WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 10.50 unr. De Bilt, 11 October 1910. Hoogste barometerstand 765.7 m.M. te Memel, laagste 744.6 te Scydisfjord. Verwachting tot den avond van 12 Oc tober 1910. Meest matige tot W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, mogelijk regenbuien. TemperatuurKouder. Barometerstand te AMERSFOOp.T- 762 mM. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 62 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 58 pers twee biljetten van 100 francs hebben getoond met de woorden: „Dat is alles wat ik uit Portugal medeneem en tevens al wat ik bezit". Dat Maria Pia, de grootmoeder van den onttroonden Konining, zich in treurige finan- cieele omstandigheden beviDdt, is van alge- meene bekendheid. De Italiaanscho kruiser Regina Elena is te Gibraltar aangekomen om de koningin grootmoeder, Maria Pia, en den hertog van Oporto naar Italië te brengen. Koning Manuel en de koningiu-moeder Amélie besloten naar Engeland te gaan. FRANKRIJK. In een door de Fransche socialistische partij gepubliceerd manifest over de duurte der levensmiddelen, wordt geëischt do op heffing van de invoerrechten op graan, wijn enz., toepassing van de wetten tegen de opdrijviug van de prijzen, tijdelijk verbod van uitvoer van visch en vaststelling van de prijzen der noodzakelijkste levensmidde len door de regeering. Den partijgenooten wordt vorder aan bevolen om voor hot geval de regeering niet mocht overgaan tot deze maatregelen den brandewijn te boycotleeren, waardoor de staat een schade van 400 millioen frcs. zou lijden. DUITSCIILAND. De algemeene vergadering van Duitsche vrouwenvereenigiugen, die in Heidelberg bijeengekomen waren, heeft geprotesteerd tegen de bekende redevoering van den Keizer in Koningsbergen, waarin de Kei zer betoogd heeft, dat de Duitsche vrouw in huis behoort en niet in de vergaderzaal. In dat protest geven de Duitsche vrouwen te kennen, dat de Keizer van het doel en de oorzaken der vrouwenbeweging blijk baar niet veel begrijpt. Vergaderingen zijn noodig, zeggen ze, om samenwerking mo gelijk te maken en van gedachten te wisselen. En wat het thuisblijven der vrouw betreft: de tegenwoordige economische toestand dwingt 91/. millioen vrouwen in Duitschland buitenshuis haar brood te gaan verdienen. GROOT BRITANNIE. Men begint zich in Londen op te winden over achttien Kaffers (Britsche onderdanen), die bij den Kaffersopstand in Duitsch Zuidwest-Afrika zijn neergeschoten. De Daily News, het Duitschland waarlijk niet vijandige orgaan, verlangt een streng onderzoek naar het dooden der Britsche onderdanen. Vellicht leidt de gebeurtenis er toe, dat de practijk der Duitschers om Kaffers in de Kaapkolonie te werven ver boden wordt. Het schijnt namelijk dat enkele van de gedoode Kaffers tot de meest beschaafde inboorlingen behoorden en er zelfs sommigen stemrecht in do Unio hadden. Men zegt ook dat de Kaffers door de Duitschers zeer slecht behandeld werden. SPANJE. De geruchten dat Canalejas, de Spaansche minister-president, zou vallen na de clericale betoogingen van 2 October, zijn onwaar gebleken. Canalejas heeft Zaterdag in de Kamer een lange, vurige redevoering ge houden tegen de rechterzijde en tegen hot Vaticaan. Sprekende over het Vatikaan, zeidc hij dat het Vatikaan in zijn betrekkingen nipt Spanje verschillende meeningen en ziens wijzen heeft gehad Zou de Hcili r Stoel inschikkelijk zijn voor de grootcn en sterken en niet inschikkelijk kunnen wezen voor de nederigen en zwakken P Waarom wordon de Spaanscho R.-Katholiekon bedrogen en voorgelogen Canalejas wees vervolgons op de inschik kelijkheid der Spaansche overheden jegens de Kerk, waarvan het gevolg was, dat de Staat werd opgeslokt door de Kerk. Het clericalisme deed de burgelijke vrijheid te niet en de gewetensvrijheid moest zich tot het uiterste verdedigen. De onderhandelingen met het Vatikaan aangeknoopt, noemde Canalejas een doolhof waar geen uitkomen aan was. „Mij zijn thans", zeide hij, „bezig met onderhande lingen die wij niet weuschen af to breken. Wij willen veeleer de banden nauwer aan halen, ofschoon ik ten zeerste vrees dat dit onmogelijk zal zijn". Daarop word een motie, verklarende dat do Kamer met groote voldoening de rede van Canalejas had aangehoord die de ziens wijze van alle liberalen vertolkte, aange nomen met 147 stemmen. Alleen do libe ralen namen aan de stemming deel. De overige afgevaardigden onthielden zich van stemmen. ITALIË. Het Berlijnscho Roomsche blad Germa- nia, dat het voorstel had gedaan Italië als reisdoel zoo lang te boycotten tot de Rouieinsche burgemeester Nathan, die het waagde aan het clericalisme de waarheid te zeggen, zou zijn afgezet, wordt