DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 236. MAANDAG 10 OCTOBER 1910. BUITENLAND. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. IS. B IJ K F, S 8. Kareau: KLBIKil HxIftlC. Telel. Interr. 188. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummei6 f0.05. abonnement belangrijke korting). Tot-plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitonlandaeh Advert,-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De revolutionnaire partij schijnt thans gewonnen spel te hebben. Ook de provin cie heeft zich bij de feiten neergelegd. Een speciaal verslaggever van de Matin, die naar Lissabon is gereisd, schrijft over do reis het volgende „Leve de Portugeesche republiek! leve hot vaderland leve de vrijheid waren de kreten die dezen nacht mijn ooren troffen, telkens wanneer de trein die my naar Lissabon bracht, in een station stopte. Naar mate wy de hoofdstad naderden, ver drongen zich steeds dichter de massa's op de kaden en ontplooiden er de rood- en groene vaandels, terwijl de muziek de republikeinsche marscb, de nieuwe nationale hymne, speelde. Het onbeschrijfelijke enthusiasme, dat in al die kleine dorpen, gisteren nog onder het juk der monarchale tyrannie gebogen, heerschte, deed mij al spoedig begrijpen, dat de revolutie te Lissabon had gezege vierd. Toen ik te halMric uit don trein stapte, bood de stad haar normalen nachtelijken aanblik, slechts zag ik enkele compagnies infanterie kampeeren op hot groote plein en voorts een paar gaten door granaten in den grond geslagen." Reeds vroeg in den ochtend heersoht een levendige bedrijvigheid. De winkels, de kantoren en de banken zijn weer geo pend, maar het personeel is meer gestemd om de gebeurtenissen te bespreken dan om te werken De angstvalligen die thuis waren geble ven, loopen thans rond om de schade aan do gebouwen eens op te nemen In de avenida da Liberdade aeeft een granaat den stam van een dikken boom doorboord en een volkomen rond gat achtergelaten dat de bewondering der straatjongens op wekt. Verscheidene gebouwen zijn geraakt, maar over het algemeen is de schade gering. De burgers die gisteren nog gewapend voor de republiek streden, hebben alweer hun normale bezigheden hervat. Groote voldoening is op aller gezichten te lezen, de vreugde is algemeen. Tot dusver heeft de pers van geen enkel land de Republiek onwelwillend be groet. En waDneer het op de erkenniug aankomt, maakt ieder land, in de richting van Engeland hot hoofsche gebaar van „gaat U voor", om dan verder te zeggen, wij zullen ongetwijfeld volgen. Oostenrijk- sche bladen toonen zich in dit opzicht al bijzonder bescheiden wanneer Engeland, Frankrijk, Duitschland en Spanje de Repu bliek erkennen, hebben wij geen het min ste bezwaar, verzekeren zij. Dat zou er dan ook niet zoo heel veel meer toe doen. In '1 kort, men kan niet zeggen, dat in Enropa, waar dan ook, een sterke stroo ming den terugkeer van het hui6-Braganza als buitengemeen wenschelijk bepleit. Het vrijwel algemeene gevoelen is, het kan al zeer moeiclijk slechter worden, dan het was, misschien wordt het er wel beter op. En dat is voor de financiers, die Portu geesche schuldbewijzen in hun bezit heb ben, een niet onaanlokkelyk vooruitzicht. Ooggetuigen vertelden den correspondent de volgende bijzonderheden over het vertrek der koninl-'ijko familie. Dom Alfonso, hertog vnn Oporto, scheep te z'ch te Cascaes in; weenend verklaarde hij met diepe smart het geliefde volk te verlaten. Hij gaf de schuld van het verval dor monarchie aan den verderfelijken invloed der koningin-moeder Amelia en bejammerde dat het hem niet had mogen gelukken zijn liberale voorslagen bij zijn neef ingang te doen vinden, Te Eiriceira kwamen koning Manuel en zijn moeder aan boord; Manuel reikte de hand aan eenige visschera; hy was wel be wogen, doch schijnbaar verheugd, er alecht8 mot het verlies van zyn kroon af te komen. Koningin Amelie moet, tandenknar8end, met wraak bij eventueelen lerugkeei ge dreigd hebben. Koning Manuel heeft bij aankomst te Gibraltar aau koning Alfona XIJI