DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 242. MAANDAG 17 OCTOBER 191Q. 7e JAARGANG. De Eembode en Portugal. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur R. <J. R IJ li E IV S. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEPIG HliO 6. Telef. Futere. IS». Prijs der Advertentiën:^ Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor icderen regel meer f 0.08. B liton het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, jWarmoesstr. 71- 78 Amsterdam Waarde lozers, do Eenilandor is een „Loge-orgaan". Wij zien onze aandeelhouders al vragende gezichten zetten, 'tls toch heusch zoo, de Eembode heeft het gezegd. En waarom f Omdat onze redactie ge waarschuwd heeft tegen het gevaar eener invasie van uit Portugal verdreven, zoo genaamd religieuse, orden in ons land. Eu dan worden de daden van het ge peupel in Portugal tegen de kloosterlingen, daden, die, als zij werkelijk gebeurd zijn, zooals sommige correspondenten dio schilder den wat gelukkig aan twijfel onderhe vig is door geon onkel weldenkend mensch zullen worden goedgekeurd, op rekening geschoven van de vrijmetselarij. De Eembode schrijft „bet is de telle godsdiensthaat, die de vrijmetselaars, gesteund door de troepen der republikeinsche regeering, de verfoeilijkste, laagste en meest onmenschelijke daden deed Hier spreekt het kwaad geweten van den Roomschon clericaal. En liever dan te erkennen, dat het eigen schuld is, wordt alles op rekening geschreven van do eeuwig zwijgende. Juist door haar altijd zwijgen wordt het den clerus gemakkelijk gemaakt het dorn- gehouden roomsche volk te doen gelooven, dat allee de schuld is van de vrijmetselarij. De wandaden, die thans gepleegd zijn tegenover enkele kloosterlingen, zijn ge pleegd door een zedelijk laag staand volk, een slecht onderwezen massa. En hoe komt het, dat dit volk zoo dom is en dientengevolge zoo zedeloos Om dat het onderwys er in handen was van de geestelijkheid. Deze heeft er belang bij het volk dom te houden, want een goed onderwezen volk hunkert naar vryheid van gedachte, vrijheid van geweten en deze doen de macht van den clerus te niet gaan. Het resultaat van het onderwijs der geestelijken in Portugal is geweest, dat er 80, zegge tachtig procent menschen zyn, die lezen noch schrijven kunnen. Zulke menschen, zonder eenige ontwik keling zijn in staat tot daden als tegen monniken zyn gepleegd in Lissabon. Als het volk van Portugal ontwikkeld ware geweest zou het zich niet hebben geleend tot zulke daden. Zoo plukt dus de clerus de wrange vruchten van boomen, die hijzelf heeft ge plant oogst hij, wat hij gezaaid heeft. Eeuwenlang is het Portugeesche volk uitgezogen door kerk en kloosters; kloosters die, waar ze verschijnen, werken als zuig- pompen, alle geld uit een streek naar zich toehalen, zonder dat er ooit een cent wederkeert ten bate van het algemeen. En als dan eindelijk het volk de reden van zyn domheid, de oorzaak van zijn verarming begrijpt, en zijn woede zich uit in niet goed te praten daden tegen de bewerkers van zyn domheid en ellende, dan tracht de Jezuiët, wiens voet het graB doet verdorren, dat hij betreedt, don on- noozele te spelen en de schuld van alle onheil te werpen op anderen. DE SPOORWEGSTAKING JN FRANKRIJK. Het een onverbiddelijkheid, die men van Frausche bestuursleden in den laatsten tijd niet meer gewoon is, houdt Briand aan het standpuut, dat hij van don beginue af, bet juiste genoemd heeft, vast. Wio zich aan oproerigheid, ouder welken vorm ook, heeft schuldig gemaakt, wordt onvoorwaar delijk iu hechtenis gonomeu. Maar ander zijds kunuen ook de spoorwegmaatschap pijen tot de slotsom gekoincu zijn, dat zij met een man te doen hebben, die weet, wat hij wil. Thans, nu do staking, hoewel belangrijk verzwakt, nog uiot officieel is