DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. m No, 213. DINSDAG 13 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG. De Kustverdediging. BUITENLAND. BINNENLAND. H o I «1 r e d a c t e n r B. G. K IJ It E IV S. Bureau: KLEINE Il tltl 6. Telef. latere. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binneu-011 Buitenlaudsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam „De Kamer, van oordeel, dat tot bevestiging der overtuiging omtrent de noodzakelijkheid van do geldelijke en persoonlijke lasten voor de verdediging op het volk gelegd, een opzettelijk onderzoek dringend noo- is. dat dit onderzoek behoort te geschieden door een Staatscommissie, gaat over tot de orde van den dag." Aldus luidde de motie door den heer Marchant den 18 Maart dezes jaars aan de Tweede Kamer voorgelegd en de Minister van Oorlog verklaarde tegen de aldus ge wijzigde motie geen bezwaar te hebben. De overtuiging omtrent de noodzakelijk heid van de geldelijke en persoonlijke lasten voor de verdediging op het volk gelegd, schijnt nog niet bevestigd, althans van een daartoe te benoemen of benoemde Staatscommissie is nog niets vernomen, maar inmiddels wordt door de Regcering voorgesteld om de lasten, waarom het hier gaat, nog eens weer te verhoogen op tweeërlei manier lo. voor het materieel en 2o. voor het personeel. Wjj laten nu voor het oogenblik daar de uitgaven in do eers.te plaats genoemd, maar wenschen even te wijzen op die (voor de uitgaven) sub 2o. genoemd. De Marine zal de kustverdediging te voeren en te beheeren krijgen, tegen het advies van de commissie voor de samen werking van Land- en Zeemacht in, en ook tegen dat van den Raad van defensie. De motiveering dei Regeering voor hare be slissing houdt een periode in, waarop wel de aandacht mag worden gevestigd. Die periode luidt (de spatieering is van ons) „Ten aanzien van de gevolgen, welke uit den overgang van de zeefronten der kustverstorkiugen en van do versperringen van bet Departement van Oorlog naar dat van Marine ten opzichte van hot personeel voort zullen vloeien, wordt nog het vol gende medegedeeld. Op den voorgrond dient te worden ge steld, dat deze overgang slechts zeer ge leidelijk plaats mag vinden, omdat voor alles zekerheid moet blijven bestaan, dat er, zelfs tijdelijk, Diet de minste vermin dering in weerkracht uit voort zal vloeien. Ten aanzien van het personeel van de Artillerie der Land macht, hetwelk thans orga nisch bestemd is voor de be zetting van de in art. 1 be doelde vestingwerken en voor den dienst der versperringen, en voor het welk, als gevolg van de overgave van do zeefronten dier vestingwerken en van de versperringen aan het Departement van Marine, binnen de thans bestaande orga nisatie der Landmacht geon bestem ming is, wordt, telkens wanneer de overgave van de bedoelde vestingwerken en versperringen daartoe aanleiding geeft, door het Departement van Oorlog in over leg met dat van Marine eene regeling ontworpen. Intusschen zal er voor worden zorggedragen dat, door den over gang van meergenoemde vestingwerken en versperringen naar het Departement van Marine noch het zooeven be doelde personeel, noch het overige personeel van hot wa pen der Artillerie der Land macht benadeeld wordt in positie en vooruitzichten, noch op hei oogenblik van overgave, noch in de naaste toekomst". Deze periode du bergt een sterke ver meerdering van geldelijke lasten in zich. Immers Bjjlage VII, globale raming der vermoedelijke jaarlijkscbe verhooging van het Marine-budgut voor ons onderwerp, stolt dit bedrag op f 658.386,terwijl wij weten dat misreking bij dergelijke raming regel is. Men kan dus de meerdere uitgaven, behalve voor de kustverdediging zelf, gerust stellen op een millioen, maar wat zal er gebeuren met de bezetting, waarvoor geen bestemming meer zal zijn als hot wetsontwerp wet wordt Daarvoor zal telken9 een regeling worden getroffen, maar natuurlijk niet in dien zin, dat de reeds zoo gedrukte promotie bij de artillerie nog slechter wordt, want noch het zooeven bedoelde