geaeind en een hartelijk antwoord ontvangen. Te Sevilla wordt beweerd, dat koningin Amelie te Watnaurique bij haar Moeder de gravin van Parija haa" intrek zal nemen. De ontkroonde Koning heeft eveneena eeu telegram gezonden aan Koning George, om zyn aankomst te Gibraltar te melden en hem te bedanken voor de gastvryheid hem door de Engelache overhedeu veleend. Velschillende bladen melden, dat het kasteel van den hertog van Orleans, te Woodnortoa, in gereedheid wordt gebracht om Koning Manuel en zijne Moeder te ontvangen. Gisteren ia het decreet uitgevaardigd, waarbij de religieuao congregaties worden verbannen. Er zijn Vrijdag nog onlusten voo-gekomen uit woede tegen do Jezuïeten. Volgeua de bladen trokken de leerlingen van de polytechnische school met matrozen om 9 u. '8 avonds (Vrijdag) langs het klooster der Fransche Jezuïten van den heiligen Lodcwijk te Lissabon, toen een bom uit het klooster geworpen werd, die twee matrozen doodde en een cadet ver wondde. De ijlings toegesnelde troepen werden met een regen van helsche werk tuigen ontvangen. Zij gaven onmiddellijk vuur. Middernacht duurde het geweervuur nog voort. Naar men zegt, zijn er veel dooden. De bladen merken op, dat de aanval uit het Jezuïtenklooster geleid is door lieden, die de wapens wonderwel weten te voeren, naar men vermoedt mannen Tan de gemeentelijke garde. Op het k'ooster word! nu niet meer geschoten, omdat de Engelsche vlag er geheschcn is. Enkele als boeren vormomde priesters zyn in hechtenis genomen. Een priester is gedood. By het doorzoeken van do in beslag ge nomen kloosters zijn vele schatten ontdekt en geheime gangen, die de kloosters met andere gebouwen verbonden. Men meldt nieuwe aanvallen op religieuze instellingen, men vreest, dat ze algemeen zullen worden. De regeering heeft gelast veiligheidsmaatregelen te nemen. Een sensaioneel Reutertelegram uit Madrid lezen we in De Courant. Het luidt als volgt: Volgens een telegram uit Gibraltar aan de „Heraldo", bemerkte men gisterenavond op de maritieme prefectuur te Gibraltar, een ongewone activiteit naar aanleiding van een onderhoud van meer dan twee uur, tusschen de Portugeesche koninklijke familie en de plaatselijke autoriteiten. De Engelsche admiraal Pelham ontbood bij zich den commandant van den Ameri kaanschen kruiser „Desmoines" en deze beide officieren wisselden gedurende langen tijd telegrammen, naar men meent, met hun respectievelijke regeeringen. Vervolgens begaf zich tegen hot vallen van den avond de commandant van de „Desmoines" in stilte aan boord van zijn schip, terwijl de Engelsche admiraal en twee adjudanten naar het jacht „Amelia" gingen Eenige oogenblikken later verlieten twee personen het jacht en gingen over aan boord van de „Desmoines". Hoewel verscheidene officieren en een tamelijk groot gedeelte der bemanuing van den Ameri- kaanschen kruiser zich nog aan wal be vonden, lichtte de „Desmoines" om 8.30 des avonds het anker en vertrok met volle kracht naar Portugal. Koning Manuel zou aan boord van de „Desmoines" zijn. De „Heraldo" meldt verder, dat de terug keer van koning Manuel aan boord van de „Desmoines" naar Portugal het gevolg zou zijn van een accoord dat tusschen Eugclaud, de Vereenigdo Staten en Duitschland tot? stand kwam en dat in allerijl aan de overige mogendheden is medegedeeld." Het geheel klinkt erg fantastisch. Waar om moet die commandant in alle stilte op zijn eigen schip gaanf Hy is toch geen inbreker, 't Zou ons niet verwenderen als de „Desmoines" eenvoudig de Koninklyke familie naar Engeland overbracht. DUITSCHLAND. De strijd in de Duitsche metaalindustrie is zooals we reeds meldden, geëindigd, de vrede verzekerd. Dit is het resultaat van de onder handelingen tusschen de vertegenwoordigers der arbeidersvereenigingen en die der werk gevers. Die onderhandelingen liepen voor namelijk over do eischen, door de werklieden op de werven gesteld. Van den afloop dier onderhandelingen hing het af of 60°/0 van de werklieden in de geheele metaalindustrie zouden worden uitgesloten. En voor enkele dagen scheen