WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 3 September 1910. Hoogste barometersta id 771.1 m.M. te Valentia laagste 753.9 te Dunrossness. Verwachtiug tot don avond van 4 Sep tember 1910. Meest matige N.W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselende bewolking, mogelijk een enkele regenbui. TemperatuurDezelfde. (Barometerstand te AMERSFOOpT 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 69 Laagsto hedennachtF. 55 Hedenmiddag 12 uurF. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 3 Sept. des morgens 7 uur is 59° F. scheidiog zich als noodlottig gevolg van de antithese-leuze op alle gebied openbaarde. In de vakorganisatie werd zelfs de schei ding in neutralen en „christelijken" niet voldoende geacht; de kracht van „Uuitas" werd op hoog bisschoppelijk bevel ver zwakt door de gedwongen uittreding der roomsclie arbeiders. De voetballende jeugd moest voor paganistische smetten worden gevrijwaard door de oprichting van room- sche voetbalclubs. De roomsche geiten- fokkcrsverecnigingen, die parodie der antithese, zijn het uitvloeisel der zelfde noodlottige splitsing, die men van clerica, len kant doorvoert. Zelfs bij de levensver zekeringsbranche achtte men 't noodig- bokken en schappen te scheiden. Te Haar lem verrees de Eerste Roomsch-Katholieke Levensverzekering Mij.! Het ligt waarschijn lijk aan onze verduisterde rede, dat wij in de annonces, die deze maatschappij in roomsche bladen plaatst, niet andera kunnen zien dan een negotie met het christendom, zooals onze roomsche medeburgers dit opvatten. Togen betaling van een „beslist con- currccrende premie" kan een minder bedeelde katholiek zich 12 Heilige Missen na zijn overlijden verzekeren in de pa rochiekerk. Een speciaal tarief biedt een uitkeering aan Dij huwelijk en geboorte. Maarde katholiek, die het mocht durven bestaan, een huwelijk te sluiten met een protes- tantsche, verbeurt het recht op de uitkcoring. Do katholiek, die met een geloofsgenoot huwt, vindt bij deze maatschappij tevens gelegenheid een uitkeering te ontvaugen, telkens als een baby zijn intrede in het gezin doet. Heeft een verzekerde do vrijpostigheid met een andersdenkende te huwen, al behoort deze ook tot het Lohmanniaansche of het Kuiperiaansche coalitiedeel, dan blijft 't schaapske, dat zulke ontaarde oud'ren heeft gespeend van den luieruitzet, door de maatschappij aangeboden. En dit alles wordt vermeld in annonces eener maatschppij, die praalt met de „kerkelijke" goedkeuring van haar doel, en er op stoft, dat enkel katholieken haar bestuur, raad van toezicht en contróle op de zaak vormen I Wij noemen dit negotie drijven met het christendom op de meest vrijmoedige manier. De gunsten der kerk te koop geboden langs den weg der verzekerinel En dan te weten, dat zoodanige partijen, van onze mannen, als een religieuse toon weerklonk in hun redevoeringen, smaalden, dat zij de witte das hadden omgedaan! Dan te weten, dat mannen van deze ric.jting bij de stembus den kiezers hun stem durven vragen voor hun partij, voor de meerdere eere Gods! Als we die negotie met het christendom zien, zyn wij, arme paganisten, waarlijk slecht genoeg om te danken, dat wij niet als dozen! (De Vaderlander.) Bij de te Hilversum gehouden nationale tentoonstelling op het gebied van bijen teelt werd een eervolle vermelding toege kund aan de inzending ter opluistering van S. van Dissel te Amersfoort. In de jury had o.a. zitting mej. E. Middelburg. De paardenarts 2e klasse T. J, van Cs- pelle, van het le regiment veld-artillerie, is op zijn verzoek met ingang van 1 Oc tober op non-activiteit gesteld voor den tijd van éen jaar en zonder bezwaar der schatkist. Bij gunstig weer zullen de bewoneis van Groote- en Kleine Haag en Koestraat morgenavond hun fraai versierde straten weder verlichten. De Amersfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand Augustus 14 301 passagiers, tegen 13 905 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermeerdering met 396. De vervoeropbrengst was f 23.25 hooger, nl. f716.50 tegen f693.25 in Augustus 1909. De dagkilometer opbrengst was f 12.58 tegen f 12.42 en de totale opbrengst dit jaar f 731.42 tegen f703.17 in Augus tus 1909, alzoo f 28.25 meer. De dag kilometer opbrengst daarvan bedroeg f 13.10 in de afgeloopen maand tegen f 12.60 in Augustus van het vorig jaar. De oefening van deD Geneeskundigen dienst bij Amersfoort gehouden, begon Donderdagavond met het opsporen van gewonden bij duisternis. Om half negen stond het detachement hospitaalsoldaten, voor de oefening aange wezen, met het noodige materieel op de Vlasakkers aangetreden, terwijl een aantal soldaten in de hei verspreid lag om als min of meer zwaar