woensdag 19 october 1910. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. jjsnok buitenland! binnenland! Uit de Pers No. 244, 7e JAARGANG. LANDER. lloolilreilacteur R. O. R IJ K E Sf 8. Bureau: ULGINE iUiAO 6. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs: Prijs tier Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoron regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiien hot Kanton Amersfoort per regel f0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryko korting). Tot plaatsing- van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitslniteud" gerechtigd het Alg. Binnen- 011 Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam VREEMDE KLOOSTERS. In onze waarschuwing tegen het zich vestigen van vreemde kloosterorden in ons land hebben wij onverwacht een bondgenoot gekregen in het R. K. blad de Limburger Koerier. Deze toch schrijft, naar aanleiding ?an opmerkingen over deze quaestie gemaakt door de Nieuwe Ct., 0. a. het volgende „Duitschlauds Cultuurkamp eu Frank- rijk's Kloosterwetten hebben de stichting van reeds menig ou-Nederlandsch klooster op Nederlandschen bodem veroorzaakt. In dien de revolutie in Portugal, straks de kerkvervolging in Spanje of het anti-cleri- calisme in Italië een groot deel hunner religieuse slachtoffers wederom naar Neder land mochten zenden, zou dit inderdaad tot verhoudingen kunnen leiden, die ons voor de Katholieke bevolking van Nederland minder wenschelijk kunnen toeschijnen. Niet, dat daaruit eonig gevaar voor het Nederlandsch karakter onzer zuidelijke pro vinciën zou voortspruiten, maar omdat het tot economische verhoudingen aanleiding zou kunnen geven, die in breede Katholieke volkskringen geeu onverdeelde waardeeriug zouden vinden, en anderzijds omdat het anti-papisme benoorden de Maas allicht gelegenheid zou vinden de kloostervrees, die onder onze rechtzinnige Protestanlsche landgenooten nog niet uitgestorven is, aan te jagen op een wijze, die mogelijk zou kunnen leiden tot een reactie tegen de kerkelijke vrijheid, welke de Katholieke Nederlanders thans genieten". Wij wensehen alleen op te komen tegen de uitdrukking „anti-papisme". Men heeft hier hoegenaamd niets tegen een geloovig roomsch-katholiek. Daar zijn evengoed brave menschen onder als ouder protestanten, joden, enz. en het is dan ook niet te doen om te di ij ven naar „eene reactie tegen de kerkelijke vrijheid, welke de katholieke Nederlanders thans genieten". Dan zouden we al zeer slechte gees telijke nakomelingen zijn van een Thor- becke, aan wien de roomachen in ons land in de eerste plaats hun godsdienst vrijheid hebben te danken. Maar wel zijn we anti elericaal. Dat woord had de Limb. Koer. moeten ge bruiken. Intusschen doet het ons genoegen, dat ook het roomsche blad een invasie van vreemde kloosterorden niet ge- wenscht acht, al verschillen dan ook onze motieven voor die minder wen- schelijkheid behalve de economische met die van de Limb. Koèr. DE SPOORWEGSTAKING GEËINDIGD Het stakingscomité heeft gisternacht, besloten den arbeid op alle lijnen ter her vatten, in verband met de publicatie van het manifest der spoorwegmaatschappijen, dat alle werklieden die Dinsdagmorgen den arbeid niet hervat hebben, zullen ontslagen zyn. De voorzitter van den Ministerraad deelde aan de Ministeis mede, dat de stakingsbeweging geëindigd is. Met het nemen van maatregelen zal worden voort gegaan ten einde toezicht op de Spoor wegen uit te oefenen en oventueele daden van sabotage te voorkomen. DUITSCHLAND. Onder de tranibeambten te Bremen is een staking uitgebroken. Het tramverkeer staat geheel stil. "Voor de remises der tramlijnen kwam liet gisteravond tot ernstige ongeregeld heden. De daar verzamelde menigte van meer dan duizend personen moest herhaal delijk met de blanke sabel worden terug gedreven, daar zij de agenten met fleescheu en steenen wierp. Ook van uit de huizen werd naar de politie geworpen. De onlusten duurden tot in den nacht. Er hadden vele arrestaties plaats. Tal van