weerbericht. binnenland! stadsnieuws. allerlei. Uit de Pers. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 24 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 766.8 rn.M. te Coruna laagste 755.6 te Malinhead Verwachting tot den avond van 25 Au gustus 1910. Meest matige Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: eerst ruimende daarna krimpende wind. Zwaar bewolkt, tot betrokken, regenbuien met kans op onweer. TemperatuurDezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 mH. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 67 AMERSFOOKTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 24 Aug. des morgens 7 uur is 61° F. PORTUGAL. Uit Portugal komen onduidelijke berich ten over gevaar voor revolutie. Er zou een clericaal complot gesmeed worden, met het doel de regeering omver te werpen, de ministers gevangen te zetten en een dictatuur te vestigen. De hertog van Opor to zou gevlucht zijn en de regeering troe pen en marine gereed houden voor de on derdrukking van de revolutionnaire bewe ging- De zaak-Van Heeckeren. De llaagsche correspondent van de „Leeuw. Ct.schrijft Naar men weet, werd voor eenigen tijd als vrij zekor in het uitzicht gesteld, dat baron van Heeckeren, wiens mandaat als Eerste Kamerlid voor Zuid-Holland door de Provinciale Staten van dat gewest niet werd vernieuwd, zich in een brochure zou rechtvaardigen- Naar ik hoor is 't zoo goed als zeker, dat aan dat voornemen, zoo het gelijk men heeft doen voorkomen reeds beslist be staan heeft, |geen uitvoering zal worden gegeven. Ook in die parlementaire kringen, wel ke zich met zjjn handelwijze niet geheel konden vereenigen, zou men na het ver schijnen van het wetsvoorstel betreffende de kustverdediging tot een andere meening zijn gekomen. Een bekend Kamerlid der linkerzijde zou er in geslaagd zijn voldoende gege vens te verzamelen, waaruit zou blijken, dat, met kleinere Europeesche staten door een groote Europeesche mogendheid, ook op Nederland die aandrang is geoefend, waarvan men meent, het bovenbedoelde wetsontwerp als de vrucht te mogen be schouwen. In parlementaire kringen zouden de meeningen jegens de ingediende wetsvoor stel zeer verdeeld en over het algemeen zeer ongunstig gestemd zijn. Een luchtschip voor on land? De Duitsche correspondent van het Hbl. heeft met de Parseval een luchtreis gemaakt. Hij schrijft daarover in zijn blad en meldt daarbij: „Ben ik wel onderricht dan zou ook het legerbestuur in Nederland de wenschelijk- heid ingezien hebben van het aanschaffen van een luchtschip; en zullen ter gelegener tijd voorste"en in dien geest ingediend worden. „En om meteen nog eet nieuw.je mee te deelen, dat op ons land betrekking heeft er bestaat veel kans, dat ook Nederlanders weldra in eigen lucht en op eigen bodem een luchtschip zullen zien. „Do Parseval-Gesellscbaft bouwt thans een luchtschip bestemd voor do B ussel- eche tentoonstelling. Komt dit schip nog tijdig gereed in de maand September dan is de heer Stelling (dc kapitein van de Parseval) van plan een reis te ondernemen van Brussel naar Den Haag Het Leuvenumsche Bosch niet behouden? Thans schrijft dr. J. Th. Oudemans, de voorzitter van de Yer- eeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland aan de „N. R. Ct.", dat er be.-loten zou zijn het Leuvenumsche bosch wél te verkoopen, maar dat aan hem in bovengenoemde qualiteit optie verleend is voor den tijd van drie maauden. „Om trent de wijze, waarop de Yereeniging zal trachten zich de gelden te verschaffen om van de optie gebruik te kunnen maken, zal eerlang in oen bestuursvergadering be sloten worden. Dan zal het woord zijn aan hen, die voor het landschappelijk schoon van ons land belangstelling koesteren en inzonderheid het bosch een warm hart toe dragen. Zij zullen de beslissing in handen hebben", Boycot van een bakkers- patroon. De directie van de 6toombrood- fabriek De Yereeniging te Leiden had 4 gezellen ontslagen, omdat zij tegen het verbod van de patroons eene vergadering hadden bozocht, waar werd beraadslaagd over eene staking aan de fabriek. De afd, Leiden van den Alg. Ned. Bakkersgezellen- bond zag daarin een aanval op de orga nisatie en heeft nu dezen aanval met een boycot beantwoord. Er zijn reeds 5000 manifesten onder de arbeidersbevolking verspreid om geen brood uit deze. fabriek te betrekken. Ook zijn biljetten van dergelijke strekking in ver schillende wijken aangeplakt en wordt er met huisbezoek gewerkt. De Leidsche Bestuurdersbond heeft besloten deze actie financieel en moreel te steunen. De Eereraad. Het Handelsblad