WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONJNKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uqi\ Do Bilt, 4 October 1910. Hoogste barometerstand 778.3 m.M. te St. Mathieu, laagste 744.1 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 5 Oc tober 1910. Matige meest W.-lijke wind. Gesteldheid vnn de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 60 AMERSFOORTSCIIE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 4 Oct. des morgens 7 uur is 55" F. en Woningtoezicht op een anderen stam geënt, afsterft en waarin zelfs geforceerde woningnood geen nieuw leven brengen kan. Voor een ander deel zijn het volslagen nieuwelingen, speculanten, die het probee- ren, en het er ook eens op wagen, „aan- metner" te zijn, vooral van een groot werk, het wil er bij velen nog altijd wel in, er ligt blijkbaar iets iu dat aantrekt en bovendien, het inschrijven is zoo eenvoudig, aan werk te komen niet moeilijk; een laag cijfer, en het werk volgt terstond. Kapitaal ontbreekt blijkbaar niet altijd borgen zijn er eveneons wel te vindon - de besteder heeft in den regel een goeden dag, als althans z'n architect eenig idee had van eene scrieuse begrooting. Of het werk er komt en hoe het er komt, ziedaar overwegingen, die bij de gunning niet te pas komen. Het Rijk gaat immers voor, Provincie en Gemeente volgen en geven particulieren den weg aan". En dan, doelende op de aanneming van 's Rijks Munt, vervolgt het blad: „Onlangs werd een werk ter uitvoering opgedragen aan iemand, wiens aanbieding van bijna 4 ton pl.m. f40 000 lager was dan die van zijn opvolger. De man, die persoonlijk niet in staat was het werk te begrooten, droeg dit op aan een onderbaas, buiten betrekking. Naar de aanwijzing gaan, inlichtingen inwinnen, dat mocht niet, dat veroorzaakte maar reiskosten, er moest zóó maar begroot worden. 19u bovendien, voor de besteding moest toch gereisd naar de plaats, waar de architect z'n bureau had, informeeren kon dan nog; een blanco geteekend biljet werd aan den man, die de begrooting maakte, medegegeven. Deze moest dan maar inschrijven. Eo de aan besteding had plaats, met bovengenoemd gevolg. De laagste inschrijver is thans aannemer van een groot werk wij hopen dat de man het blijft Zóó gaat het thans. De roekeloosheid bij het inschrijven is een rechtstreeksch gevolg van een onverantwoordelijk systeem van gunning, oordeelt De Aannemer, en vraagt dan hoe lang dit nu nog moet voortduren „De architecten hebben het te druk met hun onderling getwist, als groep doen zij weinig of niets de onderaannemers droomen van gesplitste bestekken en wouschen daarmede op hun terrein te her halen dezelfde dolle inschrijvingen, die thans on8 terrein onveilig maken; zij en wij worden de dupe dezer fatale historie. Indien men in de kringen der uitvoering eens kwam tot overleg, zou het dan niet spoedig uit zijn RADEN VAN ADMINISTRATIE. Door do voorgeuomen opheffing van de hoofdadmini8tratiën en de invoering van de raden vau administ atic bij de korpsen van het leger, zullen 175 officieren worden outheven van hunne function van voorzitter of commissaris en daa door worden ont slagen van een administratieve verantwoor delijkheid welke belemmerend werkte op hun dienst als trocpenaanvoerdcrs. TERRITORIALE COMMANDANTEN BIJ DE LANDWEER. Het ligt in het voornemen van het leger bestuur reeds in vredestijd territoriale com mandanten bij de landweer te benoemen. Hiervoor zullen worden voorgedragen alles zins geschikte geponsiotmeerde opper- of hoofdofficieren van het