personen, waar onder ook agenten, werden gewond. PORTUGAL. Vijf arrestaties hebben plaats gehad op beschuldiging medeplichtig te zijn aan den moord op admiraal Candido de Reis. In een brief aan den minister van Justi tie deelt de Patriarch van Lissabon, bis schop Ant. Mendes Bello, mede, dat hij instemming betuigt met de afkondiging der Republiek. President Braga heeft op den ver jaardag van Ferrer's dood aan de zijde van Spaansche republikeinen de herden kingsplechtigheid te Lissabon bijgewoond. Daar bij deze gelegenheid scherpe aanval len gericht werden tegen den monarchalen regeeringsvorm van Spanje, heeft dit feit in Madrid grooto ontstemming teweeg gebracht. Naar de correspondent van het Ber liner Tageblatt verneemt, zijn de terug roeping van den nuntius te Lissabon en een protest van den Paus tegen do kerk politiek der republiek spoedig te verwach ten. Belichten, dat deze terugroeping reeds zou hebben plaats gehad, zijn echter voor barig. De clericale Corriere d'Italia con stateert uitdrukkelijk dat de nuntius Tonti tot dusver geen formeele opdracht van hot Yaticaan ontving. Het blad weet het plot seling vertrek van den nuntius Blechts te verklaren door aan te nemen, dat óf de Portugeesche regecring hem heeft uitgezet óf hijzelf heeft ingezien dat zijn positie onhoudbaar was. PERZIE. Er komen weer ongunstige berichten uit Perzië. De hoofdstad is vol soldaten aldus een telegram van het Petersburgsche tele- graafagentschap die uit Mazandera ge- vlucht zijn. Twee Emirs vervolgen elkaar, en de achter volgde vlucht naar Teheran, waar gisting is. Op druk bezochte verga deringen wordt ontevredenheid met de regeering uitgesproken. Naar aanleiding hiervan is belangwekkend een bericht van de Times, dat de Bi itsche regeering die van Perzië heeft gedreigd met ingrijpende maatregelen, die Engeland bij zekere betreurenswaardige mogelijk heden zou nemen, en waarmee een einde zou komen aan de politiek der nict-inmen- ging. Rusland zou Engeland's voorbeeld volgen en het resultaat zou zijn een wer kelijke verdeeling van het land. Engeland motiveert zijn houding, door te wijzen op de schade die het lijdt aan zijn handel ten gevolge van den onzekeren toestand in Perzië. ELECTRISCHE CENTRALE. Do Gemeenteraad van Zwolle heeft een voorstel, om aan B. en W. een crediet van f 6000 te verleenon ter verdere voor bereiding van do clcctrische centrale zonder bespreking aangenomen. ALGEMEEN KIESRECHT. Zondag vergaderde to Amsterdam, onder voorzitterschap van mr. P. J. Troelstra, het comité van actie, door het partijbestuur der S. D. A. P. benoemd voor de leiding van het volkspetitiounemeut in zake alge meen kiesrecht. Besloten werd als inzet van de actie op 6 November a.s. in een 14 tal plaatsen, verspreid over alle provin cies van ons land, een openbare vergade ring te beleggen, waar een politieke- en vakverceniging88preker namens het comité zullen optreden, ter uiteenzetting van de boteekenis van het petitionnement! eu ter ontvouwing van het plan van actie. Do 14 boveubedoelde plaatsen zijn: Amsterdam, Alkmaar, Den Haag, Rotter dam, Middelburg, Den Bosch, Maastricht, Arnhem, Utrecht, Zwolle, Hengeloo, Assen, Groningen en Leeuwarden. Het comité bestaat uit de heeren: tr.r. P. J. Toelstra. voorzitter. J. Oudegeest. P. Voogd, J. F Ankersmit, J. G. van Kuykhof, mej. Hel. Ankersmit en H. J. Hegeraat, secretaris. VAKSCHOOL VOOR KLEEDERMAKERS. Te Amsterdam is ^officieel geopend de Vakschool voor Kleedermakers, gevestigd Wolvenstraat 12. In het schoollokaal kwamen daartoe loeraaren, leerlingen be nevens het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van hel Vakonderwijs in het kleedermakers- cn naaisterbedrijf bijeen. De voorzitter dezer Vereeniging, de heer J. M. van Meegeren, hield de openingsrede. Hij bracht daarin in de eerste plaats dank aan de Regeering en het gemeentebestuur voor de verleende subsidies Ook de inspecteur van het M. Ode lieer II. J. de Groot, voerde het woord. Hij wees er op hoe van overheidswege, overal, waar