STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. ALLERLEI. vonden de planneu veel belangstelling Tot de sieraden behoort o.a ook eene buste van Louis Pasteur, ter expositie ingezon den door dr. Roux te Parijs, directeur vau het Institut Pa&teur. B. en W. van Am sterdam zeiden een geschilderd portret van prof. Bonn uit de Senaatskamer der Uni versiteit toe. Prof. Bonn was in de tweede helft der 18 eeuw hoogleeraar in de ana tomie en was de eerste die openbare lessen gaf iu het redden van drenkelingen. Schoolwandver8iering. De Vereeniging van leeraren bij het Middel baar Ouderwijs" benoemde onlangs een commissie om maatregelen voor te berei den waardoor aan de Hoogere Burger scholen gelegenheid zou wortleu geopend om zich langs den goedkoopste) i weg een artistieke en afwisselende wandversiering te kunnen bezorgen in het belang van den schoonheidszin der leerlingen. Deze commissie bestond uit de heeren mi'. A. P. C Poelhekke, te Nijmegen, voorzitter; dr. A. van de Water, te Arn hem, secretaris; J.'C. U Legner, te Utrecht; mej. dr. Ckr. Ligteuberg, te Leidenen dr. M. 6. de Boer, te Amsterdam. Laatst genoemde twee leden werden later ver vangen door mej. dr. A. Dalhuizen, te Utrecht, als gedelegeerde van bet hoofd bestuur, en don heer Herman J. de Vries, te Haarlem. Het is aan deze commissie gelukt aan de baar verstrekte opdracht in alle op zichteu te voldoen Sedert Mei jl. verzendt zjj aan Hoogere Burgerscholen te Arnhem, Nijmegen, Goes, Rotterdam, Schiedam, Den Haag, Leiden, Utrecht, Amersfoort en Groningen om de maand in bruikleen ongeveer 25 platen, voor de bespreking met leerlingen en 10 voor pluatsing aan den wand. l)e aangesloten scholen hebben alleen in eigen bezit noodig ten minsto een wisscllijst voor elk formaat van de wandplaten, al de overige kosten worden gezamenlijk gedragen. De inspecteuis van het middelbaar on derwijs hebben hunne ingenomenheid met dit nieuwe denkbeeld betuigd door de toè- zegging dat aanvragen van Rijksscholen om eene bijdrage voor de deeluemiu" op hun steun zullen mogen rekenon. Ook ver schillende uitgevers en photografen, zoowel in het buitenland als hier te lande, geven nau de commissie verblijdende teckcuen van medewerking. „B o a z". De Vereeniging van Chns- telijko Patroons „Boaz" in Nederland heeft1 besloten voor het geheelo land een cen trale spaar en voorschotbank op te richten. Iu de 15 September a.s. to, ZeiBt te' houden algemeene vergadering zullen be sprekingen gehouden worden over de prac- tische werking der plaatselijke spaar-eu voorschotbanken. Mot de bedoeling de belangen van den middenstand te behartigen door het oprich ten van genoemde banken, wensckt het hoofdbestuur onder leiding van den heer W. Ilovy, to Amsterdam in den eersten tijd alle krachten te bepalen op het crediet- vraagstuk. Raadsstukkeu. stiaatverlichting 7 regina lampen, 3-vlams- inverdicht, met overspanningen, bij wijze van proef, aan te brengen en verder om met het aanbrengen van eeu betere ver- lichtiog iti de Langestraat te wachten tot dat gebleken zoude zijn, dat de ingevoerde straatverlichting voldoet. Naar de meening van de Commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek heeft de proef gunstige resultaten opgeleverd en kan tot invoering van dezo verlichting in de Langestraat worden overgegaan. Ilct komt der Commissie wenschelijk voor, die verbetering niet te beperken tot de Utrechtsche- en de Langestraat, maar ook de Aruhemschestraat in die verbete ring te doen deelen. Het verkeer iu die straat is bij avond evon druk als in do Utrechtschestraat, zoodat de