WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINCtEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 29 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 746.2 m.M. te Horta laagste 766.8 te Holyhead. Verwachting tot den avond van 30 Au gustus 1910. Eerst krimpende en toene mende daarna ruimende afnemende wind. Gesteldheid van de lucht: Eerst zwaar bewolkt, regenbuien met kans op onweer lator opklarend. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOOpT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagste hedonnachtF. 61 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR, van het water op Maan dag 29 Aug. des morgens 7 uur is 61° F. doen verloenen, gevolg waren van de ijverige bemoeiingeu van rnej. WeBtmeyer, wier geldelijk verplichtingen aan deu heer Lehmann aan dr. Kuyper bekend waren. Dat heeft de raad van eer uitdrukkelijk in het licht gesteld. En daarmee is de vrijspraak van corruptie op een niet ingebiachte beschuldiging, voor goed van de baan, maar daarmee ie tevens ten volle en scherper dan ooit bevestigd dat dr. Kuyper als minister zich ten bate van de kas zjjner politieke partij heeft bediend van middelen en van personen, die beueden zijn waardigheid waren en waardoor hg zich voor heden en in de toekomst onher stelbaar heeft geblameerd. Of hem dit beletten zal zijn leidorsrol bij de hervatting van den arbeid der Tweede iKamer weer op te nemen is een andere vraag. Ik voor mij geloof dat hij zich, niet langer „under the consideration of the House" gevoelende, van 'tuiteigen beweging omgehangen boetekleed weder ontdoen zal en alsof er niets ware gebeurd, den herderstaf over de rechtsche kudde opnieuw zal ter hand nemen. De zaak Kuyper-Westmeijer is afgedaan. Maar hoe?,Tout est sauvé fors 1' honneur. Openbare leeszalen. In verband met het artikel van „De Maasbode" over regeeringssubBidie aan openbare leeszalen (zie ons blad van 18 Aug.) ontleenen we het volgende aan „De Nederl.". Dezer dagen heeft in de bladen een bericht de ronde gedaan, volgens hetwelk de Minister van Binnenlandsche Zaken voornemens zou zgn aan een tiental openbare leeszalen in ons land, voldoende aan de eischen van het Bestuur der Vereen, voor Openbare Leeszalen, een subsidie uit te reiken. „De Maasbode" vindt dit ongeloofelijk en blijkbaar ook onbegrijpelijk, ja zelfs een ongerijmdheid. Immers hoe de anti-revolutiouairen in beginsel ook over openbare leeszalen mogen denken, ze weten toch, dat „de katholioken er vierkant tegenover staan. En de coalitie eischt, dat met onze be- ginsolen rekening worde gehouden, wil een samengaan mogelijk blijven". Tot onze verbazing vindt do antirevo lutionaire „Zeeuw" het standpunt van „De Maasbode" volkomen correct. Het blad verzekert, waaischijnlijk op gronden aan een nauwgezet onderzoek ontleend: „ook vele antirevolutionairen sympathi- seeren allerminst met het standpunt, dat door de Vereenigiug voor Openbare Lees zalen in Nederland wordt ingenomen. „In geen geval, zegt zij, zonden zij goedkeuren, dat de z.g. openbare lees zalen werden gesubsidieerd, en de bij zondere, waarin een strenge boekencen suur wordt geoefend, zouden worden gepasseerd". „De Zeeuw" neemt dus het standpunt in dat het roomsche beginsel van de censuur voortreffelijker is dan het pro- testantsche van het vrije onderzoek. Mij kunnen ons daarin niet vinden. Natuurlijk mag men den eisch stellen dat tegenover Rijkssubsidie voor dergelijke instellingen waarborgen worden geschonken dat de openbare orde en de goede zeden er niet door worden geschaad. Maar als aan die voorwaarden is voldaan, zien wij niet in, waarom de Regecring niet