gewonden te fungeeren. Over een flinke uitgestrektheid werd het terrein daarop afgezocht door ziekendragers met brancards en begeleid door manschap pen, voorzien van een nieuw soort mag nesiumfakkels, welke een brandingsduur van drie minuten hebben en een omtrek van 60 M. _straal zeer voldoende verlicht ten. Het was een phantastisch gezicht die knetterende en vuurspattende lichtbundels over de nevelige, donkere hei te zien dwalen, onder de waarschuwingskreet der dragers hospitaal, hospitaal Nadat de talrijke aanwezige officieren van gezondheid, o.w. de inspecteur, gene- raal-majoor A. A. J. Quanjer, zich vol doende op de hoogte hadden gesteld van de praktische bruikbaarheid dezer verlich- tingamiddelen, werden nog eenige proeven genomen met een paar sterklichtgevende fietslantaarns. Aan de oefening gisteren op do Leusderhei gehouden namen deel het 5e Reg. Inf., 2 batterijen van het le Reg. Veld-artillerie en een '/i escadron van het le Reg. huzaren. De hoofdverbandplaats was opgericht op de boerderij ten zuiden van Hotel Oud Leusden. Op het emplacement voor het goederenvervoer aan het station was een evacuatie-station opgericht. Transport co lonnes van het Roode Kruis werkten mede bij het vervoer van gewonden, waarvoor ook een tweetal automobielen dienst deden. In verband met de in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie, waarin ouders en verzorgers van kinderen gowezen wordt op de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen aan de Muziek school, verzoekt men ons nog het volgende mede te deelen. Voor jeugdige leerlingen, die nog geen muziekonderricht hebben genoten, bestaat gelegenheid zich eerst in de solfège-klasse te laten inschrijven, om aldus iets van de eerste gronden der mu ziek te leuren, alvorens zij beginnen een instrument te bespelen. Degenen, die een der instrumentaalklassen of den cursus in solozang volgen, ontvangen gratis een uur per week onderwijs in de solfège-klasse. Verder is aan de Muziekschool verbonden eene orkest-klasse, waar de ecnigszios gevorderde leerlingen zich kun nen oefenen in het ensemble-spel, en ten slotte sinds korten tijd een cursus in rythmische gymnastiek (zoowel voor kinde ren als ouiere personen). Zooals velon bekend is, bestaat ook aan ouze Muziekschool gelegenheid om opgeleid te worden tot het geven vanmuziekondei- richt; verscheidene leerliogen der school hebbeu reeds het diploma mogen verj werven. Dinsdagavond houdt de afdeeling Amersfoort van den Kon. Bond van Oud- Onderofficieren in de Arend een feestelijke bijeenkomst ter herdenking van den ver jaardag van H. M. de Koningin. Morgenmiddag te 2'/a nur wordt in de Zwemiunchting alhier, zoo we reeds meedeelden, een propaganda-polo-wedstrijd gespeeld tusscheu twee 7-tallen van do Amsterdamsche zwemclub het „IJ". Na afloop speelt de A. Z. P. C. tegen een 7-tal van het „IJ". Dezen keer zal de A. Z. P. C. het niet gemakkelijk heb ben, daar in het „IJ* meespelen 3 inter nationale spelersStruys, Cortleven en Los van Haarlem. Verder komen ook nog enkele spelers mee, die den toer door België meemaakten. Door de politie is een gesignaleerde aangehouden, die naar Utrecht is overge bracht ten einde zijn straf te ondergaan. In het vuilnis van de gemeentereini ging zijn gevonden een zilveren lepeltje en een perforator. BARNEVELD. Op de gisteren alhier gehouden schapenmarkt waren 1834 Btuks aangevoerd. Hamels golden f 12 k f 15, lammeren f 11 a f 14, en ooien f 10 A f 13.50 per stuk. De handel ging nog al vlug. In tal van gezinnen alhier komt een soort buikziekte, gepaard met hevige di- arrhee, voor, waardoor vooral kiuderen worden aangetast. Op sommige plaatsen zijn alle kleinen gelijktijdig ongesteld, terwijl er ook reeds enkelen aan overleden zijn. B (j d e 1 o t i n g v o o|r d e m i 1 i t i e. Gebeurd in 't jaar 1910 by de loting in een onzer gemeenten: Overste tot den loteling, die pas een nommer getrokken heeft: „Heb je ook reden van vrijstelling op te geven, broeder- dienst of gebreken?" Loteling ziet met een gezicht van niet- 'oegrijpen in 't rond. Ov.: „Of je ook een broer hebt, die dient". Lol.: „Ja Hendrikje Ov.: „Een broer?" Lot.„Nee, een zuster". Sergeant: „En dient die?" Lot,: „Ja". Ov.