DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 202. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofd r edactenr B. G. RIJ KEN 8. Abonnementsprijs: Per jaar(4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINE HaAG 6. Telet. Interc. 18». Prijs der Advertentibn Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iedercn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing ran advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Uit hoofde van den nationalen feestdag zal de EEMLANDER Woensdagavond niet verschijnen. Een Keizerrede. Keizer Wilhelm heeft na lang zwijgen weer eens het woord genomen en te Koningsbergen een rede gehouden van de zelfde soort als die waarmede hij vroeger gewoon was heel de Duitsche en ten deele ook de buitenlandschc pers in opschudding te brengen Geheel de rede was een uiting van bet zuivere „Gottesgnadenthum" met al zijn consequenties. Goen parlement, geen volksbesluit, geen volksvergadering heeft den Keizer ziju macht gegoven, maar alleen de genade Gods. De consequentie brengt, dat hij als uit verkoren instrument der Voorzienigheid in geen enkel opzicht aan het volk of' diens vertegenwoordiging verantwoordelijk is. De Keizer wees op de uauwe banden, welke de trouwe koningsstad der provincie Oost-Pruisen met het koninklijk huis ver binden. Toorts wees de Keizer er op, dat hier de groote keurvorst, krachtens zijn eigen recht, zich tot souverein hertog in Pruisen maakte, en zijn zoon hier de koningskroon op het hoofd zette. Hier ook hield de groote soldatenkeizer der Franscbcn verblijf en liet hij stad en land zijn onverbiddelijke hand voelen. Hier echter werd ook voor het eerst de gedachte der verheffing en bevrijding van het vader land tot daad. Den tyd dezer ineenstorting eu weder opleving kan men zich onmogelijk denken zonder Koningin Louise, vau wie niet genoeg kan worden vermeld, dat zij in de algemeene ineenstorting van het vaderland de eenige geweest is, de nimmer aan de toekomst van dat vaderland heeft getwijfeld. Koningin Louise leert ons, aldus ging de Keizer voort, dat wij, mannen, alle krijgsdeugden (kriegerischen Tugenden) moeten beoefenen, en steeds bereid moeten zijn, onze oorlogstoerusting gaaf te houden, ten aanzien der geweldige vorderingen der naburige mogendheden. Slechts op onze oorlogstoerusting berust onze vrede. En de vrouwen moeten van Koningin Louise leeren, dat de voornaamste taak der Duitsche vrouw niet ligt op het ge bied van vergaderingen en vereenigingen maar in den stillen aibeid, in den schoot van haar gezin, in haar huis. Zij moeten het jonge geslacht opvoeden tot het leeren van gehoorzaamheid, zy moeten het leeren, dat het niet hierop aankomt, zijn leven uit te leven, ten koste van anderen, maar slechts het welzijn van het vaderland in het oog te houden. Mij beschouwend als werktuig in de hand onzos Heeren, zoo besloot de Keizer zijn rede, zonder my te storen (ohne Rücksicht) aan de mceningen ou de op vattingen van den dag, volbreng ik mijn werk, dat slechts gewijd is aan de wol vaart en de vreedzame ontwikkeling van het vaderland. Maar hiertoe behoef ik de medewerking van een ieder in den lande. De Keizer ledigde hierop zijn glas op het welzijn van Oost-PruiBen. Zooals wel te verwachten was, heeft deze rede een geweldigen storm in de Duitsche pers doen opsteken. „Met een algemeene verbluftheid* aldus het Berliner Tageblatt, „is de rede des Keizers te Königsberg gehouden, ontvangen. Wie haar ook las, ieder schudde het hoofd. Wat moet dit alles?.... In het binnenland heerscht con sternatie, in het buitenland spitst men weder de ooreu zooals eens bij de debatten over het beruchte ICaiserinterview. Op de beurs sloeg de Kaiserrede als een bom in en de koersen der Ryksleeuingen en der Prui sische Consols raakten aan het wankelen." De Tagliche Rundschau schrijft „De rede duidt op storm. zij zal een bruisend