DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 206. MAANDAG 5 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND- Het verwerken van rioolwater. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. O. BIJKES8. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rureau: KLEINE HaAG 6. Telef. luterc. IS». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel moer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoc Amersfoort in dit blad ia .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam Door de volgende beschrijving kan men zich een voorstelling maken van de ver werking van het rioolwater in de stad Leicester. Do bevlooiingsvelden hebben een opper vlakte van bijna 700 hectaren, waarvan 550 hectaren door de stad verhuurd worden. Het oppervlak beschikbaar voor het be vloeien met rioolwater is 500 hectaren; 85 H.A. zgn bebouwbaar land, 130 H.A. land met ruw gras, de rest is oud weiland. In don di ogen tijd worden te Beaumont Leys ongeveer 8 millioen gallons rioolwater per dag behandeld of een gewicht vsn ongeveer 36.000 ton, overeenkomende met 1 Eng. duim regenval per 24 uur. Eenig idee van de totale hoeveelheid kan men verkrijgen door 't feit, dat het vuile riool water, per jaar opgepompt naar Beaumont Leys, 't gebouwde oppervlak van de ge- heele stad zou bedekken met een laag vaD 4 voet dikte. In tijden van zware regens worden per dag door 't Abbeypompstation opgepompt 20 millioen gallons en nagenoeg 2 millioen door 't pompstation te Balgrave. ■Van 't Abbey-pompstation wordt 't riool water opgeperst tot een boogte van bijna 170 voet en over een lengte van ander halve mijl door twee leidingen van 33 duim wijdte on van 't Belgrave station tot een hoogte van ongeveer 180 voet. In 1890 werd voor't eerst door't Abbey pompstation rioolwater naar Beaumont Leys gepompt en in 1905 door 't Belgrave station, toen in dat district de bevloeiings- velden geheel werden afgeschaft; eerst in 1907 werd een voorloopige bacteriologische behandeling toegepast; tegenwoordig zijn daar in gebruik 12 contactbedden van een totaal oppervlak van 5 H.A. Bij aankomst van 't rioolwater te Beaumont Leys wordt 't opgenomen in zeven bezinkreservoirs van een totalen inhoud van 1.800.000 gallons, daarin verdwijnen ongeveer 50 pCt. van de onzuiverheden; de verdere zuivering geschiedt op 't land. Verschillende mate rialen worden voor de bedden gebruikt, 't voornaamste is een materiaal, dat niet uit elkaar valt; ongeveer 80 000 ton hoogoven slakken, gebroken graniet, enz zijn voor 't maken der coutactbedden gebruikt; de totale capaciteit der bedden is ongeveer 5.5 millioen gallons en ofschoon elk dei- bedden 1500 tot 2000 maal gevuld is ge worden vertoonen zij geen teekenen van verstopping. 't Slib uit de bezinkreservoirs wordt in verschillende richtingen weggepompt voor 't bemesten van 't bouwland. Door de werking van de bezinkbedden en de con tactbedden is 't verstopt raken der gras velden, waarvan men vroeger last bad, geheel voorkomen; de zuiverheid van 't afvloeiende water is nu zeer voldoende, van de zwevende stoffen worden ongeveer 99 pCt uit het water verwijderd. De aanlegkosten van 't geheel hebben ruim 5 millioen gulden bedragen, de be drijfskosten beloopen per jaar f 1.70 per boold der bevolking. In den winter zijn op de bevlooiingsvelden te Beaumont Leys gemiddeld 80 man aan 't werk, in den oogsttijd ongeveer 140 man; aan de drie pompstations en aan de contactbedden vinden 56 man werk, 't geheele jaar door; per jaar worden aan de drie pompstations 9400 ton kolen verstookt. In den zomer zijn op de boerderij 1000 tot 1200 ossen, in den winter 650 tot 700 stuks; per jaar worden gemiddeld 800 vette ossen verkocht, voor diverse diensten worden 150 paarden aangehouden. Op 't oogenblik zijn er be bouwd: 2.5 H.A. met boonen, 20 H.A. met tarwe, 44 H.A. met haver en 18 H.A. met bieten. Oorlog- of vrede? In de laatste dagen komen herhaaldelijk uit Konetantinopel on Saloniki berichten in de Europececbe pers, die den indruk maken, dat de spanning tusscheD Turkije en Griekenland toeneemt. Wel is in Athene nog geen ultimatum aangeboden, maar Rifaat pasja noemt den toestand allesbe halve bevredigend, wijl