DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland! De lintjeshandel. No, 197. WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. MLANDER Hoof<l redacteur K. O. K IJ KENS. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco pur post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HtiG 6. Telei. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor ioderon regel meer f 0.08. Buiton het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vauadvert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen* en Buitenlandsch Advert.- bnreau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7b. 78 Amsterdam Hoewel er wel niet velen zullen zijn, die bovenmate belang stellen m de uit spraak van de zoogenaamde „eereraad" inzake de quaestie Kuyper-Westmeyer-Leh- mann, laten we bier tocb het rapport van dien raad, gericht aan den voorzitter der Eerste Kamer, in zijn geheel volgen. Het luidt als volgt Hoogwelgeboren Heer De Commissie die zich op uwe uitnoo- diging geconstitue#rd beeft ten einde „in gevolge een verzoek vau dr. A. Kuyper, na onderzoek haar oordeel uit te spreken in zake de sinds einde Juni des vorigen jaars uitgestrooide beschuldiging, als zou bij zich, tijdens hij Minister van Binnen- landsche Zaken was, schuldig gemaakt hebben aan corruptie", heeft do eer u hierbij het resultaat van haar onderzoek mede te deelen. De Commissie heeft bij haar onderzoek, behalve van de door den diuk openbaar gemaakte stukken, waaronder ook do op de zaak betrekkelijke Kamerverslagen, ge bruik gemaakt van een haar door dr. Kuyper toegezonden memorie met bijlagen, waaronder brieven van verschillende per sonen in originali, voorts van schriftelijke inlichtingen die zij van onderscheidene peisonen gevraagd en verkregen heeft, eindelijk van haar door mej. M. VVest- meyer mondeling verstrekte inlichtingen. Zij is van meening, dat de tegen dr. Kuyper uitgebrachte beschuldiging, zich concentreert in de quaestie van de ridder orden voor de heeren Lehmann, en spreokt haar oordeel uit als volgt lo. Yoor wat aangaat de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht, dat dr. Kuyper vrg uitgaat, aangezien niet geble ken is van eenige aanduiding, dat hij ten eigen bate geld heeft aangenomen vau de heeren Lehmann. 2o. in aanmerking nemende, dat de tegen dr. A. Kuyper gerichte beschuldiging ook betrof het geven van ridderorden in verband met geldelijke bijdragen aan de anti-revolutionnaire partijkas voor verkie zingsdoeleinden, iets dat, al valt het niet onder de strafwet, als corruptie is gequa- lificeerdten eerste, dat, voor wat den heer R. Lehmann betreft, die, naar aan leiding vau zijne ruime bijdrageu ten be hoeve van het herstel der Hollandsche kerk te Colombo en van het repatrieereu dei- op St. Helena verblijvende krijgsgevange nen, den 31 Augustus 1903 gedecoreerd werd, niet gebleken is van eenige reden om te twijfelen aan de verzekering van dr. Kuyper eu van hem zeiven, dat hg voor het eerst in Mei 1904, dus geruimen tijd na de decoreering, geld voor de par tijkas heeft gegeven dat het onder 2o. bedoelde verband ook niet af te leidon is uit de omstandigheid, dat het aanwijzen van daden, waardoor de heer R. Lehmann zich voor het nationaal belang verdienstelijk kon maken, plaats had ingevolge een verzoek van mej. M. West- meyer, wier ijverige bemoeiingen ter inza meling van gelden voor de partijkas en wier geldelijke verplichtingen aan den heer R. Lehmann, aan dr. Kuyper bekend waren. Immers naar het oordeel van de com missie zou door deze omstandigheid in aan merking te nemen het verband iu den zin van corruptie te ver gezocht zijn, terwijl er geen twijfel kan zijn, dat dr. Kuyper, ook afge zien van eenige betrekking tot mej. M- Westmeyer, als agente zouder aanstelling! bijzonder belang stelde in het herstel der kerk te Colombo en het repatrieereu dor krijgsgevangenen op St. Helena. Ten andere dat voor wat den hoer E. A. Lehmann aangaat, de zaak zich anders voordoet. De poging toch, van dr. Kuyper om hem voor een decoratie te doen voor dragen, heeft plaats gehad nadat dr. Kuy per gelden van hem had aangenoineu voor de partijkas, en zonder dat hij zich door oenige speciale daad verdienstelijk had