WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 19 September 1910. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Seydiafjord laagste 751.4 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 20 Sep tember 1910. Zwakke tot matige Z..-lijke tot Z.W-.lijke lator ruimende wind. Gesteldheid van de lucht: Bewolkt tot zwaarbewolkt, mogelijk regen. Temperatuurdezelfde. Barometerstand te AMERSFOOPT- Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 19 Sept. des morgens 7 uur is 58° F. om meer rijkssteun aan het m. u. 1. o. te kunnen geven enz. In opdracht der Koningin betuigde hij dank aan de Staten-Gcneraal voor hun ijver en toewijding aan 's lands belang. ALGEMEEN KIESRECHT. Op een terrein in de buurt van het Concertgebouw te Amsterdam werd gisteren de grootc landelijke Kiesrechtbctooging ge houden, georganiseerd door de S. D. A P. Duizenden en duizenden, personen waren tegenwoordig. Een aantal zangkoren en muziekkorpsen zorgden voor de opluistering der meeting, terwijl de heeren Troelstra, Van Kol, Duys, Henri Polak, Oudegeest en Spiekman en mevr. Helene Ankersmit de betoogers toespraken. De heer Mr. P. J. Troelstra zette uiteon, beo de demonstratie diende ter inleiding van het volkspetitionnenent. Volgend jaar zal bij de opening der Staten-Generaal door de vertegenwoordigers der arbeidersklasse het adres, naar men hoopt, door honderdui zenden geteekend, aan minister Heemskerk overhandigd worden. De volkspetitie heeft een drieledig doel: le. te lacen zien, welk een groot deel van het Nederlandschc volk men achter zich heefl, 2c. aanhangers te winnen on meer intensieve propaganda te maken, 3e. een scherpere, een meer revolutionnaire kies- rechtbewegiug, welke misschien op den duur noodzakelijk zal worden, voor te be reiden. De ervaring, welke spreker in de com missie voor do grondwetsherziening heeft opgedaan, is deze, dat, indien deze com missie tot uitbreiding van het kiesrecht concludeert, zulks te danken zal zijn aan do kiesrechtbeweging. Aangenomen werd de volgende motie „De groote demonstratie, ten gunste van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, bijeen geroepen door de S. D. A. P., en gehouden te Amsterdam, op 18 September 1910, onder deelname van 960 organisaties en 88421 leden, „Verklaart, dat de toekenning van het kiesrecht aan alle meerderjarige Neder landers, de onafwijsbare eisch is van de Nederlandsche arbeidersklasse, welke klasse door het thans geldende kiesrecht in haar politicken invloed op de meest willekeurige wijze wordt tekort ge daan en daardoor belemmerd in haar wet tig streven naar zelfbevrijding van do klasseheerschappij der bourgeoisie, die thans op haar drukt, „vastbesloten, niet te zullen dulden, dat, door welke' manoeuvres ook, de kiesrecht zaak door de regeerende klasse op de lange baau wordt geschoven, „verklaart alle kracht der Nederlandsche georganiseerde arbeiders te zullen aanwen den, omjiet voorgenomen volkspetitionemcnt ten gunste van het algemeen kiesrecht schitterend te doen slagen, en gaat uiteen met de belofte, niet te zullen rusten, voor de strijd voor het algemeen kiesrecht heeft gezegevierd." VLEESCHIN V OER. De Zwolsche Vleeschhouwersvereenigiug heeft de Kamers van Koophandel en Fa brieken uitgenoodigd instemming te betui gen met een door haar „namens vele be langstellenden in Nederland" samengesteld adres aan den Minister van Landbouw, houdende verzoek om, zoolang de zoo gewenschte rijkskeurwet nog niet zal zijn tot stand gekomen, in overleg te treden met zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken tot het treffen van maatregelen, uoodig om de gemeentebesturen te beletten aan gaande den invoer van versch vleesch te bepalen, dat uitsluitend toegelaten wordt vleesch, van