personeel, noch het overige per soneel van het wapen der Artillerie der Landmacht mag in positie en vooruitzichten benadeeld worden. Wij zullen dus krijgen een zoeken van emplooi voor overconipleeto officieren, al weer een duurder maken van de defensie, terwijl de lage bezoldigingen der officieren en de slechte promotiekansen er niet door verbeterd worden. Bovendien zal voor de marine het aantal baantjes aan den wal weer vermeerderd worden, wat op zich zelf een bezwaar is en waardoor zal gehaudeld worden de Raad van defensie herinnert het in zijn advies in afwijking van hetgeen bijna overal elders geschiedt. Over de redenen, die de Ministers aan voeren voor dit deel van hun voorstel zullen wij het zwijgen bewaren, omdat wjj over de technische wegen die zij hier be wandelen, ons geen oordeel willen aan matigen, maar wel willen wij er den nadruk op leggen, dat het Departement van Oorlog er door dit voorstel het best afkomt, in dien zin, dat het eindcijfer van hoofdstuk VIII althans niet verhoogd wordt Wij willen nu geen oogenblik aannemen, dat welbewust daarom het voorstel aldus is aangekleed, maar de wensch is de vader der gedachte. Als de Minister van Marine het edelmoedige voorstel hoeft gedaan om zijn begrooting met deze gelden te verhoo gen, moet hij bij zijn ambtgenoot van Oorlog wel op een goed onthaal hebben gerekend. Wat nu de Staatscommissie voor de defensielasten wel van dit voorstel zal zeggen V. D. DUITSCHLAND. Van alle kanten wordt thans weer aan gedrongen op openstelling der Duitsche grenzen voor het vee uit Denemarken, Frankrijk en Holland, wijl dit het eenige middel is om de 6chaarschte en de dien tengevolge steeds hoogere opdrijving van den prijs van het vleesch te doen ophouden. Er worden vergaderingen gehouden en adressen tot de regcering gericht. En de Pruisische regeering gelastte eeu onder zoek naar den toestand op de veemarkt. Maar het verslag, dat als resultaat van dit onderzoek door het Pruisische departe ment van landbouw wordt gepubliceerd, toont aan, dat heel het onderzoek maar een schijnvertooning is geweest. In het verslag wordt namelijk gezegd, dat de toestand op de vleeschmarkt een noodzakelijk gevolg van de prijsverhoo- ging op elk gebied is en dat ook de loonen van arbeiders en ambtenaren gestegen zijn. Het wa9 trouwens wel te verwachten, dal deze regeering, die op elk gebied naar de pijpen der jonkers danst, geen poging zou durven doen om te raken aan de groote winsten, die het grondbezittende jonkerdom trekt zoowel uit de douane tarieven als uit de sluiting der grenzen voor het buitenlandsche vee. GROOT BRITANNIE. Er dreigen in Engeland ernstige con flicten in verschillende takken van nijver heid. Gelijk bekend, heerscht er op 't oogenblik reeds uitsluiting in het ketel- raakersbedrijf voor zeeschepen, waardoor duizenden arbeiders op straat staan. Daar naast dreigen nu een staking op de spoor wegen van de Great Northern en een uit sluiting in het katoenspinnersbedrijf. Wat het eerste dezer conflicten betreft, de uitsluiting in het ketolmakcrsbedrijf, de werklieden hebben een vergadering in Shef field gehouden en besloten, de patroons nit te noodigen tot een gezamenlijke be spreking en wel zoo spoedig mogelijk. Hier is dus kans op vrede. De toestand op den Great-Northern- spoorweg is heel ernstig. De mannen heb ben gedreigd vandaag reeds te staken, nadien huu eischen niet ingewilligd wordeD. Daartoe Bchijnt de maatschappij niet ge neigd. De strijd loopt over de quaestie of de tijd, uitgetrokken voor de maaltijden der arbeiders, al dan uiet gelden moet als werktijd. Eu eindelijk wat het conflict in de ka toennijverheid aangaat, de patroons in Lancashire hebben besloten, een uitsluiting af te kondigen, indien de werklieden wei geren het geschil te onderwerpen aan de uitspraak vaD een scheidsgerecht. De uit- shiitiug zou den eersten October een aan hang nemen. De Engelsche arbeiderspartij heeft Zaterdag in Sheffield welke plaats ge kozen was omdat dien dag daar de ketel makers ook vergaderden en tal van arbei dersleiders