Iffig DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland. binnenland! ingezonden, Het voordeeligst voor het huishouden No. 211. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG is het 10 pCt. dividend van ons brood, in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. H o o t d r e d a c t c n r K. G. BIJKEN8. Itureau: KI.EI1WE 1E.%AG G. Tclel. In te re. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advértentiën: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Vun 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangryko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, vau buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 73-78 Amsterdam FRANKRIJK. De administratie van den Westerspoor- weg, die door den Franschen staat genaast is, heeft besloten een der ambtenaren voor een disciplinaire rechtbank te laten ver schijnen. Renault, zoo heet de man, ver dedigt in een brochure: „Het syndicalisme en de spoorwegen" geheeten, de sabotage van de machines in geval van een staKing. De stakers, zegt hij, moeten tegen eiken prijs den voortgang van het vsrkeer belem meren. Er moet een troep bekwame kame raden uitgezocht worden, die de zwakke punten van het materieel goed kennen en dezen moeten belast worden met het kapot maken der machines. 'tZou niet onmogelijk zijn dat eene be straffing van den schrijver van dit boek werkte als een vonk in het kruit, en de staking deed uitbreken, Briand, de Fransche premier, heeft een onderhoud gehad met den directeur van het ministerie van landbouw over het duur der worden vau de levensmiddelen in Fran- kryk. Men besloot een ingrijpend onder zoek in te stellen naar de praktijken van sommige lieden, die door onwettige specu latie den prijs der levensmiddelen opdrijven. Zij zullen gestraft worden. De directeur van landbouw verzekerde Briand, dat er geer. enkele reden bestaat voor de prijs- verhooging vau vleesch in Parijs en Briand heeft toen besloten, den slagers te laten weten, dat, wanneer zy het opdrijven van den prijs niet staken, de regeering niet zal aarzelen gebruik te maken van haar recht om zelf den prijs te bepalen. DUITSCHLAND. De directie der Pruisisch-Hessische Staats spoorwegen heeft een zeer sympathieke beschikaing genomen ten opzichte van de genen onder haar personeeel, die zich moch ten te buiten gaan aan misbruik van ster ken drank. Wie dronken in dienst komt, wordt natuurlijk zwaar gestraft, maar daar naast tracht de directie dronkenschap te voorkomen. Zij heeft aan de hoofden van dienst opgedragen zich zooveel mogelijk te onthouden van persoonlijk ingrijpen bij on dergeschikten, die neiging tot drinken ver- toonen, maar daarvan kennis te geven aan de spoorweg- en de ziekenfondsartsen, of wel zich ten behoeve van zulko onderge schikten in verbinding te stellen met onthou- dersvereenigingen „die in den regel een weg kennen om zich onopvallend met drinkers in verbinding te stellen." In het bijzonder wordt den hoofden van dienst op het hart gebonden om met de grootste discretie op te treden, het eergevoel der drinkers vooral te spareu en te vermyden, dat collega's met hun slechte gewoonte bekend worden. Wordt deze aanschrijving verstandig op gevolgd, dan is van zulk optreden zeker meer heil te verwachten dan van zware straffen. GROOT-BRIT ANNIE. De Eugelscbe socialist Ramsay Macdo- nald schrijft iu de Daliy Chronicle een nabetrachting over het socialisten-congres te Kopenhagen. Hy weidt vooral uitvoerig uit over het verschil tus6chen de opvattin gen der Engelsche en der Duitsche socia listen. De eersten zijn, volgens hem, den Duitschcrs twiutig jaar vooruit wat betreft den parlementairen arbeid. De Duitsche revolutionnaire school, wie de woorden kapitalisten, proletariaat, bourgeois, klasse- bewustzyn e. d. zoozeer in den mond bestorven liggen, is volgens Macdonald ongeschikt tot het drijven van practische parlementaire politiek. De Britsche socia listen hebben zich altijd meer in daden dan in woorden onderscheiden. RUSLAND. De door de Russische regeering gehou den enquête betreffende de omkoopbaar heid van ambtenaren in Rusland is geëindigd. In het verslag wordt die omkoopbaarheid grootendecis toegeschreven aan de lage bezoldiging van vele ambtenaren. Maar behalve daaraan ook aan hun algeheel gemis aan moraliteit. In de meeste ambte naarsgezinnen is den lón van elke maand het geld op en wordeu er schulden gemaakt. Ieder leeft boven zijn middelen. De inhechtenisneming van twaalf anarchisten en communisten te Moskou heeft tot de ontdekking van een geheele vereeniging van communisten gevoerd, van welker leden nog dertig gevangen zyn genomen. Evenzoo is te Brjansk de hand gelegd op een aantal anarchisten. Daarbij werd tevens een bommenfabriek ontdekt, die ontploffingswerktuigen van geweldige spring kracht vervaardigde. EERSTE KAMER. Naar wij vernemen is baron Schimmcl- penuinck v. d. Oye herbenoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Gcneraal in het a.s. zittingsjaar. De bij de periodieke aftreding in Juli jl. nieuwbenoemde leden van de Eerste Kamer der Statcu-Geueraal zullen ditmaal in de vergadering na de opening van het zittingsjaar in handen van den voorzitter de vereischte eeden of beloften afleggen. SLUITING DER STATEN-GENERAAL. De St.