motieven, die aangevoerd zijn voor het aanbrengen van eene betere verlichting in de Utrechtsche straat, ook gelden voor de Aruhemsche straat. Op grond hiervan stellen B. on W. den Raad voor heu te machtigen iu de Lange straat en de Arnhemschestraat eene ver lichting, als thans in de Utrechtschestraat aanwezig is, aan te brengen. De installatie van de verlichting in de Utrochtschestraat heeft ongeveer f 490 ge kost, terwijl de installatie-kosten in de beide audere straten ongeveer f 1960 zul len bedragen. Door het hoofdbestuur der posteiyen en telegrafie is aanbesteed het verbouwen van de telegraaflijnen langs den spoorweg tusscheu Amersfoort en Hilversum Minste inschrijver was S. Boshouwer te Maastricht voor f 4157. Progiamma van het concert op Zondag 28 Aug. te geven door de Stafmuzick van het 5e Regiment Infanterie op het terras van Amicitia. 1 Vers 1' Idóal, marsch Tieberghein. 2. Ouverture „Tetnpelweihe", Keter Bela. 3. „My Lady Love", Wals, Rosey. 4. Gedeelten uit de Opera „Le Postillon de Loujumeau', Adam. 5 Ouverture .Dichter und Bauer", Suppó. 6. Wilhelm's Krönung, de Kontzky Caprice Héroïque. 7. Plapper- mnulchen, Eilenberg. 8. Musikalische Taü- schungen. Potpourri, Schreiuer. Deze week hebben als gasten aan het diner van H. M. de Koningin Moeder deel genomen baron van Oldenneel, commandant der rijschool en baronesse van Oldenneel. De afdeelingen Utrecht, Amersfoort, Hilversum, Baarn, Zeist, Doorn, Nijkerk, Woerden, Culemborg eu Veeucndaal van den Ned. Bond van Post- en Tclegraaf- beambten zullen Zondag 4 Sopt. a.s. te Utrecht een vergadering houden. Als sprekers treden op: Dr. J. van Leeuwen, met het onderwerp „Hooger loon" en de heer A. G. A. Verstegen met het onder werp .Rechtstoestand". De dames W. E. M. Hakkenberg van Gaasbeek en P. C. P. Huddleston Slater vau het R. K, pensionaat alhier zijn benoemd tot onderwijzeressen aan een R. K. School te Alkmaar. MEDEDEEL1NGEN VAN HET KON1NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 10.50 uur. De Bilt, 27 Augustus 1910. Hoogste barometersta id 767.1 m.M. te llorta laagste 743.4 te Aberdeen. Verwachting tot den avond van 28 Au gustus 1910. Eerst krimpende en toene mende tot krachtige Z.-lijke daarna afne mende W.-lijkewind. Gesteldheid van do lucht: Zwaarbewolkt, tot betrokkeu regenbuien met kans op onweer. TemperatuurDezelfde. IBarometersland te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 756 m M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF. 58 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 27 Aug. des morgens 7 uur is 62° F. sporen aantrof van een vulkaan te Noord- Baai. De kust is bezaaid met asch en lava. Onder don ijsberg heeft zich een geyser of heete bron gevormd, en 't water dat er uit opspuit, bezit een temperatuur van 24 centigraden. Deze inededeeliug verwekte onder de leden van het geologisch congres, thans te Stock holm gehouden, een ware opschudding. Iloel zet zijn onderzoekingen voort om den krater van den vulkaan te ontdekken. SPANJE. Canalejas heeft aan een vertegenwoor diger jvan de Matin een en ander verteld over den Kroonraad, die gehouden is terstond na de aankomst des Konings in San-Sebastian. Canalejas zeide dat erover de religieuze quaestie gesproken was, om dat de Spaansche vertegenwoordiger bij het Vaticaan (Gonzalez) een lange schrif telijke verklaring heeft ontvangen van Kardinaal Merry del Val. De inhoud van die nota is nog niet bekend, maar Cana lejas kon verzekeren dat ze geen invloed zou oefenen op de houding van het kabinet. Dit heeft zichzelf een gedragslijn gesteld die het volgen