Nederlandsche leger. DE EEDSQUAESTIE. Het Eerste Kamerlid, de heei \V. Ilovy, stelt in do Standaard wijziging van de eeds formule voor; hij zou dienaauga.iude den weg willen volgen als „onder Israël gebrui kelijk was." „Immers, toen do hoogepriester Kajafas den Heiland vroeg, zich te verklaren, of Ilij zich werkelijk uitgaf de Zoon van God te ziju, heeft deze dit gedaan met de vol gende woorden: „Ik bezweer U bij den levenden God, dat gij ons zegt, of gij zijt de Christus, de Zoon van God?" Waarop het antwoord des Heeren luidde: „Gij hebt het gezegd of met andere woorden: het is, zooals gij zegt, eene zeer eenvou dige bevestigiug alzoo, en toch eene beves tiging ouder eede voor het aangezicht Gods. Op eene zelfde wijze zou ik wenschen, dat ook onder ons mocht geschieden. De magistraat, in wiens handen de eed moet worden afgelegd, trede bij deze plechtig heid op, evenals Kajafas in het Sanhedrin heeft gedaan, om in den Naam van den Alwetenden God den getuige tot het spre ken van de waarheid en niets dan de waar heid op te eischen. Hiermede zal niets aan het gewicht en de heiligheid van de eedzwering zijn te kort gedaan, terwijl met alle recht van iedereen, van welke overtuiging hij ook mocht zijn, kon gevergd worden, op de op deze wijze hem plechtig voor het aange zicht Gods voorgehouden vraag, het „ja" woord uit te spreken." Maar als de magistraat nu eens ongeloo- vige is, wat dan? CALVINISME EN TOONEEL. Naar aanleiding van het bekende ge harrewar over de voorgenomen opvoering van „Julius Caesar" door Christelijke gym nasiasten, citeert de Christen-Democraat niet de mcening, maar de volgende drie meeningen van dr. Kuyper over het Cal vinisme en het tooneel. Uit de Standaard van 5 Januari 18S1: „Zelfs al woudt ge u eens in een gansch idealen toestand verplaatsen en u indroomen in de mogelijkheid van vroeg of laat een tooneel in het leven te roepen, waarvan alle zondig bijmengsel geweerd ware, en dat, edel in ziju op vatting, rein van inhoud, kiesch in zijn vormen en keurig in den ziele-adel van zijn personen, een geheel ernstigen, nobelen indruk maakte en niet dan ver heffend op hart en zinnen werkte, zelfs dau nog, en hier lette men wel op, zou de dramatische kunst naar onze stellige overtuiging op Christelijk stand punt ten eenemale onverdedigbaar zijn". Uit De Heraut van 3 Maart 1895: „Tooneel, dans en kaartspel zijn van de dagen van Calvijn en Beza, van Danaeus en Taffijn, bij ons Gerefor meerden in den ban. Dat is Calvinis tische levonsusantie. Daaraan herkent ge den Puritein. En wie ten deze van de beproefde wegen der vaderen afwijkt, brengt daardoor zijn Calviuismo in ern stige verdenking. En nu in no. 11.814 van De Standaard over de „Julins Caesar"-opvoering: Tegen de voorstelling van zulk een hoog ernstig stuk, enkel onder familie, in een besloten localiteit bestaat geen enkele bedenking, dan misschien alleen, dat de opvoering ervan voor leerlingen van een gymnasium verre boven hun kracht gaat. Van karakterbederf kan alleen sprake zijn bij een conmediant van professie, niet bij een jongman die zulk een rol voor eenmaal instudeert, en van onzedelijke effecten was hier geen spoor aanwezig. Calvijn zelf liet te Genève zulke stukken vertoonen. Het kwaad school in het publiek op treden, in het optreden in den schouw burg en in het spelen voor gold. Dit is dan ook door curatoren publiek afge keurd, en van deze hun afkeuring is aan de ouders der leerlingen kennis gegeven. Zou het niet verstandiger zijn, dat meo, om de Calvinistische