-Ct.' no. 211 bevat het volgende K. B. van 8 Sept.: Art. 1. Do tegenwoordige zitting der Staten-Gcneraal zal worden gesloten op Zaterdag 17 September 1910, des nam. te drie uur. Art. 2. Onze Minister van Binnenlaudschc Zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in Onzen Naam te sluiten. MILITAIRE GEBOUWEN TE NIJMEGEN. De stand der werkzaamheden by den bouw van de kazerne en het hospitaal voor de Koloniale Reserve doet voorzien dat de kazerne in 1911 en het hospitaal in 1912 zal gereed komen. Het bedrag van f 584.000 is uiet toe reikend en zal moeten gebracht worden op f 685.100. Dat is dus maar eventjes f 101.100 meer dau aanvankelyk geraamd werd. Eu nog blijft het de vraag zal het hierbij blijven. VVanueer toch zal de Re geering er eens toe komen bij het aan vragen van geld tegenover de Volksver tegenwoordigers klaren wijn te schenken, vraagt de N. Arnh. Ct. DE AMSTERDAMSCIIE QUAESTIE. De Gemeenteraad van Amsterdam is reeds eenige dagen bezig met het behan delen der bekende quaestie in zake de gemeentelijke electriciteitswerken. De heer Fabius diende nu, mede namens do hoeren Hendrix, Den Hertog, Scheltema en Zwart, deze voorstellen in: lo. om uit te spreken, dat het belang der Gemeente-Electriciteitswerken mede brengt het ontslag van dr. De Gelder te handhaven en aan dezen uit te keeren een bedrag, gelijkstaande met éin jaar salaris: 2o. ten aanzien van de heeren Groothof en Grivel het voorstel te verwerpen om geen andere reden dan omdat het uitnoodigen van B. en W. om ontslag te verleenen niet ligt op den weg vau den Raad. Ten slotte om, gezien het voorstel der commissie, aan den heer A. W. Reusing eervol ontslag te verleenen, met uitkeering van een jaarwedde. B en W. uit te noo- digen daarover aan den Raad hun oordeel te doen kennen. Zooals bekend is, was het voorstel der commissie eervol ontslag te vorleencn aan den heer Ressing, met uitkeering van een bedrag, gelijkstaande met zyn jaarwedde en B en W. uit te noodigen den heer Groothof eervol te ontslaan, met 12 maan den en den heer Grivel niet eervol te ontslaan, met 3 maanden salaris. Mijnheer de Redacteur! In „De Drankbestrijder", orgaan van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoh. Dranken, van Zaterdag 3 September 1910 komt een waarschuwiug voor aan katholieke ouders om hun kinderen geen lid te laten worden van de R.K. Patronaton. In dit etukje wordt mot name genoemd het Patronaat op de Lango Gracht, waarmede waarschijnlijk bedoeld is het Patronaat der Parochie van O. L. Vr., gevestigd in de Elleboogsteeg. Aangezien het volgend nummer van dit orgaan eerst verschijnt einde October, meen ik genoemde waarschuwing niet ouweersproken te mogen laten en ben ik zoo vry hiervoor in uw blad eenige plaatsruimte te vragen. Deu „Katholiek", schryver vau dit ur- tikellje, die van zich zelf getuigt, dat hy zeer goed hierover kan meepraten, wensch ik te wyzon op het volgende, dat ik om vredeswille maar vergissingen wil noemen. 1°. In Nederland vindt meu in de R. K. Kerken geen Zondagsscholen. Deze zijn een uitsluitend Protestantsche instelling. 2". Geen jongen wordt gedwongen lid van een Patronaat te worden. Dit is vol komen vrywillig. 3°. Men leert in de Patronaten geen biljarten noch kaartspelen. Er wordt iedere week godsdienst.onderricht gegeven, meestal '8 winters bovendien horhaliugs-onderwijs. Zondags is er gclegcnhoid tot outspauuiug, waarby echter geen ceuten en geen biljarts of kaarten aanwezig zyn. 4*. Het Jongelings-Patronaat op do Lange Gracht bestaat niet. 5°. Wanneer daarmee bedoeld wordt het Patronaat der Par. vau O. L. Vr. staande iu de Elleboogsteeg, dau is hiervoor nooit verlof gevraagd of verkregen voor den verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dau sterke dranken, iets wat de „Katholiek" op het stadhuis kan navragen. Drank, welke ook. tot zelfs schoon water, wordt niet geschonken. 6°. Hoe het Patronaat dus de jougens opleidt voor de kroeg, zooals die neer beweert, is my volkomen een raadsel. 7°. Wanneer genoemde katholiek, die er over kan meepraten, zelfs zonder keunis van zaken, zich op de hoogte wil stellen van de werking vau een Patronaat, dan kan hy zich iederen Zondagmiddag, lusschen öl/.j 7 uur, aan het Patronaatsgebouw iu de Elleboogsteeg vervoegen. M. de Red., onder dankzegging voor de opname, UEd. dw. dn. TH. J. M. VAN ROS8UM. Kapel.-Direct, o. h. Patr. „Sl. Raphael.' Amersfoort, Laugestraat 4, 5 Sept. 1910. Het stuk waarvan in bovengenoemd beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veol lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op «1e echte nootxoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" en „Gezondheidbrood" welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet Is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taai, doch croqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1