DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden No, 205. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND Uit de Pers. is het 10 pCt. dividend van ons brood, in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. Hoofdredacteur lt. O. It IJ K K IV S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rureau: KI.KIVE H.ii« 6.Telef.Iiitcre. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement bolangrjjko korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Alg. Biuneu-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74*78 Amsterdam De genoegens der protectie. De protectie sluit de grenzen voor deu invoer van buitenlandsche producten; eu het gevolg daarvan is, dat de binuenlaud- sche in prijs stijgen, wijl spoedig het aan bod bij de vraag achter slaat. Maar daar mede zijn de Duitsche agrariërs niet te vreden; zij gaan dan te rade op welke wyze zij de prijzen nog meer kunnen op drijven, en hebben daar allerlei middeltjes voor bedacht. Vandaar de hooge prijzen van vlccsch, en andere levensmiddelen, en in den laatstcn tijd ook van melk. Zij pogen die hooge prjjzen te doen ontstaan en te handhaven door een stelsel van „uit hongeren". Hoe dat werkt blijkt uit een circulaire, door de Frankforter „Volks- slimme" gepubliceerd, en gericht aan de landbouwers in den omtrek van Frankfort. Dio circulaire is afkomstig van den Bund der Landwirte, afdeeling Frankfort, en heeft ten doel de landbouwers te bewegen do melk niet onder een zekeren prijs te ver koopen, en voorts geen melkkoeien meer aan te koopen, om daardoor het heerschend gebrek aan melk te bestendigen: „Wij moeten voor alles pogen te vermijden dat grootere hoeveelheden melk naar Fl ankfort aan den Main worden vervoerd". De „Frankf. Ztg." zegt naar aanleiding hiervan: Opdrijving van den prijs door het uithongeren van de stedelijke bevolking, dat is het recept hier en elders door den Bund der Landwirte toegepast. Hot krasBe egoïsme, dat uit deze circulaire spreekt, stelt alle in de schaduw, wat door mono polie-kartels op het gebied van uitbuitings praktijken wordt gedaan. Wat hier met de melkleveranciers gebeurt is reeds lang met de vleesch-leveranciers geschied. Eu waarde stadsbevolking gebrek lijdt en zint op middelen om andere en betere toestanden te doen ontstaan, daar heeft de Bund der Landwirte slechts hoon en spot voor den stedeling, en worden vleesch- en melkaanvoer kunstmatig ver minderd om de prijzen maar hooger en hooger te doen stijgen. Zoo wordt de bestaande scheiding tusschen stad en land, tusschen consumenten en producenten kunstmatig verwijd. Want de Bund der Landwirte weet, dat zoodra de stedelingen en de boeren samenwerken voor een alle belangen dienende staatkunde, de overmacht van het grootgrondbezit ge broken is. Nog zien de boeren niet in, dat de grootgrondbezittere hun ergste vijanden zijn, die hen weliswaar nu een kleine winst be zorgen, maar die straks op dezelfde wijze ais thans de stedelingen, die kleine boeren wel zullen weten te onderdrukken. En de vraag dient gesteld, zegt de „Frankf. Ztg.": Hoelaug zulleD de boeren zich nog door den Bund der Landwirte laten gebruiken, om de belangen der grootgrondbezitters te dienen Het blad roept, naar aanleiding der in de „Volk89timme" medegedeelde circulaire de consumenten op, om zich te vereenigen tot een scherpen strijd tegen den Bunden zjjn aanhang. Deze protectie kan niet lang meer aanhouden, wanneer do consumenten het niet willen. DUI1SCHLAND. De werkgevers in het scheepsbouwbedrijf schijnen iets toeschietelijker te worden. Zij hebben zioh op verzoek van de arbeidersorganisaties bereid verklaard om onderhandelingen te openen. Tusschen deze bereidverklaring en het einde der uitsluiting ligt echter nog een lange weg. SPANJE. Reuter seint dat in Bilbao de staat van beleg ia afgekondigd. Dat is natuurlijk geschied naar aanleidiug der stakingson lusten van eergisteren De gendarmes zijn toen herhaalde malen aangevallen en hot benedengedeelte dor stad moest gehoel en al militair bezet worden. De winkels der stad waren grootendeels gesloten, want het was gevaarlijk. Bovendien kwamen troepen stakers uit andere plaatsen in Bilbao de kameraden helpen in den strijd tegen de „onderkruipers. Thans komt het berioht dat ook in Saragossa de staking uitgebroken is. Dat gaat er ernstig uitzien 1 BELGIË. De interparlementaire conferontio heeft met algemeene stemmen de „wenschen" betreffende het zeeoorlogsrecht, die door de vroegere couferenties werden uitgespro ken, aangenomen en aan de Britsche, Fransche en Russische groepen verzocht pogingen te doen om hare regeeringen te bewegen, hare houding daaromtrent te wyzigeD. Tevens werd den interparlemen tairen raad verzocht een commissio te belasten met het samenstellen van een ontwerp-verdrag tot wijziging van de Lon- denscho verklaring daaromtrent De conferentie nam voorts een „wensch" aan om alle belanghebbende staten aar. tc sporen, deel te nomen aan conferenties, waar vraagstukken van internationaal recht worden behandeld. Er werd een voorstel gedaan om aan alle vertegenwoordigde regeeringen en parlementeu te verzoeken, onverwijld een nationale commissie te benoemen, die bin nen twee jaren aan de betrokken regee ringen een rapport zal