Ingezonden- WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 5 September 1910. Hoogste barometerstand 771.G rn.M. te Valencia, laagste 757.3 te Memel. Verwachting tot den avond van 6 Sep tember 1910. Matige N.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Opklarend, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOOP.T- 762 rn.M. Vorige stand te 12 uur 762 rn.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 3 Sept. des morgens 7 uur is 59° F. holische dranken, welke dit jaar te Schc- veningen in het Palace Hotel op 9 en 10 dezer zal te zamen komen, zullen, naar de N. R. Ct. zegt, de volgende onderwerpen in bohandeling komen: Op 9 September: Het alcoholisme, eD de natuurvolken, in te leiden door de heeren Viëtor, uit Bremen, pastoor Anstein, secretaris van de zending te Basel; dr. Van Haeften, dir. off. v. gez. O.-I. leger te Utrecht; graaf Skarzyoski, van Petersburg, en baron Joseph du Feil, te Parijs. Op 10 September: de bestrijding van het alcoholismo in de Vereenigde Staten van Amerika, waarvoor zijn ingeschreven Wil liam Falman, te New York; dr. Zachev, te Berlijn, en graaf Skarzynski, St. Peters burg. Daarna zal aan de orde gesteld worden de behandeling van drankzuchtigen, in te leiden door dr. Ruysch, te 's-Gravenhage, en prof. Gauser, te Berlijn, terwijl er ten slotte een zitting zal gehouden worden, waarin de organisatie van een bond en zijn taak in de toekomst besproken zullen worden. Belastinggebied der ge meenten. In de tweede helft van deze maand zal een vergadering plaats hebben van de commissie van voorbereiding in zake het ontwerp van wet ter verruiming van het belastinggebied der gemeenten met de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën. De voorbereiding heeft reeds de zekerheid gebracht, dat met het ingediende wetsontwerp de materie der gemeentefinanciën niet naar den eisch te regelen valt. Het voornemen ten departe- mente, om het bekende ontwerp in te trekken en door een ander wetsontwerp te vervangen, is hiervan een gevolg. Met St. Ct. no. 206 zijn verzonden de Statuten van „De Amersfoortsche Kunst kring" te Amersfoort. Mej. Joh. van Achterbergh is be noemd tot onderwijzeres te De Burg op Texel. Op de gisteren te Arnhem in de Buiten Sociëteit gehouden Internationale Honden- tentoonstelling was Amersfoort mooi ver tegenwoordigd door de heeren H. C. A. de Jong en J. Cattie. De heor de Jong behaalde met zijn bekende chien de bouvier on zijn barbet twee eerste prijzen. Van den heer Catic werd de Holland- sche Herder Julie" met den tweeden prijs in open klasse en een specialen prijs (zilveren medaille) bekroond. Zijn Duitsche dwergpinscher „Nicette" verkreeg eveneens den tweeden prijs in open klasse. Er waren ruim 250 honden van ver schillende rassen ingeschreven en de ten toonstelling trok veel publiek. De heer F. van Spiegel, thans te Stad- Ommon is benoemd tot onderwijzer te Bourtage. Gisterenavond waren er zooveel aanvragen voor nacht logies aan het bureau van politie, dat alle beschikbare plaatsen waren ingenomen. Aan Diet minder dan tien persouen werd nachtverblijf verleend. Polowedstrijden. Gisterenmiddag werden in de Amers foortsche Zweminrichting twee polowed- strijdeu gespeeld, een tusschen twee 7-tallen van de Amsterdamsche zwemclub „Het IJ" en een tusschen „Het IJ" en de Amers foortsche Zwem- en Poloclub De Amsterdamsche 7-tallen waren saam- gesteld als volgtwit Los (doel), v. d. Toorren en II. Minnes (achter), Beekman (midden), de Brüne, J. G. CJortlever en J. W. Struys (voor) blauw Kubbe (doel), K. Struys en Feldberg (achter), G. J. Struys (midden), C. J. Tersteeg, Nijland en J. Bohlander (voor). Te ruim half drie kwamen de Amster damsche zeventallen te water. Al aanstonds gaven ze interessant spel te zien, vooral door regelmatig drijven en juist dekken uitblinkend. Wit drijft goed op, maar krijgt geen kans. Even daarna gooit wit tegen do lat, een tweede schot wordt door den blauwen keeper mooi gekeerd. Nu zet blauw op en maakt spoedig uit een corner het eerste doelpunt. Hierna wordt van doel gewisseld. Zoodra de bal weer te water is. pakken beide partijen stevig aan, wit schiet nogmaals over het blauwe doel, maar do blauwon mikken beter en weten kort na elkaar nog tweemaal het doel van de te. genpai tij te vinden. Kort voor tijd werkt blauw nog mooi een bal op, maar gqoit tegen de lat. Wit maakt zich nu van den bal meester en weet Dog juist in het blauwe doel te mikken, zoodat bij tyd de stand is 31 in het voordeel van blauw. Het samenspel was bij de Amsterdammers uitstekend, de doelverdediging blonk wei nig uit. Hierna werd de wedstrijd „Het IJ", A. Z. en P. C. gespeeld. Voor Amersfoort kwamen te water K. Beem (doel), W. Maassen en C. Mahler (achter), H. Munze- brock (midden), C. Beem, H. J. Smit en Ch. Marin (voor) „Het IJ" kwam met een sterk 7-tal, waaronder eenige internationale spelers, zoodat Amersfoort een zware partij kreeg. Het 7-tal was saamgesteld als volgt Nijland (doel), N. Cortlever en F. W. Bohlander (achter), G. J. Struys (midden), de Brüne, J. G. Cortleven en Van Leek (voor). i Aanstonds weet Kees Beem den bal te bemachtigen en lost hij een hard schot maar gooit naast de lat. Kort daarop werkt hij weer heel mooi op, maar raakt de lat. Ook een schot vau Marin wórdt niet in een doelpunt omgezet, daar do keeper van „het IJ" fraai keert. Amsterdam zét nu op en weet door juist combineeren Amersfoort's doel te be reiken. Kee6 Beem schiet hierna nog eens naast het doel van „Het IJ", waarna de Amsterdammers door vlug samenspel nog maals woten te doelpunten. Als de bal weer te water is gooit Kees Beem nog maals naast het doel en dan ontstaat een flink spel voor Amersfoorts doel. Tot het derde puot komt het echter niet, daar Karei Beem uitstekend wegwerkt. Nadat van doel gewisseld is krijgt Amersfoort's doelman weer druk werk, maar hij weert zich kranig. Aan „Het IJ" wordt echter een strafworp toegekend en heel onverwacht is het derde punt gemaakt, dat spoedig gevolgd wordt door het vierde. Amersfoort krijgt geen kans meer en aan Karei Beem, die nog éenige malen prach tig stopt, is het te danken, dat de stand bij tyd nog maar 40 is in het voordeel der Amsterdammers. (Buiten verantwoordelijkheid der redaktie.) Mijnheer de Redakteur! Mag ik U vragen om een klein plaatsje in uw blad voor 't volgende, naar aanleiding van de jongste Raadsvergadering 't Wil mij voorkomen, dat consequentie bij de behandeling van enkele punten zoek was. Zoo is, b.v. bij de ingekomen stukken een adres vermeld, ingediend kort vóór de vergadering, door den eigenaar van een der perceelen, 't welk door het vaststellen van da voorgestelde rooilijn 't meeste in waarde zal verminderen, 't Zou worden behandeld bij 't desbetreffende punt 9. Bij punt 9 is dat adres, aldus lezen wij in de couranteu verslagen, echter niet eens meer genoemd, laat staan behandeld. Toch stem den de heeren bijna allen tegen dat adres! Eene eigenaardige wijze van doen. Dat adres aan den Raad had evengoed achter wege kunnen blijven. Niemand van de leden vroeg voorlezing daarvan en B. en W. deden 't niet uit eigen beweging, 't Is te hopen, dat bij een eventueel hoogor beroep, de heeren in den Haag er meer nota van zullen nemen, dan de heeren in Amersfoort Die lantaarngeschiedenis aan den Leusder- weg, kwam op een heel ongelegen oogen- blik. Waar de Utr.