DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 225. DINSDAG 27 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur R. <4. KI.IKKNS. Bureau: KLEINE Ha.AG 6. TelefIuterc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. |J|^ Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7b- 78 Amsterdam DE SOCIAAL DEMOCRATISCHE PARTIJDAG. Zaterdag hield de partijdag de slotzitting. Yoor stoelen en banken. Rog nooit, zegt de Külu. Ztg., was zulk oen ontijdig ver trek der gedelegeerden waar te neniCD. En toch stonden nog twee punten op de agenda, de rijksverzekering en de vakvereenigings- quaestie. Peus-Dessau zette óe noodzake lijkheid der vakvereenigingen uiteen, en verklaarde, dat Berlijn vooral verplicht is groote vakvereenigingen in het leven te roepen; als Berlijn 400,000 sociaaldemo craten telt, moeten de vakvereenigingen ook 400,000 leden tellen. Wurm-Bcrlijn zette uiteen, welke bezwaren vele sociaal demo craten hebben tegen de vakvereenigingen, die afzonderlijke vereenigingen zijn, maar met de partij in verband staande. Ten slotte werd het bestuursvoorstel over de verbruiks- en vakvereenigingen aangenomen. Molkenbuhr sprak over de Rijksverze- keriDg, en bestreed in zijn referaat voor namelijk het streven der agrariërs, door een deel van het centrum gesteund, om voor den landbouw afzonderlijke voordeelen te bedingen. Veivolgens werd de alcoholboycot be sproken, en de wenschclijkheid dat alle partijgeuoolen zich daarbij zullen aansluiten. De plaats voor de volgende vergadering werd aan de keuze van het partijbestuur overgelaten; de gehouden verkiezingen voor het pariijbestuur brachten daarin niet veel wijziging. Singer en Bebel werden als voorzitters herkozen. De voorzitter van den partydag, Dietz, hield daarna nog een toe spraak, waarin hij verklaarde, dat de arbeid met groote zakelijkheid was verricht, en dat de meeningsvrijheid nooit was aange tast. En toen werd de partydag gesloten. DE BURGEMEESTER EN HET VATICAAN. Den twintigsten September hield de burgemeester van Rome, Nathan, een rede bij gelegenheid van den verjaardag der inneming van Rome, waarbij hjj een ver gelijking jmaakte tusschen het huidige Rome en dat uit den tijd van den Paus koning. Over den inhoud dier rede verbolgeu, schreef de Paus een brief van protest aan den kardinaal-vicaris, waarin hij er zich over beklaagde, dat zulk een hooggeplaatst ambtenaar bij de uitoefening van zijn fuuctie zich niet ontzien had, de r. katholieke kerk te honen, terwijl hij tevens de aan dacht van den kerkvorst vestigde op do voortdurende beleedigingen, welke de kerk tegenwoordig heeft te verduren, zelfs van overheidsorganen. Thans verklaart burgemeester Nathan in een schrijven aan de pers, dat zijn eerbied voor den paus en de gehcele beschaafde wereld hem dwingt tot een verklaring. Na uiteengezet te hebbeu, dat door den pauselijken brief het contrast tusschen het vroegere en het tegenwoordige Rome nog duidelijker aan het licht treedt, herinnert de burgemeester aan verschillende pauselijke handelingen zooals de veroordeeling van de christelijke democraten, het modernisme en sillonisme, en wjjst er op, dat niet hij is te kort geschoten aan eerbied voor anderer meening. Ten slotte verklaart Nathan, dat, indien hy de wetten overtreden heeft, hij zich daarvoor wenscht te verantwoorden voor de rechtbank; mocht hij zijn plicht als burgemeester niet gedaan hebben, dan be hoort de burgerij daarover te oordeelen. Zijn geweten spreekt hem vrij van elke beleediging den godsdienst aangedaan; zouder tusschenpersoon verkiest hij zich over zijn godrag te verantwoorden voor God. FRANKRIJK. Cocliéry minister van financiën in Frankrijk heeft een meevaller na een teleurstelling ondervonden. Men weet dat hij do tabaksprijzen verhoogd heeft, om maandelijks anderhalf millioen francs meer in do schatkist te krijgen. Gedurende Mei, Juni en Juli is dat op een geduchten tegenvaller uitgeloopen er kwam minder