DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No, 200. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. COËDUCATIE. BUITENLAND. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hooldredartrnr R. K IJ K E X N. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rurean: KI.KINE Hi tti Tclef. Ifnterc. ls:t. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. lBij| abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvert. en reet. van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Bnitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam Ondergeteekende, eenigen tijd af wezig zijnde, verzoekt geen brieven of stukken, de courant betreffende, aan zijn persoonlijk adres te zenden, aangezien dit tot vertraging aanlei ding zou geven. RIJKENS. Wanneer wij onze kinderen van zes tot twaalf jaar op de banken der lagere school dooreen zien zitten, schrijft dr. Y. H. Rogge in een in de „School" overgenomen stuk, jongens en meisjes in dezelfde klasse, twij felen wij geen oogenblik of er schuilt iets goeds in die coëducatie. Evenals in een huisgezin, waarin alleen meisjet zijn, die meisjes naar oen broertje verlangen, omdat zij onbewust voelen, dat zij iets in hun dagelijksche omgeving missen, zoo is het nuttig dat zij ook als schoolkinderen samen opgroeien en onwillekeurig kennis maken met elkanders .aard en karakter. Uit dat oogpunt beschouwd is er tegen coëducatie moeilijk iets in het midden te brengen, mits de persoon, die do leiding van dit troepje in handen heeft, zich van zijn lastige taak bewust is Want waarlijk reeds op dien jeugdigen leeftijd zijn de karakter verschillen zoo groot, dat bijzondere paeda- gogischo bekwaamheid vereischt wordt om die coëducatie niet te laten ontaarden. De echte Hollandsche jongen, eenigszins wild van aard, laat weldra doorschemeren, hoe 'n groote minachting hij heeft voor de meisjes, die gewoonlijk wat kalmer en be dnarder haar genoegens op ander terrein zooken. Dikwijls ook is die nauwgezetheid en plichtsbetrachting der meisjes een erger nis voor de jongens. Vandaar dat in en buiten do school heel wat leiding noodig is om te zorgen, dat de coëducatie haar doel bereikt. Het komt inij voor dat men dikwijls meent al genoeg gedaan te hebben, wanneer jongens en meisjes op een school bijeengebracht zijn zonder or aan te den ken, wat voor verdere verplichtingen dit meebrengt. Ik wil mij echter op het oogen blik niet inlaten met de viaag, in hoeverre de coëducatie op onze lagere scholen be antwoordt aan de verwachtingen. Mijn doel is hier te bespreken de coëducatie op oude ren leeftijd, en wel speciaal op onze gym nasia. De twee belangrijke vragen, die bij ons opkomen, wanneer wij over dit onderwerp nadenken, zijn: lo. is het onderwijs ge schikt voor onze meisjes? en 2o. is het raadzaam, dat ook op dien leeftijd jongens en meirjes te zamen onderwijs ontvangen? De eerste vraag boantwoordt dr. Rogge ontkennend. De methode, op de gymnasia gevolgd, acht hij niet de geschikste voor de meisjes. Zij toonen dan ook op de gym- uasia meestal minder aandacht en liefde voor de wetenschappelijke studie. Wat de tweede vraag betreft, vervolgt schrijver: Ook de physiek maakt het hoogst nood zakelijk, dat wij de meisjes een anderen weg laten volgen. Da verandering in do lichamelyke gesteldheid onzer meisjes op dien leeftijd dwingt ons na te gaan, of wij de meisjes tot deze voortdurende 6tudie mogen aanzetten en of het wel wensche- lyk is aan mannen de opvoeding toe te vertrouwen. Eeu langdurige ondervinding geeft mij het recht van spreken en open lijk beken ik, dat niettegenstaande veel moeite, liet mij vaak lastig valt mee te leven en in te denkeu in het gcmoedslevou der meisjes. Zij, die aan het leeraarsvak ook een pacdagogische zydc zien, zullen dit zeker met mij eens zyn. Hierdoor ben ik van zelf gekomen tot het laatste punt: het al of niet wenscheiijke der coëducatie. Na het voorafgaande zal men niet verbaasd zijn te vernemen, dat ik geen groot voorstander der coëducatie ben, wel te verstaan op lateren leeftijd. Niet alleen echter om de redenen, die men uit het vorige betoog kan opmaken Er is meer. Een bekend Duitschcr, die het recht heeft mee te spreken, komt na over weging van vele gegevens tot do slotsom, dat zelfs in Amerika do coëducatio eon verschijnsel zal zijn van voorbijgaanden aard. Wij brengen ongelijke factoren bij elkaar, het meisje, dat in die jaren vrouw wordt, en de jongen, die jongen blijft en eenige verliefdheden daargelaten slechts droomt van vrijheid en zelfstandig heid. Hef ontzag, dat icdero man voor de vrouw moet hebben, loopt groot gevaar en, daar het natuurlijk wcnschelijk is dat er een zekere omgang is, moet men te vreden zijn met de ontmoetingen buiten de school in het leven van het huisgezin. Er moet voor den jongen iets mystieks, iets idealistisch zijn in de verschijning van het meisje en dat weg te nemen in den tijd der idealen heeft onberekenbare ge volgen. Do omgang ia ook meestal niet aardig. Of men neemt geen notitie van elkaar, wat zeer dikwijls het geval is, of er komt een soort vertrouwelijkheid, waar door een van beiden iets van het specifieke karakter inboet. Gewoonlijk zijn de meisjes het slachtoffer De voordeden van deze coëducatio zijn ver te zoeken. Als men dus de meisjes do gelegenheid wil geven do studie aan te grijpen of zich