DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland. binnenland! No. 195. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. GOEDE KOOPMANSCHAP. Hooldredacteur K. O. RIJKENM. Abonnementsprijs: Per jaar(4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE Ha AG 6. TelefIntero. 183. Prijs der Ad verten tién: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnemont belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78| Amstordam Enkele ouderwctsche menschen heb ben gezegd, dat het niet te pas kwam, dat een staat in marineschepen han delde. Doch zij zijn slechts een kleine minderheid. De groote, groote meerder heid bewondert het in den staatssecre taris von Tirpitz, den bouwer van de moderne Duitsche oorlogsvloot, dat hij zoo handig en prijzig vier oude pantser schepen aan Turkije van de hand heeft gedaan. Hij krijgt er veel meer voor en zal er veel meer voor krijgen dan an ders de staat krijgt, die zulke schepen voor afbraak verkoopt. De Engelschen zijn verbazend jaloersch, en de Duit- scher8 denken er al niet meer over de marine te verwijten gelijk eenigen tijd geleden geschiedde dat zij haar oud materiaal te goedkoop van de hand deed. In kleinigheden mag zij gedwaald hebben, in het groot heeft zij zeker een verbazend goeden slag geslagen. Het heet dan ook al, dat er een zwerm staats handelsreizigers van een nieuwe soort op Konstantinopel zijn neergestre ken om ook hunnerzijds marine afleg gers aan te bieden tegen civielen prijs. En deze handel in oorlogsschepen geeft in allerlei richtingen nieuwe perspec tieven. Men hoort zelfs van een ven nootschap met eene reuzen kapitaal, die een vijftal Dreadnoughts op speculatie wil laten bouwen. Komt er een oorlog, dan kan zij de schepen tegen reuze- prijzen van de hand doen, komt er geen, dan kan zij ze altijd nog met ge ring verlies aan Turkije of zoo slijten. Intusschen is het wel enkel maar een zaakje, dat Duitschland in Konstan tinopel gedaan heeft, zijn het eukel maar eenige nieuwe millioeuen, die het Duit sche Rijk verdiend heeft Of heeft die geheele verkoop een politieken achter grond en zit er dus voor Duitschland nog veel meer „winste" op, dan die, welke in enkele millioenen mark wordt uitgedrukt De scherpzinnigste politici meenen inderdaad, dat Duitschland twee vliegen in éen klap heeft geslagen dat het een goede handelsaffaire heeft afgesloten maar ook een handigen politieken zet heeft gedaan. Immers de aankoop van deze twee pantserschepen en van de twee van de Kaiserklasse, die niet meer dan 12 oud zijn door Turkije, heeft groote politieke gevolgen. Zijn die schepen niet veel waard voor een groote mogendheid, voor Turkije beteekenen zij een plotseling overwicht tegenover Griekenland en een ongemakkelijke krachtsvermeerde- riug tegenover het Russische Zwarte Zee eskader, gelijkt de „Temps" betoogt. In de Aegeïsche Zee krijgt Turkije zoodoende met één slag de hegemonie. Eu wat dat beteekent voor de verhou ding tot Kreta, voor de verhouding tot Griekenland, dat de suprematie in de Aegeïsche Zee noodig heeft voor zijn landsverdediging, behoeft wel niet be toogd. Kon Griekenland tegen Turkije tot nu toe een hoogen toon aanslaan, omdat het niet te rekenen had met de landing van een Turksche legermacht op zijn kusten, thans is daaraan een eind gekomen. Het ligt nu eenklaps bijna weerloos, omdat het lang niet zooveel (roepen meer zal kunnen concentreeren op zijn noordergrenzen, en elk oogenblik een landing van Turksche troepen kan tegemoet zien. Inderdaad vier (betrekkelijk) oude schepen in Duitschland of vier oude schepen in Turkije is lang niet hetzelfde. Die schepen hebben in Turkschen dienst meer waarde dan een Dreadnought in Duitschen. En nademaal er in den laat- sten tijd hoe langer hoe harder gesproken wordt over de toenadering van Turkije tot het drievoudig verbond, tot Duitsch land, nademaal Duitschland, dat eerst bij de