opzien baren. Wij betreuren het, dat de Keizer zich weer zonder dwingende nood zaak in het vuur der openbare critick begeeft eu op onze binnenlandscbe politiek een invloed uitoefent die haar van geen nut kan ziju." De Deutsche Nachrichton: Door de Königaberger rede is een nieuwe, groote teleurstelling over het Duitsche volk geko men en werd een vreugdige hoop ver nietigd." BELGIE. De „Belgische Propaganda Bond tot aantrekking van vreemde bezoekers" maakt in een Bchrijven aan de bladen vreemde lingen opmerkzaam op het overdrijven van den brand in de Tentoon stellingte Brussel. „Uit een officieel bericht van het uit voerend bewind der tentoonstelling blijkt dat Op 100.000 bebouwde vierkante meters, 25.000 vierkante meters ziju een prooi der vlammen gewordon. Een gedeelte der Belgische- en Engel- schc sectiën zijn vernield, alsook een zeer klein gedeelte der Fransche sectie (voedings middelen) heeft hetzelfde lot ondergaan." Al het overige der Fransche afdeeling is gespaard. De Eugelsche- en Belgische afdeelingen worden reeds herbouwd. De prachtvolle afdeelingen van Duitsch- land, Italië, Nederland, Kanada, Brazilië, Japan en de paviljoenen der groote Bel gische steden hebben niets geleden. Brussel kermis, deze schilderachtige oude stad, wordt uit de puinen heropgericht, en de aantrekkelijkheden zullen voor 1 Sep tember herbeginnen De tentoonstelling van oude kunsten, meesterstukken bevattende van oude mees ters, waaraan de grootste vreemde galerijen, hun prachtigste voorwerpen hebben geleend, (schilderijen van Rubens, Van Dijck, Jor- daens en andere onschatbare collectiën) is een kunslattractie, eenig in haar soort, bijvoegsel aan de Brusselsche tentoonstel ling in het Museum „Pare du Cinquan- tenaire". Dn Brusselsche tentoonstelling bevat een sumeustclling van alle kunsten en vooruit gang. Elke Natie heeft er aan gehouden het meerendeel harer krachtinspanning en schoonheid tentoon te stellen. Niet noodig dus dat de overdrevene uitleggingen welke plaats grepen, het pu bliek misleiden en doen afzien van een groot kunst, handels en nyverheidsonder- werp en aan een schouwspel vol vermaak, degenen welke besloten hadden onze „World's Fair" van Brussel te komen be zoeken. SPANJE. De correspondent van de Temps heeft een gesprek gehad met een hooggeplaatst prelaat over de quaestie met het Vati- caan. Het Vaticaan, zoo zeide hij, heeft niet een nota in den eigenlijken zin des woords gezoudeu, doch een overzicht van het stand punt, dat de Heilige Stoel inneemt. Haar dit soort memorandum bevat geen nieuwe voorttellen. Het beperkt zich tot het geven van verklaringen over de laatste Spaansche nota, op den dag van zyu vertrek door de Ojeda overhandigd. Deze Spaansche nota is het laatste con crete feit in de quaestie, waarin sedert geen verandering gekomen is. Het Vaticaan zal de onderhandeling niet hervatten, zoolang deze wet gehandhaafd wordt. Het is dus duidelijk dat er niets in den toestand veranderd is. De Heilige Stoel blijft zyn standpunt handhaven en geen overeen stemming zal mogelyk zijn, als de Spaan sche Regeoring niet eenigszins haar stand punt wyzigt. In Yaticaansche kringen meent men, dat er een modus vivondi te vinden zal zijn, als Canalejas werkelyk met vredelievende bedoelingen bezield is. Men zou een ter rein van overeenstemming kunnen vinden door het indienen van de wet te ver dagen. Deze oplossing zou de eigenliefde van Canalejas niet kwetsen en voldoening geven aan den Heiligen Stoel. Markies Gonzalez, de Spaansche gezant, beeft Zaterdag de receptie van het diplo matieke korps bezocht. Nog altijd is de staking der mijn werkers te Bilbao niet ten einde. En in tegenstelling met gunstige berichten die van Regeeringswege daaromtrent openbaar werden gemaakt, wordt aan sommige bladen uit Madrid gemeld, dat heden de algemeene staking zou worden afgekondigd. PORTUGAL. Over de Zondag