ge maakt voor het nationaal belang. Deze feiten op zich zelf leveren echter naar het oordeel der commissie, nog geen grond op om corruptie aan te nemen en van het innerlijk verband lusschen die feiten is de commissie bij haar onderzoek niet gebleken. Overigens is, naai haar oordeel, de voorspraak van dr. Kuyper bij een zij nor ambtgenooten, ten gunste van den heer E. A. Lehmann met te beschouwen als een ambtsdaad. Met bijzondere hoogachting, de commissie voornoemd, (w.g.) VAN SWINDEREN. (w g.) II. J. KIST. (w.g.) VAN KARNEBEEK. Voor eensluidend afschrift. SCHIMMELPENNINCK v. d. OYE v. HOEVELAKEN. De inlijving van Korea. Korea's inlijving bij Japan beteekent niets anders dan de officieele bevestiging van een feitelijk reeds lang bestaanden toestand. Juist zooals het was toen de Donau-monarchie Bosnië-Herzegowina in lijfde. Daaruit is toen bijna een groote Europeesche oorlog ontstaan. Iets derge lijks zal tengevolge van de annexatie van Korea waarschijnlijk niet geschieden. Korea wordt een Japansche kroonkolonie; generaal-resident Graaf Terautsji wordt gouverneur-generaal; de Koreaansche Kei zerlijke familie zal beschouwd worden op gelijken voet te staan met die van den Mikado en zij gaat het volgende jaar in Tokio wonen. Het Koreaansche tarief van invoerrechten blijft nog vijf jaar onveran derd vau kracht, daarna zullen er veran deringen in worden aangebracht. Dat laatste is van veel belang voor de verhouding van Japan tot de overige mo- gendhedeu: wanneer Japan terstond zijn eigen tarief in Korea had ingevoerd, dan zou het daarmee aan den handel van ver schillende Eurepeesche mogendheden op Korea, bepaaldelijk aan dien van Enge land, den doodsteek hebben gegeven. Vandaar dat, naar nten zegt, Engeland zich tegen de inlijving verzette. Waar schijnlijk heeft Japan Engeland's verzet gebroken door toe te geven dat het Koreaansche tarief nog vijf jaar van kracht zal blijven. Zoo heeft Japau dan eindelijk de vrucht geplukt van zijn in de laatste vijftien jaren met groote harduokkigheid volgehouden politiek. Het heeft er eerst China en daarna Rusland voor moeten verslaan. Na dezen laatsten oorlog waB Korea feitelijk Japansch protectoraat Japau heeft er veol moeite mee gehad, want de Korearien wildon zich niet zoo maar gewonnen geven en de Ja panners hebben menigen opstand bloedig moeten onderdrukken. De Keizer werd wegens zijn beroep op de Haagsche con ferentie gestraft met omzetting van den troon. Zijn opvolger, de nu afgetreden Keizer, was ineer een gevangene dan een heerscher. DUITSCHLAND. Het ontslag uit het krankzinnigenge sticht van Prins Arenborg den woeste ling die indertijd iu Oost-Afrika negers met vrouwen en kinderen zonder reden heeft vermoord heeft de verontwaardi ging eu ergernis gaande gemaakt van tal van vooruitstrevende organen. Men noomt het ergerlijk dat een man, die zich aan zulke schandelijke uitspattingen heeft over gegeven, weer op de menschheid wordt losgelaten; want al wordt hij nu ontslagen als genezen, memand staat er voor in dat hg, eenmaal vrij zijnde, niet weer gok of misdadig wordt als vroeger. En nten geeft onomwonden het vermoeden te kennen dat de milde behandeling van dezen misdadi- gen krankzinnige alleen het gevolg is van zijn prinsentitel. De Vorwarts zegt dat „moordenaars uit het proletariaat, bij wie men, wanneer ze even zorgvuldig onder zocht werden als de prins, dezelfde kenmer ken van degeneratie zou ontdekken, worden onthoofd of leveuslang in het tuchthuis ge stopt." Zelfs een behoudend blad al de Kölui- sche Zeitung geeft toe, dat hier iets niet in den haak is, al acht het 't verwijt van klasse-justitie niet gemotiveerd. Een bericht, dat op Borkutn een jong Engelschman onder verdenking van spionrage gearresteerd en naar de gevan genis te Einden overgebracht is, wordt be vestigd. De verdachte werd door een schild wacht gearresteerd, toen hij met kalklicht in den nacht photographieën van de ves tingwerken maakte. De Bidenache sociaal-democraten hebben te Offenberg een vergadering ge houden. De houding van de partijgenooten in den Landdag bij de behandeling van de begrootiug en hun bezoek bij den groot hertog was natuurlijk het voornaamste punt van discussie. Volgens