in een gemeente-slachthuis geslachte dieren. Handelsschool. In ons vorig nommer hebben wij reeds in het kort het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de oprichting van een Ilaudelsschool meegedeeld. Dit voorstel luidt in zijn geheel als volgt: Amersfoort, 30 Augustus 1910. Bij ons schrijven aan uwe vergadering van 29 October 1909. Afd. I, no. 1546 (bgl. no. 415, gedrukte stukken pag. 212 en volg.) deden wij U mededeeling o.a. van ons schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken van 21 December 1908, Afd. I, no 1728, betreffende de eveutueele overneming van de Hoogere Burgerschool door het Rijk en stichting van ee.ne gemeentelijke Handelsschool met subsidie van Rijk en Provincie. Gelijk wij in onze missive aan den Minister schreven, meenden wij, dat de tengevolge van de buitenleerlingen zoo buitensporig hooge kosten van de Hoogere Burgerschool, die jaarlijks toenamen, uit financieel oogpunt een beletsel zouden zijn om naast de Hoogere Burgerschool de zorgen voor een gemeentelijke Handelsschool op de Gemeen te te leggen. Gelijk |U bekend is, is de Minister van Binnenlandsche Zaken in beginsel niet bereid, Gemeentelijke Hoogere Burger scholen tot Rijksscholen te maken, zoodat in dit opzicht gcene vermindering van lasten te voorzien is. Daarentegen is ten gevolge van do U bekende nieuwe wijze van subsidiceren door het Rijk en dooi de mogelijkheid om, zonder verlies van Rijkssubsidie voor de buitenleerlingen een hoogcr schoolgeld te heffen, op andere wijze verlichting gebracht in de lasten, die sinds jaren de buitenleeringen voor de Gemeente voroorzaakt hebben. Wij hebben daarom ons oorspronkelijk plan betreffende eene gemeen telijke Handelsschool niet losgelaten en ons andermaal gezet tot overweging op welke wijze het beste aan de behoefte aan practisch ingericht handelsonderwijs kan worden voldaan Dat inderdaad een derge lijke behoefte bestaat, meenen wij als vaststaande te mogen aannemen. De instel lingen van onderwijs in onze Gemeente toch geven gecne voldoende opleiding aan die jongens en meisjes van ongeveer 12 h 13 tot 16 a 17 jaar, die later een bestaan wenschen te vinden, hetzij als bodienden in den handel, hetzij zij zelf aan het hoofd van eene zaak zullen komen te staau. In 't bijzonder hebben wij hier op 't oog die kinderen, welke behooren tot den zooge- naamden middenstand. Op tweeërlei wijze kan in het handels onderwijs worden voorzien. Gedacht is aan eene reorganisatie van de zg. vervolgklassen van de school le soort aau de Heerenstraat waardoor het les geven in de bepaalde vakken van onder wijs, speciaal in het belang van den handel, meer op den voorgrond zou kunnen treden Het Hoofd van de school le soort heeft ons daaromtrent een rapport ingediend, dat voor uwe vergadering ter lezing ligt. Ons College meent evenwel, dat door eene dergelijke organisatie niet datgene verkre gen wordt, waardoor aan de gevoelde behoefte voldaan wordt. Wij achten hier voor noodig het stichten van een Handels school, waar het speciale handelsonderwijs door vakloeraren gegeven wordt en waar het onderwijs, onmiddellijk, zoodra de leerlingen op de school komen, geheel kan worden ingericht op de toekomstige be stemming der leerlingen. Wij meenen, dat aan deze eischen slechts op een speciaal voor het handelsonderwijs bestemde school kan worden voldaan. Ook de Inspecteur van het Middelbaar ouderwys, in 't hijzon der belast met het toezicht op de Handels scholen, geeft aan eene dergelijke school de voorkeur. Eveneens gaf het Bestuur van de onlangs opgerichte Vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en omstreken" ons uit drukkelijk te kennen, dat aan de behoeften van den middenstand geenszins voldaan zou worden indien bij