het, dat die uitsluiting niet te vermijden zou zijn; gclukking is het conflict bijgelegd, en de uitsluiting daardoor voorkomen. De arbeiders hebben een gedeelte hunner eischen ingewilligd gezien: verhooging van loon, verkorting van don arbeidstijd, invoering van arbeiderscommis sies Wel hebben zij niet alles verkregen wat zij weuechten, maar met hetgeen zy verkregen, schijnen zij voorloopig tevreden te zijn, daar zij de voorwaarden der werk gevers hebben aanvaard. Op 10 October zullen de werkzaamheden op de werven worden hervat. Do verte genwoordigers der vakvereenigingen hebben de verplichtiug op zich genomen te zorgen: dat de besluiten, op de conferentie geno men, worden goedgekeurd en dat de arbeid wordt hervat En daarmede is ditmaal hot gevaar weer afgewend. Voor ditmaal. Want hel gevaar voor een groote uitsluiting blyft in Duitschland bestaan, en het is de vraag hoe het op afdoende wyze kan worden voorkomen. De 'etite République zegt uit betrouwbare bron te weten, dat de veelbe sproken Russische politiespion Azeff te Wiesbaden door terroristen is „geëxecu teerd." ITALIË. Onder den titel: „De angst der clerikalen'1, geeft de Romeinscbe correspondent van het „Berliner Tageblatt" een overzicht van de gewyzigde houding van Portugal tegenover het Vatikaan. Op het Vaticaan zoo schrijft de cor respondent van genoemd blad heerscht algemeer.e vertwijfeling, en is men op het ergste voorbereid. Men weet, dat alle nieuwe ministers, zonder uitzondering, anti- clericalen of vrijmetselaars zyn en verwacht dus, dat voor de kerk een tijdperk van vervolging zal aanbreken. Men is nog niet zeker of de jonge republiek al of niet de betrekkingen met den Heiligen Stoel wenscht in stand te houden. Met angstige spanning wacht men op de eerste daden der nieuwe regeering. In het algemeen gelooft men niet, dat de nieuwe republiek een lang leven beschoren is. Men hoopt, dat in Portugal, evenals vroeger in Spanje geschiedde, de dynastie zal worden terug geroepen. Interessant is zeker de vraag, welke houding do nuntius te Lissabon zal aannemen. Volgens het concordaat zou deze in een eerstvolgend consistorie tot kardinaal benoemd worden- Zegt de repu bliek het concordaat op, dan zal er van die benoeming wel niets komen. De revo lutie in Portugal zoo klaagt men op het Vatikaan is een groote godsdienstige en diplomatieko catastrophe voor den Hei ligen Stool. Het Milaneescho blad Perseveranza had onlangs medegedeeld, dat de leiders der Modernisten to Lugano een geheime ver gadering hadden gehouden, waarop o.a. was besloten beurzen te stichten voor theo logen die wegens hun modernistische ge zindheid door do bisschoppen gedwongen werden, de seminaries te verlaten. Deze mcdcdeeling wordt door do Vaticaansche Correspondenza Romana bevestigd. Het blad voegt er nog aan toe, dat men op deze vergadering ook middelen beraamd heeft om modernistische geschriften in de seminaries binuen te smoakelen en voorts besloot een aantal jonge geestverwanten als scholieren de hoogere Katholieke scholen en universiteiten te doen bezoeken om daar als agenten en spionnen voor het Moder nisme te werken. GRIEKENLAND. Volgens de Vossische Zeitung hebben de Atheensche gezanten der beschermende mogeudheden van Kreta de Grieksche regeering medegedeeld, dat de vorming van een kabinet-Veniselos gemakkelijk tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. TURKIJE. In een correspondentie uit Skutari aan de Frankfurter Zeitung wordt medegedeeld, dat in de laatste dagen steeds meer Alba- neezen het land verlaten en naar Montene gro emigreeren. Ook een dertigtal Turksche grenssoldaten heeft dit voorbeeld gevolgd met medeneming van wapenen en ammu nitie. Naar men zegt zouden niet minder dan 100 families uit Gruda reeds een toevlucht in Montenegro gezocht hebben om vandaar uit de Turksche troepen las tig te vallen en wapenen in Albauië binnen te smokkelen. Overigens heeft de ontwapening volstrekt niet de verwachte uitwerkiug gehad, aangezien de beste wa penen toch waren achtergehouden en

De Eemlander | 1910 | | pagina 1