binnen in plaats van meer. Maar Augustus heeft de schade weer ingehaald en een mooi surplus geleverd. De oorzaak Wel, de rookors, die wisten dat met Mei de prijsverhooging zou komen, hebben voor dien tijd een zoo groote hoeveelheid tabak, sigaren en sigaretten ingeslagen, dat ze genoeg haddon voor Mei, Juni en Juli. In Augustus was de voorraad op en moesten de duurdere prijzen betaald worden I Bernard Shaw, de geestige schrijver heeft een brief aan de Temps gericht, om op te komen tegen de bewering dat in Engeland de geeselstraf een einde gemaakt heeft aan het „apacliendom". Daar is niets van waar, schrijft Shaw voor de invoering der geeselstraf waren de aanvallen op per sonen al steik verminderd. De geeselstraf werkt geenszins afschrikwekkend zij roept bij den gestrafte blinde woede te voorschijn en vermeerdert zijn haat tegen de maat schappij, zijn verachting voor de wetten. Zij vernedert bovendien den beul die haar toepast en strekt het volk tot schande, dat deze barbaarsche straf in haar wetten heeft opgenomen. Shaw heeft nog genoeg ver trouwen in Frankrijk, om te gelooven dat het zich niet zoo diep zal vernederen als Engeland. DUITSCIILAND. De Oberhessische Volksblitter, een to Nauheim verschijnend blad, meldt, dat toen de Tsaar dezer dagen in Nauheim was, een Rus, die in do Parkallee bij een boom stond, door twee Russische detectives werd aangegrepen en uit de Parkallee gebracht. Het blad voegt er aan toe, dat de aldus behandelde oen Russische kuur- gast is, die te Nauheim vertoeft voor zijn gezondheid. Het blad voegt aan die mcdodeeling deze opmerkingen toe: „Yoor ous is bet onbegrijpelijk, hoe Russische detectives zich het recht kunnen aanmatigcu op Duitsch gebied op zulk een wijze tegen kuurgasten op te treden. Dit is te meer onbegrijpelijk, daar men over de moreele qualiteiten van die hoeren allerlei merkwaardige dingen hoort. In ieder geval moet het Duitsche volk er tegen opkomen, dat buitenlaudsche detectives op die wijze optreden. Daar de Duitsche regeering er toch zoo spoedig bij is, om „lastige buitenlanders" de deur te wyzen, moest zij dit middel nu maar eens op de Russische detectives toepassen." De Frankf. Ztg. hoopt, dat de quaestie van het optreden der Russische politie op Duitsch gebied in den Hessischen Landdag en in den Rijksdag zal worden ter- sprake gebracht. De burgemeester van Berlijn heeft tot den rijkskanselier een memorie gericht, waarin maatregelen tegen den vleeschnood worden geëischt. Voornamelijk wordt er op aangedrongen, dat de vleesch-invoer uit Argentinië wordt toegestaan Daar door de statistiek wordt bewezen, dat het kleine en middelgroote grondbezit in veel hooger mate dan het groot grondbezit bij de veeteelt is betrokken, moet volgens <ie memorie, een handelspolitiek worden gevolgd in het belang van het kleine en middelgroote grondbezit, opdat dit de con currentie met het groot-groudbezit zal kunnen volhouden. Niettegenstaande het strenge verbod van den partijdag te Magdebrug, heeft „Gcnosse" Wurm, burgemeester van het Badenschc plaatsje Hahsfeld, zich verstout te zamen met de andere burgemeesters, den Groothertog zijn gelukwenscheu aan te bieden. Door de Karisruher Yolksfreund naar de motieven van deze tuchtelooze daad ondervraagd, heeft de schuldige ge laten verklaard, dat de belangen zijner gemeente niet gedoogden, dat hij zich aan de receptie van de burgemeesters dooi den groothertog onttrok. De eerste zondaar dus. GROOT BRITANNIE. Gister vergaderden de Katoenfabrikan- ten te Manchester. Men meent te weten, dat zij de voorwaarden, waarop de katoen- kaarders de arbitrage wilden aanvaarden, hebben afgewezen. Bij gevolg zijn thans de vooruitzichten minder gunstig. FINLAND. Naar aanleiding van de weigering van den Finschen landdag, schrijft do ofïicieu- se Rossya dat Finland zijn weg zelf heeft gekozen. Het blad betreurt het, dat de meederheid van den Landdag haar plich ten tegenover het Rijk zoo