breeder ontwikkelen door de studie van het Latijn en Grieksch, laat men dan langs een anderen weg dit doen op onze meisjes scholen of misschien nog beter, door privaat- onderricht, te beginnen byv. op haar vijf tiende jaar. Deinlijviug van Korea. De Engelsche bladen wijden hun hoofd artikel aan de inlijving van Korea door Japan. Protesten er tegen hoort men niet, over 't algemeen. Daarvoor was het ook reeds te lang een uitgemaakte zaak, dat Japan hiertoe zou overgaan. Daarenboven is het voorloopig ouverschillig, of Korea onder Japansch prolectoraat staat, dan wel een Japati8clie provincie is. Eerst wanneer het Japansch tarief voor Korea ingevoerd zal wordeu, krijgt Engeland er direct beluug bjj. Algemeen woidt natuurlyk orkend het gewicht van Japan's stap, waardoor het definitief in Azië optreedt als een vaste- landsche uiogondhoidjen voorts wordeu dan over do door alle Europeesche mogend heden losgelaten Koreanen eenige kroko dillentranen vergoten. Zoo geeft do Times de hoop te konuen, dat Japan de bewoners van zijn nieuw wingewest niet al te hard- haudig zal bejegenen. „Het zou betreurenswaardig wezen", zoo preekt de Times, „indien de Koreanen, oerbewoners des lands, overweldigd wiorden, door een stroom van Japanscho landver huizers". Zij koestert derhalve de hoop, dat Japan de ware belangen dier arme Koreaneu zul willeu behartigen, na de gedwongen inlijving. Alleen de liberale Daily News laat een soort van protest hooren. Eigenlijk niet zoo zeer tegen de inlijving van Korea, als wel in het algemeen tcgcu de zich uitbreidende gewoonte van grootero volkeren om hun kleine buren in te lijven. Gewoonlijk geschiedt dat ouder een voorwensel, zooals hierdat het eigenlijk de bedoeling is allerlei oude misbruikon op te ruimen, en dat Korea honderd maal beter er aan toe is als Japanschc provincie, dan wanneer het af gesloten bleef van de wereld zooals vroeger. We kennen dat argument, zegt de Daily News, maar het gaat niet op voor de kleine Europeesche naties, die de een na de ander verdwijnen. Trouwens er is wel iets tegen te zeggen misschien is een volgend geslacht Koreanen, of wat er dan van overgebleven zal zijn, er veel beter aan toe dan wanneer het land niet door Japan opgeslokt was, maar dat is een schrale troost voor het geslacht dat de inlijving, de verwoesting van zijn dorpen en vernietiging van zyn nationalen geest heeft meegemaakt. FRANKRIJK. Men zal zich de geschiedenis van abbé Santol herinneren, die beschuldigd, werd zich door kinderexploitatie te verrijken. De rechtor van instructie heeft hem ver wezen naar de correctioneele rechtbank, onder beschuldiging van overtreding van de wet op de plaatsingbureaux en van mis bruik van vertrouwen De zaak komt waar schijnlijk in October voor. In een nachtelyke bijeenkomst van spoorwegbeambten te Toulouse, word een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de arbeid zal worden neergelegd op het eerste sein, daartoe door hot Nationale Syndicaat gegeven. Dat echter deze beslissing niot met aller instemming genomen werd, blykt wel hieruit, dat een beambte een rede hield, waarin, hij verklaarde, dat de sprekers, die tot de staking aanspoorden, er maar op los praatten en dat do staking iu werkelijkheid onmogelijk is. Eon machinist kwam mede- deelen, dat de groote meerderheid zijner kameraden beslit zou weigeren, mee te doen. DUITSCHLAND. De staking onder de Duitsche arbeiders der werven breidt zich voortdurend uit. De groote werven trachten een deel van den hun opgedragen arbeid door de kleinere te doeu verrichten, de arbeiders echtor weigeren den opgedragen arbeid te anu- vaardeu of leggen het werk ned er, zoodra zij vermoeden, dat zij niet voor hun eigen patroon arboiden. Op de werf van Ostorholz te Schambeck werden 200 man ontslagen omdat zij wei gerden aan een reparatie te beginnen, die naar zy meenden, door eon groote werf aan hun fabriek was opgedragen en op verschillende andere kleine werven staakten om soortgclyke redenen een grooter of kleiner aantal arbeiders. Er schijnt voorloopig weinig kans te bestaan op bijlegging van het geschil. De arheiderB zijn niet tegen bemiddeling, do werkgevers echter verklaren, zich aan geen scheidsgerecht te zullen onderwerpen met het oog op de treurige ervaringen dooi de oudernemers tijdens de staking in de bouw vakken opgedaan. BELGIE. Het Journal de Bruxelles deelt mede, dat de Monitcur morgen een koniuklijk besluit zal bevatten, omtrent het sanitaire toezicht op reizigers, die per spoor uit Rusland koinen. Bij speciale beschikking wordt bepaald, dat geduteude vijf dagen toezicht zal worden gehouden op Russische reizigers in de hotels, waar zij hun intrek nemen. Het Journal voegt daaraan toe, dat dencocjjge maatregelen zijn genomen oin te beletten, dat de ziekte uit Italië het land binnen dringt. NOORWEGEN. De correspondent der „Aftenposten" te Hammersfest teruggekomen van een reis naar Spitsbergen, aan boon! dor „Koning Harold", seint, dat de Noorsche geoloog Hoel, behoorend tot de expeditie Lachen, beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete turiresmaak van ons „Melkbrood" en „Gezondheldbrood'% welke smaak alleen «loor de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet ls beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taai. doeh croqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1