een voor stel zou mogen doen om aan opeubare boekerijen steun te verleenen. Zij vormen een complement op het onderwijs, dat in allerlei vorm door de Regeering wordt gesteund. Het politieke dreigement van „De Maasbode" is bovendien al zeer onbe hoorlijk. Coaliseerende partijen moeten soms speciale wenschen laten glippen. Dat is niet zoo héél erg als men 't wel eons wil voorstellen. Het bewaart althans voor uitersten. En evenmin als de pro- testant8che groepen der coalitie terstond met dreigementen hebben gewerkt, toon minister Kolkman do Staatsloterij in de Kamer verdedigde, evenmin behoort „De Maasbode" dit thans te doen ten opzichte der openbare leeszalen. De roomschen zullen niet worden ge dwongen om vóór te stemmen, maar de andere rechtsche groepen zullen, ver trouwen wij, 't zich evenmin in tegen gestelden zin laten doen. Het Bestuur der Oranje-vereeniging ver zoekt ons er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat de voetbalwedstrijd en de ringrijderij zullen plaats hebben op „Birk- hoven", terwijl het bloemencorso opgesteld wordt in de Hendrik van Viandenstraat en een tocht door de stad maakt. Bij Kon. besluit van 17 dezer is overgeplaatst lo. in zijn rang bij het wapen der in fanterie van het leger in Nederlandsch- Indië, de tweede luitenant H. A. Luppes, van het 5de regiment infanterie 2o. in zijn rang en ouderdom van rang bij het leger hier te lande en wel bij het 2de regiment infanterie, de tweede luite nant der infanterie G. P. van Hecking Colenbrander, van het leger in Neder- landsch-Indië. Zaterdag slaagde te Arnhem voor het examen hoofdacte de heer II. J. Baai man, onderwijzer aan do R. K. school aan de Breedestraat alhier. Gisteren maakte het kinderzangkoor „Do kleine stem" een uitstapje naar Zeist. Met den trein van 9.19 vertrokken, bracht het jonge volkje een aangenaam dagje door in de fraaie omstreken van Zeist en keerde om 6 uur met den trein weder terug. In de Amersfoort6che Bad- en Zwem inrichting werd het diploma voor geoefend zwemmer uitgereikt aau Jhr J. C. E. W. van Styrum en aan de jongohcercu A. M. Koorevaar en M. Gacuiers. De heer H. Smit, lid der A. Z P. C. behaalde op den nationalen zwemwed strijd gisteren te Gouda gehouden een derden prijs op 80 M. buikzwemmen tijd 1 minuut 10l/s seconde en een 3en prijs 400 M.; tijd 7 minuten 54 seconden. Programma van het concert, Woensdag- avond in Amicitia te geven door de muziek vau het le Regiment Huzaren, kapelmees ter de heer W. H. Scholtens. 1. Im Zigeunerlage, marsch, Oscheit 2. Ouverture „Berlin wie es weint und lacht" A. Conradi3. Künstlerlebeu, wals Joh. StrauBs. 4. Birds of the forest, polka voor 2 pistons, S. Mayr. 5. Fantaisie, Joh van Dam, 6. Ouverture Militaire, Zwickler. 7. Mondnacht auf der Alster, wals, Oscar Frita6. 8. Rondez-vous, gavotte, Allettor, 9. Die Mühle im Schwarzwald, Eilenberg. 10. Berlin bei Nacht, musikalische Buin- melfahrt, Lincke. Vrijdagmiddag had een hu/aar van het le regiment huzaren te Amersfoort, gedetacheerd in het kamp bij Laren, het ongeluk aan den Schuttersweg, te Hilversum, van zijn paard te vallen. In bewusteloozen toestand werd hg opgenomen en binnen gedragen bij den heer Van L., aan de Albertus Perkstraat Dr. Van Hoogen- huijze, die spoedig ter plaatse was, ver leende de eerste geneeskundige hulp. De huzaar was aan het hoofd en de handen verwond. Na verbonden te zijn, werd hij per wagen naar het kamp vervoerd (Tel.) Polowedstrijd. Gistcreumiddag had de 3e polowedslrijd der A. Z. P. C. plaats. Het publiek dat dezen keer in grootere getale opgekomen was, woonde den wedstrijd in spanning bij. Te ongeveer 3 uur floot