Turkije niet kan toestaan, dat haar onderdanen, die officieel niet de Turksche nationaliteit opgaven, lid worden van de Nationale Vergadering in Griekenland. Rifaat-pasja zeide dat Turkije zijn rechten zal weten te handhaven, en bovendien weigerde hij het verzoek van Griekenland, om schadeloosstelling voorde Grieken in Turkije, die door den boycot ernstig lijden, in overweging te nemen. Al deze verklaringen, de geheele houding van Rifaat-pasja maakt in Griekenland een onganstigen, onaangenamen indruk. Ook in Macedonië meent men, dat de betrekkin gen tussohen Hellas en Turkije zeer zijn verscherpt, daar plotseling op verschillende plaatsen militaire maatregelen worden ge nomen, die niet anders dan tegen Giiekeu- land kunnen gericht zijn. TTit Albanië worden de troepen in snelle dagmarschen naar Macedonië geroepen; het geven van verlof of permission is verboden. Generaal Schefket-Turgot, die de troepen van Albanië aanvoerde, is te Monastir aangekomen. En do „Mantin" meldt dat de Turksche regeering in Frankrijk onderhandelt over het sluiten van een leening van 150 mil lioen francs. De Turksche grootvizier Ilakki-pasja begeeft zich naar Vers-en- Montagne in de Jura waar de minister Pichon met den heer Briand zijn vacantie doorbrengt. Dit alles in verband brengend met de bekende feiten, met de opgewondenheid onder liet Mobammcdaanschc deel der be volking in Turkije, vooral in hot Turksche leger, dat de Kretenser guaestie liefst met do wapens zou willen oplossen, doet de vrees ontstaan, dat de Europeesche vrede in dat deel van het werelddeel ernstig wordt bedreigd. In het Turksche leger meent men zelfs, dat het noodig zou kunnen zijn, niet alleen Griekenland, maar ook Bulgarije het hoofd te biedeD, wanneer dit land van een strijd tussohen Griekenland en Turkije meent te mogen of te kunnen gebruik maken, om zijn Grooter-Bulgaarsche dtoomen te ver wezenlijken. Dat in Bulgarije het denkbeeld om Macedonië te winnen door een oorlog tegen Turkije met geestdrift zou worden ontvangen, lgdt geen twijfel, al is het zeker, dat koning Ferdinand geen beroep op het zwaard zal doen, tenzij hg de zeker heid heeft van te zullen slagen. En dat is nog een kleine waarborg voor den vrede naar die zijde. Een andere waarborg ligt in de houding der Turksche staatsliedou, zoolang zij niot door den volksaandrang tot den strgd worden gedwongen. In Turksche regeeringskringen wordt nauw keurig gewikt en gewogen, en de vraag wat een oorlog zou doen winnen, wordt van alle kanten bekeken. Maar na de wgze waarop de overgang van het absolutisme tot een parlementair bewind zich heeft ontwikkeld, is het duidelijk, dat de Turksche regeeringspersonen rekening moeten houden met de stemming onder de Moslem, die de meerderheid vormen in de volksverte genwoordiging, en met de Jong-Turken, die door hun organisatie en hun pers de jiassa beheerschen. En nu staat bet vast dat het nationale gevoel door het verlies van Kreta ernstig gekwetst is, en naar een revanche dorst, zonder zich voldoende rekenschap te geven van de gevolgen van een gewelddadig op treden. Daardoor wordt de taak der Porte zeer bemoeilijkt. De verkiezing der Kreten sers tot leden der Nationale Vergadering moest die spanning doen vermeerderen, hoewel het duidelijk gebleken is, dat de Helleensche heethoofden heel wat water deden in hun wjjn. Op Venizelo8, zoowel als op de leiders der oude partijen, op Theotoki6 Rhallya, Dragotmis en Mavromichaelis rust de plicht, thans de uict Griekecho onderdanen die gekozen zijn te bewegen hun mandaat niet aan te nemen, en mochten deze daartoe niet bereid zijn, te zorgen, dat de Nationale Vergadering hen niet toelaat. Daardoor kunnen zijn elk protest van de zijde der Turken krachteloos maken. DUITSCHLAND. Zooals bekend is gaat de kroonprins naar Oost-Azie. Tot Coylon zal de kroon prinses hem vergezellen. Do kroonprins zal dan zgn reis over Achter-Indië, Siam, Tsingtau naar Peking en Tokio voortzetten. Voor de terugreis bestaat het plan, den weg over Siberië te nemen. Booze tongen zeggen, dat de prinses de reis meemaakt, omdat z(j meer politiek verstand en inzicht heeft dan alle Hohen- zollern8 te zamen. Zoo moet de kroon prinses in Posen