afgeloopen, is den spoorwegarbeiders te Parys medegedeeld, dat zij voor olkeu werkdag, in geen geval minder dan 5 fres. zullen verdienen Men meent een organisatie van subotago op het spoor gekomeu te zijn. Warou deze plannen tot uitvoering gebracht, dan zouden zij, zonder de onverwijlde militaire bezetting van alle bedreigde puuten, ver schrikkelijke gevolgen hebben gehad. Do schuldigen zullen op onverbiddelijke wijze gestraft worden. De correspondent van „De Conrant" seinde gisteren: Een bezoek aan de verschillende stations overtuigde mij, dat het verloopen van de staking en de hervatting van den dienst verre van zoo algemeen is, als de van officieelc zijde ingelichte en den stakers vijandige kranten melden. Aan het Noorder station ontbraken vandaag drie en-negentig percent van de machinisten en stokers. Om de stakers gedeeltelijk te vervangen heeft de compagnie oude gepensiouneerde beambten in dienst genomeu met eeu loon, dat tot dertig francs daags bedraagt. Ook werft de Noorder-compagnie Belgische machinisten en stokers aan. Het overige personeel is ougeveer compleet, maar do treindienst blijft nog zeer beperkt. Aan het Oosterstation is de dienst normaal. Aan het station Saint Lazare, het hoofdstation van de Ouest Etat, ontbrak vaudaag nog vijf-en-zeventig percent van het personeel, in weerwil van hot mobilisatie-appèl. In de richting Versailles loopt een trein per uur tot avonds negen uur, in plaats van twintig per uur tot half een 's nachts. Do chef der anarchisten-politic deed een inval in het bureau van het blad de „Libertaire*. De directeur en de admini strateur werden gearresteerd. Juist toen de politie wilde heen gaan, kwam een persoon het bureau binnen, die drie bommen droeg, gelijkend op de bommen in de rue Berry en in de avenue Kleber gevonden. Deze persoon werd gearresteerd. Zeer gevaarlijke bommen werden gevonden in het Bois de Yicennes. SPANJE. Revolutie heeft de verjaardag van Fer rer's terechtstelling niet gebracht aan Spanje. In Madrid is de dag slechts hor- dacht door eenige bijeenkomsten tn de republikeinsche club en het volkshuis. De bekende republikeinen Perez Galdoz en Pablo Iglesias hebben het woord gevoerd. In Barcelona had de overheid van den vroegen morgen af maatregelen getroffen op den weg van de stad naar het kerkhof, waar Ferrer's gebeente rust. By het aan breken van dag begaven zich de leden van Ferrer's familie, de republikeinsche af gevaardigden van Barcelona en Valencia naar bet graf en voortdurend kwamen er geestverwanten van den terechtgestelde met kransen. Eerst wilden de gendarmes, die de bevelen van den gouverneur slecht begrepen hadden, die bctoogers tegenhou den. maar weldra werd het misverstand opgehelderd. Heel den dag werden troepen gereedgehoudcu. In Londen hei ft eeu flauwe grappenma ker de aandacht op den gedenkdag willen vestigen door do straat voor het Spaansche gezantschap rood te verven, alsof er bloed was gevlooid. GRIEKENLAND. De Vos8ische Zoitung brengt slecht nieuws uit Griekenland. Iu Thessalië wordt voortdurend gevochten door boeren en opzichters Aan de universiteit te Athene houden de 9tudcnten nog steeds uiterst luidruchtige betoogingon tegen de nieuw benoemde hoogleeraren. De vorming van het nieuwe ministerie gaat ook al niet bijster voorspoedig. De verschillende partijleiders geven elkaar de schuld van den verwarden toestand, maar een eerste minister is nog niet gevonden. Er zijn thans 55,000 man onder de wapenen. De grootc inanoevres zullen een weck duren en in tegenwoordigheid van den Koning, den kroonprins en de militaire attachés gehouden worden. De Koning heeft, met verschillende partijleiders, Veniselos ontvangen, verklaarde zeer verheugd te zijn kennis te maken en zeide reeds veel goeds te hebben gehoord over het beleid, dat