van hen, die soms moch ten meenen, dat de 17-eeuwscho en moderne kunstwerken, door Nederland in bruikleen afgestaan voor de Brusselsche tentoonstel ling, gevaar hebben geloopen, kunnen wij melden, dat alle Nederlandschc schilderijen geöxposeerd waren op de „Cinquantenaire", do tentoonstelling van kunstwerken, geves tigd in de Avenue de la Loi. Het Rijksmuseum had o.a. in bruikleen afgestaan: Rubens, portret van Hélèue FourmontVan Dyck, Willem II en Maria Stuart als kinderen. Het Mauritshuis had ingezondenRubens, portret van een monnik; Van Dijck, mannen- en vrouwenportret van T. ter Steege en Emma Wapoe. Van de moderne kunst had het Rijksmuseum in gezonden: Israels, Alleen op de wereld, en het Suasso-museum: Isiaëls, Zoon uit het oude volk. Het H o f De Kouingin, de Priuses en de hofhouding komen Woensdag a.s. met een expres-trein om 5 uur 13 op het Loo terug. De uitsluiting te Enschedé. De anti-rev Rotterdammer driestart: Het conflict te Enschedé zal weldra tot het verleden behooren. Gelukkig Botsingen tusschen patroons en arbeiders als nu in de Tweutsche tex tielnijverheid voorkwamen, zijn zeer onge- wenscht. Bovendien hebben zij dikwijls nog een langen nasleep. Immers vele arbei dersgezinnen hebben door de uitsluiting groot nadeel geleden, dat maar niet Bpoe dig te boven gekomen is. De arbeiders schjjnen genoegen genomen te hebben met de toezegging der patroons van een rechtvaardige behandeling der werklieden. Indien het niet heden een Roomscb-Ka- tholiekc feestdag was geweest, zou reeds dezen ochtend het werk hervat zjjn. Dit zal nu morgen plaats hebben. De staking bij de firma N. I. Menko had reeds veortien weken geduurd, terwyl de uitsluiting op de andere fabrieken ver schenen week volkomen wa6 geworden. De publieke opinie over het Enschedee- sche conflict is niet verborgen gebleven. Zij hoeft ten zeerste gelaakt, dat de grie ven der arbeiders op de fabriek der firma Menko slechts door een commissie uit de werkgevers werd onderzocht, en dat de werklieden bij de uitspraak dier commissie zich, zouden hebben neer te leggen, ter wijl de patroons in den aanvang weigerden te onderhandelen met afgevaardigden van do arbeidersorganisaties. Dan is ook op ondubbelzinnige wijze af- [keuring te keuneu gegeven over hot arti- ikel in het reglement der patroonsvereoni- Iging, dat de uitsluiting voorschrijft en waardoor een zeer groot aantal aan het conflict geheel onschuldige arbeiders ge troffen werd. Zeer is het te hopen, dat door nakoming der geaaue toezegging en door het aan brengen van afdoende verbeteringen be treffende de inwendige fabrieksaangelegen heden voortaan dergelijke botsingen ver meden worden. Voorkomen is boter dan genezen. Bij Kon. besluit vau 11 dezer is met ingang van 15 Aug. benoemd bij het 5e regiment Infanterie tot eerste luitenant, de tweede luitenant A. Govers van het korps. De 2e luitenants H. A. Luppes, van het 5c regiment Infanterie, en G. P. van Hecking Colenbrander, van de infanterie O. I. L. hebben verzocht van dienstbetrek king te mogen ruilen. Morgen, 17 Augustus bestaat, de Gemeentelijke Gasfabriek tien jaren. De 2e luitenant der infanterie C. A. J. Kroese van het 4e regiment, krijgt Gouda tot garnizoen. In de godsdienstoefening, Zondag 21 Augustus, v.m. 10 uur in de Evang. Luth. kerk te houden, zal als spreker optreden ds. J. Ph. Makkink, Evang. Luth. predikant te Kampen. Terwijl het zevental van de Amersf. Zwem- en Poloclub Zondag in Amsterdam toonde dat Amersfoort tegenwoordig iets presteert op het gebied der zwemsport hield het lid dier club J. E. de Boer in Arnhem de eer zijner club boog. Bij het borst- of zijde zwemmen voor juniores, 33*/a M. 8troomop en 38 Y's M. stroomaf won hij den eersten prjjs in 1 m. 10% sec. En bij het rugzwemmen voor juniores, 33Y-j M. stroomop won hjj den tweeden prijs in 1 min. 10% sec. Programma van het concert, Don derdagavond te geven op het terras van Amicitia door de Stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. 1. Unter der Friedensflagge. Nowowuski. 2. Ouverture „Raymond". Thomas. 3. In lauschiger Nacht Wals. Zietrer. 4. Fantaisie uit „Les Dragons de Villars". Maillart- v. Aken. 5. Ouverture „Le Domino Noir" Auber. 6. „Ballet de Coppelia". Delibes. 7. Célèbre Lar»o. Hiindel. 8. Po tpourri uit „Die lustige Wittwe". In de Ned Herv. kerk is Zondag door Ds. K. den Hollander het manifest afgelezen van de Algemeene Synode tegeu de Borromaeus encycliek, waarbij hjj een beschouwing hield over de helden der Hervorming. Een oude vrouw, die eenige dagen geleden haar woning alhier had verlaten en wier opsporing door den commissaris van politie was verzocht is te Hoenderloo op de \eluwe aangehouden en naar Amersf. overgebracht. Op de Bloemendalschestraat brak hodenmorgen het lemoen van een wagen waardoor een vrouw, die het paard be stuurde, van den bok werd geslingerd. Aan het hoofd bekwam zjj een vrjj ernstige wonde, terwjjl haar rechterduim werd open gescheurd en zij etn voet verzwikte. Nadat Dr H. W. Schreuder de eerste genees kundige hulp had verleend, werd ze door tusschenkomst van de politie naar haar woning aan de Groote Gaithuislaan vervoerd. BAARN. Gistermiddag werd officieel ge opend de school der Schoolvereeniging van

De Eemlander | 1910 | | pagina 2