DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 201. MAANDAG 29 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. aggfiw BUITENLAND. BINNENLAND. Hooldredsctenr B. O. BIJHENd. Bureau: UL.BINB Ha AG 6. TelefInterc. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën Per jaar f4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco pur post Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (BijJ id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, vau buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biunen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Arasterdam Een staking der zeelieden Naar de „Weatm. Gaz." mededeelt zou te Cardiff uit Kopenhagen bericht zijn ontvangen, dat het internationaal congres der zeelieden zou hebben besloten tot of- afkondiging van een internationale alge- meene werkstaking. De dag, waarop de staking zou uitbreken, zal in een geheime zitting worden vastgesteld. Dit bericht is niet heel duidelijk; het is bovendien verrassend, na al wat vorige dagen uit Kopenhagen werd bericht, in deze 8tad vergadert het internationaal con gres der transportarbeiders, waarbij de zee lieden zijn aangesloten. In den loop der beraadslagingen deden de vertegenwoordi gers van den Brilschen zeeliedenbond medo- deeliug van hun grieven en van de houding, die de patroons daartegenover aanuemen. Zij drongen daarby aan op de algeineene staking tot ondersteuning vuu hun eiscben. maar vonden weinig gehoor. Alleen een Amerikaansche gedelegeerde viel hen bij, de ovorige sprekers waren het geopperd denkbeeld niet gunstig gezind. Een der sprekers gaf te kennen, dat feitelijk de zeelieden zich afzonderlijk internationaal moeten organisoeren, en niet bepaald tehuis behooren in de organisatie der transport arbeiders. Ten einde de verschillende ge delegeerden gelegenheid te geven onder ling over de opgeworpen vragen van ge dachten te wisselen werd een der congres- vergaderingen in den voormiddag verdaagd, des namiddags van dien dag zouden par- tieele vergaderingen van gedelegeerden worden gehouden. Natuurlijk is het moge lijk, dat als gevolg van de daarop gehouden besprekingen de verschillende vertegen woordigers der zeelieden bijeen zijn gekomen en besloten hebben tot een algemeene staking. Dat het internationaal congres der transportarbeiders een dergelyk besluit zou nemen, is, na wat hiervoor is mede gedeeld, niet heel waarschijnlijk. DUITSCHLAND. De behandeling der aanklacht wegen6 meincod tegen prins Philip zu Eulenburg is, naar het Tageblatt verneemt, bij be sluit van den officier van justitie bij het Landgericht I voor twee jaren geschorst. In dien tijd zal de prins van alle genees kundige onderzoekingen worden vrijgesteld. Aanleiding tot dit besluit gaf het advies van den geneesheer bij dat Landgericht, dr. Stöimer, over den gezondheidstoestand van den prins. Do prins bevindt zich in het kasteel Liebonburg. Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat de behandeling der zaak wegens den ongunstigen gezondheidstoestand van den beschuldigde werd gestaakt. ENGELAND. Sir Edward Grey, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft in een politieke redevoering gezegd, dat het nog te vroeg is om resultaten te verwachten van de conferentie over het Huis der Lords maar dat by beide partijen veel neiging tot een schikking bestaat. Hij voegde er echter bij, dat het voor de liberalen een levens- quaestie was, zulk een schikking te vinden, dat de toestand van 1906 niet meer kan voorkomen d.w.z. een toestand waarbij de liberale regeering over een ontzaglijke meerderheid beschikt en toch niet over het doode punt kan komen waarop de houding der Lords haar brengt. PORTUGAL. Ten gevolge van geruchten van revolo- tionuaire plannen door conservatieven is de land- en zeemacht geconsigneerd. Er wordt een strenge censuur uitgeoefend. Alle voor zorgsmaatregelen zijn genomen, zoo meldt een telegram uit Lissabon. Uit latere berichten blijkt, dat die geruch ten geen grond hadden en dat het „ener giek en vastberaden optreden der regeering" groote onlusten voorkomen heeft. Dit laatste is natuurlijk