-, Arnh.-en Langestraat zich kunnen verheugen in overdadig licht, daar zou 't toch èl te gek zjjn, als achter aan den Lrusderweg een enkele lantaarn met een simpel gloeikousje werd geplaatst. Het: „Die heeft, dien zal ge geven worden, enz.", dateert immers reeds van heel ouden datum f Maar was de redeneering van den heer Plomp wel consequent toen hij zeide „dat bij het boheer der gasfabriek „als regel is aangenomen, dat, als partijen verre verwijderd wonen, zij zelf de kosten van aanleg hebben te betalen". En voor hot nieuwe klooster en retraite huis dan N.B., een afstand van 2 K.M. van 't station. Is dat niet ver verwijderd En toch heeft de Gemeemte de leiding daarheen geheel bekostigd Maar dat zal een uitzondering geweest zijn eu die bevestigt den regel. Dus, toch consequent Een aardige puzzle gaf de weth. van P. W. Wanneer van een huis over de volle breedte M. 1.20 wordt afgenomen, dan zoude dit „te schadelijk" voor den eigenaar zijn, wijl hij dan een grond- verlies van 10 M2. zoude hebben. Toen w'erd bepaald dat niet M. 1.20, maar „s 1 e c h t s" 60 cM. zoude worden genomen dus de helft. En nu kom de puzzle, want ieder zal vermoeden, dat wanneer de eigenaar in 't eerste geval 10 M'. verlieBt, hij in 't tweede geval 5 M3. zal verliezen. Maar dit is niet zoo. Dan „verliest hij slechte een halven M2." Ja, waarde lezer 't staat in de verslagen te lezen, 't is aan de vergadering met een ernstig gezicht meegedeeld! Zoude de heer Sanders vóór zijn heengaan nog een staaltje hebbeD gegeven van de kunst om te hyp- notiseeren? Niemand heeft gelachen, maar evenmin geprotesteerd. Ik beslis niet, wie van de twee heeren de collega's 't aardigst bij den neus heeft gehad, óf Plomp, óf Sanders. Met dank voor de plaatsing Uw abonné L. RA ARN Bij Kon. besluit van 2 dezer is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Bergen op Zoom Mr. H. J. Kist Jr., afdeelingschef ter gemeente-secretarie alhier. Een oudheid. Is het Wantij, onder Dordrecht, is opgevischt een ijzeren kanon uit de 15de eeuw, een zoogenaamde veldslang of lang kanon. Door den vinder is het verkocht. B 1 o e d ig d r a m a. De arbeider Cro- bet was wegens laster van de familie van don stations-restaurateur André, te Yallor- be, in het kanton Waadt, tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Sindsdien had de man eeD doodeljjken haat aan het ge zin gezworen. Donderdagavond begaf hjj zich naar het restaurant, waar mevrouw André slechts alleen aanwezig was, daar haar man op reis was. Grobet begon met een schot te lossen op mevrouw André, die achter het buffet stond. Daar hij haar echter slechts verwondde, sneed hij haar met eeD mes den hals af Opmerkzaam gemaakt door het lawaai, kwam de 22 jarige kok, Ferrero toesnellen. Grobet stiet de man, dien hij in 't geheel niet kende, zijD mes in de borst en verwond de hem doodeljjk. Toen nu een andere bediende kwam aanloopen, duwde cle moordenaar dezen ter zijde en doodde zich zelf, door een schot in de borst. Eod taaie poes. Den len Au gustus miste de concierge van een der bureau's te Den Haag zijn kat. Niet terug te vinden. Dien dag was in een der lokalen de vloer opengobroken en vóór den avond weer in orde gebracht. Geruimen tyd daarna zei een der ambtenaren, in dat lokaal werkzaam, steeds een klagend