WEERBERICHT. Thermometerstand KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt vooral 10.50 unr. De Bilt, 6 October 1910. Hoogste barometerstand 774.9 m.M. te Nottingham, Holyhead, Valencia, laagste 747.1 te Ilaparanda. Verwachting tot den avond van 7 Oc tober 1910. Zwakke tot matige N. lijkc wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar tot afwisselend bewolkt, mogelijk regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT 773 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 66 regeling weer zoovele treinen op Zondag, wanneer bet verkeer juist het drukst is, ziju uitgeschakeld. Het R.-K. Centrum en do Chr. Histo rische Nederlander hebben dezelfde op merking gemaakt, maar brengen den Minis ter van Waterstaat, „aan wieus invloed zulks ongetwijfeld voor eon zeer groot deel is te danken", daarvoor buide. Het schijnt intusschen met do Zondags heiliging niet bij alle Roomsch-Katholieken diep genoeg te zitten, om voor zulk een hulde de rechte stemming aanwezig te vinden, schrijft het Vaderland en herinnert er aan, dat op Zondag 25 September jl. een groot getal R.-K. arbeiders per trein naar de residentie kwamen om daar onder leiding van de geestelijkheid en van R.-K. Kamerleden te mauifesteeren voor den tien- urendag. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HET IIUWÈLIJK. De „Rein-Leven Beweging" heeft zich met eeu adres gewend tot II. M. de Koningin, waarin onder verwijzing naar het adres van 28 Sept. 1910 nogmaals mede werking wordt ingrroepen vooi het tot stand komen dei daarin bedoelde wettelijke regeling van een geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. De maatregel zou moeten bestaan in het voorschrift, dat geen huwelijk voltrokken mocht worden, zonder dat beide partijen overlegden een verklaring van een genees kundig onderzoek hoogstens 14 dagen vóór het huwelijk verricht. Elke verklaring zou voor „gezien" geteekend moeten zijn door de andere partij en door hen, die krachtens het Burgerlijk Wetboek toestemming heb ben te verleenen, en eindelijk door een anderen geneesheer dan dengene, die het onderzoek gedaan heeft. EEN NIEUWE VAKSCHOOL. Ongeveer half October wordt te Apel doorn geopend een Hollaudsche school voor meubelmakers en decoratieve beeldhouwers De bedoeling van het ir. deze school te verstrekken onderwijs is, jongelieden, die de ambachtsschool hebben verlaten, of reeds aanvankelijk het meubelmakersvak leerden, op te leiden tot alleszins bekwame vak lieden, volkomen op de hoogte met de ver vaardiging van eenvoudige en luxe-meube lau; daarom zal vooral de practijk beoefend wordon. Een school als deze bestaat in ons land nog niet. Er wordt zoo dikwijls ge klaagd over het gerniB van goed onderlegde meubelmakers; deze Apeldoornscho school wil nu daarin voorzien door bekwame vak lieden te vormen. ^De dagelijkscho werktijd zal zijn van April tot October van 8—12 en 2—5 uur, van October tot April van 9— 12 en l'/2 4 uur. 't Schoolgeld bedraagt f 125 per halfjaar. Leortijd een jaar. Aan 't hoofd vau de afdeeliug meubelmakers staat de heer J. van Hemden, gedipl. meubelmaker, leeraar A. v. t. a. en aan 't hoofd van de afd. decoratieve beeldhouwers, de heer P. Puype, dcc.