een ambtelijk bericht. TURKIJE. De twist tusscben het patriarchaat en do Porte wordt steeds heviger, sedert bevelen gegeven zijn aan de provinciale autoriteiten om zoo noodig met geweld de verboden patriarchistische bijeenkomsten te beletten. In Griekschc kringen heerscht groote be- roeriug door het gerucht, dat het groote klooster Patopedi op het schiereiland Athos door ïurksche troepen omring is. MONTENEGRO. Gisteren heeft Montenegro zichzelf tot een koninkrijk verklaard. Het parlement zou in den ochtend bij eenkomen en de voorzitter het voorstel indienen, om het vorstendom tot een ko ninkrijk te verhellen. De eerste-minister zou het voorstel uit naam van de regeering steunen. Na de aanneming van het voorstel, begaven de minister en alle leden van het parlement zich naar het paleis om 's vorsten goedkeuring op het besluit te vragen en vervolgens heeft de Kroonprins de verheffing van Montenegro tot een koninkryk van het balkon van het paleis aan het volk bekend maken. Een saluut van 101 kanonschoten werd daarna gelost. GRIEKENLAND. Aller oogen in Griekenland en daarbuiten ziju thans gericht op Yenizelos, den leider van de politiek der Kretenzers; hij wordt nu tot lid der nationale vergadering in Griekenland te zyn gekozen, als de aan staande minister-president van het Hellecn- 8che koninkrijk beschouwd. Het spreekt dus vanzelf dat de buiten landsche bladen uitvoerige beschouwingen leveren omtrent den veelbesproken Kreten- ser. Zoo zegt o.a. de Vossische Zeitung: De Grieksche verkiezingen hebben dui delijk getoond, dat de algemeene wensch bestaat op den tot nog toe gevolgden weg niet verder te gaan. Óf de nieuwe mannen betere eigenschappen bezitten dan hun voor gangers om het schip van staat te besturen, is de vraag. Slechts van een dier mannen, die thans voor de eerste maal een mandaat voor de Grieksche Kamer kregen, is iets meer be kend. Sedert een tiental jaren is hij de leidende geest der Kretenser politiek, en sedert den Griekschen opstand wordt zyn naam ook in verband met do binnenlandsche Grieksche voorvallen herhaaldelijk genoemd. Bynakan men beweren, dat de verkiezingen voor de Nationale Vergadering plaats had den onder de leuze: Voor of tegen Veni- zelos. Het opmerkelyke daarbij was. dat de Kretenser-quaeslie, die nog voor eenige weken het geheele openbare leven in Griekenland volkomen beheerschte, op den achtergrond is geraakt. De aanbieding van mandaten aan andere Kretenser staatslieden was sleohts een opwelling van nationalen trots. Bij Venizelos staat echter de zaak anders. Niet alleen wijl hij Kretenser is, willen die nieuwe groepen in Griekenland hem in hun geledoren zien, maar wjjl zij Tertrouwen in hem hebben, en in hem den politieken leider zien, die Griekenland voor de weder geboorte noodig heeft. Niemand heeft er belang bij, Griekenland by die poging te hinderen, ook Turkije niet. Zoo Venizelos niet alleen een gewone staatsman, maar een man van buitengewone bekwaamheid is, dan zal hij zijn geheele kracht moeten wijden aan de regeling der binnenlandsche toestanden in Griekenland, en daardoor zou ook Turkije gediend zijn. Niet ophitsend, maar kaltr.eerend moot Venizelos werken; in plaats van het onbegrensde uationalisme te bevorderen, moet hy zich aan een nauw begrensde taak wijden en de rest aan de toekomst overlaten. De oude partijen heb ben met de nationale hartstochten van Griekenland waarlijk genoeg gespeeld... Of Venizelos de leidende rol, die hem wordt toegedacht, zal aanvaarden ie geens zins zeker. Tot nog toe heeft hij zich in zijn uitlatingen als een Delphische Pythia gedragen. Wat hij zeide was ontwijkend, cnduidelijk, dubbelzinnig; al merkt men in al zijn woorden den „slimmen kop". Maar slimme koppen heeft Griekenland waarlijk genoeg: het heeft behoefte aan een eerlijk, verstandig en gevoelig man. Groene Kruis-jubileum. De muziek van het 5e regiment infanterie zal zich op 1 September bij het tuinfeest 's avonds doen hooien. Ook liet zich iets verluiden vau typische vermakelijkheden; zoo zou zelfs Thouiasvaer als Polichinel zijn dorpservaringen komen vcrtellen.j Ook de afdeeling Utrecht van het Groene Kruis zal op het terrein (het Groenekruis- dorp) een tent plaatsen met allegorische voorstellingen. Een reddingsbrigade uit de hoofdstad komt over om op 31 Augustus en 1 Sep tember op de straten kleine Groene Kruis jes a 10 cent minstens, te verkoopen, ten bate der Vereeniging. 