de Kolnische Zeitung ging het dikwijls heftig bij de beraadslaging toe. Voor het hoofdbestuur der partij te Berlijn spraken Molkenbuhr eu Muller, die ver werping van burgerlijke begrootingen bleven eiscben Iu hun geest sprak ook de Badener Geck. Het standpunt der re visionisten werd verdedigd door Kolb, lid van den Badenschen Landdag. Het eind was, dat met 136 tegen 36 dtcinincn liet stemmen voor de begrooting, hetgeen de Badensche partijgenooten had den gedaan, werd goedgekeurd; het Neu- renburgsclie besluit, dat verwerping var alle burgorlijko begrootingeu cischt, on houdbaar genoemd en do wonsch werd uitgesproken, dat het congres te Maagden burg dat besluit zou herroepen. Verder werden de partijgenooten in den Landdag dringend uitgenoodigd, hun mandaat niet ter beschikking te stellen. Het voorstel om den gang naar het Ba densche hof te veroordeelen, werd met 133 tegen 45 stemmen verwerpen. Voorts nam de vergadoring met 153 tegen 24 stemmen het voorstel aan, om in het vervolg geenzaken van huishoudelijk belang meer iu hot openbaar te behandelen. Op het congres te Maagdenburg zal Bebel zelf de groote reden tegen de Ba densche Landdagsleden houden. In don laatBten tijd onthoudt Bebel er zich anders om gezondheidsredenen van, lang te sproken. De IIcs8ische sociaal-democraten hebben op hun vergadering te Giessen mot 48 tegen 30 stommen ook het Neureuburg- sche besluit verloochend. Het aannemen of verwerpon van begrootingon zoo wilde het de meerderheid moet als zaak van taktiek door de partijgenooten in de verschillende Bondsstaten uitgemaakt wor den, en mag niet door het algemeene partijcongres worden beslist. FRANKRIJK. Wjj hebben reeds medegedeeld, dat de Parijsche restaurateurs bij manifest hebben bekend gemaakt, dat zij wegens de duurte der tijden hun prijzen moesten verhoogen en tevens de halve porties afschaffen, in dien zij de qualiteit van hun eten op de zelfde hoogte wilden laten blijven als thans. Ook hebben wg reeds melding gemaakt van de oppositie die dit in verschillende kringen heeft gewekt en waarvan de bladen o, a. de Temps zich dezer dagen tot tolk maakten. Ook de minister van binnenlandsche zaken heeft zich reeds met de quaostie bezig gehouden, maar hg is van oordeel dat men het einde van dca oogst moet afwachten om de maatregelen te nemen, die zoudeu kunnen noodig zijn. Vooral op de Arbeidsbeurs houdt men zich met de zaak bezig en men legt er de laatste hand aan een manifest, dat men op de muren van Parijs zal aanplakken. Daarin wordt betoogd dat de officieele statistiek der prijzen niet zoo ongunstig is als men beweert. „De theorie van ver- koopers en hotelhouders schijnt ons onaan neembaar", zegt het manifest. „Toen de tentoonstelling van 1900 werd geopend, werd alles duurder. Meu verzekerde ons dat zulks niet lang zou duren. Welnu, na .de tentoonstelling werd geen enkele prijs weer verminderd. Men gaf natuurlijk als reden op de verhooging der loonen. Thans wil men onder voorwendsel van crisis weer de prijzen verhoogen. Wij zeggen: Halt! wij zullen niel toelaten dat men ons dezelfde pouts spelo als voor tien jaarWij zien overigens wel dat de patroons op onzen rug do hoogere lasten, die op hen drukken, willen afwentelen, 't Was dan niet de ynocite waard geweest zoolang te strijden om loon-verhooging, zooals wij gedaan hebben. Wij zullen Jus het hoofd bieden aan de patroons. Wij zullen, zoo noodig, de winkels boycotten, stakingen uitlokken en zod dat mislukt, blijft er niets over dan weer hooger loon te eische.i". GRIEKENLAND. Reuter heeft den afloop dor Grieksche verkiezingen geseind. Het belangrijkste van den uitslag is de overwinning van allo Kretenzische candidaten; allereerst van Ve- nezilos, die met geweldige meerderheid ge kozen werd. Rhallis heeft gezegd dat men aan Venezilos de vorming van een kabi net moet opdragen, maar dat hij daarvoor eerst zijn ambten in Kreta moet neerleg gen, anders zon Turkije met recht er aan stoot aan nemen. Wanueer nu de andere gekozen Kretenzers dat ook maar doen! Trouwens, zelfs dan nog zal Turkije over het succes der Kretenzers bij de Grieksche verkiezingen zeker ten zeerste ontstemd zgn.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1