aanwezig waren een verga dering gehouden om te protesteoren tegen het zoogenaamde Osborne-vonnis. Dat is gelijk men zich wellicht herinneren zal de rechterlijke uitspraak waarbij uitgemaakt is dat vakvereenigingeD het recht missen om uit haar kassen den parlementsleden der arbeidtrspartij een inkomen uit te keeren Dit vonnis is van zooveel belang, omdat parlementsleden in Engeland geen bezoldiging genieten en derhalve de arbei ders-afgevaardigden huu inkomen moeten krijgen van hen die ze afvaardigen en dat inkomen daarom geregeld wordt be taald uit de kas der vakvereenigingen. Op de vergadering in Sheffield werd een motie aangenomen om de regeering te verzoeken, een wet te helpen tot stand komen waarbij de door dit vonnis in de wereld gebrachte onbillijkheid wordt weggeruimd. De Londensche „Local Governement board" heeft een aantal gezondheidswetten uitgevaardigd, die binnenkort op de huis eigenaar en huurders van de voorstad Not tingham zullen worden toegepast. Deze wetten bevelen 'den huurders, die minder dau een pond huur per maand betalen, minstens eens per dag de kamers hunner woning te stoffen en deze minstens eens per week, Vrijdags of Zaterdags vóór twaalf uur, te dweilen. Ook moeten de huurders minstens een uur 's ochtends en een uur 's middags de ramen van hun slaapkamers wagenwijd open zetten. Iedero inbreuk op de wet zul met een boete gestraft worden, die tot 5 pond sterling kan bedragen. GRIEKENLAND. Het bericht over oneenigheden in het leger wordt door den Atheerfsche corres pondent van de Voss. Ztg. aldus aangevuld: Het leger is, evenals de staatsmanswereld, in twee partijen gesplitst. De personenpartij verlangt het aftreden der Regeering, om een gemengd kabinet te kunnen instellen; de Venizelisten, die geen voldoende meer derheid hebben om een kabinot te kunnen vormen, wenschen dat de tegenwoordige regeeriug zal blijven. De personenpartjjen zijn voornemens, in de Nationale vergade ring de vraag te stellen, in hoeverre de regeering revolutionnair is opgetreden. De Venizelisten en onafhankelijken willen die vraag, zoo gesteld, ook uitbreiden tot de vroegere kabinetten Theotokis en Rhallys, en dringen dan verder aan op de instelling van een staatsgerechtshof, dat oordeclen moet over net geheele wanbeheer, dat tot deze revolutie heeft geleid. Daar do personenpartijen zich hiertegen verzetten, besloten do Venizelisten en de onafhankelijken tot eeu oproeping aan het volk, tot het veroorzaken van stiaatdemon- straties in den Piraeus en Athene, en tot het instellen van een schrikbewind met ge wapende partijgangers. Toen de reactionnaire officieren en onder officieren hiervan de iucht kregen, traden zij met de personenpartijen in verbinding, met het doel de regeering omver fe werpen, den koning een openlijk bewijs van ver trouwen te geven en een eigen regeering in te stellen. De regeering heeft, naar aanleiding hiervan, 30 officieren doen arresteeren en een aantal officieren, waaronder zelfs regi mentscommandanten, laten overplaatsen. De plaatselijke commandant ie Athene verbood den jongen officieren deel te nemen aan een politiek diner der volkspanijen. Deze hebben op de openbare straat hun misnoegen over dien maatregel kenbaar gemaakt. Een Engelsch en een Russisch eskader zijn in de Golf van Phaloron aangekomen MIDDELB. TECHNISCHE SCHOOL. Gistermiddag had in tegenwoordigheid van minister Talma te Utrecht de plechti ge opening plaats van de Middelbare Technische School voor de Bouwkunde aan de Croeselaan bij de Jeremiabrug. Een groot aantal belangstellenden, waar onder vele autoriteiten, was bij de plech tigheid tegenwoordig. De voorzitter van den Nedcrlandschen Aannemersbond, de heer J. N. Hendrix, hield eeD rede. VERIFICATEUR GEMEENTE- FINANCIEN. De Gemeenteraad van Arnhem heeft besloten tot de aanstelling van een verifi cateur der geineentefinanciën op een jaar wedde van f 2400f 3000, belast met het houden van een nauwlettend toezicht op de boekhouding en het comptabel beheer,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1