ias DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 215. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG Actie tegen Reactie. Hoofdredacteur 11. O. RIJKEMS. Bureau: KMÜI9IE lltAC 6. Telef. luiere. ls:t. Abonnementsprijs Prijs der Adyertentiëii Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icdoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regol f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Per jaarf 4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Tot plaatsing van advert, en reel, van baiten het kanton Amersioort iu dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Adrert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Iu Mei 1910 diende minister Heemskerk een wetsontwerp in, waarvan het eerste en voornaamste van de twee artikelen luidt: „Vrouwelijke Rijksambtenaren, die in het huwelijk treden, worden met in gang van den dag van haar huwelijk, eer vol ontslagen". Voorts worden een aantal wijzigingen in de lager-onderwijswet voor gesteld, om de gemeentebesturen te nopen eenzelfde gedragslijn tegenover de onder wijzeressen te volgen als de Staat tegenover zijn vrouwelyko ambtenaren. Eerst hebben wc in ons laDd kunnen bewonderen een huppeldans van Konink lijke Besluiten Een itnksche minister van Binnenlandsche Zaken stond de gehuwde ambtenares toe in haar betrekking te blij ven nij huwelijk; een rechtsch verleende haar ongevraagd, eervol ontslageen linksch trok dat besluit weer in (Oct, 1907), informeerde ridderlijk bij do wegens hu welijk ontslagen ambtenaressen, of ze weor wenBchten te worden aangesteld en stelde ze ook werkelijk weer aan (Febru ari 1908). Twee maanden later deelde minister Heemskerk mede, dat .in afwachting van nader vast te stellen regelen, aan nieuw aan te 6tellcn vrouwelijk personeel, ingeval van huwelijk, eervol ontslag zal worden gegeventen aanzien van in dienst zijnde vrouwelijke ambtenaien zal „vermoedelijk bij huwelijk ontslag volgen". En onder dat genoeglijk „cnassez-croisez" van onze rijksregeeringen genoten ook onze gemeenteraden van een allerliefst spelletjeRotterdam veranderde nu niet meer zijn gemeente-verordening, om daar in vast te stellen verbod van huwelijk voor onderwijzeressen. zoo'n bepaling zou toch immers weer door Gedeputeerdo Sta ten worden vernietigd, als in strijd met de wet op bet Lager onderwijs o, neen het ontsloeg eenvoudig drie onderwijze ressen, omdat ze huwden, en dit besluit werd door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland goedgekeurd. Je moet den juisteu vorm maar vinden In Maart 1909 deelde datzelfde ge meentebestuur mede, dat het er geen be zwaar in zag, de ontslagen onderwijzeressen als „tijdelijke leerkrachten" aan te stellen. Hoogstwaarschijnlijk dus tot er een kind verwacht wordt 1 Onbezoldigd propagandist voor het Hieuw Malthusianisme Haarlem weigerde de haar toekomende salarisverhooging aan een onderwijzeres, omdat ze inmiddels gehuwd was. als een vader, die aan zijn stout kind zijn weekgeld ontneemt 1 Hengelo wil „ontslag bij huwelijk" niet meer in de verordening plaatsen, maar in de instructie. Bolsward zal de onderwijzeres vriendelijk verzoeken haar ontslag te nemen bij hu welijk doet ze dat niet, dan zal ontslag volgen Amsterdam besloot .voortaan alle onder wijzeressen en leeravessen met vollen dag taak hij huwelijk te ontslaan", en verzocht beleefd hoofden van scholen om van dit besluit mededeeling te doen aan hun vrou welijke leerkrachten. En minister Heemskerk, als een lief hebbend voogd, die zyn pupillen niet in zorg wil laten, deelde mee, dat indien uatuurlijk buiten de verordeningen de gemeenteraden eene onderwijzeies bjj hu welijk zouden wenschen voor te dragen voor ontslag, do Minister een zoodanig besluit zou bekrachtigen. „Wel door een K. B., maar niet langs den koniuklijkcn weg", resumeerde het tijdschrift „Belang en Recht". En nu is dan gelukkig het wetsontwerp ingediend I Gelukkig 1 Want beter een slecht ontwerp, ja, zolfs beter een verkeerde wet, die vaststaat, waartegen geageerd en gestreden wordeu kan, tot ze onder do gezamenlijke slagen ineenstort, dan de rechtsonzekerheid, het echichtignerveuse, het zwaard van Damoctesachtige van Ko ninklijke Besluiten zelfs van de goede, waarvan we immers aan den lijve weten, dat ze biunen 3 maanden tijd door juist de tegenovergestelde kunnen vervangen zijn Beter ook voor