schrijft: Zij, die gezegd hebben, dat het onder zoek van den „eereraad" niets zou ople veren, hebben wel gelijk gehad. De commissie heeft de conclusie getrok ken, dat geen corruptie bewezen is. Wij hadden echter gaarne, zoo niet een bewijs, dau toch een aanwijzing gehad dat van corruptie geen sprake mocht zijn. Niets van dat heeft de „eeveraad" ons kunnen geven. Wij vreezen, dat niemand, die twij felde aan de eerlijkheid van dr. Kuypei, door het rapport van den „eereraad" van dien twijfel verlost is. Wij wijzen slechts op de twee laatste alinea's van het rapport van den eereraad, die in haar nietszeggendheid zoo ontstel lend veelzeggend zijn en indieu zij twijfel doen verdwijnen die twijfel zeker niet in zekerheid van onschuld ze''er. doen over gaan. Te verklaren dat, indien de minister president een zijner collega's overreedt een burger op de voorloopige lijst voor deco raties te zetten, dit geen ambtsdaad is, is een juristerij, een spelen met woorden, die men toch juist van een eereraad niet zou verwacht hebben. Zulk een aanbeveling heeft alleen het gewenschte effect kunnen hebben, doordat en omdat het de minister president was, die, deze aanbeveling doende, met den collega-minister 's lands zaken be sprak. En er zullen wel zeer weinig Neder landers zijn, die iets voor de fijne onder scheiding voelen dat hier „geen ambtsdaad" verricht werd. Wij wijzen er verder op dat de eereiaad zegt: Zeker, minister Kuyper heeft een man voor een ondevscneidingjaanbevolen, d'e zich op geen enkele wijze verdienste lijk had gemaakt, nadat hij (voor de par tijkas a propos, heeft de eereraad ook de administratie der partijkas nagegaan?) geld van dien mau ontvangen had. Maar het innerlijk verband tusschen die beide feiten is der commissie niet gebleken. Niemanl zal verwacht hebben dat den drie emiuenten en eerbiedwaardigen grijs aards dit verband zou gebleken zijn. Wat echter wel verwacht kon worden, is, dat, indien er een andere reden dan de geld- schenking voor de bemoeiingen van den minister-president was, deze de commissie gebleken zou zijn. Welnu de eereraad geeft geen enkele andere verklaring voor die daad van den minister-president. Cor ruptie is niet bewezen maar een andere verklaring kunnen wjj niet geven aldus de eereraad. De eereraad heeft beautwoord aan de verwachting die gekoesterd werd omtrent het onderzoek van deze drio hoogstaande en scherpzinnige mannen, gewoon elk woord dat zij zeggen te wikken en te wegen. En in de naaktheid van verontschuldigingen, waarmede zij in het bijzonder bij het laat ste geval de vrgspraak bij gebrek aan be wijzen verkondigen, ligt het^overtuigend bewijs zoo nog zulk een bewijs noodig was dat de drie leden van den eere raad zich allerminst geroepen hebben ge acht door dik en dun de eer te redden van den grijzen staatsman, die zoo grieveud beschuldigd werd. Do „N. R Ct." teekent bjj de uitspraak van den eereraad aan: Begrijpen wij de uitspraak van den Eereraad goed, dan wenscht hij het ge val Rud. Lehmann beschouwd te hebben als een vrij onbeteekend vooral: voor de strafwet gaat dr. Kuyper „vrij uit", omdat hij van de ontvangen gelden niets voor zich zelf heeft genomen hetgeen, bij ons weten, ook nooit was beweerd en voor zooveel aangaat de bijdra gen van don heer Lehmann aan de ver- kiezingskas en de door hem ontvangen decoratie, zou het „te ver gezocht zijn' daartuscchen „verband in den zin van corruptie" te zoeken. Omtrent het geval-E A. Lehinann brengt de uitspraak nieuws. Gebleken is aan den eereraad, dat dr. Kuyper van den heer E. A. Lehmann golden heeft aangenomen voor de partijkas, en daarna eene poging heeft gedaan, om hem voor eene decoratie te doen voordragen, zon der dat bij zich door eenige speciale daad verdienstelijk had gemaakt voor bet nationaal belang. Deze mededeeling, geheel nieuw naar wij meenen, brengt waarschijnlijk het briefje „paff over het prompte" terecht, het briefje van den heer E. A. Lehmann aan mej. Westmeijer: „Amsterdam, 30 Maart 1904. Mejuffrouw, In de hoop u met uwo enveloppe goed thuis gekomen bent, wil ik u nu oven mededeele", dat ik van den heer K. reeds antwoord van ontvangst kreeg (paff over het prompte) maar zonder nadere mededeelmg over dag en uur van zijn bezoek ten mijnent, wat hij mij in zijn sch-ijvei aviseerde. Uwe kunst zal wel niet maukeeren dit voor mij uit te vinden, en mij dan te berichten. Of zal ik d't misschien zelf bij den heer K. aanvragen? Geeft u s. v. p. den kruier een klein antwoord mede hoe of wat, bij voovbaat dankzeggende. Hoogachtend, (get.) E. A. Lehmann." Ook