de heer L. Pezio do volgende 7-tallen te water. Amsterdam: J. Molenaar (doel), J. B. Knuijf, E. Bromborg (achterj II. Antoni (midden), W. Hagonzieker, Joh. M. de Soet, L. K. Antoni (voor). Amersfoort: K. Beem (doel), H. de Bruyn, M*. Maassen (achter), H. Munze- brock (midden), C. Mahler, Ch. Marin, C. Beem (voor). Al dadelijk bij het begin begon Amster dam het Amersfoortsche doel te bestoken en gaf den doelverdediger handel vol werk 4 harde schoten werden achter elkaar ge lost, waarvan een onhoudbaar (10). Nu ech'er waren de Amersfoorters den eersten schrik te boven en gingen flink aan het verdedigen. De voorhoede was voor de rust niet erg op dreef. Stand met de rust 10. Na de rust zetten de Amersfoorters goed op en weldra zat het eerste doelpunt, voor dat de Amsterdamsche doelverdediger begreep wat er gebeurde. Aan het gejuich en getrappel kwam bijna geen einde. Da delijk na den uitworp maakt C. Beem weer met een hard schot het 2de doel, hetgeen echter terecht, wegens fout tegen de spelregels ongeldig verklaard werd. Het duurde echter niet lang of C. Beem schoot weer met succes op doel, stand 21 voor Amersfoort. Zoo eindigde deze zeer span nende wedstrijd. Na afloop kwam het nummer popduikeu aan de beurt, hetwelk zeer vaak de lachlust van het publiek op wekte. Do eer6te prijs werd hierin behaald door C. Mahler in 24s/'j seconde. Zondag a.s. zullen hier waarschijnlijk weer een of twee polowedstrijden te zien zijn, namelijk een propaganda-wedstrijd van 2 „IJ" 7-tallen en een wedstrgd van het „IJ" tegen A. Z. P. C. Vliegen te Utrecht. Vrijdag on Zaterdag kon Olieslagers het talrijk opgekomen publiek niet doen ge nieten van zijn vliegdemonstraties, maar gisteren heeft hij de onaangenaamheden van het lange wachten ruimschoots vergoed. Zaterdagavond had hij nog plan op te stijgen. Op het terrein kreeg hij echter bericht van Maasdijk's ongelukkig einde, wat er zeker wel toe zal hebben medege werkt om op den beganen grond te blijven. Zondag zou hij twee maal vliegen. Om twaalf uur waren we reeds op het terrein, maar er stond zooveel wind, dat er voor eerst geen kans was om op te stijgen. Eindeljjk ruim half vjjf werden er aan stallen gemaakt het toestel naar buiten te brengen. Onder enorme belangstelling werd alles in gereedheid gebracht en vijf minuten over vijf snorde de elegante Blériot- monoplane de lucht in, onder geweldig gejuch van de vele duizenden, op het terrein aanwezig. Ondanks een feilen wind, doorkliefde het vliegtuig de staalblauwe lucht, grootu cirkels beschrijvend, terwijl Olieslagers telkens, als hij over het terrein vloog, vriendelijk met de hand wuifde. De grootste hoogte, die bereikt werd, was tusschen de 400 en 500 meter. Olieslagers vloog over een gedeelte van de stad, ver genoeg om ook daar duizenden en nog eens duizenden in verrukking te brengen. De koene vliegenier, op wien het bericht van VanMaasdijks dood Zaterdagavondgroo ten indruk had gemaakt, was zich zelf weer. Na 50 miDUten 31] 't sec. in de lucht te zijn geweest, had om 9 miuuten voor zessen de landing plaats, Het publiek was dol van enthusiasme, het verbrak do afsluithekken, sprong over en in slooten, omringde het vliegtoestel en droeg „Antwerpsche Jan" onder luid ge- naar den hangar. Deze dolle ovatie hield wel een kwartier aan. Drie lauwerkransen werden Olieslagers omgehangen. In „Maison Okhuysen", waar Olieslagers logeerde, had een receptie plaats. Speeches werden over en weer gehouden. Teekenend was het oogenblik, waarop Olieslagers in uiterst sympathieke bewoordingen den jam merlijken dood herdacht van zgn armen collega Tan Maasdijk „Die mg vandaag heeft