weerbericht. binnenland. stadsnieuws. ingezonden" allerlei. Thermometerstand Reqhtzaken. mededeelingen van i-iet koninkl. ned. met. instituut Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 7 October 1910. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Sylt, langste 753.9 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 8 Oc tober 1910. Zwakke O. lijkc tot Z.W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt. Temperatuur: Warmer. Barometerstand le AMERSFOOPT. 771 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 68 op, dat de politic als bewaarster der open bare orde en van de wet en de bescherm ster van het publiek, in dit geval als mis dadigster was opgetreden, en onschuldige personen zonder oorzaak had gedood. Hij eischte voor den commissaris de doodstraf, voor de beide anderen, die zijne bevolen hadden opgevolgd, een minder vonnis. De krijgsraad veroordeelde den commissaris ter dood, en sprak de beide andere beklaagden vrij. Voor den krijgsraad bleek, dat de com missaris, die tijdens de terechtzitting geen enkelen grond voor zijü daad kon aanvoeren, na die daad nog een geheel jaar op vrije voeten was gelaten, en zelfs in dat jaar bevorderd en tot adjunct van den directeur van justitie benoemd was. BULGARIJE. Dc derde herdenkingsdag van de onaf hankelijkheidsverklaring van Bulgarije, wordt te Sofia niet met de noodige opge wektheid gevierd. Tegenover de weer op komende macht van Turkije voelt rneD, dat de positie van Koninkrijk op den Bal kan er in den laatsten tijd niet op is vooruitgaan. Sedert de onafhankelijkheids verklaring zijn er heel wat teleurstellingen voor de Bulgaren geweest. Rusland is nog altijd machteloos en nu voelt men zich, onaangenaam verrast, in den kneep van een TurkschRoemeensche militaire overeeDkoms'. Geen wonder, dat zoowel in de rechtscke als in de linksche bladen een zeker scep- tisisme omtrent de toekomst tot uiting komt. HET BERG GESCHUT VOOR INDIË. Aangaande de quaestie der levering van het bergge8chut voor Indic weet de Haag- sche correspondent van de Java-Bode mede te deelen, dat de van wege het Departe ment van Koloniën uitgezonden artillerie- commissie tot dc conclusie is gekomen, dat voor de levering van berggeschut de firma Schneider te Le Creusot de voorkeur ver dient boven de firma Krupp. De redactie der Java-Bode voegt hier aan toe, dat de firma Schneider zich be reid heeft verklaard do kosten, voortvloei ende uit het nemen der proeven, voor haar rekening te nemen. NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ. Het publieken afvisschen van do vijvers der Nederlandsche Heidemaatschappij te Vaassen, zal dit jaar plaats vinden op Dinsdag 11 October a.s. Er zal dien dag doorhet personeel gevischt worden op karper, zeelt, sander, forel en goudwinde. Bezoe kers welke per spoor komen, doen het best af te stappen aan de halte Ernst van den locaalspoorweg ApeldoornHattem. De vijvers liggen op ongeveer een kwar tier gaans van deze halte. COÖPERATIEVE MELK. Te Hilversum hebben de melkslijters met 1 de?er den prijs van de melk met I cent per liter verhoogd. Naar aanleiding hiervan hebben eenige werklieden eafle bijeenkomst gehouden tot het bespivle n van de wenscbelijkheid tot het o Cc'>i van een coöperatieve melkinrichtili - Len voorloopig comité is benoemd, om de wer king van zoodanige inrichting' te onderzoe ken, om daarna plannen vast te stellen. VERVOER VAN RIJWIELEN. In verschillende bladen wordt medege deeld, dat na 1 Januari de bepalingen omtrent hec vervoer van rijwielen per spocr in dier voege gewijzigd zullen worden, dat de reizigers zelf bun rijwielen naar en van de bagagewagens zullen moeten vervoeren, een systeem dus, zooals in België en ge deeltelijk ook in Duitschland bestaat, tot groot ongerief van het reizend publiek. Wij kuunen gelukkig mededeelen, dat dit bericht onjuist is, wat do Ilollandsche Spoor betreft. Deze maatschappij zal het uniform-tarief van f 0.20 handhaven zonder eenige bezwarende bepaling. Wat de Staatsspoor zal doen, is nog niet met zekerheid bepaald. Zeker bestaat het voornemen, dc thans geldende bepalingen te wijzigen. Wij meenen echter reden te hebben, om te verwachten, dat het niet zoo erg zal zyn als men uit de couranten berichten zou opmaken. Het Bondsbestuur blijft in dezen diligent. De Kampioen.) GEESTELIJKE ORDEN. Naar bet Vaderland verneemt, wordt reeds sinds eenigen tijd door verschillende Porcugeesche kloosterorden, die klaarblij kelijk de revolutie zagen naderen, onder handeld over den aankoop van gronden in verschillende deelen van ons land. Moeten wij hier soms een zelfden toe stand