Uit de Pers. Langs den Weg WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. INGEZONDEN, Rechtszaken. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 23 Augustus 1910. Hoogste barometersta id 771.0 m.M. te Horta laagste 752.7 te Memel. Verwachting tot den avond van 24 Au gustus 1910. Meest matige Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOCpT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 702 m M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. Laagste hedennachtF. Hedenmiddag 12 uurF. AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 23 Aug. des morgens 7 uur is 63" F. Openbare leeszalen. In den Haagschen Gemeenteraad heoft de heer Hoejeflbos, om tactische redenen een stem ming uitgelokt over een voorstel om de openbare leeszalen te steunen mot f 925 over 1910. De Roomsch-katholieke heer Wesseling behoorde met zijn partijgenooten Ten Hagen en De Groot en de antirevo- lutionnairen Verburgh en Vegtel tot de tegenstemmers, aldus toonende, zegt het Vaderland, dat ook in deze stad het ge raas van de Maasbode en de domperspolitiek van het clericalisme aanhangers vinden. Bij de begrooting, wanneer het subsidievoorstel over 1911 aan de orde komt, zullen wij ampele bespreking van dit onderwerp kun nen geuieten; wij verheugen ons thans reeds op de schrandere betoogen der Christelij ke heeren. Cokes-prijs voor minvermo genden. On- on minvermogenden in den Haag zullen voortaan, dank zij de aanne ming van een motie Helsdingeu, tegen ver minderden prijs cokes van de gemeentelij ke gasfabrieken kunnen bekomen. Wethou der Verbroek, die de motie vruchteloos bestreed, trachtte aan te toonen, dat het voordeel voor de betrokkenen gemiddeld f 1.30 per jaar voor 20,000 gezinnon, waartegenover wellicht nog kosten voor bezorging staan weinig beteekende tegen over de soesah, administratieven omslagen het gevatiT van fraude op groote schaal, aan de aanvaarding van het denkbeeld- Ilelsdingen verbonden. Maar 15 van de 26 raadsleden waren het niet met hem eens. Ministers op reis. De minis ters van waterstaat en van financiën heb ben gisternamiddag ongeveer 3 uur aan Lobith een bezoek gebracht, dat verband hield met het hangende havenvraagstuk Na den ouden Rjjnmond te hebben be zichtigd, vertrokken de ministers ongeveer half vijf uur met de stoomboot Jan Blan ken naar Nijmegen, in gezelschap van den hoofdingenieur en een ingenieur van 's rijki waterstaat. van de coalitie zoo uiterst voorzichtig moesten zijn met de Borromaus encycliek, is van vele kanten gebleken. In „De Nederlander" van 16 Aug. 1.1. beklaagt zich een naïef lezer „dat de kwestie, die hier en elders zooveel beroering heeft ge wekt, in ons land zeker geheel anders zou zijn behandeld, indien niet om politieke beweegredenen èn den geloovigen Protestant èn den Roomsche een gedwongen stilzwij gen ware opgelegd." „De Nederlander" opschrikkende van dit lastigo enfant terrible, geeft in eene noot de volgende kantteekeuiug op deze woorden „De geachte inzender vergist zich hier deerlijk. De Protestanscbe pers beeft zich duidelijk uitgesproken, de Roomsche ant woordde zoo noodig even vrij. Ook in de Tweede Kamer werd van de Rechterzijde geen onzeker geluid gehoord. Van een gedwongen stilzwijgen was al evenmin sprake als van stilzwijgen." Dit antwoord is van bijzondere durf. Dio Protestanlsche pers, die zich duidelijk uitsprak, is alleen geweest „De Neder lander", die met prijzenswaardige oprecht- beid over de Borremaua-encycliek zeide wat den protestant betaamt, en die, toen „Do Tijd" daarop vuur vatte, in een tweede artikel hare meening