gehouden verkiezing wordt gemeld, dat de opkomst van de kiezers grooter is geweest dan ooit te voren. Het is overal rustig toegegaan, ook in de provincies, waar de gewapende macht nergens tusschenbeide behoefde te komen. In Lissabon schijnen de republikeinen volgens de voorloopige uitkomsten alleen tien leden van hun partij verkozen te zullen krygen. Iu de vorige Kamer was hun heele sterkte zeven man. Ook in Oporto en Baja hebben de republikeiuen de meer derheid behaald. De eigenlyke oppositie partijen hebben te Lissabon en in de zuidelijke provincies de kous over deu kop gekregen. De verkiezing zal niet voor heden afge- loopen zijn. Men raamt de meerderheid, die de regeering zal halen, verschillend: op 30 of 35 tot 45 afgevaardigden. RUSLAND. De ministerraad heeft het wetsvoorstel betreffende de gelykberechtigiug van Rus sen en Finnen in Finland goedgekeurd. Het voornaamste hierin is, dat aan Russi sche onderdanen, die niet tot het Finsche burgerschap behooren, in Finland dezelf de rechten worden toegekend. Finnen die tegen deze gelijkberechtiging maatregelen nemen, zullen gestraft worden met geldboe ten tot f 500 roebels, gevangenisstraf van é#n tot 3 maanden. Den 14den Januari 1911 zal de nieuwe wet van kracht wor den. Statistiek dor Werkloosheid Door het Centraal Bureau der Statistiek zal weldra uitvoering worden gegeven aan het voornemen om maandelijks uauwkeurigo gegevens te verzamelen omtrent de werk loosheid der arbeiders, welke van hun vakorganisaties naar vaste regelen uitkoe- ring ontvangen ingeval van werkloosheid. Daar de vakorganisaties, wolke geen uit- keering ingeval van werkloosheid verstrek ken, vaak niet in staat zijn het juiste aantal hunner werkloozen op te geven, moet het onderzoek voorloopig beperkt blijven tot de werkloosheid in die vakorganisaties, welke hun leden wól uitkecring ver strekken. De gegevens nopens de werkloosheid in die organisaties, welke bij een gemeentelijk werkloozenfonds zijn aangosloton, worden door hot Centraal Bureau voor de Statis tiek verzameld door tusschenkomst van laatstgenoemde instellingen. Thans zyn de besturen vau do organisa ties, die niet bij een gemeente werkloo zenfonds zijn aangesloten, voor zoover zij althans aan het Bureau bekend waren, uitgenoodigd opgaven omtrent de werk loosheid hunner leden rechtstreeks uan het Bureau in te zenden. Ten einde periodiek een zoo volledig mogelijk overzicht te kunnen geven van den omvang der werkloosheid, worden die vakorganisaties, welke aan hun leden naar vasten regelen uitkeering verstrekken by werkloosheid en welke nog geen uitnoodi- ging tot medewerking ontvingen, dringend verzocht hun adres nauwkeurig op te geven aan het Centraal Bureau voor de Statistiek (Afdeeling voor Arbeidsstatistick). Anna van Saxenstraat 17—19, 's Gravcnhage. (Dit verzoek wordt niet gericht aan vakvereeni- gingen, welke bij een gemeentelijk werk loozenfonds zijn aangesloten.) Genoemd Bureau zal de kaarten, waarop de gegevens verzameld worden, voor de eerste maal in den aanvang van October aan de betrekken organisaties ter invulling toezenden. De aldus over de maand September verkregen opgaven zullen gepubliceerd worden in de aflevering van het Arbeidsblad (Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, uitgevers Gebr. Beliuf mte, alhier), welke den laatsten October a s. verschijnt. Indische begrooting. De Indische begrooting voor 1911 wordt eerst daags van den Raad van State terugverwacht ter indiening aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Rotterdam V. De Msb. meldt thans als zeker, dat het lid der Tweede Kamer voor Rotterdam V. mr. A. De Jong, met de opening van de nieuwe zitting der Stateii-Gcucraal als zoodanig zal af treden. Dit is een gevolg van de aanvaarding door mr. De Jong van de benoeming tot wethouder van Rotterdam,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1