zal niettegenstaande de intriges van hen, die de regeering een stok in hot wiel willen steken. Groene Kruis J u b i 1 eu m-te n too n stelling en Congres te Utrecht. Tot do gasten, van wier voorgenomen aanwezigheid tor opening van het congres op 1 September a.s. reeds bericht is ont vangen behooren behalve Z. K. H. de Prins der Nederlanden en diens adjudant, jhr. C. Hooft Graafland, de Commissaris der Koningin in Utrecht, de Burgemeester van Utrecht, ook de Grootmeester van H. M de Kouingin-Moeder, jhr. S. M. S. de Ra- nitz, prof. dr. II. P. Wijsman, te Soester- berg, dr. C. B. Tillauus, te Amsterdam, enz. De heer J. van Dam van Isselt, voorzitter van den Centralen Gezondheids raad, zal als officieel vertegenwoordiger der Regeering aanwezig zijn. De werkzaamheden op het tentoonstel lingsterrein ziju reeds in vollen gang Ook van de zijde van beroepsexposauten onder Naar aanleiding van de bij den Raad ingekomen adressen van J. A. Jekel, e.a., en M Brouwer, betreffende uitbreiding van het buizennet der gasfabriek in den Leus- derweg en tot verlichting van dien weg; hebben B. en W. het advies van de Com-* missie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek ingewonnen. Onder overlegging van dit advies be richten zij den Raad dat zij zich daarmede kunnen vereeuigen en derhalve voorstellen, afwijzend op de verzoeken te beschikken. Naar de meening van de Commissie van bijstand is geen motief aanwezig, dat een afwjjking van den tot dusver gevolgden regel zou rechtvaardigen. B. en W. stellen den Raad voor een plautsoen aan te leggen op het terrein aan den Soesterstraatweg en de Punterburger- laan. De kosten voor den aanleg van een een voudig plautsoen (met daarbij behooiend grint-trottoir ad f 300) worden geraamd op f 1292; de jaarlijksche koaion bedragen f 55.— aan huur en verder het onderhoud van het plantsoen, 't geen niet veel uit gaven vorderen zal. Door den Raad dezer Gemeente werd iu zijne openbare vergadering van 5 April j.l. besloten in de Utrechtschestraat voor SOEST. Mej. J. II. G. Landré onder wijzeres alhier, heeft tegen 1 October o.k. eervol ontslag aangevraagd. BAARN. In de gisteren gehouden Raads vergadering werd het nieuw benoemde lid dr. A. J. A Thomas geïnstalleerd De gemeenterekening dienst 1909 werd voorloopig vastgesteld niet eeu batig saldo van f 13,021. Aangeboden werd de gemeen- tebcgrooting 1911 en de bedrijfsbegrooting gemcentegasfabriek voor dat jaar. Op het request van P. Mennes, wegens ziekte eervol ontslagen agent van politie, verzoekende gratificatie, werd, afwijzend beschfkt. Adressant, slechts een jaar in dienst geweest zijnde, had reeds genoten een jaar vol en een half jaar hall salaris. Aan de leiders der volkstelling werd aan gemeentewege per persoon f75 toelage verstrekt. BARNEVELD. Donderdag heeft alhier een treurig ongeluk plaats gehad. Toen zich nl. dè gebroeders Van den Berg met kar en paard van de markt alhier huis waarts wilden begeven, schrok eensklaps het paard en maakte een Zijsprong, ten gevolge waarvan de jongste der twee broers met zooveel kracht tegen een boom geslingerd werd, dat hij een schedelbreuk bekwam en aanstonds gedood werd. Hoe wel de oudste broer geheel ongedeerd bleef, was hij zóó overstuur, dat hij geen woord kon uitbrengen. Vooral voor de oude moeder, een byna 85-jarige weduwe is het verlies van haar oppassenden zoon groot. De moord te Reukum. Omtrent den 'afsckuwelyken moord op het 13-jarig meisje Pulle wordt gemeld, dat zekere Bakker verklaarde, dat R., die reeds her haaldelijk werd gehooid, ook zijne dertien jarige dochter meermalen