nog eens on gezouten te kennen gaf. Maar „De Stan daard" zweeg en met haar de heele anti revolutionaire pers, en die spraken eerst, toen „De Nederlander" door het optredeu voor hen het zwijgen onmogelijk gemaakt had. En dan was bot er nog een spreken naar. Er was niets in te vinden van de heilige verontwaardiging van den diep be- leedigenden protestant, het was een voor zichtig gestamel, waarin tusschen de regels slechts vrees te lezen was. dat die „nare" encycliek der coalatie bij de Provinciale stembus verlies zou kunnen doen lijden. En bij sommige anti-revolutionaire bladen bleef dat niet eens tusschen de regels, maar werd dit ipsis verbis gezegd. Eu de Roomsche pers wa6 wel zoo verstandig de zaak zooveel mogelijk dood te zwijgen. Als we ,De Maasbode", die de Borromaus. encycliek in Hollandschen tekst openbaarde, uitzonderen (maar „De Maasbode" wordt zelfs in katholieke kringen niet hooger dan een schotschrift geschat), en verder eene uitzondering maken voor „De Tjjd", die op het aggressiove artikel van „De Neder lander" vuur vatte, kan men gerust zeggen, dat de Roomsche pers de zaak doodzweeg of getracht heeft olie te werpen op de golven, die door Rome's schuld zoo hoog waren opgezweept; ook al in vrees, dat de encycliek der coalitie kwaad zou deen. (Do Roomschen schijnen nog niet te weten, dat hun paus het niet zoo erg kan maken, nooit zulke ergo dingen over de reformatie, onze Oranjevorsten en ons protestantsche volks bestaan kan zeggen, of de protestantsche bondgenooten zullen dit gaarne, heel gaarne verdragen, alsde coalitie maar in stand blijft.) Dit over de duidelijke Protestantsche pers en de zoo noodig vrije Roomsche dito, (Amersfoortsche Kroniek en Critiek) XXXIV. Gebrekkige voorlichting. De Vaderlander schrijft Dat het velen leden der Ncderlandsph Hervormde Kerk weinig naar den zin is, dat hunne politieke voorgangers ter wille Nu nog even over die Rechterzijde die iu de Tweede kamer geen onzeker geluid deed hooren. De Rechterzijde zou, dit hebben de drie Protestantsche sprekers van Rechts, de heeren De Visser, Ankerman en Van der Voort van Zijp uitdrukkelijk verklaard, niet over de zaak gesproken hebbon, als de heer Van Doorn ze niet ter sprake had gebracht. De laatste van deze drie beweerde zelfs, dat het slechts den schijn had, alsof do encycliek de Her vorming in het algemeen veroordeelde. (Gelukkig dat 's mans synode hem beter op de hoogte bracht.) En de heer Nolens heeft alleen het woord gevraagd over de Encycliek om te zeggen, dat hij er niet over zou spreken. Ja, er is zelfs zoo'n angstvallige zorg geweest om Rome's gunst niet te verliezen, dat Dr. De Visser, die in zijne rede had gezegd, dat de beruchte woorden der encycliek op hem den indruk hadden gemaakt, alsof men zijne overleden moedor door het slijk had gesleurd, die woorden met in de Handelingen heeft laten opnemen. Dit over het „niet onzeker geluid in de Tweede Kamer." Hoe weinig het Protestantsche gedeelte der coalitie nog protestantsch deukt, is ten overvloede hieruit gebleken, dat „De Stand aard" na den afloop van de Statenverkiezin gen het luid uitjubelde, dat de Borromaus- eucycliek bij do stembus den Roomschen geen kwaad gedaan had van hunne protes tantsche bondgenooten; integendeel. Hierbij is allo commentaar ovorbodig. Als men, zooals ik, in een kalme, heer lijke omgeving een tijdje van de vacantie heeft genoten, geen couranten heeft ge lezen en zich van de politiek verre heeft gehouden, en men komt dan op oen ver kiezingsdag terug, dau heeft men moeite om zijn opgewonden natuurgenooteu te begrijpen, die niet