den ongunstigen indruk van de redevoering haars gemaals (waarin deze zoo hoog opgaf van den Duitschen geest) goedgemaakt hebben door haar be zoek aan Poolsche hospitalen en haar innemendheid jegens de Polen. O. a. gal zo oen ziek Poolsch jongetje een houten been ten geschenke. Prof. Martin Spahu, de zoon van den leider van het centrum, die in een katho liek district tot lid van den Rijksdag ge kozen is, schijnt geen onverdacht ultra- montaansch broeder te zgn. De Nationalliberale Korrespondenz maakt bekend, dat bij zelfs medegewerkt heeft aan de auti-ultramoutaansche Tilgl. Rund schau. Hij had zijne medewerking aan dat blad aangeboden in een brief aan Hoens- broech, den bekenden gewezen jezuïet en tegenstandor van het centrum. En Hoens- brocch heeft dan ook een artikel van Spahn tegen den ultromontaanschen geest van het centrum in het blad geplaatst, nadat Spahn's voorwaarde, dat zijn naam verzwegen moest worden, aangenomen was. Men begrijpt nu, waarom de kopstukken van het centrum eigenlgk volstrekt niet van de candidatuur en de verkiezing van prof. Spahn gediend zijn geweest. ENGELAND. Zaterdagmiddag heeft er een uitsluiting plaats gevonden van 50.000 leden der vereeniging van ketelmakers op Engelsche en Schotsche scheepswerven. De uitsluiting is een gevolg van het misnoegen der patroons over do actio der werklieden, die, in sti-ijd met de bestaando contracten, onlangs verschillende gedeelte lijke stakingen hebben afgekondigd. De patroons hebben gezegd, dat het werk niet herwat zal worden, voordat er waar borgen worden gegeven, dat de contracten worden nageleefd, maar men verwacht, dat Vrijdag te Carlisle een samenkomst der patroons en vertegenwoordigers der werk lieden zal plaats vinden. SPANJE. Do Spaansche minister-president Canale- ja« heeft den berichtgever van den Matin te Bilbao medegedeeld, waarom hij de constitutionneele waarborgen voor die stad heeft opgegeven. „De gendarmerie werd er gemolesteerd", zeide hij. „Ik zag het oogenblik aankomen, dat op de opstande lingen geschoten zou moeten worden. Dat wenschte ik te voorkomen en daarom heb ik den maatregel genomen." „De regeering heeft al het mogelijke gedaan om het geschil bij te leggen." De vertegenwoordigers van het Volkshuis te Madrid zgn bij mg geweest en hebben mij namens de socialistische partij verzocht, bij ministeriëele beschikking eenvoudig den arbeidsduur te verkorten en dan later aan de Cortes goedkeuring daarvoor te vragen. Kon ik dat doen P Geen enkele regeering, onverschillig in welk land, zou het gedaan hebbeu. Het zou gelijk staan met het geven van dictatoriale macht aan de regeeiing en dat mag niet. Men zou op deze wijze ook de salarissen bij ministerieële beschik king kunnen verhoogen, het stukwerk verbieden, in het algemeen alle cischen, door het proletariaat gesteld, kunnen inwil ligen. Er mag niet worden toegestaan, dat een arbeider, omdat hij boos is op zijn patroon, kan eisschen, dat alle andere arbeiders twist zoeken met hunne werkgevers En dat is juist hetgeen de stakers te Bilbao verlangen. OOSTENRIJK HONGARIJE, Door de justitie is togen den domproost Weiss een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd en is de prelaat Kayser ge vangen genomen wegens slordig en tegen de reglementen gevoerd beheer dor cen trale kas voor landbouwers in Karinthië, Deze kas werd door bovengenoemden gees telijken bestuurd en gepatroniseerd dooi den prins-bisschop van Klagenfurt. Do boeren en kleine lui, die hunne penningeu aan die kas toevertrouwd hebbeu ziju hun geld kwijt. [Men zegt, dat hel tekort vele millioeneu bedraagt en dat de oude bis schop, die wegens zijn goed vertrouwen er zelf ingeloopen is, onder curateele zal ge steld worden. De klerikale bladen zoeken den storm te bezweren met to verklaren dat de inleggers en spaarders wat geduld moeten hebben, omdat de moeilijkheden slechts vau tgdelijken aard zijn, dat het geld slechts vast ligt en als het los komt voldoende is om aan alle verplichtingen te voldoen. Int. Conferentie tegen hot misbruik van alcoholische dran ken. Op de conferentie der Internationale Vereeniging tegen het misbruik van alco-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1