verdemocratiseering van Turkije terrein scheen te verliezen, nu weer terrein gaat winnen, kon het wel eens zijn, dat de viel- schepen voor de Duitsche politiek op het oogenblik nog ten minste dezelfde waarde hebben ah vroeger, toen zij ougestoord de Duitsche vlag voeren, en dat dus Duitschland den geheelen koopprijs als zuivere winst kan boeken. Dat zou dan inderdaad een wonder mooie zaak geweest zijn, nëg mooier, dan het bij het eerste aspect al leek. De brand op de Brusselsche Tentoonstelling. Men schijnt meer en meer tot de over tuiging te komen, dat de brand aan kwaad willigheid moet worden toegeschreven De justitie doet althans nasporiugen bij het personeel der tentoonstelling Er wordt verzekerd, dat de experts verschillende brandhaarden ontdekt hebben, waar het vuur tegelijkertijd moet zyn uitgebroken, en een vrouw beweert ook verscheidene vuren tegelijk te hebben gezien. Al deze berichten zijn evenwel met de noodige reserve te aanvaarden evenals de geruchten omtrent de gepleegde diefstallen door be wakers en gendarmes. De tentoonstellingsmaatschappij heeft den aannemer, die eigenaar der gebouwen was gebleven aansprakelijk gesteld. Deze 6telt op zijn beurt de 20 h 30 particuliere grond eigenaars, die hun grond aan de Maat schappij verhuurd hadden, aansprakelijk. Een reeks van processen staat dus te wachten, waaraan de verschillende advo caten wellicht voor jaren zullen hebben te pleiten. De advocaat van de Antwerpsche assuradeurs, de heer Charles Dumercy, heeft zijn hoofdkwartier maar alvast te Brussel opgeslagen. FRANKRIJK. Men kan volbloed republikein zijn en toch belust op een versiersel in het knoops gat, zij het ook een schijn-decoratie. Dit blijkt wel uit het feit, dat de minitter-pro- sident zich verplicht heeft gezien een aan schrijving aan z(jn prefecten te richten, naar aanleiding van de uitgifte door som mige maatschappijen van onderscheidings teekenen, op decoraties gelijkende, welke aan een lint gedragon worden. De heer Briand wijst op het onwettige van het dra gen van zulke niet door de groot-kanse larij van het legioen van Eer erkende insigne» en verzoekt do prefecten hiertegen afdoende maatregelen te nemen, aangezien ,de handeling van dergelijke maatschap pijen licht de wettelijk toegekende onder scheidingen in discrcdiet zou kunnen bren gen. DUITSCHLAND. Een satire? Neen, een officieele bekend making, die zonder commentaren veelzeg gend is. In de Saarbrücker Zeitung komt deze bekendmaking voor: „De op Donderdag 11 Augustus des namiddags te 3 uur in de zittingzaal van het Raadhuis te Brebach uitgeschreven aan vullingsverkiezing voor den Gemeenteraad van Brebach zal, wegens de afwezigheid van den in de eerste afdeeling alleen stem gerechtigden kiezer, op dien dag niet plaats hebben. De nieuwe datum der verkiezing zal later worden vastgesteld. De burgemeester: BECKER". Dus: wijl do eenige kiezer in de eerste klasse niet aanwezig, is kan de verkiezing niet plaats hebben, en kunnen de andere kiezers niet stemmen? Hangt dan de uitslag der verkiezing van de aanwezigheid van dien eenen kiezer af? En zouden, voor de afwezigheid van andere, bijv. derde-klasse-kiezers, ook verkiezingen worden uitgesteld? Wat moet er in Brebach gebeuren, wanneer de eene eerste-klasse-kiezer eens een reis om de wereld gaat maken? Of wanneer hij door zickto jarenlang niet kan komen stemmen Om van het ongelukkige geval, dat hij dood gaat maar niet eens te sproken Dat zijn de genoegens van het Pruisische kiesrecht BELGIE. Volgens de Patriote zijn de Belgische Staat en de erfgenamen van Koning Leo pold het niet eens kunnen worden over een vriendschappelijke oplossing van de quaestie der stichting Coburg. Gravin Lonyai en de schuldeischers van Prinses Louise houden hun aanspraken staande. De Bel gische Staat eischt het geheel voor zich alleen op. ITALIË. Het officieele nieuws van de verschijning der cholera