gedragslijn ten op zichte van het een of ander punt vast te stellen, voor het vervolg zijn toevlucht nam totknoopen tellen? (Het Vaderland). ORTHODOX EN VRIJZINNIG. Ds. Schraffordt Koops, predikant bij de Ilerv Gemeente te Sliedrecht, trekt in een ingezonden stuk in het Ilbld. de volgende parallel tusschcn de gedragslijn der ortho doxen als zij in kerkbesturen en kiescol leges de meerderheid hebben, en de vrij zinnigen, wanneer z(j in hetzelfde geval verkeeren Amsterdam telt 29 Ned. Ilerv. predi kantsplaatsen, Rotterdam 16, Den Haag 14, Utrecht 12, Groningen 9, Leiden 9, Haar lem 7, Middelburg 6, Arnhem 5, Delft 5, Schiedam 5, Gouda 4, Vlissingen 4, Alk maar 4, Kampen 4, Harlingen 3, Amers foort 3, Brielle 3, Meppol 2. Eu in al deze gemeenten het zijn slechts de meest welsprekende voorbeelden worden de rechten der waarlijk niet geringe moderne minderheid eenvoudig genegeerd. Geen enkel modern predikant mag in de kerken het evangelie verkondigen, en te Dordrecht werd aan den schrijver zelfs geweigerd een doopbeurt te vervullen. In gomeenten daarentegen als Leeuwar den, Drachten, Sneek, Franeker, Zwolle, Almelo, Enschedé, Zutfen, 's Hertogenbosch Breda, Zaandam, Purmerend, Sliedrecht, waar de bestuursinrichting geheel in vrij zinnige handen berust, wordt ten behoeve der orthodoxe minderheid één of meer predikautsplaatsen afgestaan. In de godsdienstoefening Zondag a.s. in de Evangelische Luthersche Kerk te honden zal als spreker optreden Ds. F G. Lagers, emeritus-predikant te Amersfoort. In de godsdienstoefening van Zondag 9 October a.s. van den Doopsgezinden kring zal als spreker optreden Dr. C. B. Hyl- kema, Doopsgezind Predikant te Haarlem, iu plaats van ds, S. de Waard die ver hinderd is door ongesteldheid. De majoor R. Dufour, chef van den staf der 4de divisie wordt tegen 1 Novem ber bevorderd tot luitenant-kolonel. Van het 2do regiment huzaren wordt de eerste luitenant jhr. W. C. M. de Jonge van Ellcmeet met 1 November gedeta cheerd bij de rij- en hoefsinidschool. Aan het postkantoor te Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Septem ber 1910 ingelegd f 37,365.07, terugbetaald 137,566 97*/2. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 15.724 De eerste luitenant "Van der Mandele van het le regiment huzaren wordt den 15 October gedetacheerd te Leeuwarden, tot het geven van rijkundig onderwijs aan de officieren aldaar. Vanwege de Kynologenclub „Utrecht" werd Zondag in „Buitenlust" aldaar een éendaagsche internationale hondententoon stelling gehouden. De barbot „Veldman" van den heer H C. A. de Jong verwierf den len prijs (ver guld zilveren medailleI en 2 speciale prij zen. Van denzelfden heer verwierf de Chifin de Bouvier „Favorite" ook den eersten prijs (eveneens een verguld zilveren me daille). De Duitsche dwergpincher „Nicetto" van den heer J. Cattic werd bekroond met een eersten prijs (verg. zilveren med.) Diens Ilollandsche herdershond Juliana van Priu- cenhof verwierf een zeer eervolle vermel ding. Zondag ving het Concours Hippique te Rotterdam aan met een Concours voor springpaarden, Handicap, voor paarden toebehoorende aan particulieren en gereden door officieren en heerrijders. Alleen bij paarden die in 1910 meer dan f 500 gewonnen hebben, werden de fouten op alle hindernissen geteld. Bij hen die minder dan f 150 wonnen golden de fouten op de eerste drie hindernissen niet en bij hen die minder dan f 300 wonnen werden de fouten op de eerste twee hin dernissen niét geteld. Getal deelnemers 26. le prijs f 150, lui tenant