25 jonge dames hebben zich daartoo bereid verklaard en zullen, in haar ambtsuniform met het Roode en het Groene Kruis versierd, zeker succes hebben. Het uitvoerend Comité is in overleg met den Utrechtschen Turnbond, om op 18 September een groot gyinnastiekfeest te organiseeren, waaraan velschillende ver- eenigingen zullen medewerken. Op 5, 6, 7 en 9 September zal in de conferentiezaal der tentoonstelling een openbare wedstrijd gehouden worden in het verleenen van eerste hulp bij onge lukken 19 medailles en een eereprijs zijn daarvoor uitgeloofd. Er zullen plm. 125 deelnemers zijn. Op enkele Woensdag- en Vrijdagavonden zullen er in de conferentie zaal populair- wetenschappelijke lezingen gehouden wor den over verschillende onderwerpen op 't gebied van ziekenzorg en hygiëne. De Middelb. Technische School. Naar het Utr. Dbl. verneemt, zal de plechtige opening van de Middelbare Technische School te Utrecht plaats hebben op 12 September a.s. vermoedelijk 's mid dags te 3 uur, in tegenwoordigheid van den Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk. Particuliere levensver zekering maatschapp ij en. Vol gens den Haagschen correspondent van de Tel. zal binnen niet al te langen tijd een wetsontwerp tot het instellen van toe zicht op particuliere levensverzekering maatschappijen wordeu ingediend. De Vereeniging voor Levensverzekering heeft, daartoe door de Regeering aange zocht, roeds oenigen tijd geleden een voor ontwerp samengesteld. Woningbouw. Te Franeker gaat de Gemeenteraad met prijzenswaardigon ijver voort met het bouwen van nieuwe woningen in verband met de Woningwet. Zooals bekend, was Franeker zooal niet de eerste, toch een der eerste gemeenten, die den woningbouw volgens de door de wet gegeven lynen aanpakte. Achtereenvolgens zijn tal van onbewoon bare krotten, na afgekeurd te zijn, afge broken of behoorlijk verbouwd. Alle lagen in de oude stad. Met onbewoonbaarver- klaren hield tred het stichten van eenvou dige maar nette werkliedenwoningon buiten de stad op frissche terreinen. Reeds 3 maal had dit plaats, eerst 20, toen 30, later 24, telkens in verschillende blokken gelegen woningen, met een tuin tje. Onder do flinke werklui zijn liefheb bers genoeg, zoodat de raad steeds bij lo ting de woningen uitgaf. Thans heeft do Raad besloten opnieuw voorschot uit 's Rijks kas te vragen voor een vierde blok of 24 woningen. D e I i n t j e s z a a k. De Ilaagsche Kouter van de Prov. Gron. Courant schrijft: De uitspraak van den „raad van eer" in de beruchte lintjeszaak van dr. Kuyper is gevallen. Wat iedereen heeft voorzieu, is gebeurd De heeren Van Swinderen, Kist eu Van Karnebeek hebben als hun oordeel uitge sproken dat de ex premier naar het wet boek van strafrecht vrij uitgaat eu ten aanzien van de ontvangst van gelden voor de partijkas in verbaud met het verleenen van ridderorden, dat verband te ver ge zocht is in zake du decoratie van den heer R. Lehmann en niet gebleken is ten op zichte van den heer E A Lehmann, al gaf deze gelden voor de partijkas voordat hij zich voor het nationaal belang ver dienstelijk gemaakt had. Met deze uitspraak is niets hoegenaamd in de Kuyper-Westmeyer-hi6torie veranderd, niets op gehelderd, niets vergoelijkt. Het staat vast, gelyk vastond ook toen de enquête werd afgewezen, dat er van een misdaad van corruptie in strafrechtelyken zin, van 't voor ridderorden aanvaarden van gelden ten eigen bate geen sprake was; maar het 6taat vast, zooals steeds heeft vastgestaan, dat dr. Kuyper, als pre mier, gelden voor de partijkas heeft ont vangen van de heeren Lehmann, na de decoratie van den een eu voordat de pogingen om den. anderen een kruis te bezorgen waren geslaagd en dat de aan bieding van die gelden en de ontvangst van de decoratie of pogingen om haar te

De Eemlander | 1910 | | pagina 1