eene reorganisatie van het voortgezet Lager onderwijs zelfs in belangrijke mate een plaats ingeruimd werd voor het handelsonderwijs. Zooals gezegd, zal deze 6chool moeten openstaan voor kiudereu uit don midden stand, in de meest ruime beteekeois. Een belangrijk punt van overweging maakte de vraag uit of de school toegankelijk moet zijn voor kinderen, die reeds eenige jaren onderwijs in de Fransche taal geno ten hebben, dan wel of op de school zelve een aanvang met het onderwijs in dat vak gemaakt zonde moeten worden. In een advies, door den Inspecteur indertijd aau Burgemeester en Wethouders van Zwolle gegeven, schrijft deze „Een handelsschool voor Zwolle en omstreken, bestemd voor jongens en uieisjes van 12 tot 16 jaar, zou m i. vier leerjaren moeten omvatten en bij toelating zou ik den ei6ch van „eenige kennis der Fransche taal" niet willen stellen. Het Fransch mag voor me- nigen begaafden discipel der volksschool niet als 't ware den slagboom vormen, die hem belet de Handelsschool binnen te gaan en 't zijn juist de kleine neringdoenden, wier kroost men den overgang van do ge wone Lagere school naar de nieuwe stich ting dient te vergemakkelijken. Ook de dorpskindereu zullen daarbij profiteeren, terwyl zij, die rechtstreeks van de banken van het Uitgebreid Lager onderwys komen, er werkelijk geen schade van zullen heb ben, dat het Fransch in klasse I der Han delsschool wordt opgevat als begin-onder- wijs". Wat in dit opzicht voor Zwolle geldt, mag ook voor Amersfoort van belang zijn. Bovendien gaf de Inspecteur ook voor onze Gemeente in overweging, het Fransch op te vatten als begiu-onderwijs. De school zal derhalve moeten openstaan voor hen, die de gewone Lagere school, waar geen Fransch onderwezen wordt, doorloopen hebben met voldoend resultaat, 't geen zal moeten blyken of uit een examen of uit een verklaring van het Hoofd der betrok ken school, waaromtrent later eene beslis sing zal dienen genomen te worden. Waar in het bovenstaande in zeer alge- meene trekken het karakter van de Han delsschool is aangegeven, dient thans de vraag besproken te worden of het de voor keur verdient, de gedachte school van ge meentewege te stichten en te exploiteeren, dau wel aan do Vereenigiug „Handels school voor Amersfoort en Omstreken", die zich ten doel stelt eene dergelijke school in 't leven te roepen den govraag- den steun te verleenen. In beginsel achten wij het beter, dat eene dergelijke school eene gemeentelijke zij. Het voortbestaan der school is verze kerd, terwijl ook met inachtneming van de noodige zuinigheid de Gemeente in den regel eene dergelijke school meer on bekrompen kan exploiteeren dan eene Ver eeniging, die doorgaans met vele financi- eele moeilijkheden te kampen heeft. Ook schijnt het ons toe, dat eene gemeentelijke school gemakkelijker goede leerkrachten zal kuunen trekken dan eene Vereeniging wier bestaan toch altijd min of meer onze ker is. Wij hebben confidentieel aan het Bestuur der Vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en omstreken" van ons voor nemen kennis gegeven. Wat nu de kosten betreft, zij het vol gende opgemerkt. De programma's van de lessen zullen voor beide scholen nagenoeg het zelfde zijn Behoudens eene kleine wijziging acht de Inspecteur het programma behoorende bij het adres van de Vereeniging het meest geschikt. Neemt men aau, dat de bezoldi ging van de leerkrachten vastgesteld wordt, zooals de Vereeniging zich deze gedacht heeft dan zal voor jaarwedden noodig zijn f 10 275.— De verdere kosten kunnen voorloopig geraamd worden: Leermiddelen, schoonmaak, vuur en licht 1 000. Concierge (met vrije woning) 400 Huurwaarde gebouw 1 000. Onvoorziene uitgaven 125. f 12S00.— Schoolgelden (voorzichtigheids halve laag te ramen) 1 000.