hiervoor door de Italiaansche pers naar behooren gehoond. De Messagero zegt, dat de oproep van de Gcrmania belachelijk zou zijn, als ze niet het ware karakter der clericale be weging in het buitenland zoo bloot legde. De „Vita" verwijt het Vaticaan de ten toonstelling van 1911 te willen verhinderen, maar zegt, dat het daarbij do groote geest drift der Duitschers voor Rome over het hoofd ziet. GRIEKENLAND. Esling, revisionist, is met den steun der Rhallysten en Theotokisten, gekozen tot president van de Nationale Vergadering. Hij vereenigde 175 van de 334 uitge brachte stemmen op zich. FINLAND. De Finsche landdag is gestraft wegens zijn weigering om de maatregelen te be spreken, die Rusland aan Finland wilde opdringen: de landdag is ontbonden, nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven en tege lijkertijd zijn de door Rusland gewenschte wetsontwerpen aanhangig gemaakt bij de Doema. Dil wil dus zeggen, dat Rusland ze zal doordrijven zonder medewerking vau Finland's parlement. Waarom er eigen lijk nog nieuwe verkiezingen uitgeschreven worden Een meegaande landdag zal er toch niet verkozen worden en een die den wil der regeering te Petersburg weerstreeft, wordt niet geduld. VASTSTELLING DER EEDSFORMULE. Het wetsontwerp tot voorziening in de behoefte aan vaststelling van een eedsfor mule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen door een belofte, wordt gemotiveerd door de dringende noodzakelijkheid, gebleken door het be kende arrest van den noogen Raad, om zonder verwijl te regelen op welke wijze de eed moet worden 'afgelegd door hem, die niet tot een kerk of kerkgenootschap behoort of wiens kerk of kerkgenootschap geen bepaalden vorm voor de eedsaflegging voorschrijft. De door dat arrest gewijzigde jurispru dentie van het hoogste rechtscollege geeft een ieder vrijheid om zich aan do verplich ting tot het afleggen van den eed to ont trekken mot een eenvoudig beroep op het feit, dat men voor hem, die niet tot een kerk of kerkgenootschap behoort of wiens kerk of kerkgenootschap geen door voor schrift of gebruik vastgestelden vorm van eedsaflegging kent, ook geen bepaalden vorm van eedsaflegging in de wet vindt aangewezen. De Minister van Justitie acht het over bodig, aan te toonen tot welke onover komelijke bezwaren deze jurisprudentie moet leiden, wauneer Ier zake geen voor ziening wordt getroffen. Artikel 1 van het onderwerpelijk wets- voor.-tel is bestemd, aan deze bezwaren tegemoet te komen. Artikel 2 van het wotsvoorstel regelt de bevoegdheid tot het afleggen van een be lofte in plaats van een eed. De aangeboden regeliug is een noodwet. De Minister wijst er met nadruk op, dat dit voorstel niet raakt, de vraag, in hoeverre de eed in ons recht moet worden behouden. Het beoogt slechts te beantwoor den aan den eisch, dat bij de bestaande wetgeving op het punt van den eed moet vaststaan en in welken vorm de eed moet wordon afgelegd en welke personen, op grond van hunne bijzondere omstandighe den, vrijheid moeten hebben tot de keuze tusschen den eed en de belofte, wanneer zij in rechten zijn geroepen om getuigeuis der waarheid af te leggen. Deze noodwet kan niet wachteu op het resultaat van het aanhangig onderzoek botrcffeude het eedsvraagstuk in zijn alge meene beteekenis. waarbij aan de orde komt de vraag, in welke gevalleu de eed in onze wetgeving behoort te worden be houden of moet vervallen, In het ontwerp wordt rekening gehouden met het feit, dat in en buiten de Christe lijke kerk bepaalde wijzen van eedsaflegging naar de godsdienstige gezindheid zijn voorgeschreven, al heeft men aan te nemen, dat zulks met betrekking tot de in Neder land gevestigde kerken of kerkgenootschap pen niet het geval is. Waar uitdrukkelijk wordt voorgeschreven, dat de belofte in de plaats treedt van den eed, wordt er rekening mede gehouden, dat er geen reden is om de aan de Doopsge zinden toegekende vrijheid te onthouden aau andere kerken of kerkgenootschappen, welker leer op dit punt met die der Doops gezinden overeenkomt. beider treedt de belofte in de plaats van den eed voor hem, die niet behoort tot een kerk of kerkgenootschap en redelijke gronden opgeeft, waarom hij tegen het afleggen van den eed bezwaar hoeft. Daartegenover staat, dat het enkele feit, dat iemand niet behoort tot een kerk of kerkgenootschap, geen grond behoeft op te leveren om den eed te vervangen door de belofte. Hij, die in dat geval veikeert en geen bezwaar heeft tegen het afleggen van den eed heeft den algemcenen regel te volgen. BOND „DE POST". Door don Nederl. Bond van Post- en Telegraafbeambten „De Post" is naar aan leiding der Staatsbegrooting 1911, Hoofd stuk