had uitgeuoodigd met hem bramen te gaan zoeken, onder belofte van bloemen of chocolade. Verscheidene andere getuigen legden eveneens verzwarende verklaringen af, hetgeen ten gevolge had, dat R. omstreeks 6 uur weer werd gehaald. Eerst hoorde men, dat hij ziek te bed lag, doch even later bleek het dat hy niet thuis was. Toen hy ten slotte werd ver hoord, erkende hij in het bosch te zijn ge weest om bramen te zoeken. Voor dezen verdachte werd nogmaals assistentie ge vraagd van de honden. Een voor éen werd lucht gegeven aau de kiudcrkleertjes, waarop de honden uit verschillende hoeden en petten steeds weer de pet van den ver dachte uitzochten. Deze zelf werd nu door dr. Kersten aau den lijve onderzocht, 't Bleek dat bij vrij schoon goed aanhad. Onmiddellijk giug nu de rechtercommissaris ten huize dei mooder huiszoeking doen. Deze verklaarde dat haar zoon naar het bosch was gegaan om inkt- appels te zoeken. In een kuip werden eenige onderkleeren van R. in het water gevonden. Deze eu een broek en vest, be uevens water uit de kuip werden ter ver der Bcheikuudig onderzoek in beslag ge nomen, nogmaals werd R. toen door den rechter commissaris gehoord. Onweer. Gisternamiddag is de werkman Dubbelman, uit Lage-Zwaluwe, op de Amer werkzaam, door den bliksem gedood. Te Almkerk is gisternamiddag de bliksem in een door drie gezinuer bewoond huis geslagen. Een begin van brand werd spoedig door een spuit gebluscht. Op de drukkerij van H. P. M Verlinden, te Bergen op Zoom, is gisternamiddag een zetter, die een raam wilde sluiten, dooi den bliksem getroffen, waardoor hij geheel blind werd. Het avontuur van een Oberammergauer. Alfred Beirling de uitbeelder van de Johannes-figuur in de bekende passie-spelen te Oberainmergau, hoeft dezer dagen een merkwaardig avon tuur beleefd. Hy had een uitstapje naar München gemaakt, maar werd daar, wegens zyu lange haren, als verkleedt vrouw eu verdacht van vrouwenmoord goarresteerd. Tor vaststelling van deze verdenking werd Beirling, die zich vergeefs uitputte in be weringen betreffende het tegendeel, achter een haardscherm in het politiebureau door een oppasseres gefouilleerd en onderzocht. Deze moest echtor spoedig constateeren, dat de dusgenaamde vrouw zonder eenigeu twijfel een man was, waarop de eenigszins ontstelde Oberammergauer onmiddellijk werd vrijgelaten en, rijker in ondervinding, naar zijn dorp kon terugkeeren. De roman van den hertog der A b r u z z e n Nadat te Bazel tus- Bchen miss Elkins en den hertog der Abruzten een samenkomst had plaatst ge had, schijnt het huwelijk tusschen de beide jougelui, die wanneer de toestemming der wederzijdsche ouders niet spoedig afkomt, goed op weg zijn oui, al smachteude, oudc- lui te worden, nu toch eindelijk definitief te zijn vastgesteld. Koningin Margarcta van Italië, die zich steeds tegen de verbintenis van den hertog eu de schatrijke miss had verzet, moet tenslotte gezwicht zijn voor de smeekbede van het paar en haar toestemming hebben gegeven. Gisteren, Vrijdagavond, zouden de dames Elkins te Parijs aankomen, waar senator Elkins, die gisteren te Antwerpen voet aau wal zette, zich bij haar zal voegen. Verscheidene groote Parijsche modowin- kels hebben miss Elkins aanbiedingen ge daan en het antwoord hierop was een be lofte, om de magazynen later te bezoeken. Men leidt hieruit af, dat de Amerikaan- sche miss aan haar uitzet gaat denken, te welker gereeduiakiug zij een week te Parys zou blijven. Ook de hertog der Abruzzeu komt naar Parys, waar het huwelijk zal plaats hobben.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2