WEERBERICHT. Thermometerstand KUNST £N WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. Raadszitting. MEDEDEELINGEN VAN HET KONJNKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 13 September 1910. Hoogste barometersta id 770.6 m.M. te Valentia laagste 758.1 te Nice. Verwachting tot den avond van 14 Sep tember 1910. Meest matige N.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regen buien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 uurF. 57 AMERSFOOBTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 14 Sept. des morgens 7 uur is 58° F. het verifieeren van declaraties, rekeningen enz. ten laste van de gemeente, haar in stellingen en bedrijven. DE KON' NG EN KONINGING DER BELGEN TN AMSTERDAM. Het programma van het bezoek van H. M. de Koningin en van het Belgische Koninklijke paar, van 15 tot 17 September a.s., aan Amsterdam luidt als volgt: Donderdag 15 September: 12.12 uur n.m. aankomst van H. M. de Koningin aan het Centraal Station; 12.22 uur n.m. aan komst van het Belgische Koninklijke paar aan het Centraal Station; 3 uur n.m. uit rijden voor een bezoek aan het Rijksmu seum; vandaar naar het raadshuis; 7.30 uur n.m. gala-diner; 9.30 n.m. militaire taptoe op den Dam. Vrijdag 16 September: 10 uur v.m. uit rijden voor een bezoek aan de diamant slijperij van de firma Asscher, Tolstraat 127129; vandaar naar het Centraal Sta tion; 11.40 uur v.m. vertrek naar Soestdijk; 4.51 uur n.m. terugkeer van Soestdijk; daarna receptie van de Belgische kolonie ten paleize; 7 uur n.m. diner; 8,45 uur n.m uitrijden voor een bezoek aan het Concertgebouw. Zaterdag 17 September: 9.30 uur v.m. uitrijden voor een bezoek aan de op het IJ liggende oorlogsschepen; vandaar vaar tocht op het IJ en dooi- Oosterdok en Nieuwe Hecrengracht naar den Buiten Amstel; ontscheping aan de Sarphatikade; 2,15 uur n.m. uitrijden voor een bezoek aan het Burgerweeshuis en aan het Bagijn- hof; 3,50 uur n.m. vertrek van het Bel gische Koninklijke echtpaar van het Cen traal Station; 3,54 uur n.m. vertrek van H. M. de Koningin van het Centraal Station. MULTATULI-VERZAMELING. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam hebben aan de commissie, die het plan ontwierp tot het bijeenbrengen van eene Multatnli-verzameling, de beschikking gegeven over een localiteit in het stedelijk museum. Daar zullen zij die zich op de daarvoor nader te bepalen dagen en uren aanmelden zich kunnen verdiepen in de studie van boeken en bescheiden van en over Multatuli. Het handschrift van Max Havelaar, eigendom van Mr. C. H. E. Reefs, do merkwaardige collectie Haarlemsche cou ranten met de berichten uit den nooit be staan hebbende Mainzer Beobachtcr, door de heeren Enschede en Zoon in bruikleen gegeven, de verschillende uitgaven en ver talingen van Mul.aluli's werken, brieven van Multatuli in handschrift, het voornaam ste van hetgeen in brochures, tijdschriften, dagbladen over Multatuli geschreven werd, zal men in liet stedelijk museum kunnen vinden. Het tijdstip van opening der verzameling zal later bekend gemaakt worden. Zy, die, in het bezit van belangryko bandschriften of boekwerken, deze iu eigen dom of bruikleen aan de commissie zouden willen afstaan, worden uitgenoodigd daarvan mededeeling te doen aan den heer P. J. A. Meertmaus, Keizersgracht 758 te Am sterdam. NACIIT-SANATOR1UM. De Duitsche Walderholungsstiitten, onze dag-sanatoria hebben sedert eenigen tijd in de Vereenigde Staten een nieuwe toepassing gevonden, en wel in dezen zin, dat zij zoowel '8 winters als 's zomers