het particulier initiatief streeft naar vakonderwijs, de oprichting en instand houding van vakscholen wordt gemakkelijk gemaakt. TWEEDE KAMER. In de Kamer werd gisteren de reorga nisatie van de militaire muziekkorpseu ter sprake gebracht. De minister wildo ze iu den tegenwoor- digeu vorm behouden, alleen met vervan ging van het subsidiestelsel door bezoldi- diging. Kost f 39 000 meer per jaar. Dat vond de heer Duymaer te veel. Men kou do groote militaire muziek korpsen best afschaffen eu vervangen door fanfarekorpsen, waarvoor de trommelslagers en hoornblazers waren te gebruiken. Bo vendien zoudeu iu 's Ministers stelsel de militaire korpsen veelal voor burgerlijke doelen blyveu dienen, Zondagsuitvoeringen hebben te geven cn dan daarvoor, als ze bezoldigd worden, kunnen worden gecom mandeerd. De heer Duymaer was er dus vlak tegen. Steun kreeg de Minister van niemand. Ook de heer Marchant had liever eenvou dige fanfarekorpsen. En ook bij had er op tegen dat de muzikanten voor Zondags diensten zouden kunnen worden gecom mandeerd. Waarbij hij tevens wees op de „onwaardige concurrentie" tusschen mili taire en bnrgorlijko muziekkorpsen, iets wat de heer Ter Laan toeschreef aan do karige inkomsten van de eersten, weshalve hij meor geld voor de bezoldiging wenschte. Do Minister had op dit laatste een niet zoo heel sterk antwoord: Als de Kamer meer wil geven, is 't mij goed, maar ik acht mij niet verantwoord, meer te vragen. Ten aanzien van don Zondagsdienst er kende de Minister, dat de muzikanten daar toe zouden kunnen worden gecommandeerd. Vrijstelling geven, zou., zoo meende hy, bezwaarlijk gaan. 't Muziekkorps van de grenadiers en jagers b.v. trekt jaarlijks f 18,000 van particulieren, grootendeels van do uitvoeringen in de Teut in 't Bosch. En met een onvolledig muziekkorps zou het bestuur van de Witte zeker niet zoo licht genoegen nemen. Zulke bijverdiensten zijn, ook bij de nieuwo regeling, nu een maal niet to missen, al zou de „onwaardige concurrentie" nu wel ophouden. Misschien zou men, bij het aannemen van nieuwe leden van een muziekkorps, hun vooraf kunnen vragen of zij bereid waren tot Zondagsdienst en heD, bij ontkennend antwoord, niet aannemen, of anders over wegen of men invallers voor den Zondag aan kon stellen. Wat de fanfarecorpson aan ging, deze zouden, als men ze goed wilde hebben, heel wat kosten. De minister meende dien weg niet uit te moeten gaan. Maar toen hij uit de replieken merkte dat de stemming vóór de fanfarecorpsen veeleer sterker was geworden, verklaarde hy zich bereid om een geleidelijke conversie te overwegen. Dat verzwakte zijne positie beduidend. De heer Marchant stelde een motie voor, waabrij de Kamer zich uitspreekt voor reorganisatie der militaire muziekkorpsen iu fanfare-korpen op den ceuvoudigsten voet. De motie werd aangenomen met 39 tegen 23 stemmen. De heer Marchant had vooraf to kennen gegeven dat hij iets gevoelde voor een uitzondering, althans voorloopig, voor het zoo verdienstelijk muziekkorps der grenadiers, maar het principe dieut te zijn: hervorming in de richting van fanfarekorpsen. STAATSSUBSIDIE VOOR OPEN BARE LEESZALEN In het Kath. Sociaal Wbld Wbld. een uitvoerig artikel van het R.-K. Tweede Kamerlid mr. Aalberse over deze aange legenheid. Schr. herinnert, dat in 1908 door den hoor Van Vuuren in de Tweede Kamer een ameudement voorgesteld werd, om den post te schrappen. Het werd met slechts een stem meerderheid verworpen. De geheele rechterzijde stemde vóór het amendement. „Kort daarop viel 't ministorio-De Mees- ter. „Het Kabinet-Heemskerk trad op, en de nieuwe Minister van Biuuenlandsche Zaken keerdo de subsidie Diet uit. „Op de begrooting voor 1910 kwam do post niet voor, maar de Minister zeide een onderzoek toe. „Tot rerbazing, of laten mij 't maar zeggen: tot ergenis van velen heeft de Minister thans echter termen kunen vinden, om op de ontwerp-begrootiug voor 1911 een post van f 10.000 uit te trekken voor

De Eemlander | 1910 | | pagina 1