ons volksbewustzijn en ons zelfrespect de dwang van zelfc een verkeerde nieuwe wet, dan het ontduiken en omgaan van ecu bestaande oude, door slimmigheidjes, geuiepigheidjea, leepc juris terijtjes, zooals de laatste jaren ons zulk een keurig gesorteerde staalkaart voor oogen voerden. Tegen dat vaste wetsontwerp dan, dat als een zwaar blok reactie midden in ons moderne leven gevallen is is een geor ganiseerde 8trijdactie opgeroepen. Opgericht heeft zich n.l. een Comité, zich ten doel stellende „een actie to voeren tegen het wetsontwerp 256, regelende" enz. Het Comité bestaat uit 27 personen, als voorzitter treedt op Mr. E. Fokker, wiens positie nemen tegen den geest van hot wetsontwerp o.ra. bleek uit zijn betoog iu den ,Gids" van Nov. j.l., vooorzit6ter (wat een aardige oplossing om twee persouen dezelfde hoofdplaats te kunnen geven!) de onvermoeide, grijze strijdster, mevrouw Rutgers Hoitsema, terwijl verder in het Comité zitting hebben genomen vertegeu- woordigeis en sters van zeer vele scha- keeringen in de vrouwenbeweging. Zoo b.v. Jonkvr. A. van Hogendorp, Mr. 8. van Houten, Joh. Naber. Proff. Simons en Molengraaff, Anna Polak, Jonkvr. Lewo van Middclstuni, de heer Wibaut, enz. Het Comité spreekt tevens uit naam van vijftien vereenigingen, vertegenwoordigende alweer zeer vele nuances uit de vrouwen beweging. Van rechts af: Nederl. Vrouwen bond tot verhooging van 't Zedelijk Bewustzijn en Nederl. Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt", over de meer in het midden Btaande heen: Nat. Ver. voor Vrouwenarbeid, Nat. Bureau voor Vrou wenarbeid, naar links toe: jVer. ter behartiging van de belangen der vrouw, Ver. Tliugater, en Vrye-Vrouwen-Vereeni- ging, Bonden van onderwijzers en -essen, hoofden van scholen, leeraressen, telefonis ten, dienstboden, en de Onderlinge Vrou wenbescherming groepeeren zich om hen heen. Minder sober in zyn toelichting dan de minister by die van het wetsontwerp, waarin heel veel „als bekend mag worden verondersteld", en die eigenlyk maar één gozichtspuntje motiveert.... begint het Comité te verklaren „dat het de quaestie of men het wenschelijk of onwenschelyk acht, dat de getrouwde vrouw buitenshuis loonarbeid verricht, geheel huiten beschouwing wil laten". En terecht! al te uitgebreid zou anders het vraagstuk worden; al te veel mceningen, beschouwingen, tradities, feiten, filosofieën, voorspellingen zouden dan in beroering wordeu gebracht! Het Comité richt zich uitsluitend tegen het aan de orde zijnde ontwerp. Het betoogt, dat alleenlijk ongevraagd ontslag aan een ambtenaar mag worden gegeven, indien dut geschiedt iu het belang van den dienst; dat het bewijs van schade, aan den dienst toegebracht door huwelijk der ambtenares sen, in ou8 land by lange na niet is gele verd; dat ervaring in het buitenland, na een ongestoorde werking van verscheidene jaren, veel eerder naar het tegendeel hecn- wyst; „en dat het bovenal in hoogc mate oubillijk moet worden geacht, en een onge- weusclit gevol van rechtsonzekerheid moet doen ontstaan bij alle, zoowel tnauuclyko als vrouwelijke ambtenareu, wanneer wet telijk verkregen diploma's op dergelijke willekeurige wijze door de wet voor een groot deel praktisch weer waardeloos zouden wordeu gemaakt." Verder toont het aan, hoe de, door den minister ver wachte, ethische en sociale gevolgen zullen achterwege blyven, en andere die ook hij niet wenscht, en die liet Comité by name noemt, in groote getale hun eutréo zullen maken. Verzoeken om adhaesiebetuigiiigen zijn verzonden aan verschillende vereenigingen; hoe meer vereeuigingen van mannen en vrouwen zich aansluiten, hoe sterker de actie worden kan naar binnen en naar bui'en. De Ver. voor Vrouwenkiesrecht nam zich reeds voor, de actie van hot Comité te steunen, en ook de Nat. Vrouwenraad zal niet achterblijven. Twee prae-adviezen kwamen ongevraagd het Comité hun hulp aanbieden: één door mej. Jolt. Naber op eigeo initiatief inge diend als medelid in de NutPcommissie voor Onderwijs en door die Commissie gepubli ceerd „al kunnen niet alle leden op alle punten met haar meegaan"een tweede, uitgebracht door de dames Mr. E. C. van Dorp, Anna Polak en den heer Is. de Vooys voor de Ver. van Staathuishoud kunde en Statistiek. Hoewel dit trio prae adviseurs onderling in onderdeden sterk afwijkt, verklaart het zich toch unaniem tegon den geest