Van Gellicum, Deu Haag, met Powcrfull; 2e 175, luitenant Labouchcre, Amersfoort met Perhaps 3e pr. f 70, luit. Labouchère met Dreadnought; 4e prijs f25, luit. Coblijn Amersfoort, met Black Paddy 5e prijs, luitenant de Kruijff met Meg6e prijs, luitenant baron van Wassenaar met Why Not. Bestuursprijzen kregen Luitenants La- bouchere met Vanguard (rijkspaard); Beer- nink met Topthoorn; Dekker met Florido (rijkspaard) en Wilson (berijder luitenant Knel) met de Hengst. De luitenants van Gellicum met Power- full, Cobl(jn met Black Paddy, het paard van dr. Bemelmans, en Labouchère met Dreadnought en Perhaps sprongen zonder fouten en moesten dus wederom overrijden voor de eerste vier prijzen. De heer van Gell'cum sprong de tweede maal ovenals de heer Labouchère met Perhaps, l1/: fout. Er word gedeeld en geloot oor de linten. De heer van Gellicum werd bij deze loting no. 1, de heer Labouchère met Perhaps no. 2, dezelfdo met Dreadnought no. 3 en de heer Coblijn no. 4. Zooals we reeds Zaterdag voorspel den zou H. V. C. II wel geklopt thuis komen, wat ook is geschied. Met 5 2 heeft ze haar eersten wed strijd verloren. Do eerste afdceling van den Ge meenteraad is gisterenavond niet met de werkzaamheden gereed gekomen en zal Vrijdagavond weer vergaderen ter behan deling van de Gemeentebegrooting 1911. Hedenmorgen werd op de begraaf plaats op den Soesterweg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den sergeant J. van Noordt. Op het kerkhof waren vele militairen, officiereu, onder officieren en miuderen verzameld, terwijl de 8tafmuziek Chopin's treurmarsch uit voerde. Aan de geopende groeve voerde do le luitenant G. Kuyper het woord, die de verdiensten van den overledene hei dacht. De Amcrsfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand September 11147 passagiers, tegen 11255 indezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermindering met 108. De vervooropbrengst was 116.50 minder, nl. 552.75 tegen f569 25 in Sep tember 1909. De dagkilometeropbrengst was f 10.24 tegen f 10.54 en de totale opbrengst van dit jaaar f 561.43 tegen f 579.17 in September 1909, alzoo f 17.74 minder. De dagkilometer opbrengst daar van bedroog f 10.39 in de afgeloopen maand tegen f 10.72 in September van het vorig jaar. Op den openbaren weg is een pet gevonden die op het bureau van politie is gedeponeerd. AGENDA 9 October. Openbare Vergadering van don Nedt-rl. Prot. Boud. D y n a m i e taa n slagen te Los Angelos. Te Los Angelos in Californië hebben dynamiet aanslagen plaats gehad tegen gebouwen van do courant, de „Los Angelos Times". Dit is een blad, dat zeer krachtig ijvert tegen de arbeidersverecni- gingen, en men gelooft, dat de nog steeds onbekende plegers van de aanslageu ge zocht moeten worden onder de voorstan ders daarvan het zul bij onderzoek moeten blijken, in hoeverre die beschuldiging gegrond is. De eerste en hevigste ontploffing ge schiedde juist toen het ochtendblad gereed was voor de pers, inde tweede verdieping, waar ongeveer 50 mannen aan 't werk waren. Het gebouw van drie verdiepingen stond binnen weinige oogenblikken in lichtelaaie, van boven tot beneden on ua een uur was het geheel vernield. Twintig mannen kwamen om het leven en vele anderen werden zwaar gewond. Verscheidenen sprongen uit de vensters om zich te redden en braken armen of beenen bij de val. Een zetter brak de nek. Onder de zwaar gewonden zijn twee sub- redacteurs. De telegrammen-redacteur is onder de vermisten.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2