Veniselos in de Kreta quaestie had getoond. Veniselos antwoordde, dat het nieuwe ministerie zou moeten beantwoorden aau de eischen van de open bare meeuing en hervormend zon moeten optreden, want dan alleen zou het mogelyk zijn, dat de bemoeiingen van de nationale vergadering tot eeu guiibtig resultaat zou den leiden en dat do tucht in leger en marino hersteld werd. De Koning heeft Veniselos opgedragen en ministerie te vormen. Zooals meuweet, heeft, de Porto verklaard in geval Venise los met de vorming van eeu ministerie mocht worden belast, de diplomatieke betrekkingen met Griekenland te zullen verbreken. GOOISCHE H. B. S. TE BUSSUM. In verband met het plan tot stichting van eeuo Hoogere Burgerschool mot 5- jarigen cursus te Bussum, is thans, naast de reeds vermelde financiecle en bouw commissies, ook een commissie voor het onderwys gevormd. Als leden hiervan werden gekozen de heeren: H. N. de Fremery, mr. H. Moolenburgh, wethouder te Bussum, en mr. baron van Harinxma thoe Slooten, burgemeester van 's-Graven- land. Voor het directeurschap van den in 1911 te openen school hebben zich reeds een groot getal sollicitanten aangemeld, waar onder velen met den hoogston wotensohap- pelijken titel en een aantal directeuren van bestaande Hoogere Burgerscholen. Een groot getal leerlingen zyn opgegeven voor de te vormen klassen. De aanbesteding van de school, waarvoor de architect C. J. Kruisweg een plan heeft ontworpen, woidt binnen zoor korten tijd tegemoet gezien. PENSIOENREGELING S S. Naar wij vernemen, heeft de Regeering geen termen gevoudon, gevolg te geven aan de tot haar gerichte uitnoodiging, om zich te laten vertegenwoordigen op hot oongres, dat door de Nederlandsche Ver- eeuiging van Spoor- en Tramwegpersoneel tegen 23 Oct. a.s. te Utrecht is belegd, ter bespreking van de pensioenregeling voor het personeel der Haatschappy tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen. TEGEN DE 40 MILLIOEN. Men schrijft uit Leeuwarden aan Hot Volk In aansluiting aan het bericht betreffen de de actie van den Ned. Bond tegen Alge- meenen Dienstplicht, knnneu wij molden, dat ook hier ter stede dergelijke zegels reeds geruimeu rijd circuleeren. Het merdwaardige is dat do zegels hier door de Katholieken druk worden getoekend en vooral door de middenstanders waaron der bekende firma's. De antirevolutionnaireu zyn meer gere serveerd, „en willen zich er maar liever buiten houden", zooals een antirev. mid denstander zich uitdrukte, toen hem een zegel ter teekening werd aangeboden. De handteekening beduidt niet alleen eeu sympathiebetuiging met het Btreven vèn den Bond, - maar houdt volgens de circulaire tevens in de belofte, dat men bij de afgevaardigden van zyn kiesdistrict zal aandringen, om togen het wetsontwerp te stommen. DE BURGEMEESTER VAN BLARICUM GEARRESTEERD. De burgemeester van Blaricum is Zater dag gearresteerd wegens valschheid in geschrifte. Hieromtrent wordt aan de Cou rant o.a. het volgende gemold: „Donderdagmiddag was door den ge meenteveldwachter Brandsma en den twee den wethouder J. Rigter Tzn. een aanklacht ingediend legen burgemeester Hosang wegens valschheid in geschrifte. Zaterdag middag vier uur verscheen de officier van justitie, mr C, Baart de la Faille, en stelde ten raadhuize een langdurig onderzoek in. 't Gevolg was, dat de burgemeester, als verdacht van valschheid in geschrifte, 's avonds circa 10 uur naar het huis van bewaring te Amsterdam werd gebracht. Naar wij uit goede bron vernemen, be treft het 't volgend feit Er was in den loop van de maand Juli een mandaat geschreven en geteekend ton bedrage van f 5, uit te betalen als werkloon aan zekeren Krijnen. In tegen woordigheid van den gemeenteveldwachter Brandsma voegde do burgemeester achter

De Eemlander | 1910 | | pagina 1