zien vliegen", zeide hij, „kan on mogelijk begrijpen, dat een klein ongeval een dergelijken ongelukkigen afloop met zich kan brengen". Toen de Nagant-auto, van den heer Landeweer, die Olieslagers naar den trein bracht heden vliegt hij in Ostende Maison Okhuysen verliet, drukten verschei dene dames den vliegenier in vervoering de hand. Ook aan het statiën was de ovatie overweldigend. Uit hot hooge Noorden. De bekende Noordpoolvaarder Amundsen, be kend als de ontdekker van do Noordwes telijke doorvaart, is in Juni op de historische „Fram" vertrokken, bereid om, zoo noodig, zeven jaren weg te blgven en met de taak voor oogeu, eon volledigo studie to maken van do uitgestrektheid, de diepte euz. van het geheele Poolbekken. Zijn naam wordt in verband met de ontdekking van een nieuw vulkanisch gebied gekoppeld aan dien vau graaf Zeppelin. Uit Drontheim is nl. te Londen een telegram ontvangen van den volgenden inhoud: „Het schip „King Harold" is uit de Poolzee teruggekeerd. Het bereikte een breedte van 80 gr. 10 min. Bjj Spitsbergen ontmoette het de „Fram" expeditie De „Fram" heeft een vulkaan en warme bron nen ontdekt aan de Houtbaai. Het strand was met lava bedekt. „Zeppelin (de bekende expeditie met graaf Zeppelin, Prins Heinrich van Pruisen en prof. Hergesell) heeft een strook landB bg de Koningsbaai in beslag genomen. Zg kreeg den naam Zeppelinshafen." Er is nog geen datum vastgesteld voor de luchtvaart in het hooge noorden, waar schijnlijk echter in den volgenden zomer. Er zullen twee luchtschepeu worden ge bruikt. Het eene zal in reserve blgven op Spitsbergen, het tweede, grootero schip zal voor tochten worden gebruikt. De Zeppelin-expeditie is aan boord van de „Mainz" Woensdagmorgen behouden te BrunsbQttel, een vooorhaven van Bremen, teruggekeerd. Prinses Heinrich was met twee zonen in een automobiel aan do lan dingsplaats gekomen, om haar gemaal te verwelkomen. "Voorheen en thans. Naar aan leiding van de vooikeur die steeds meer reizigers in Duitschland aan het reizen in een derde klas coupé geven, brengt oen Duitsch blad in herinnering hoe in de eerste tijden van het spoorwegverkeer iloze voor keur geheel onbekend was. Hot brengt iemands bloed aan het koken, als men aan de gruwelgke behandeling denkt der derde- klasse reizigers, in de jaren 1840 tot 1845, schrijft iemand in de „Köln. Ztng." „De wagens der derde-klas waren geheel zon der dak, en vele hadden niet eens zitplaatsen. De afdeelingen in de afzonderlijke wagons werden eenvoudig door ijzeren stangen ge vormd. De rook en de vonken van de machine, vermengd met een onophoudelijken fijnen vonkenregen, kwelden de reizigers vreeselijk, zoodat zij dikwijls parapluies meenamen, om zich te beschutten. Bg slecht weer kon men moeilgk zeggen, wat onaan genamer was, de rook of de regen." Men hadt toen echter een vergoeding, welke de tegenwoordige tgd niet kent. Het vertrek signaal werd in die tgden geblazen op een fluit, waurop de stationsbeauibto blies: „Ik wilde, ik was een vlinder, in een rozenhof geboren." Vliegkosten. Men heeft onlangs in de advertenties in de bladen gezien, dat de Wright-vliegmachincfabriek al een ver- tegenwoordiger in Nederland (in Hilversum) heeft. Men kan zoo'n aeroplaan koopen voor 12000gulden, benevens 240 gulden voor het 6tartapparaat. Yoorelke gekochte machine is de maatschappij bereid één persoon te leeren vliegen. Anders kost het vliegen leeren f720. De maatschappij garandeert een rond vaart van 20 minuten voor eene machine. Een aéroplaue voor 5 per sonen. Men meldt uit New York aan de „Daily Mail' dat de gebroeders Wright

De Eemlander | 1910 | | pagina 2