eens de burgerlijke be leefdheid in acht nemen om u te vragen hoe ge het op uw uitstapje hebt gehad, doch terstond uw meeniug wenschen te vernemeu, wien gij denkt dat uit de bus zal komen, enz. enz. Ik kende mijn stadgenooton bjjna niet, zoo opgewonden als ze waren. Bij mijn thuiskomst, toen ik het laatst verschenen nommer der Amersfoortsche Courant lud opengevouwd, had ik mjj reeds het hoofd gebroken over het raadsel, wat toch een onzer raadsleden mocht heb ben bewogen de burgerij gerust te stellen, met do verzekering, dat hij geen wethou derszetel begeerde En 't was me nog niet recht duidelijk geworden, toen op de bij eenkomst van vrijzinnigen, Vrijdagavoud, een spotvogel onder groote hilariteiten uitriep, dat dit lid nu wel weer bereid was wethouder te worden. Later heb ik dat alles, toen het mo was uitgeduid, be grepen. En ik heb ook begrepen, dat het toch vrijwat aangenamer is zyn dagen in kalme ust, en in heerlijke berglucht door te bren gen, dan iu een stad waar de atmosfeer bezwangerd is met verkiezingsdampeu. Niettemin, ik stem gaarne in met den lof, gebracht aan hen, die in die dagen het verkiezingswerk met zoo schitterend resultaat hebben verricht en niet genoeg kan ik afkeuren de lakschheid van hen, die in zulke dagen van strijd hun vaandel verlaten en de verdediging daarvan een voudig maar aan anderen overlaten. Nog een tegenstelling trof me. Nooit was ik in al de dagen mijner vacantie in mijn nachtrust gestoord geworden. Maar nauwelijks in Amersfoort teruggekeerd, werd ik herhaaldelijk gowokt door het overmatige fluiten der locomotieven. In Duitschland is dat vrywel geheel af geschaft. Waarom kan dat hier ook niet 'k Heb er reeds meer over geklaagd, maar altijd als ik een poosje naar buiten ben geweest, valt het me weer opnieuw op, hindert het me weer opnieuw. Er wordt van die stoomfluiten een schrikbarend mis bruik gemaakt. Hebben bij ons te lande alleen de machinebestuurders of hun leer lingen het recht zoo'n onnoodig burenge rucht te verwekken Jaren nadat in Duitschland de bel op de perrons was afgeschaft, ging men hier te lande over tot het opdoe keu van dat on noodig instrument. k Heb dus hoop dat het ook eindelijk wel eene met dat onzinnig gefluit uit zal zjju maar waarom moeten we hier altjjd zoo achteraan komon 1 Ik vond gisteravond in mijn brievenbus een txomplaar van de Drankbestrijder en daarin trof mij het bericht dat door B. en IV. van Baarn liet houden van een optocht met ontplooide banieren is toegestaan op Zondag 4 September. Het gemeentebestuur van Baarn schijnt me toe wat ruimer blik te bezitten iu dit opzicht dan hot onze dat zoo'n optocht weigerde. Verder lees ik iu de Blauwe Vaan, dat de wensch in de algemeene vergadering der Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol houdende dranken is te kennen gegeven dat het Hoofdbestuur, wanneer getracht wordt in de Tweede Kamer het weigeren van den optocht te Drachten ook daar aan de orde te stellen de weigering van den burgemeester van Amers foort tot het houden van een optocht al daar, terwijl het wel door dien burgemeester werd toegestaan voor de vereeniging „Volksweerbaarheid". Hier vergist men zich m.i. in zooverre, dat, naar ik meen te weten, de vergunning hier geweigerd is niet alleen door den burgemeester maar door B. en W. Intusschen moet het ontevredeuheid wek ken, wanneer den een iets wordt toegestaan, wat den ander wordt geweigerd. Met veel genoegen heb ik vernomen, dat het met onze fraaie bezitting „Birk- hoven" vooruit gaat. Den geheelen zomer is het vol logé's geweest en men heeft heel wat menschen