IX, Afd. VI, een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin wordt herinnerd aan de vele vragen om verbeteringen en veranderingen voor het personeel, en waar omtrent in de genoemde begrooting noch in de Memorie van Toelichting iets wordt gezegd, terwijl de aangelegenheden, dooi den Minister van Waterstaat genoemd, niet als afdoende worden beschouwd. Het adres eindigt met hot verzoek aan de Tweede Kamer: lo. te willen bewerkstelligen, dat de jaren als postbode doorgebracht, alle medetellen, zonder dceling door een of andere som bij de rekening der jaarwedde; 2o. niet aan te nemen een verhooging van salaris, noch voor een gedeelte, noch in den vorm eenef voortdurende toelage, omdat dit niet alleen groote ontevredenheid verwekt en tegenstrijdigheden schept, maar ook niet afdoende is, maar bij Zijne Ex cellentie deu Minister van Waterstaat aan to dringen, gezien de duurte der levens behoeften die door allen gevoeld wordt, de jaarwedde van het geheele lagere per soneel bij de Posterijen en Telegrafie in die mate te verhoogen, dat in werkelijkheid kan gesproken wordeu van een algeheele en algemeene salaris verbetering; 3o. te bewerken, dat zoolang die afdoende regeling in bewerking is eene tijdelijke toelage worde verstrekt, welke gedurende dieu tijd de leniging brengt, waarnaar vol verwachting wordt uitgezien; 4o. aan te dringen, dat de in het begin van dit verzoekschrift genoemde aangele genheden betreffende de betrokken ambte naren worde beworkt, ingevoerd of op geheven. PENSIONNEERING BIJ DE S.S. Naar het Centrum uit goede bron ver neemt, zullen de verbeteringen in de rege ling der ponsionneering van het personeel der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, welke door de directie in over leg met de Regeering zijn vastgesteld, met 1 Januari a.s. worden ingevoerd. Het maxi mum toe te kennen pcusioen zal van 30/60 op 40, 60 van het gemiddelde bedrag der jaarlijkschc bezoldiging worden gebracht, zonder dat van de tegenwoordige deelge- nooten een verhooging der bijdragen zal worden gevorderd. Bij beschikking van den Minister van Oorlog zijn benoemd tot kornet de reserve wachtmeesters W. J. H. graaf v. Limburg Stirum, F. E. Van Haeften, R. J. M. Meltzer en P. F. Bisdom, allen van het le regt. veld-artillerie. De beroepen predikant bij de Evang. Luth. Gemeente alhier, Dr. H. J. Toxopeüs, zal Zondag 16 October a.s. bevestigd worden, door Ds. J. L. F. de Meyere, Evang. Luth. predikant te Haarlem, De bevestiging ge schiedt voor den middenzang, terwijl daarna Dr. Toxopeüs zijn intrede zal doen. De heer J. Klink alhier is benoemd tot directeur der Maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen „Nicolaas Beets" te Amsterdam. Bjj Kon. besluit van 7 dezer is aan den rijksveldwachter-brigadier W. Jougepicr verlof verleend tot het aannemen van de medaille der orde van Leopold II in goud, hem door den Koning der Belgen ge schonken. Naar wjj vernemen zal Julia Culp 16 December a.s. in Amecitia een liederon-- avond geven. Do kantonrechter, gisteren uitspraak doende in de zaak betreffende het sluiten der apotheken op Zondag, veroordeelde de heeren I, en W. tot één gulden boete. AGE ND A. 16 Oct. Uitvoering, Thalia, in Amicitia. 17 October. Openbare Vergadering Rein Leven beweging. 20 Oct. Openbare bijeenkomst Evang. Maat schappij in de Lnth. Kerk. BAARN. De lieer E. L. [baron van Hardeubroek van Lookhorst, benoemd kamerheer van H. M. do Koningin, zal zich metterwoon alhier vestigen en heeft het bekende buitengoed „Peking4* togen 1 Mei 1911 gehuurd. Du r ge r dammer zoeslang. De Durgerdammer viBscher J. Porgius zag Zaterdag op het Buiten-IJ een groote paling zijn kop boven water steken. Hij sloeg het dier met een roeiriem, wierp een netje uit en haalde een zeeslang op, van ruim een meter hoogte. Zaken inde war. Sedert vele dagen liepen in Drente geruchten over den slechten financieelen toestand van notaris S. te Dwingelo. Vele en herhaalde op vragingen van te zijnen kantore belegde spaarpenningen waren daarvan het gevolg. Aan al die aanvragen kon echter met voldaan worden, en nu moet gebleken zijn dat 't met de zaken van bedoelden notaris droevig gesteld is. Alles is reeds door den kantonrechter van Meppel in het huis van dien notaris verzekerd; hij zelf, die ook wethouder in zijn gemeente was, heeft de plaats zijner inwoning verlaten; in den nacht van Donderdag op Vrijdag 1.1. is hij te Hilversum door gasvorstikkiug op zijn logeerkamer overleden. Russische kloosters. Een bloedig verhaal van diefstal en moord, dat een treurig denkbeeld geeft van don toestand in Russische kloosters, wordt uit Tsintosjowa (Russisch Polen) bericht.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2