in het ingediende wets ontwerp neergelegd. Dat de vrouwenpers do quaestie van alle kanten bekijkt, zal niemand verwonderen! „Evolutie" wijdt een aantal artikelen aan het ontwerp en rafelt het met zijn toelich ting te zamen haarfijn uit elkaar. „Belang en Recht", wat minder hartstochtelijk van toon, verklaart zich toch vierkant tegen. Weifelend staat „De Vrouw": bowonderen kau ze dit ontwerp wel niet, en het hin dert haar, dat slechts togen een klein deel der gehuwde arbeidsters positie wordt ge nomen maar die arbeid zelf kan ze uiet goedkeuren, en zou ze wel wettelijk willen verbieden. Een standpunt, waarover ze met de andere vrouwenbladen in polemiek is geraakt, ook met de „Proletarische Vrouw", die hare beschouwingen „buiten de werke lijkheid om" oordeelt Het „Sociaal Weekblad", dat zich by monde van zyn redacteuren wel eenB er gerde over het drijven der burgerlijke vronwenvercenigingen in de noordelijke landen tegen het nachtverbod voor arbeid sters en tegen verkorting van haren werk dag spreekt zich door zyne mede werkster II. van der Mey toch tegen dit wetsontwerp uit, en hoopt dat een flinke actie het beletten zal wet te worden. En de groote persP Zoover de linksch politieke bladen zich aan do zaak lieten gelegen liggen, zijn ze, meen ik, alie tegen. En de Rechtsche Eén van de recht6cho dagbladen heeft voor een groote verrassing gezorgd: „Do Nederlandor". In een drietal kloeke hoofdartikelen verklaart het blad zich onomwonden tegen het ontwerp. Dat was, komend van die, voor het ministerie onverdacht gunstige zijde, een welkome steun voor het Comité, dat dan ook ver standig genoeg was de artikelen van „De Nederlandor", na verkregen verlof, in een kleine brochure to vereeiiingen, plus een nadere toelichting van dat blad. Want, zooals zeer begrypelijk is, werd „De Ne derlander" door vele rechtsche organen om zijn 3tandpunt hard gevallen. In de eerste plaats door „Het Centrum" (viel daarom, n.l. om de R. K. te winnen, in de te sobere toelichting tot het ontwerp hot eenige licht op de gevreesde toename in gebruik van Nieuw-Malthusiaansche middelen in bet gezin, bij het in dienst houden van gehuwde vrouwelijke ambte naren P alsof het halveeren van het inkomen van het gezin, na ontslag, en de noodzaak vaak voor de vrouw, om in eene vrije betrekking dat verminderde inkomen aan te vullen oen niet nog sterker propagandist voor 't N.M. zou blijken te zijn 1). Ook de „Maasbode" verklaart zich vóór het ontwerp, al meent het „dat een alge meen en absoluut verbod tegen den arbeid der gehuwde vrouw geen aanbeveling verdient". Nu, een R. K. principe kan dat verbod ook n;et zijn. wuar b.v. in België hot huwelijk voor onderwijzeressen geoorloofd is Het blad wil bier echter juist „beschermen" een sterke categorie van vrouwen, die, waar ze goed gesalari eerde plaatsvervanging in het gezin kunnen betalen, gedurende het kleiD aantal uren, die ze buitenshuis moeten doorbrengen in de eerste plaats in aanmerking schenen te komen om juist met haar de proef eens te wagen En wat zal nu. wanneer in de Ilde Kamer het wetsontwerp in behandeling komt, de leider van de „Nederlander" wat zal met hem de Christelijke Historische partij doen scherpe entiek toedienen, zooals al meer het geval was, zich niet gewonnen geven, en ten slotte vóór stemmen Of zal die partij waar het al of niet aannemen van dit ontwerp toch bezwaarlyk een wig iu de coalatie zal drijven den moed van haar overtuiging tot het eind bewaren, en tegen stem men Het Comité van Actie tegon Reactie zal vóór dien het vraagstuk laten toelichten in een aantal lezingen, waartoe sprekers en spreeksters van zeer verschillende pluimage zullen worden aangezocht, Zonder energieken tegenstand, vooral van vrouweu met de weinige haar ten dienste staande' middelen zal althane dit ontwerp geen wet worden. V. D. 1) In geen enkel ons omkransend land be staat een wet, zooals dit ontwerp or ons een schenken wil. 2) Dat „De Nederlander zyn betoog in hoofdzaak richt tegen het ingrijpen van de ovorheid in do persooDlyke vryheid, terwijl de democratische richtingen dat ingrijpen desnoods zonden billijken, indien de toestemming daar toe maar gegeven was door mannen en vrou wen beiden (das na do invoering van vrouwen kiesrecht) behoeft bij het gever, van dit overzicht, niet uitvoeriger besproken te wordeD

De Eemlander | 1910 | | pagina 1