„Mooi, ga dan nu maar ouder de maat". Brand to Groningen. Gis terennacht tegen 3 uur brak brand uit in de groote vleeschwarenfakriek van E. Noack te Groningen. Even na drie uur was de stoomspuit ter plaatse, die spoedig daarop water gaf. Het liet zich toen nog niet aanzien, dat er iets behouden zou blijven. De vlammen knet terden, stukken vuur vlogen over de straat. Terwijl verschillende stralen water op het vuur werden gericht, deed de brand weer, geholpen door agenten en burgers, moeite zooveel mogelijk uit het kantoor te redden. De boeken werden hoofdzakelijk gered. Om 4 uur liet het zich aanzien, dat de brand zich tot het gebouw van den heer Noack zou beperken. Hot vuur plantte zich inmiddels nog maar steeds voort, ondanks het feit, dat er met 4 straleD water op werd gegeven, dat 2 stoomspuiten op vollen druk stonden. Het bereikte het woonhuis van den heer Noack. klom langs de gordijnen verder en deed de glazen met een groot geweld uit- eenspringen. De brandweer ging onvermoeid voort met het blusschingwerk, door zoowel in- als buiten het gebouw water te gieten. Met donderend geraas stortten stukken muren ineen, waatop dan de vlammen met vernieuwde woede uitsloegen. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Klein misverstand. Een smokkelaar uit Siebengewald wordt ver volgd. De zoon moet in deze zaak gehoord worden en krijgt dan een uitnoodiging „in der Sache seines Vaters" gehoord te worden. Hij gaat met de kleeren van zijn vader aan. Hij moest iuimer6 komen in de Sachen (zaken~kloeten) van zijn vader. Straatvegers beleedigd. Het klas8ebewustzijn schijnt zich den laatsten tijd erg te doen gevoelen bij de straatvegers van Rome, de zoogenaamde spazzini. De redactie van de „Tribuna" kreeg n.l. dezer dagen den volgenden brief: „Om de menschenwaarde hoog te houden, deelen wij u mede dat wij ons niet meer spazzini (d.i. straatvegers) noemen, maar „professionisten van den gemeentelijken reinigingsdienst." Tevreden gevangene. De heer A. te Almelo was in het bezit van een wijfjesmerel, die door hem van jongsaf was opgefokt. Daar hjj het dier niet wilde houden, ging bij er dezer dagen mee naar buiten en gaf hot dier de vrijheid. Do merel bluek daarvan echter niet gediend en bleef om den heer A. heenfladdercn. Eindelijk gelukte het dezen zich uit do voeten te maken. Het duurde echter niet lang of tot verbazing van den heer A. en zijn huisgenooten kwam de vogel z(jn vroegere tehuis opzoeken. De heer A. ver joeg het dier daarop nogmaals, maar den- zelfden avond was het weer terug voor zijn vroegere kooi. Do heer A. heeft het dier daarop maar weer iu de aooi geplaatst. Van een vliegtocht. Te Heusden (N.B.) werd een paar dagen ge- ledeu bekend gemaakt dat daar Woensdag vliegproeven zouden worden genomen met een Blériot-eendekker. Van heinde en ver kwamen dan ook velen naar Heusden om het vliegen te zien. Op het Wilhelinina- plein was een flinke loods gebouwd en op 't bepaalde uur verschenen de aviateura in costuum, de jongeheeren Van Rijswijk en Engelen. De ballonhal werd geopend en ja, heusch een vliegmachien. 't Publiek drong op om het vreemde ding te zien. De aviateurs stegen in hun toestel. De motor werd in werking gebracht; de muziek speelde, maar o weé, de machine wilde niet omhoog. Wat was het geval P Men had een vliegmachine op treffende wijze nagemaakt. Het publiek bleef maar steeds den vreemden vogel aanstaren. Op eens een knal en een der aviateura viel neergewond. Men droeg hem weg en er werd bekend gemaakt, dat heden avond niet kon worden gevlogen wegens een defect aan de machine en de ver wonding, die een der aviateurs had opge- loopen. De saamgeBtroomde menigte nam de zaak nogal van den vroolijken kant op. 't Was immers leuk verzonnen. Een natuurwonder. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat do tol gaarder Groeneveld, te Barneveld, in het bezit van een fluitend kuikentje is. Vooral bij avond zingt het ongeveer twee maan den oude diertje vaak uren achter elkaar. De zang is ongeveer gelijk aan dien van een lyster. Do u a nobeambten als op lichters. In verband met het onlangs ontdekte schandaal aan de douane te Parijs, tengevolge waarvan twaalf beambten werden ontslagen, is nu tegen een der drie expe diteurs, die verdacht woiden van knoeie rijen een gerechtelijke vervolging wegens bedrog en oplichting ingesteld. Het onder zoek tegen de twee anderen wordt nog voortgezet. Het bedrag der ontdoken rechten moet bij nader onderzoek vijf millioen francs zijn gebleken Bij de contrftlo der invoerrechten werd bevonden, dat er op de markten veel grooter hoeveelheden van allerlei koopwaren werden verkocht dan bij de douane waren ingeschreven en toen men de oorzaak van dat verschil naging, werd bevonden, dat verscheidene douane-beambten door expediteurs-firma's omgekocht, de gewichrs- cijfers der goederen vervalschten, zoodat de expediteurs veel minder rechten er voor hadden te betalen. Zoo moeten de ver dachte firma's zich groote voordeelen hebben verschaft, ten nadeele van den Staat. De drie expediteurs ontkennen ten stel ligste alle schuld. Zy houden vol, eerljjk te hebben gohandeld. Als de douane-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2