slecht kent en op een zoo uitdagende manier de nog overgebleven rechten van Finland over schal. De Noweje Wromja noemt het besluit van den Landdag brutaal en dom; de Russische regeering zal het schouderopha lend voorbijgaan en in het vervolg den ge- heelen Landdag ignoreeren. De „nog overgebleven rechten" zullen dus ook wel spoedig door nieuwe plichten worden vervangen. AMERIKA. Uit de cijfers der volkstelling in de Vereenigde Blaten blijkt, dat de Auieri- kaansche groote steden aanmerkelijk minder toenemen in bevolking en de kleinere steden aanmerkelijk meer. Het aantal inwoners van Chicago is in de laatste tien jaren niet meer toegenomen dan 28 percent, tegen 54 percent in de voorlaatste tien jaren, terwijl dat van Philadelphia, St. Louis en Boston nog geen 20 percent is toegenomen, tegen 30 percent in de voorlaatste tien jar n. De stroom van plattelandsbewoners gaat tegenwoordig veel meer naar do kleinere steden. HET DERTIENDE I. C. A. Aangaande het op do begrooting van Binnonl. Zaken uitgetrokken subsidie voor hot te 's Gravenhage te houden 13de Congres tegen het Alcoholisme, lezen wij in de Memorie van Toelichting, dat de Miuister op verzoek van drankbestrijders-organisaties, aan de vertegenwoordigers der Regeering op het in 1909 te Londen gehouden XLIde internationaal congres tegen het alcoholisme had opgedragen, dat congres uit to noodi- gen in 1911 te 's Gravenhage bijeen to komen. Aan die uitnoodiging zal gevolg worden gegeven. De Minister heeft drie vertegenwoordigers aangewezen, die met do vertegenwoordigers van vereenigingen van drankbestrijders het congres voorbereiden, doch meent dat ook eenige financieelon steun zal moeten worden geschonken. Yoor dat doel is eon subsidie van ten hoogste f 5000 op de be grooting uitgetrokken. VRIJZ. DEM. BOND. De gemeenschappelijke vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond en den Vrijz.-Dedocratischen Bond zal naar L. en V. meldt, plaats hebben te Utrecht op Zondag 27 Nov., te 11 uur vui., in het Gebouw voor K. eu W. Het onderwerp is Grondgebruik voor arbei Iers ter verbetering van hun econo- mischen toestand. VLIEGENDE WINKELS. In Friesland zijn verkoopingen aangekon digd van heercnkleeding, op last van mr. Winschot, als curator in het faillissement van het exporthuis Maaslek te Amsterdam. Een afdeeling vau Middenstand ging deze zaak onderzoeken en nu blijkt, volgens het Hbld., dat er te Amsterdam geen exporthuis Maaslek bestaat en er geen mr. Winschot woont. WETTELIJKE TIENURENDAG, Door de Federatie van de vijf Diocesane weikliedenbonden, in samenwerking met het Bureau vau de Roomsch- Katholieke Vakorganisatie is in de groote zaal van den Dierentuin in den Haag, Zondag (wat zeggen de a.r. coalitiebroeders daar van?) een meeting gehouden ten gunste van de invoering van den wettelijken tienurendag. Vooraf trokken de deelnemende ver eenigingen, met banieren en muziek in optocht door enkele straten. Ongeveer 800 vereenigingen met tusschen do 170 en 180 banieren en vaandels nameu aan dezen optocht deel die om twee uur in den Dierentuin opgesteld, een uur later, in de beste orde, terugkeerde, waarna de deel nemers plaats zochten in de weldra over volle zaal. Op het podium hadden o.ui. plaats ge nomen de Kamerleden Aalberse en Pas- stoore en het Haagsche Raadslid Wesse- ling, zoomede geestelijke adviseurs en bestuurders van vakbonden eu vereenigin gen, die op sociaal terrein werkzaam zijn. De meeting werd voorafgegaan en de redevoeringen werden afgewisseld door muziek en zang. De beide sprekers, de heeren P. J J. Hazevoet en H. Hermans, pleitten op de bekende gronden voor verkorting van den arbeidstijd, voor den wettelijken 10-uren dag. Te halfzes verlieten de talrijke aanwe zigen, die de sprekers hartelijk hadden toegejuicht, en nadat een motie was aan genomen, die reeds op 26 voorafgegane provincial meetings was gesteund, do zaal.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1