-beeldhouwer en leeraar in. o. teekenen en boetseeren. Belangstellenden kunnen aan do school prospectus en in lichtingen bekomen. IIET EEDSVRAAGSTUK. De indiening bij do Tweede Kamer van hot in de Troonrede aangekondigde wots- ontwcip tot vastelling van een eedsformule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen door een belofte, kan nog deze weck worden verwacht. EEN GEZANGEN-QUAESTIE. Men schrijft uit Rijsscu^ aan de „N. R. Ct.": Het volgende onverkwikkelijke tooneel speelde zich bier Zondag bij een godsdienst oefening in do Hervormde Gemeente af. Tengevolge van het vertrek van ds Gun ning naar Oud-Beierland, is er hier een vacature in de Ned. Herv. Gemeente. Zon dagvoormiddag nu trad hier in de kerk op ds. Van de Flier, orthodox predikant te Ootmai'Bum, zoon van wijlen den hofpredi ker. Toen deze Gezang 77 liet zingen, verlieten verscheidene menschen de kerk en toen later een paar verzen van Gezang 189 zouden gezongen worden, stroomde bijna de geheele kerk leeg. Slechts een zestig mcuschen bleven er over; alle ker- keraadsleden, op een na, gingen ook heen, als protest tegen het laten zingen van Gezangen. Toen de dominé na kerktijd op straat verscheen, vergezeld van eeu kerke- raadslid, werd er gefloten. Er ziju nog meer orthodoxe ringpredi- kauten, voorstanders van de gezangen, die op hun beurt zullen optreden. Na gehouden herexamen is aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda alsnog bevorderd van het 2de naar het 3de studiejaar de cadet J. L. Rauh. De nieuwe schoolgeldheffing voor de de Hoogere Burgerschool is bij Koninklijk Besluit van 19 September goedgekeurd, zoodat het schoolgeld voor vo"edig onder wijs van af 1 Sept. 1910 bedraagt per jaar en per leerling: a. f 60 voor de leerlingen wier ouders beiden of een van beiden of wier voogd of curator, of die bij meerderjarigheid zeiven in de gemeente Amersfoort hoofd verblijf houden; b. f 100 voor de leerliugen, die. niet behoorende tot de leerlingen, genoemd onder a., werkelijke woonplaats in de ge meente Amersfoort hebben; c. f 125 voor a'le andere leerlingen. Do trein die 4.28 uit Amersfoort naar Kestcren vertrekt kwam Dinsdag op het station Veenemiaal in botsing met het postkarretje, dat de dienstdoende brieven besteller van het emplacement reed, juist toen de trein uaderde. Het karretje werd geheel verbrijzeld en eeu groote hoeveel heid poscstukken vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Op den openbaren weg zijn gevon den twee groene hoedjes en een sleutel. Dinsdagavond hield de Kon. Bond van Oud Ouderoffcieren cene vergedering, welk goed bezet was. De heer H. S. Valkenburg spiak als af tredend voorzitter een afscheidswoord tot de leden cu deelde mede, waarom hij den voorzittershamer had ncdorgelegd. Spr. had zich van de kameraadschap, die bij den Bond van Oud-Onderofficieren heboort te beetaan, te veel voorgesteld ook in deze afdeeling zjjn twee partijen, die in haar streven elkaar lijnrecht tegenoverstaan. Dit werkt verlammend, niet alleen op het bestuur, doch ook op de geheele afdeeling. Spr. drukt den wensch uit, dat zijn opvolger, den heer A. Hassiug. met meer genoegen en minder wederwaardigheden het voor zitterschap van dc vcreeniging lange jaren mag waarnemen. De heer Ilassing, den hamer overnemende, zet zijn werkprogram uiteen. Spr. wil trachten dc vergaderingen aantrekkelijker te maken en te trachten meer loden, dona teurs en donatrices te werven. Den aftredeuden voorzitter brengt Spr. hulde Hij is niet zóó pessimistisch gestemd omtrent den Bond en zijne leden als deze. Spr. ziet dc toekomst van dc afdeeliug niet zoo donker in. Na eene breedvoerige bespreking werd besloten om in de maan I November een feestavon 1 te organiseeren, waarbij gewezen onderofficieren, dio oog geen lid van de afdeeling zijn, zullen worden