moeten afzeggen, omdat er geen plaats was. Er zullen dus maatregelen genomen dienen te worden, dat dit laatste niet meer behoeft te geschieden, m. a. w, vergrooting van het bestaande gebouw of het oprichten van bijgebouwen schijnt me noodzakelijk. Nu „Birkhoven" in trek blijkt te komen, mag men deze zaak wel eens flink onder de oogen zien. Ook het hippisch feest is uitstekend ge slaagd en ook dit zal er zeker toe bijdra gen om onze schoone stadsbezitting meer en meer vermaard 'c doen worden in het land. FLANOR. Mej. L. H. Wildt verwierf op de Brussel- sche tentoonstelling een eervolle vermelding voor haar inzending weefwerk. In de godsdienstoefening, welke Zon dag 28 Augustus a s. in hot Logegebouw voor den Doopsgezinden kring wordt ge houden, zal ais spreker optreden Ds. T. Kielstra Emer. predikant te Oegstgeest. By het te Utrecht gehouden staats examen tot toelating aan de universiteit slaagde voor diploma A de heer A. J. de Jong, leeraar in do Nederl. taal en.letter kunde aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium alhier. Zondag 28 Augustus a.s. wordt in de Amersfoortsche zweminrichting weder een polowedstrijd gehouden. Ditmaal zal het zevental van de Amersfoortsche zwem en poloclub uitkomen tegen een zevental vau A. Z. te Amsterdam. Na afloop nog een interessant nummer, nl. popduiken. Zaterdag 27 Augustus a.s. zullen weder een 12-tal Amersfoortsche kleinen worden uitgezonden naar een gezondheids kolonie, ditmaal naar het koloniehuis „Zwartendyk" te Egmond aan Zee Van deze 12 gaan er 9 voor rekening van de Arnersf. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, terwjjl de andere 3 worden uitgezonden door de Afd. Amersf. van het Centraal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies. Het verblyf te Egmond aan Zee zal 4 weken duren. De studievereeniging Minerva" te Paramaribo hoeft aan uir. P. Hofstede Crull, procureur-generaal der kolonie Suriname, thans met verlof in Nederland en wonende alhier, het eerelidmaatschap der vereeniging aangeboden. Mijnheer de Redacteur Uit een paar publicaties zie ik, dat de heer Celosse fungeert als burgemeester. In artikel 63 der Gemeentewet lees ik echter, dat de burgemeester niet kan zijn notaris, zaakwaarnemer of procureur. Zal men zich nu niet op de ongeldigheid dier publicaties kunnen beroepen? Kunt U mij ook voorlichten in dezen? Met dank voor de plaatsing Uw du. Q. N. [De geachte inzender kan gerust zijn. De voorschriften de incompatibiliteiteu rakende moeten worden geacht stilzwijgend te zijn opgeheven door het feit, dat de wet den oudsten wethouder roept tot do tijde lijke vervulling van het burgemeestersambt. In het „Gemeenterecht" van prof. Op- penhoim leest men op pag. 37 van dl. H 3e druk: „Op den waarnemenden burge meester moeten in het algemeen alle wet telijke voorschriften van toepassing geacht worden, die voor den door de kroon be noemden titularis gelden. I u h e t a 1 g e- m e e n. Want de incompatibiliteiten, die uitsluitend het burgemeestersambt en niét dat van den wethouder of raadslid raken, moet de wet, nu zij de wethouders en raadsleden tot de vervanging wijst, geacht worden niet voor den waarnemenden bur gemeester te hebben willen neerschrijven." Red. Eeml.] Eedsweigering. Men zal zich herinneren het arrest van den Hoogen Raad d.d. 23 Mei 1910, waarbij C. Kriller, vervolgd wegens eeds weigering, outslagen bleef van alle rechts vervolging, naardien de cassatie, gericht door den procureur-generaal tegen het arrest van het Hof te Amsterdam, verworpen werd.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2