dinsdag 23 augustus 1910. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland! binnenland! No. 196. 7e JAARGANG. Ravisionisme en Marxisme. Hoofdredacteur R. O. It IJ K C X N. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Pranco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINE HaAG G. Telet. Interc. 183. Prijs der A <1 verten tiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel moer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- eu Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 781 Amsterdam De Beiersche sociaal-democratie heeft ia de afgeloopen week haar jaarlijk9ch con gres gehouden. En de stemming die op dit congres heerschte heeft den indruk versterkt, dat de meerderheid onder der Zuid-Duitsche sociaal-democraten bezield is door denzelfden geest welke zich uitte in de houding hunner BadeuBche partijge- nooten tegenover de regeeriug van hun land. Het is de oude tegenstelling tusschen de beide richtingen in de sociaal-democratie die zich ook hier weer deed geldende tegenstelling tusschen het z g. revisionisme en het z.g. orthodoxe Marxisme, Het loont de moeite om het ontstaan en het wezen dezer beide stroomingen hier met een enkel woord voor niet socialisti sche lezers te verduidelijken Het socialisme richt zich, gelijk bekend mag worden verondersteld, tegen de kapi talistische productie-wijze, wijl deze naai de socialisten meenen een steeds tal rijker wordende klasse van bezitlooze menschen kweekt, die in algeheele econo mische afhankelijkheid worden gehouden, en met steeds korter tusscheupoozen aan werkloosheid, d. i. aau honger en ellende ten prooi zijn. Op grond van de wijze waarop de so ciaal-democraten de ontwikkeliug der maat schappij zien, meenen zij, dat deze ont wikkeling de overgang der kapitalistische in een socialistische productiewijze d.i. een productiewijze, waarbij de grond en de arbeidsmiddelen niet in het bezit van enkele bevoorrechte kapitalisten of kapitalisten- groepen, doch in handen van de gemeen- scbap zijn in alle opzichten bevordert. Nu stellen do aanhangers van het socia lisme zich tot taak om deze ontwikkeling zooveel mogelijk te bevorderen door orga nisatie zoowel op politiek ais op econo misch gebied van de klasse der niet be- zittenden, die aldus in staat moeten worden gesteld tot het voeren van den z.g. Klas senstrijd. Zoowel de wetenschappelijke overtuiging als de loop der omstandigheden maakten, dat de houding van het socialisme tegen over do burgerlijke maatschappij en hare organen in den beginue absoluut revolu- tionnair en te eenenmalo intransigent moest zijn Toen echter de socialistische invloed vooral op politiek terrein allengs begon toe te nemen, deed zich Bteeds menigvuldige!' de gelegenheid voor, om door overeen komsten en allianties met andere politieke partijen, het een of andere doel te bereiken. Het waren vooral de socialistische parle mentsleden, en do bestuurders van vakver- eenigingeu die hoe langer hoe meer kwamen te staan voor de vraag of dergelijke over eenkomsten en compromissen, wenschelijk moesten worden geacht, en die in vele gevallen deze vraag bevestigend beant woorden. Anderzijds kwamen van een aantal intellectueelen en van de meest tempera mentvolle partijgenoolen steeds heftiger protesten tegen den wijziging dor oorspron kelijke intransigente taktiek. Men achtte dit „revisionisme" welke term vooral in gebruik kwam sedert Kautsky zijn bekend boek tegen Bernstein schreef verderfelijk voor het revolutionnaire be wustzijn der massa en voor het juiste inzicht jn het wezen der maatschappij. En ziedaar nu de bron voor den steeds opnieuw oplaaienden strijd tusschen revi sionisten en Marxisten. Beide richtingen geven uiting aan de machtspositie van het socialisme op een bepaald oogenblik. Daarom viudt men het revisionisme overal waar een betrekkelijk groote mate van burgerlijke vrijheid heerscht, met name in de democratisch geregeerde staten, terwijl het orthodoxe Marxisme zich noodzakelijk ontwikkelt