uitgenoodigd; eveneens eenige stadgenooten met hunne dames, van welke to verwachten zal zijn, dat zij zich als donateur of donatrice zullen laten inschrijven. Ook word besloten het St. Nicolaasfecst voor de kinderen, evenals andere jaren te vieren. Eene regelingscommissie heeft zich welwillend daarvoor disponibel gesteld. Ze bestaat uit de heeren: A. Hassing, G. van Ede, II. P. Schickeudantz en D. van Buuren. A. D. Geachte Redactie. Het zij mg gegund naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer van Aaken in uw blad van gisteren eenige vragen te doen: lo. Is er 11 October a.s. voor de mu ziekliefhebbers alhier veel te genieten of voor de qcyocden onder de muziekliefheb bers (Entree f 1 50 2o. Als de zaal van Ainicitia dien avond minder goed bezet is, is dit dan te wyten aan geringe waardeering voor de kunst der grootmeesters Schater en Ilekaing van het Amersfoortsch kunstlievend publiek of aan hen, die dit concert hebben georgani seerd en hebben nagelaten door kaarten 2deu en 3den rang tegen lagere prijzen een ieder in de gelegenheid te stellen van do prestaties dezer musici te kunnen ge nieten 3o. Zou de heer van Aaken niet meer succes hebben als hij zijn invloed aan wendde in bovengenoemde richting als met een oproep in de couranten U dankend voor de verleende plaats ruimte Uw dn. R. A. [A 's er bij dit concert velen wegblijven, kan dit ook hieraan liggen, dat de adver tentie in het blad, dat hier de grootste op lage heeft, niet is geplaatst. Red. Eeml.] Scheepsongeluk. Het stoomschip „Chiriqui" van de Pacific Steam Navigation Company, is niet ver van Panama ten ge volge van een ketelontploffing gezonken. Yijftig menschen kwamen daarbij om, dertien overlevenden bereikten niet een reddingsboot Jarachine. Aangaande het lot van een tweede boot met 10 personen is niets bekend. Volgens de New-York Pun zou het getal omgekomenen waarschijnlijk vijftig bedra gen. Er waren zeventig personen aan boord. Brand inNe w-Y o r k De groot ste brand, die sedeit jaren in New-York heeft gewoed, vernielde gisteren aan de elfde avenue en de 24e straat twee hout schuren, tweo hotels en een menigte andere gebouwen. De schade beloopt een ander half millioen dollars. Vijftig brandweer spuiten slaagden eerst na een strijd van vier uren het vuur meester te worden. Rijksdaalder spiegeltjes. Begin Juni j.i. werd in het sigarenmaga zijn van den heer M., te Almeloo, op last van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht aldaar een partij zakspie- geltjes in beslag genomen, waarvan de keerzijde geleek op die van een rijks daalder. Op daartoe gedaan verzoek heeft genoem de ambtenaar dezer dagen gelast bedoelde voorwerpen weder aan den eigenaar af te geven, en zooals thans voor het winkelraam vermeld staat, wordt zoo'n spiegeltje als „gewogen, maar te licht bevonden" thans weer aan iederen kooper van een kwartje sigaren cadeau gegeven. Poging tot moord en zelf moord. Gistermorgen ongeveer half elf werden er in de Kerkebuurt te Ileilo nummer 111 een 3-tal revolverschoten gelost. De daar wonende 33-jarige J. A. V. de Jong uit Rotterdam had twee schoten op zijn vrouw gelost, welke in haar hoofd terecht gekomen waren en daarna zichzelve gedood. liet gezin De Jong, bestaande uit man, vrouw en vjjf kinderen, waarvan de jongste vier woken, bewoonde nog maar 6inds tweo dagen het gehuurde perceel, met het plan zich als filiaalhouder voor een btood- en banketbakker te vestigen. Door financieelen achteruitgang was de man zeer melancholiek. Vermoedelijk