gedurende den nacht voor de tuberculose-behandeling gebruikt worden. Volgens een enquête, ingesteld door een afgevaardigdo van het Keizerlijke Duitsche Gesundheitsamt en van de Vereeniging van Volkssanatoria van het Duitsche Roode Kruis, hebben deze „nachf-sanaloria in Amerika gunstige resultaten opgeleverd, en diensvolgens is men iu het herstellingsoord voor tubcrculeuso vrouwen te Schönholz bij Berliju reeds begonnen een proef in dezen zin te nemen. Overdag blijft deze Walderholungsstatte dienst doen als voorheen: de vrouwen komen er 's morgens vroeg, brengen er den dag door en keeren 'b avonds huiswaarts. Van af 6 uur 's avonds komen de patiënten, voor wie de nachtelijke kuur bestemd is. Voor 1 Mark hebben zij recht op avond eten, op nachtverblijf en ontbijt den vol genden ochtend. Zij liggen in een hangmat van zeil-linnen, met kemelhaar gevoerd, en waarin een waschbare zak, die bestemd is de in flanellen nachtgewaad gehulde patiënte op te nemen. Hoewel men nog niet met zekerheid over de verkregen resultaten kan oordeelen (de proef heeft nog maar drie maanden geduurd), zoo is men aanvankelijk zeer tevreden, daar in het algemeen het gewicht der patiënten belangrijk is toegenomen, bij sommigen zelfs niet minder dan 5 K.G. De kapitein J. L. van der Moer is aange wezen om op te treden als directeur van den cursus van het 5e regiment infanterie. Naar men ons meedeelt zal luitenant kolonel F. H. Boissevain binnenkort den militairen dienst verlaten. - De heer H. van Esveld Rzn. heeft ontslag genomen als lid der commissie vap aanslag der gemeentelijke inkomstenbe lasting. In de godsdienstoefening Zondag 18 Sept. a.s. in de Evang. Luthersche kerk te houden zal als spreker optredon Ds. J. A. T. A. Stellweg, Evang. Luth. predikant te Utrecht. De afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Ondei wijzers zal in den a.s. winter weder een cursus voor volwassenen houden. Een adres met verzoek daarvoor localiteit beschikbaar te stellen, zul aan den Gemeen teraad worden gezonden. Verder besloot genoemde afdecling de Utrechtsche Onderwijzers Tooneelvereeni- ging uit te noodigen voor een uitvoering te dezer stede, terwijl voor de Kiesrechtmee ting Zondag a.s. te Amsterdam te houden, twee afvaardigden werden benoomd. De heer J. M. J. Borgerhoff Mulder is benoemd tot Gemeente-ontvanger en Ambtenaar van den Burgolijken stand te Hoevelaken. De Kamer van Koophandel en Fa brieken houdt Donderdag 15 Sept. a.s. des avonds 8 uur een openbare vergadering ten Raadhuize. De le luit. J. E. llaitsma Muiier, van het le Reg. veld artillerie, wordt 1 October ontheven van zijne detacheering in de legerplaats bij Oldebroek. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag, 13 September 1910 des namiddags te l'/2 uur. Voorzitter Wethouder Celosse. Afwezig: de heer Van Kalken, met ken nisgeving. Allereerst wordt aan de orde gesteld: 1. Installatie van het nieuw benoemde lid W. H Kam. Op verzoekivan den VOORZITTER wordt de heer Kam door den Secretaris binnen geleid, waarna hij in handen van den Voor zitter de vereischte eeden aflegt. De VOORZITTER wenschte vervol gens den heer Kam geluk met zijn benoe ming en hoopte- dat hij vele jaren in 't belang der Gemeente zou werkzaam ziju. De heer Kam neemt daarna op den voor hom bestemden zetel plaats. De notulen worden vervolgens ongewijzigd gearresteerd. Mededeeling wordt gedaan van een telegram van dankbetuiging van H. M. de Koningin voor den ter zorige zitting ge zonden gelukwensch met H.M.'s verjaardag. Ter tafel komen de volgende ingekomen stukken: Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 Augustus 1910 3e af- deeling, no. 2925/2306 betreffende de op 28 Juni 1910 vastgestelde bouwverordening. Gesteld in handen van B. en W. om prae advies. Besluit van do Gedeputeerde Staten van Utrecht van 5 September 1910, 3e afdee- ling, ïm. 3510/2343 tot goedkeuring van het op 30 Augustus vastgestelde 6e ge deelte primitief kohier en le aanvullings kohier der inkomstenbelasting, dienst 1910. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlaudsche Gemeente werklieden en van de agenten van politie 3e klasse, houdende dankbetuiging voor de loonsverhoogiDg. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van W. van der Maat en P, Kortland, dat zij hunne benoeming tot on derwijzer aanvaarden. Voor kennisgeving aangenomen. Eene dankbetuiging van do onderwijzeres Mej. M. C. E. Beek voor het haar ver leende verlof. Voor kennisgeving aange- nomeu. Een adres van de afdeeling Amersfoort en Omstreken van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers houdende verzoek drie lokalen te willen afstaan met gratis gebruik van vuur, licht en leermiddelen voor een cursus voor volwassen. Gesteld in handen van B. en W. om prae advies. 2. Benoeming van een wethouder (va caturo Th. Sanders). Uitgebracht worden 16 stemmen Daarvan verkreeg de heer Kam 10 stemmen, de heer Veis Heyn 4, de heer Gerritsen 1 en de h»er Kroe3 1 stem, zoodat de heer Kam benoemd bleek tot wethouder. De heer KAM verklaarde zich bereid, zyu benoeming te aanvaarden. Spr, is dankbaar voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide enkel uit plichtsge voel de betrekking te willen aanvaarden waarbij hij niet uit het oog verliest, dat er vele en moeilijke werkzaamheden aan zijn verbonden. Spr. hoopt, dat hij zich van den steun en de welwillende medewerking van de leden van den Raad en van allegemeen- tenaren kan verzekerd houden, aangezien hij deze niet kan ontberen. De VOORZITTER wenschte daarop den heer Kam geluk met zijn benoeming en hoopte, dat hij nog langen tijd zijn krach ten en kennis zou mogen beschikbaar stellen in 't belang der gemeente. D« heer KAM nam daarna plaats op de vacanten wethouderszetel. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming vau eene Commissie inzake onbewoonbaarverklariug van het perceel Bloemendalsche straat 31. Benoemd worden de heeren Tromp van Holst, Salomons en Van Kalken tot leden dier cominissie- 4. Rapport van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van de afdeeling Amersfoort van de Nederlandsche vereenigiDg tot afschaffiug var. alcohol houdende dranken en daarmede verband houdende adressen. De heer GERRITSEN zou,een proeijwillen nemen iu den geest van adressante voor den tijd van 5 jaren om te zien welke resultaten bereikt worden. Spr. wijst er hierbij op, dat het geven eener nieuwe vergunning tegen afstand van twee ver gunningen het ontstaan van groote drank paleizen (men denke aan Amsterdam) in de hand werkt, Do heer HAMERS is het niet met den hoer Gerritsen eens. Hij is niet bang voor drankpaleizen, daarvoor is Amersfoort de stad niet. Spr. legt zich dao ook geheel neer bij het voorstel van B. en W. De VOORZITTER licht hot afwijzend prae-advies van B. en W. nader toe en wijst er hierbjj op, dat in de drankpaleizen in Amsterdam en andere groote steden het alcohol-gebruik bijzaak is. Neen men moet juist treffen de kleine kroegjes, waar- uitsluitend sterke drank wordt gebruikt. De heer GERRITSEN wenscht niet den kleinen man juist te