krijgen als in Spanje en Portugal? Wat andere landen niet langer willen hebben, vindt hier een gastvrij onthaal, Ook al een der gevolgen van de coalitie! Wanneer zullen do oogeu van het niet- Roomsche deel van Nederland toch eens opeu gaan? GEEN ENGELSCHE STIJL P In de Tel. het volgende „Protest" van de „agente zonder aanstelling, der auti- rovolutiounaire partij, Mathilde Westmeyer: „Mijnheer de Redacteur, Sedert eenige dagen verschijnt een ad vertentie in het Handelsblad, waarin niets anders staat dan„Tilly Westmeyor enz. komt". Ik heb aanvankelijk gedacht, dat dit een ongepaste reclame voor een siga- renmerk zou zijn, en was niet weinig verrast, toen ik vernemen moest, dat Sandwicbmen op alle hoekeu van straten, met „Het Leven" op ongepaste wijze en zonder mijn toestemming mijn naam en portret adverteeren. Ik begrijp niet, dat een blad als het Handelsblad een dergelijke advertentie op neemt, en protesteer ten stelligste in de eerste plaats tegen de wijze, waar op „Het Leven" in het bezit is gekomen van mijn portret (immers dit kan alleen zijn door dc indiscretie van den piiotograaf, die de houder is van het cliché) en in de tweede plaats tegen de wijze, waarop zij mijn onrechtmatig verkregen portret door aanplakbiljetten eet. adver teeren. U dank zeggende voor de plaatsruimte, Hoogachtend, MATHILDE WESTMEYER. De klacht is verklaarbaar, al zit er eenige ironie in, dat juist mej. Westmeyer, die hier te lande de „echt Engelsche stijl" invoerde, daartegen in opstand komt. zegt het Yaderland. Dit laatste komt ons voor niet geheel juist te zijn. Ingevoerd toch is dio stijl niet door Mathilde. maar door Dr. Kuyper. HET LEUVENUHSCHE BOSCH. Voor den aankoop van het Lcuvcnum- sche Bosch is, meldt het N. v. d. D., thans reeds bijna f 100.0Ü0 bijeen. Er moot ech ter nog f 60.000 volgen. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK Men meldt aan de N, R. Ct. dat mr. Dicke in de Papendrechtsche strafzaak een nieuwen getuige heeft gebracht, n.l. A. van der Linden, die voorheen op de secre tarie te Papendrecht werkzaam is geweest. Dit jongmench woont thans te Utrecht en zou aan verschillende personen verklaard hebben, getuige te zijn geweest van hard handige handeliugen der Papendrechtsche politieagenten. Met Stct. No. 234 zijn verzonden do statuteD van den Nederlandscheu Bond van R.-K Onderofficieren, ouder patronaat vau Sint-Martinus te Amersfoort en van de Roomsch-Katholieko Propagandachib Dr. Schacpman te Amersfoort. Bij Kon. besluit van 4 dezer is, met ingang van dien datum, benoemd aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam tot bacterioloog-scheikundige dr. L. R Sinnige. Uitslag' der veiling van vaste goederen gisterenavond ten overstaan van notaris Jobs. Knoppers in „cafe" Otte gehouden. Perc. 1, 2, 3 en 4. Vier woonhuizen met grond aan den Leusdergrintweg in massa toegewezen aan don heer M. van den Berg te Amersfoort voor f4010. Perc. 5. Ecu perceel bouwterrein daar naast aan den heer G. van der Heijden voor f 370. Perc. 6. Een woonhuis met bakkerij aan den Leusdergrintweg aan den heer A. van Zetten voor f2450. Perc. 7. Een perceel grond en Bchuur naast het vorige perceel aan den heer J. Heesters voor f 600. Perc. 8. Twee woningen mot grond aan het Monnikenpad aan den heer E. Bos huizen voor f 2100. Perc. 9, 10, 11, 12, 13 en 14. 6 huizen en erven aan de Stellingwerfstraat in massa toegewezen aan den heer G. L. Couwen- berg voor f 6640. Perc. 15. Een perceel bouwterrein aan de Bloklandstraat aan den heer J Wilde man voor f 590. In de vestibule van het postkantoor is gevonden een bos sleutels, die bij den directeur is terug te bekomen. Naar velen met ons met groote teleurstelling zullen vernemen, heeft het dilettanten 6ymphonie ensemble onder di rectie van den heer G. K. G. van Aakeu, voorloopig opgehouden te bestaan. Van harie is het te hopeD, dat het ge zelschap, zij het dan ook onder anderen vorm, Bpocdig weer moge worden opge richt. Wij hebben hier te veel van dat gezelschap genoten, dan dat wij het niet als een groot verlies voor Amersfoort zou den beschouwen, indien we het voor goed zouden moeten missen. AGENDA. 