daar waar de burgerlijke vrijheid nog grooten- deels moet worden veroverd, zooals dit bij voorbeeld in Pruisen het geval is. DUITSCHLAND. De Duitsche bladen sporen de regeering aan, haar tus6chenkomst aan te bieden in het arbeidsconflict der scheepsbouwnijver beid. In andere landen, zeggen de bladen, biedt de regeering bij een belangrijk conflict altijd haar tusschenkomst aan, maar in Duitschland acht de regeering zich daar te hoog voor; ze wil geroepen worden. Ge beurt dat, dan zou ze wel bereid zijn be middelingsdienst te verrichten. Daarom, zeggen de bladen, moeten de strijdende partijen maar om de tusschenkomst der regeering vragen. Op die manier is er ook een einde gekomen aan den strijd iu het bouw vak. Waarom zou het ook niet lukken met dit conflict? De Duitsche priDS Oskar von Aren- berg die in 1899 ter dood veroordeeld werd wegens het doodslaan van een neger in Duit9ch Oost-Afrika, maar daarna in een krankzinnigengesticht geplaatst was, is thans als genezen ontslagen. De prins was veroor deeld, omdat hij, als officier der Duitsche troepen, een neger had doodgeschoten en met zijn wandelstok de hersens uit den sche del had geslagen. Deswegen werd hij ter dood veroordeeld. Later echter werd dit vonnis van den krijgsraad vernietig en ver anderd in twintig jaren dwangarbeid. Weer twee jaar later werd in een nieuwe behan deling der zaak uitgemaakt, dat de Prins ontoerekenbaar was, en hij werd in een gesticht geplaatst. Nu is hij genezen ver klaard en vrij. Hij gaat naar Argentinië en zal een groote hofstee gaan besturen. De meDschen op die boerderij mogen wel een beetje oppassen met dien woesteling! Nadat uit een onlangs ingesteld onder zoek van de burgerlijke jnstitie is geblekeu, dat baron von Gagern, generaal-majoor op non-activiteit, zes jareu geledeD, gedurende geruimen tijd in ongeoorloofde betrekking heeft gestaan tot de vrouw van een onder geschikte, wordt thans, naar de Lokalan- zeiger van bevoegde zijde verneemt, ook door de militaire justitie een onderzoek ingesteld. Het ouderzoek naar den beganen mis stap zal geschieden zonder eenig aanzien des pei'9oons en zal zich ook uitstrekken tot de vroegere superieuren van Gagern. BELGIE. De derde Koning van België, schrijft het Gentsche Volksbelang, is de eerste twee talige vorst van dat koninkrijk. Hij heeft zulks reeds als Kroonprins her haaldelijk bewezen in allerlei officieele en andere gelegenheden, en bij zijn optreden als Kouing legde hij voor de beide Kumers van het Parlement den grondwettelijken eed af in de beide officieele landstalen. Is het te verwonderen, dat de Vlamingen, die sedert 1830 eenen Fransch sprekenden Koning, welken men met: Vive le Hoi! begroette, op den troon zageD, nu met een diepereu eerbied eu eene warmere sympa thie naar hunnen Vlaamschsprekenden Koning opzien? Is het te verwonderen, dat zij hem van den eersten dag af hunne volle vertrouwen hebben geschonken? Deze waarheid bleek dezer dagen nog uit het volgend zeer gewichtig feit. Ouder voorzitterschap van den heer Max Rooses is te Antwerpen eene comissie tot stand gekomen om namens de machtigste VlaamBche organismen (politieken bonden, Willems- en Davids fouds. Alg. Neder- landsch Verbond, Vlaamsch Handelsver bond, Volksraad, Nationaal Vlaamsch Ver bond enz.) een adre3 aan den Koning te zenden. Dit adres is eena eerbiedige en warme hulde aan Kouing Albert I over zijnen tweetaligen eed en tevens eene bede om kennis te nemen van het bij het stuk ge voegd progiamma der nog niet herstelde Vlaamsche grieven. Beide stukken zijn buitengewoon ge wichtig: bezadigd, ernstig, bondig, aan grijpend en roerend. Op iedoren lezer, ook op Zijne Majesteit (wij zyn er van overtuigd), zullen z(j diepen indruk maken. Op 20.000 exemplaren gedrukt, zullen zij binnenkort over gansch België verspreid zijn. Stellig zullen zij in ons land en ook daar buiton, vooral in Nederland, eenen grooten weerklank vindeD. Onder de ontelbare manifesten, adressen eu vertoogen, die sedert de jaren '30 uit de voorgaande eeuw door de leiders der Vlaamsche Beweging jaar in jaar uit werden uitgevaardigd, is er wellicht geeD belangrijker noch- een merkwaardiger stuk te noemen dan dit huideadres aan den Koning, met zijn toegevoegd „Programma der Vlamingen, aangeboden aan Zjjne Majesteit Albert I." ITALIË. Ongeveer 30 personen zijn in de jong ste vier-en-twjntig uren in de provinoies Bari en Foggia door cholera aangetast, terwijl een groot aantal lijders aan de ziekte overleden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Oostenrijksche ministerraad heeft, zich in de laatste dagen bezig gehoudeu met de bespreking van maatregelen ter tegemoetkoming aan den vleeschnood, voor namelijk om te overleggen, op welke wijze een vermeerdering van aanbod op de bin- nenlandsche markt kan worden verkregen. Onder de maatregelen die overwogen wer den behooren: het bevorderen van den vleeschinvoer uit Roemenië, het sluiten van een overeenkomst met Hongarye over den vleeschinvoer uit Servië, en het geven van vergunning van tijdelijken aard voor het invoeren van levende runderen en varkens uit landen waar geen besmettelijke vee ziekte heerscht: Italië, Nederland en Frank rijk. Bovendien werd dc quaestie van den invoer van vleesch en vee uit Argentinië besproken, en de mogelijkheid eener wijzi ging van de spoorwegtarieven overwogen. Besloten werd voorts, met het oog op de bepalingen der geldende handelsverdragen, geen verbod tot het uitvoeren van vee uit te vaardigen. MONTENEGRO. Het uitroepen van Montenegro als ko ninkrijk zal a.s. Zondag 's ochtends vroeg geschieden. Dadeljjk wordt het dan aan de vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden te Cettinje meegedeeld. Vervol gens wordt er in de kerken een Te Deum gezongen, waarna de nieuwe koning ont vangt. De Italiaanache gezant zal als oud ste, uit naam vau het diplomatieke korps koning Nicolaas gelukwenschen. SPANJE. De staking te Bilbao wordt van de z\jde der arbeiders met de grootste offervaardig heid volgehouden. Dientengevolge schijnt men van invloed rijke zijde een sterke pressie uit te oefenen op Canalejas om „do vrijheid van arbeid beïec te handhaven", Canalejas heeft echter Donderdag jl. ge antwoord, dat fiij zou weigeren gehoor te geven aau deu aandrang van hen, die weDschten dat de staking in bloed werd gesmoord. „Het schjjnt wel", „dat men mij wil dwingen om op de arbeiders te laten schie ten en alduB het geschil ie beslechten. Maar ik ken mijn plicht als minister en ik zal niet dan in buitengewone gevallen geweld laten gebruiken". Te Barcelona zou gisteren met toestem ming van den gouverneur, een collecte voor de stakers worden gehouden. Bezoek Belgisch Koningspaar. Naar wij van officieele zijde vernemen, staat het thans vast, dat het bezoek van bet Belgische Koniugspaar aau onH land gebracht zal worden van 15 tot 17 Sep tember. Omstreeks het middaguur van. den 15 September zijn de Koning der Belgen eu zijn Gemalin te Amsterdam te verwachten, waar de ontvangst door H. M. de Konin gin in het Paleis aan den Daui zal plaats vinden. De Koning en de Koningin der Belgen zullen ook een bezoik brengen aau H. M. de Koningin-Moeder in haar paleis te Soeatdijk. De terugreis naar België wordt 17 Sep tember aanvaard. Dit zijn do hoofdpunten, wolkc vaststaan. In détails is het programma nog niet op gemaakt. Middenstandsbond, Naar wij vernemen is de inzending van den Neder- landschen Middenstandsbond op de Inter nationale Tentoonstelling te Brussel (no. 2 van klasse 103 in den catalogus) door de jury de classe bekroond met een eero-di- ploina. De inzending bestaat uit grafische voorstellingen van de Middenstandsorgani satie in Nederland, benevens de verschil lende geschriften op sociaal-economisch gebied door den Middenstandsbond uitge geven. Het hoofdbestuur van den Middenstands bond hield gister een vergadering te Brus sel, in verband met het onderwerp voor het congres in 1911 te houden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1