treffen, doch het algemeen. Daarom dienen wij onszelf de gelegenheid te benemen ons cognacje te gebruiken. Voorts wijst Spr. erop, dat in de groote drankpaleizen door hem op het oog, ook een borrel voor 5 cent voor de toonbank verkrijgbaar is. Do VOORZITTER vestigt er de aandacht op, dat B. en W. nimmer vorplicht zijn een nieuwe vergunning te gevon. Zy kunnen dus info'-meeren, wat met die ver gunning beoogd wordt. B. en W. hebben meer het oog op de grootere café res taurants. De heer RUYS breekt een lans voor adressante en weerlegt de motieven van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren: Ruys, Gerritsen, Rolandus Hagedoorn en Tromp van Holst. 5. Rapport van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres vau de Vereeniging „Vergunning" betreffende het sluitingsuur voor de koffiehuizen enz. tijdens de kermis. De heer RIJKENS: Mijnheer de voor zitter niet om het voorstel van B. en W. te bestrijden heb ik het woord gevraagd. Ik kan me daarmee vereenigen, maar naar aauleiding van dit voorstel zou ik een verzoek willen doen aan het hoofd dor politie. Wij hebben hier in de 9tad een drietal obscure sociëteiten, waarvan het Odéon in de Krommestraat, m.i. de verderfelijkste is, niettegenstaande hare statuten koninklijk zijn goedgekeurd. Wanneer het officieele sluitingsuur heeft geslagen, zien de fatsoenlijke vergunning houders niet zelden hunne gasten naar de Krommestraat trekken, waar het fuiveu ongestoord den geheelen nacht kan worden voortgezet. En het komt voor dat kermis- gangers, wanneer tegen elven de voorstel lingen in de tenten gedaan zijn, aldus redeneeren: om twaalf uur wordeu we uit de gewone vergunningen gezet, laten we dus terstond naar de Krommestraat trekken; daar kunnen we ru6tig blijven als leden van de sociëteit. Behalve dat dit voor fatsoenlijke ver gunninghouders ergerlijk en schadelijk is, komt het me ook gevaarlijk voor voor vele jonge lieden. Mijn verzoek is dus dit: zou het hoofd der politie eens willen overwegen of het niet wenschelijk is, dergelijke sociëteiten gedurende de kermis aan een verscherpte contröle te onderwerpen, door er bjjv. politieposten voor te plaatsen en de namen der bezoekers op te teekenenP Ik geloof dat men daarmee een gqed werk zul doen. De VOORZITTER zal de vraag van den heer Rijkens overbrengen aan den burgemeester, die morgen in de stad terug keert. Het voorstel van B. er. W. wordt daarmee zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 6. Rapport van Burgemeester en Wet- bonders betreffende een adres van de Vereeniging „Johan van Oldcnbarneveld". De heer PLOMP gelooft, dat het ver keer beter gediend zou ziju met verruiming van de ingang der Koninginnelaan. Het standbeeld zou spr. willen brengen in de strook aan den stadskant, waar nu eenige conifeeren staan. Zouden B. en W. dit punt nog niet eens kunnen overwegen en „de boel uitzetten" opdat allo leden van den Raad er een ooideel over kunnen vellen? Verschillende spreke™ wenschen het idee van den heer Plomp te steunen. De he.ei VAN DUINEN zou het hart van het nieuw ontworpen perk gelegd willen zien op het hart van het tegenwoordige perk en dan zou de scherpe hoek van het voetpad aan de Kon'nginnelaan worden weggenomen. De VOORZITTER zegt toe "dat ook dit idee overwogen zal worden. De heer HAGEDOORN zal ook dit denk beeld gaarne eens „uitgezet" zien De heer VELS IIEIJN breekt een lans voot- het voorstel-Plomp, dat hij een zeer voorzichtig voorstel noemt. Het voorstel Plomp wordt hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2