9 October. Openbare Vergadering van den Nederl. Prot. Bond. NEDERLANDSCHE KINDERBOND. Met beleefd verzoek om een plaatsje in uw blad kom ik tot U en wel met 't doel de aandacht te vestigen op den Neder- landschen Kindcrbond, die in vele plaatsen van ons land door bloeiende vereeDigingen wordt vertegenwoordigd, maar waarvan in Amersfoort nog steeds eene afdeeling ontbreekt. Amersfoort heeft eene werkzame afdee ling van de Vereeniging tot bescherming van dieren en waar „Kmderbond" in zijne Statuten als doel aangeeft: „Het aankwee- Een van eerbied voor al wat leeft, van liefde en rechtvaardigheid," daar bekooren beide vereenigingen naast elkaar to werken. Hoe zal de dierenbescherming beter gediend worden dan door do kinderen uit alle standen en van allo gezindten tot bondgenootcn te maken? En is „Kinderbond" niet een instel ling, die der kinderen zelf in de eerste plaats ten goedo komt waar zij tegengaat alle liefdeloosheid, alle ruwheid en verwil dering, waarover maar al te veel, ook in de dagbladen wordt geklaagd? Ook hier in Amersfoort heeft men reden tot dergelijke klachten. Onlangs zag 'k op Birkhoven jonge mooie planten, eenige op een rij, waarvan de stammetjes zoo ruw en meedoogenloos waren mishandeld, dat ze zeker zullen moeten sterven. Is het niet innig bcdroevond, dat de jeugd in den schoonsten tijd de6 levens, met zoo weinig edele genoegens bekend is, dat ze naar baldadigheid haakt, als naar vermaak? Laten wij den kinderen toch leeren waken, tegen al wat het schoone, het goede en het ware in hun eigen gemoedsleven zou kunnen schaden. Wij zijn hier zoo gelukkig, over eene kamer in „Ons Huis" voor dit werk te kunnen beschikken, terwijl daar ook eenige hulpmiddelen, als spelen en handwerken voorradig zijn. Deze zaken die bij vele Toynbee-clubjes hoofdzaak zijn, moeten bij „Kinderbond" bijzaak wezen, want door vertellingen, lectuur, zang en bespreking moet elke bijeenkomst dienstbaar gemaakt worden aan het doel, het kindergemoed te vervullen met eerbied voor al wat leeft, met liefde voor al wat goed en rechtvaar dig is. Een vriendlijk verzoek volgo hier, aan allen die joor den Ncderlaodschen Kinder bond iets voelen, hiervan wel te willen doen blijken. Ten eerste zij, die als Commissielid (werkend lid) zouden willen toetreden, ten tweede zij, die, als Coutribucerend lid do tot stand te komen afdeeling zonden willen steunen, ten derde zij, die kinderen hebben of kennen die tot den Kinderbond kunnen gebracht worden. Lid van den Kinderbond kan men zijn, door eene bijdrage van minstens f 0,50 per jaar, terwijl de kinde ren, die, nadat men hen voldoende heeft leeren kennen als lid worden ingeschreven, geenerlei contributie betalen. J. C. BAUDET— 7 Oct. '10. Fockens. De kaarten liegen niet. Te Marseille herkende een inspecteur van politie in een jonge dame, de negentien jarige zangeres Claire Chaumè, die juweelen bad gestolen en ze te Nizza en Marseille beleend had Hij naderde haar op bemin nelijke wijze en haalde haar over met hem in een café te gaan. Daar speelde hij kaart met haar en verloor als galante heer, eenige keeren. Toen legde hij haar de kaart. Toen hij de kaarten voor zich uitgespreid had, zelde hij: „Ongelukkige, ik zie dat ge door niets dan politieagenten omringd zijt. Nog voor den avond aanbreekt, zult ge in hech tenis gecomen zijn." Toen zy, doodelijk verschrikt, hem vroeg haar te helpen vluch ten, bood de inspecteur haar den arm aan en bracht haar naar het politiebureau. De tempel van het radium. Voor do radiografische onderzoekingen on derzoekingen onder leiding van mevrouw Curie wordt tc Parijs een radiuminrichting gebouwd. Het gebouw zal een groote amphitheatersgewijze gebouwde gehoorzaal en een bibliotheek bevatten, en verder kleinere zalen eu laboratoria. Naast bet hoofdgebouw wordt een klein paviljoen opgericht, dat men deu tempel van het radium noemt. Hier zullen de in Frankrijk gemaakte boeveelheden van het zeldzame en gevaarlijke metaal bewaard worden. Do muren worden van biuncn met isoleereude metalen platen bekleed, daar zich slechts op die manier de radiumstralen met goede resultaten laten insluiten. Een onwaardige gered. Een kloek matroos van het Amerikaansche oorlogsschip Kansas is Maandag om bet leven gekomen bij het redden van een vrouw. De vrouw geraakte bij het gedrang op een steiger in de rivier de Hudson te water en matroos, Engène Aunit, sprong onmid dellijk er in om haar te redden. Hij dook oeder haar en wist haar boven water te houden, tot zij door zjjn kameraden veilig in eeu boot was geholpen. Zelf ti achtte hij te vergeefs in de boot te komen; zijn krachten begaven hem, hij dreef weg met den stroom en zonk vóór men hem kon bereiken. Maai de door hem geredde vrouw, die een juweeleu ring van baar vinger miste en meende dat die in de boot was geval len, riep: „Helpt mij toch mijn ring zoe ken en laat hem alleen wurmen! Wat komt zoo'n ellendige matroos er op aan!" Het had weinig gescheeld of Audit's verontwaardigde kameraden hadden de ondankbare, ongevoelige vrouw weer in 't.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2