is hij hierdoor tot deze wanhoopsdaad overgegaan. De toestand der vrouw ia gunstig. Een „eenig" gemeentebe stuur. De veldwachter van Schipluiden was ontslagen wegens beleediging van den burgemeester, terwijl de nachtwacht over leden was. De Burgemeester had toen een nieuwen nachtwacht aangesteld op het sala ris van den vorigen f 300. De Raad vond f 200 voldoende, de burgemeester niet. Toch verlaagde de raad het bedrag en zette het salaris voor den veldwachter op f 350. Gedeputeerde Staten stelden den bur gemeester in bet gelijk Door hen was alles gedaan om de salarissen der gemeente ambtenaren op te voeren. Zij konden dus niet goedkeuren dat de raad van Schip luiden ze nu weer verlaagde. In de Maandagavond gehoudeu raads vergadering kwam de kwestie opnieuw aan de orde. Do zaal was vpl belangstel lenden naar don afloop. Niemand vraagt te Schipluiden het woord, maar ieder neemt het zelf, zegt de ver slaggever van de Res. Bode, die de vor- gadering meemaakte. Ammerlaan AVjj handhaven het besluit. Er heeft er zich eon voor f 200 aaugcmeld dus kan het daar ook wel voor. f 100 minder is in het belang der gemeente. Klaas Ammerlaan (tot den burgemeester): Jij hebt wel benoemd, maar je hebt geen recht hot salaris vast te stellen 't Kan me niks voidof de raad in 1908 dat salaris op f 300 gebracht heeft. Van Oosten: En dan is die vent (nacht wacht) er brugophaler en koopmau ook nog bij. De Burgemeester U treedt allemaal in rech en, waarin u niets te zeggen hebt. De benoeming van den nacbtwacht is aan den burgemeester. AmmerlaanDat zou ik wel eens wil len zien. Alles zit nu tegen den burgemeester te pruttelen, waarom deze uitroept„Zijt u leden van den raad U kunt niet eens verstandig redeneeren Klaas AmmerlaanIk geloof, dat jij aardig de baas speelt over de centen. Benoem jij maar wie je wil, maar jij blijft van de centen af. Een anderDat zeg ik verd ook Nog een ander (ik kon niet meer onder scheiden wie er sprak) Laten we dien nachtwacht maar heelemaal afschaffen. Toen die er niet was, ging alles goed en nou die tr is, stelen ze als raven. Ik zeg, dat jij den boel in de war stuurt en dat jij aardig met centen omspringt. Nu beginnen ze allen met elkander te praten en zitten den burgemeester op schandelijke wijze voor den gek te houden. De vergadering besluit het vorige besluit te handhaven. De burgemeester „mot" maar aan die Ged. Staten schrijven, dat ze niet van plan zijn hun besluit in te trekken. Nu wil de raad behalve het salaris mot f 100 te verminderen, den nachtwacht ook nog zijn vrije woniug en vuur ontnemen'. De Burgemeester zegt, dat het doel van alles is om hem te plagen. Hij herinnert hen daarom aan den eed, dien zij hebben afgelegd om de belangen van de gemeente te behartigen. Een der leden vindt, dat „wij" de be langen beter behartigen dan „jij". Als we het met f 100 goedkooper doen kunnen dan doen „wij" het, en „jij" niet. Een der leden maakt de aanmerking, dat er zoo weinig sigaren gegeven worden, nij heeft van het jaar pas drie sigaren gehad. Ze zitten den burgemeester gewoon uit te lachen. Toen deze aanmerking maakte, dat hij telkens met „jij" en „jou" werd aange sproken, kreeg hij ten antwoord: „O, ja, maar ik ben maar een boer." Ten slotte besluit de raad nog, dat de burgemeester maar een veldwachter be noemen moet en dan zal de raad wel zeg gen, welke voordeelen er aan die betrek king verbonden zijn. De burgemeester zei, dat hij zoo geen veldwachter benoemen kan.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2