geluid te hooren.Onmiddellijk wordt de vloer opengebroken en.... daar is de verloren poes. Ze had op den dag af een maand zonder voedsel onder den grond doorge bracht. EeD ongelukkig schot. Do boschwachter van den heer Van Heek in het Lankheet werd Donderdag bij ongeluk door oen jager vrij ernstig met een schot hagel aan het hoofd eD den schouder ver wond. Ovei'8troomingsramp. Uit Karansebes in Hongarije komt bericht, dat tengevolge van een 48-urigeu regenval de Ternes haar dijken verbrak en een groot gedeelte der stad onder water zette. Vele huizen zijn ingestort, de materieele 6chade is belangrijk. Men vreest, dat er talrijke slachtoffers zijn Ook in andere streken heeft het water groote schade aangericht. Op verschillende punten is het treinverkeer opgeheven. Diefstal. Een bediende van de Petersburgsche Internationale Bank werd in den trein bjj Simferopol door drie ge wapende maDnen aangevallen. De bandieten ontnamen hem 30.000 roebel, die in een kussen genaaid waren. Toevalligerwijze werd den dag te voren in een filiaal van een dergelijke Bank te Sinelnikowo (Gouver nement Jekatennoslaw) 64.000 roebel ge roofd. De vermiste knaapteZeist terug. Naar het Nieuwsblad, v. Ned. meldt, weet de moeder van den vermisten jongen uit Zeist, v. d. Wiel, nu met zeker heid, dat de jongen verblijf houdt b(j zijn vader in Amerika. Zij berust nu in het geval. De vader woonde reeds geruimen tijd in Amerika en kreeg op zijn herhaalde vraag, om het kind te hebben, steeds een weigerend antwoord. De vader heeft het kind per auto naar Antwerpen vervoerd en is vandaar naar Amerika vertrokken. Roekelooze kinderen. In het dicht bij Liibeck gelegen Moisling had Donderdag een ernstig ongeluk plaats. Een voerman transporteerde een steenon wals die aan een andoren wagen was vastge maakt. Spelende kinderen wilden op de wals gaan zitton. Eén kind werd nog bijtyds door een werkman er afgehaald, doch twee anderen die er reeds op waren gaan zitten werden er onmiddellijk alge- 8lingerd. Het eene kind word inwendig zoo gewond, dat het na korten tijd stierf; het lOjarige andere kind werd de schedel ge spleten, zoodat er maar weinig hoop is hem in leven te houden. Nieuwe vindingen. Een jong Iersch ingenieur heeft een vliegmachine uitgevonden waarmede men als met een gewonen ballon direct van den grond kan opstijgen, dalen op dezelfde manier, voor uit en achteruitgaan op dezelfde plaats in de lucht blijven drijven, alnaar men wil. De machine werd het eerst getoond aan de legerautoriteiten, die zich zeer ingenomen toonden met de vinding, doch men kan geen oordeel vormen omtrent de waarde van het toestel, zoolang niet proeven ge nomen zijn met een op de ware grootte uitgevoerde machine. Groote belangstelling ondervindt ook een nieuw model vliegmachine die op het oogenblik door twee jeugdige uitvinders te lssy les Moulineaux wordt geproefd. De bijzondere eigenschap van dit toestel is, dat de vleugels beweegbaar zijn. Overigens komt de aeroplane weinig overeen met de tot nu toe gebruikte modellen. De uitvin ders zijn zeer geheimzinnig en laten nie mand bij hun vliegmachine toe om van nabij de bijzonderheden te bekijken. Men neemt de proeven omstreeks het middernachtelijke uur en gebruikt 3 man nen met zoeklichten, om de nieuwsgieri gen op een afstand te houden, De eerstkomende algehee- le zonsverduistering. De eersto algeheele zonsverduistering zal den 2Ssten April 1911 plaats vinden, maar in het voor de observatie zoo ongunstig mogelijke ge-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2