- Rest, onkosten 11 800. Indien het Rijk eene subsidie geeft ad 50% en do Provincie ad 15%, dan zouden de overblijvende kosten voor de Gemeente op f 4130 geraamd moeten worden. Het komt ons voor, dat in geval ons voorstel d.d. betreffende de verbouwing van de Hoogere Burgerschool door U wordt aangenomen, de Handelsschool, althans aauvaukelijk, gehuisvest zal kunnen worden in het Werkhuis. In dit geval zouden daar door de kosten voor de Gemeente nog in direct verminderen. Intusschen kan dit later door U beslist worden. Het verbinden van een avondschool aan een dagschool wenschen wij voorloopig achterwege te laten en de ontwikkeling van de dagschool af te wachten alvorens te besluiten tot uitbreiding van dezen tak van onderwijs. Het komt ons voor, dat thans allereerst door uwe vergadering zal moeten worden uitgemaakt of en zoo ja op welke wijze de Gemeente het tot stand komen van een Handelsschool zal bevorderen. Indien in deze eer.e beslissing door U ge nomen is, kan, naar gelang uw besluit luidt, de verdere uitvoering door ons Col lege worden voorbereid. Op grond van het bovenstaande hebben wy derhalve de eer U in overweging te geven, in beginsel te besluiten tot oprich ting van eene gemeentelijke Handelsschool, in den geest als hierboven omschreven, behoudens steun van het Rijk en de Pro vincie, en aan de Vereeniging „Handels school voor Amersfoort en omstreken" uw besluit mede te deelen. Na de opening van de zitting der Staten-Generaal vertrekt H. M. de Koningin morgenmiddag 2.47 uit don Haag. De reis gaat over Utrecht (aankomst teu3.48nm) Amersfoort (ruim 4 uur) naar 't Loo-Paleis, alwaar de trein ten 5.04 n.m. aankomt. Te Soesterberg stopt do trein tot opneming van Prinses Juliana. In de Amersf. Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemsters uitge reikt aan Freule M. E. M. Lewe van Middelstum en Mej. M. P. C. Stoetzer. Het C r i p p e n-m y s t e r i e. Het pro ces Crippen schijnt thans weer een ongun stige wending voor den beklaagde te nemen. Waren de uitspraken der vorige getuigen bezwarend, die der op Vrijdag gehoorde getuigen waren verpletterend. De eerste getuige, dr. Spilsbury, ver klaarde, dat hy op verzoek van dr. Pepper een stuk vleesch microscopisch onderzocht had en daar ook reeds met het onge wapend oog een litteeken had ontdekt. Vervolgens kwam dr. Willcox voor do balie. Hij beschouwde eerst aandachtig een stuk pyjama-vest van ongeveer 30 cM. in het vierkant, dat bij de overblijfselen ge vonden was. Dit stuk was van gestreept flanel waarvan de strepen vermoedelijk eens groen of blauw geweest waren. Nadat nu aan dr. Willcox ook de pyjama-pantalon getoond was, die in een kast van Crippen was gevonden, zeide getuige, dat de structuur van het hem getoonde bewijsstuk naar zijn meening volkomen identiek was met die van de pantalon en slechts een geringe Kleurverandering ten gevolge van de ongcbluschte kalk, waaraan het was blootgesteld, geweest, vertoonde. Deze verklaring veroorzaakte groote opschudding onder de toehoorders. Newton, Crippeu's advocaat, vroeg thans den getuige of in een in ontbinding ver- keerend lijk niet steeds sporen van hyox- iainiue werden aangetroffen, waarop dr. Willcox antwoordde, dat dit inderdaad het geval was, maar slechts in zulke minimale hoeveelheid, dat zij in het onderhavige ge val verre wordt overschreden. In het slacht offer is een zoo aanzienlijke dosis gevon den, dat het absoluut vaststaat, dat het gestorven is aan vergiftiging door hyoxia- mine. Terwijl getuige deze verklaring aflegde, zag Crippen, bleeker dan gewoonlijk, hem onafgebroken strak aan. „Na de dosis hyoxiamine tot zich te hebben genomen", vervolgde dr Willcox,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2