hier vindt de eereraad nog geen grond om corruptie aan te nemen; van het innerlijk verband tusschen de geld- schenking en de daarop volgende poging van Dr. Kuyper om den heer B. A. Lehmann te doen decoreeren is niet gebleken. Overigens, Dr. Kuyper's voor spraak bij een zijuer ambtgenooten ten gunste van den heer E. A. Lehmann i6 niet re beschouwen als eeu ambtsdaad. Hij verleende zijn voorspraak alspar ticulier persoon. Wij meenen met deze enkele woorden van toelichting op het rapport te kunnen volstaan. Een oordeel erover uit te spreken ligt niet op onzen weg, noch binnen ons vermogen. De bedenkingen, die wij tegen het onderzoek vau een eereraad hadden, hebben wij vroeger uiteengezet, en behoeven we thans niet te herhalen. Wij mogen het lijden, dat Dr. Kuyper, die aan oen uitspraak van een eereraad behoefte gevoelde, met het rapport tevreden te zijn. De Residentiebode merkt op: Ziedaar het oordeel van drie politieke tegenstanders van dr. Kuyper. Tegen standers, maar die eerlijk en rondweg, na uitgebreid onderzoek, hun gevoelen zeggen, zonder politiek bijsmaakje. De decoratiekwestie kan daarmee tot het verleden behooren. Eer heeft dr. Kuyper er niet mee ingelegd maar toch geen grooter oneer heeft hem getroffen dan voor zoover h(j zelf schuld beleden heeft. Meer dan laakbare onvoorzichtig heid kan hem niet wordon ten laste gelegd. Die fout heeft hij beleden en bohoort daardoor tot het verleden. Maar het groote feit, dat hem was aangewroven, de corruptie, innerlijk verband tusschen gelden en decoratie, geen schijn of schaduw is er van gebleken bij het nauwkeurigst onderzoek. Het middel tegen syphilis. Prof. Ehrlich is er nog altijd op uit, zijn middel te verbeteren, en dit is hem ook inderdaad gelukt. Hij heeft een nieuw preparaat verkregen, dat hij „606 hyperideaal" noemt. Op de buisjes, waarin het afgeleverd wordt, staat tot onderscheiding van het oude middel „Hy". De vergiftigheid van dit nieuwe preparaat moet een derde geringer zijn. Muizen verdroegeu er een grootere hoe veelheid van dan van het oude middel. In de kliniek van Lassar, waar dr. Isaao eerste geneesheer is, wordt uitsluitend met „Hy 606" gewerkt en daar is men er zeer voldaan over. Ehrlich verlangt uitdrukkelijk, dat het middel alleen op patiënten met syphilis in het een of andere stadium wordt toegepast, maar niet bjj aandoeningen, waarbij het eigenlijke syphilitische proces al isafgeloopen Zijn organen verwoest, dan is de toepas sing van het middel te ontraden en zelfs gevaarlijk. Het ideale tijdstip is, naar Ehrlich's over tuiging, het beginstadium. Bij een juiste doseering zal het middel dan het uitbreker, van de konstituoneele ziekte kunnen ver hinderen. Do reserve tweede luitenant Egidius zal op verzoek 24 Augustus a. s. onder de wapenen komen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school 2de scort in de Hellestraat is benoemd mej. C. Mensing, alhier. De heer C. P. van den Broek, thans onderwijzer aan een openbare lagere school te Zeist, slaagde gisteren te 's-Hertogen- bosch voor het examen hoofdacte. Gisteren slaagde te. Utrecht voor het examen gymuastiek M. O. de heer P. de Jong, alhier. De afstandsritten te paard van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, die gehouden zouden worden van 23 tot 26 dezer, op het parcours Eden- Zutphen- Deventer- Amersfoort- Ede, zijn met het oog op de beëediging van nieuwbenoemde officieren, die heden plaats heeft, uitgesteld tot 20, '21, 22 en 23 Sep tember. Bij resolutie van den Minister van koloniën is C. Coster, ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië gesteld, ten einde te worden benoemd tot derde stuurman bij de gouvernements marine aldaar. Spoorwegongeluk. Maandagavond heeft bij het station Mechelen tusschen een trein, die via Luxemburg-Brussel een ge zelschap reizigers uit Ober Ammergau naar Antwerpen vervoerde en een trein naar Brussel, waarin zich slechts vier spoorweg beambten bevonden, een hevige botsing plaats gehad, waarbij een stoker werd ge dood en vijf andere spoorwegbeambten ernstig worden gewond. Het tooneel der verwoesting dat wij hedenmorgen te zien kregen, zegt het Han delsblad van Antwerpen, dat een bericht gever naar de plaats des onheils had ge zonden, was veel verschrikkelijker dan na de vernieling te Contich. Op 100 meters ver was het een vormlooze hoop locomotieven, tenders, fourgons en rijtuigen. De locomotief van den ledigen trein, reehts van de baan geslagen, zat letterlijk in tweeën geplooid, het ondersteboven ge keerd.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2