in verschillende plaatsen van Zuid-Italië heeft een groote opwinding in heel het land verwekt. Men had eerst gedacht aan een eenvou dige cholerine-epidemie, daar de overheden met een misschien wat overdreven zorg den ernst van den toestand hadden geheim ge houden. Eergisteren zijn er 26 nieuwe ziektege vallen en 22 sterfgevallen geconstateerd maar een meer ernstige zaak nog was, dat het laatste bacteriologische onderzoek tot resultaat heeft gehad, dat in alle analy sis een groot aantal komma-bacillen is ge vonden; de ware Aziatische cholera dus. Overal neemt men strenge voorzorgsmaat regelen, seint de correspondent van de „Temps" te Turijn, Milaan, Florence, Ancona, Genua, Rome, zyn lazaretten op geslagen, en werd een ontsmettingsdienst aan de stations ingesteld. Ongelukkigerwij ze heeft men te Napels door nalatigheid eenige personen aan wal laten komen, die van de geïnfecteerde plaatsen kwamen en die niet aan een onderzoek zyn onderwor pen. Het is Trani, dat de infectie-haard uit maakt. Deze stad moet een verlaten voor komen toonen, daar twee derde gedeelte van de bevolking naar de omstreken is gevlucht. De troep bedelaars (Zigeuners), die deze bezoeking over Zuid-Iialië zou hebben gebracht sommigen wijten haar aan Russische pelgrims, zooaL men weet zijn geisoleerd en worden bewaakt. In de provincie Bari zijn de meest stren ge maatregelen genomen. Alle stations van den spoorweg Bari-Barlotte zijn voorzien van posten tot afzondering, die met een apotheek en andere benoodigheden zyn toegerust. Vooral moet er in deze streek behoefte aan goed drinkwater bestaan. De prefect te Foggia heeft de godsdienstige processies verboden, de markten en do kermissen. Hy heeft ook de badinrichting doeu slui ten en zelfs bevolen de gerechtsprocessen te schorsen, waar getuigen uit de besmette steden waren gedagvaard. PORTUGAL. In politieke kringen wordt beweerd, dat de regeering heeft doen weten, dat zij ontstemd is over de houding door den Nun tius te Lissabon aangenomen. TURKIJE. Voor enkele dagen werd een zeer ro mantisch verhaal medegedeeld over het verblijf van den vroegeren Turkschen Sul tan Abdoel-Hamid. Deze zou uiet moer in Saloniki, in de villa Allantini zijn, maar in vrouwenklecding uit die villa naar Konstan tinopel zijn overgebracht. Men bracht deze overbrenging in verband met de door den Sultan gegeven machtiging, om zijn ver mogen te lichten uit bet dopftt van de Duitsche Bank. Naar aanleiding hiervan wordt uit Salo niki gemeld: De vroegere Sultan Abdoel Hamid is nog steeds te Saloniki in de villa Allatini; hij heeft deze sedert anderhalf jaar, dus sedert zijn overbrenging, niet verlaten. RUSLAND. Ambtelijk wordt bekend gemaakt, dat sedert het optreden van de cholera in dit jaar in 't geheele Russische rijk 112.9 5 personen aan die ziekte geleden hebben en niet minder dan 50.287 gestorven zyn, Het vermiste meisjo uit Oosterbeek. Men verzoekt aan de Aruh. Ct. het volgende op te nemen: 't Is nu reeds een muand geleden dat Dora Kraak uit Oosterbeak is verdwenen. Verdwenen zonder ook maar een enkel spoor. Hoe is 't mogelijk vrargt men zich af. De tyd van wonderen is toch immers voorbij. Het kind is toch niet zoo maar in eens van den aardbodem verdwenen 1 Indien het verdronken was, zou nu toch zeker het lijk, eenig kloedingstuk of iets dergelijks gevonden zyn. Allerminst behoeft men nu te denken aan verdrinking. Waar moet dan nu anders aan gedacht worden dan aan ontvoering of moedwillig wegloopen Het laatste is echter zeer te betwijfelen, want ons is bekend, dat Dora veel te veel gehecht was aan haar moeder. Zij was zelfs zeer opofferend tegenover haar. Dus zal zij niet moedwillig haar moeder eenig veidriet aandoen. Alzoo zou er dan ten laatste niet anders overbiyven dan ont voering en hiertoe overgehaald door beloften van geld of iets dergelyks.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1