uitbrengen met het oog op het bijeenkomen van de derde Haagsche conferentie in 1915. Ook werd eeu „wensch" aangenomen botreffeude eene jaarlijksche uitgave van den tekst van allo scheidsgerechtsverdragen, tusschen verschillende staten gesloten. De volgende conferentie zal iu October 1911 te Rome worden gohouden. PORTUGAL. Al komen er betrekkelijk weinig be richten uit Portugal, er blijkt niettemin uit wat er komt duidelijk, dat hot land eeu crisis doormaakt. De regeering wordt van twee kanten beBtookt: van dien der repu blikeinen en van de zijde der clericalen, en het is na de jongste verkiezingen bijna niet te denken dat ze kan aanblijven. Wol- licht zal de regeering thanB beproeven een liberaal-radicale en anti-clericale politiek te voeren, die den steun der republikeinen kan verkrijgeu. Evenwel, de Portugeezeu plegen niet gemakkelijk voor een schik king te vinden te zijn, en er is niet veel kans dat de republikeinen de regeering zullen willen steunen Daarom zal misschien de Koning het parlement oDtbindcn eu een conservatief.clericale regeering belasten met het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, die dan op de traditioneele wijze gehouden zullen worden, d.w.z. niet vrij. zoodat er een meegaande conservatieve meerderheid komt. Wanneer de Koning dat durft doen, dreigen do liberale bladen, zal hij niet lang meer op den troon zitten! AMERIKA. Dag aan dag slingert Roosevelt thans de corrupte staatslieden en gewetenlooze financiers eu industrieelcn zijn anathemata naar het hoofd. In Kansas City hiold bij nu wedor een redevoering over „Eerlijk heid in het publieke leven", waarin bij op zijn bekende wijze te keer giug tegen de privileges der maatschappijen en den po- litieken invloed dien zij uitoefenen. „Ik ben niet van plan miju campagne tegen de coriuptie van hooggeplaatste personen op te geven. Wjj moeten wetten maken, waardoor maatschappijen, die ambtenaren onikoopen of verraad plegen aan het publick belang, uit het zakenleven kunnen worden uitgeschakeld." In beurskringen neemt men het air aan alsof men voor Roosevelt's redevoeringen volkomen onverschillig is. Heury Clews en andere toonaangevende persoonlijkheden van Wall8treet verklaren, dat zijn bewerin gen van zuiver particulieren aard ziju en practisch niet de minste beteekenis hebben Maar toch heerscht onder de belangheb benden der trusts een grooter bezorgdheid dan ooit vroeger en wordt Roosevelt er thans beschouwd als de vijand, niet als oen voorvechter der belangen des lands- Ove rigens worden zijn redevoeringen algemeen opgevat als de inleiding tot een Dieuwe candidatuur voor het Presidentschap. Grondwetsherziening. De Grondwetscommissie, Donderdag na haar installatie voor de eerste maal saamgeko- men, Heeft gisteren haar vergaderingen voortgezet en zal dezen morgen on a. s. week vervolgen. Het college houdt haar bijeenkomsten in de Trèveszaal onder leiding van den Minister van Binncnlandsche Zaken, mr. Heemskerk. Do G. E. W. te Amsterdam. Op de agenda voor de op Woensdag 7 September, des n.m. te 1'/, uur en zoo noodig, des avonds en op de volgende da gen en avonden, te houden gemeenteraads vergadering komen als punten van behan deling o. a. voor: Rapport der raadscommissie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van de grieven, door dr. De Geldor tegen het hem als onder-directeur verleende eervol ontslag ingebracht, en naar de juistheid van de door hem geuito beweringen betreffende het inwendig beheer van de gemeente electrickeitswcrken; en voorts het voorstel van het raadslid Jan Ter Haar Jr., dd. 9 Juli jX, om B. en W. uit te noodigen, een onderzoek te doen instelleu naar de economie van het bedrijf der gemeente-electriciteitswerken, met de nota van B. en W dd. 15 Juli in zake den financieelen toestand der G. E. W. Voorlichting van den Mid denstand. In overleg met de afdeeling Handel van het ministerie van Landbouw, Nijverheid eu Handel hebben de volgende heeren zich beschikbaar gesteld, voordrach ten voor Middenstandsvereenigingen te houden M. H G. Th. Ficdeldy Dop over Mid denstandscoöperatie en over het crediet- vraagstuk; K. Frielink Jr., over liet schoen makersbedrijf; H. Hermens Moons, over koloniale waren (toegelicht met lichtbeelden) F. H. Hoek, over het schoenmakersbedrijf; K. F. Katz, ovor de voordeelen eu het nut van organisatie, en over oneerlijke concur rentie; J. S. Meuwsen cn dr. J. Nouwens over Middeu8tandscoöperatio iu Oostenrijk (toegelicht met lichtbeelden); G. Muller, over uitstallen, warenkennis, enz.; W. Nieuwenhuizen, over Middenstandsorgani satie; M. Verbeek, over Middenstaudscre- dietbanken; Cor. Visser, over Middenstatids- credietbanken; J Das Da., Utrecht, over het molenaarsbedrijf; A. J. JJingenoms, Amsterdam, over liet smidsbedrijf. Negotie niet 't Christendom. Onophoudelijk hebben wij geprotesteerd tegen de indeeling van ons volk in hokjes en vakjes naar den godsdieubt, zoonls die beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" en „««zondheldbrood" welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet Is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal, docb croqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing'a Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1