WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Uit de Omgeving Rechtzaken, MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 19 October. 1910. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. te Seydisfjord, laagste 751.1 te Sheelds. Verwachting tot den avond van 20 Oc tober 1910. Matige tot krachtige W.-lijke later afnemende en krimpende wind. Gesteldheid van do lucht: Aanvankelijk regen later tijdelijk opklarend. TemperatuurDezelfde. {Barometerstand te AMERSFOOP,Ti- Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 57 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 54 subsidies aan openbare neutrale leeszalen, „Een voorstel, dat verbazing wekt, „Hebben wij daarom tegen de vrijzinni gen onzen zwaren schoolstrijd moeten voe ren, dat thans een Minister van Rechtsch tegenover dit nieuwe middel tot volksop voeding want dat is toch de Openbare Leeszaal geheel op vrijzinnig standpunt staat en alB cisch voor subsidieoring stelt: neutraliteit? „Hebben daarom, speciaal de Katholie ke ledon der Tweede Kamer,' zich bij openbare beraadslaging en stemming zoo krachtig principieel tegen de neutrale Openbare Leeszaal uitgesproken, dat thans eeu Minister uit her Coalitie-Kabinet toch met dit principieel door hen verworpen, voorstel komt? Voor dit onderwerp zal de Minister niet op zijn gewone meerderheid kunnen steunen, maar hij zal de stemmea der sociaal-democraten en vrijzinnigen behoeven Is dit in een parlementairen Staat niet iets vreemds? Wordt het voorstel-Heeinskerk aange nomen, dan zal de Stadt alleen subsidie geven aau de Openbare Leeszalen, die op „volkomen onpartijdig" standpunt staan, d. w. z. waar alles voor ieder ter lezing ligt. „Hier kiest dns de Staat partij voor een bepaalde opvoedkundige richting, de vrijzinnige. „De zoogenaamd „neutrale" opvoeding is niet neutraal, daar zij zelf beslist partij kiest voor eeu bepaalde opvoedkundige richting. De Staat, die dus enkel de neu trale Bchool of de neutrale leeszaal subsi- deert, is niet neutraal, hij kiest wel degelijk partij in den strijd der meeningeu op dit gebied. „En dat nu hadden wij van een Minister in dit kabinet niet vorwacht." Mr. Aalberse besluit: „Het was den Minister volkomen goed bekeud, hoe de meerderheid, waarop zijn Kabinet steunt, zoo al niet eenstemmig, dan toch voor oen groot deel over het vraagstuk der subsidieering van Openbare neutralo Leeszalen dacht. Nu hij, niettegenstaande deze wetenschap, toch met dit voorstel is gekomen, mogen wij deze critiek niet terughouden." "Vergadering van de 2c Afdeeling van den Raad der Gemeente Amorfs, op Dinsdag 4 October 1910. Tegenwoordig de Voorzitter, do heer W. H. Kam, en de heeren C. J. Plomp, A. A. Hamers, D. Rujjs, S. J. van Duinen, D. Gerritsen, H. W. van Esveld, A. H. van Kalken, benevens de Burgemeester en de Gemeente-secretaris. Tot rapporteur wordt benoemd de heer D. Ruijs. Aan de orde wordt gesteld de Begrooting en het subsidie van het Burgerlijk Arm bestuur voor het dienstjaar 1911. Opmerkingen worden hieromtrent niet gemaakt. Evenmin geven aanleiding tot bespreking: a. de Begrooting van het Burgerwees huis, dienstjaar 1911. b. het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van deu dienst der Gemeentereiniging. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van Burgemeester en Wethouders be treffende de salaris-regeling. Enkele leden mecnen, dat bij de voor gestelde regeling eene categorie van werk lieden is vergeten nl. de lantaarnopstekers. Ook zouden zij gaarne zien, dat de 3 ambtenaren aan de gasfabriek op gelijken voet werden behandeld als de ambtenaren ter Secretarie. Bovendien achten zij het maximum, dat door den le klerk bereikt kan worden, te laag. Besloten wordt, Burgemeester eu Wet houders uit te noodigen, hieromtrent nader advies te vragen aan de Gas-cominissie. Een lid vindt niet regelmatig, dat enkele ambtenaren ter Secretarie het voorgestelde minimum der jaarwedde, aan hun rang verbonden, niet zullen genieten. De. daarvoor aangevoerde gronden vindt hij niet afdoende. Algemeen wordt dit gevoelen gedeeld en „worden Burgemeester en Wethouders uitgenoodigd, hieraan te gemoot te komen. In verband mot eene vraag betreffende den Opzichter der begraafplaatsen wordt medegedeeld, dat eene roorganisatie in bewerking is. Enkele leden zouden wenschen, dat aan den inspecteur van politie het maximum zijner jaarwedde werd toegekend. Het denkbeeld om het Hoofd der politie 'e verzoeken de titulatuur voor de inspec teurs te wijzigen, ontmoet geen bezwaar. Aan de orde is het voorstel van Burge meester en Wethouders tot verbouwing der Hoogere Burgerschool. Verscheidene leden verklaren, dat, hoe- w el zij den arbeid van Burgemeester eu Wethouders waardeereu, zij zich niet kunnen verecnigen met de wijze, waarop naar eene oplossing is gestreefd. De kosten worden te hoog geacht, in aanmerking genomen, dat geen afdoende verbetering wordt verkregen. Door alle leden wordt het bezwaar ge voeld om, zonder dat iets van de plannen van do Ineenschakelingi-commissie bekend is, thans over te gaan tot do stichting van een gebouw, waarin Hoogere Burgerschool en Gymnasium vereenigd zullen zijn. Men tast thans geheel in het duister wat betreft de eischen waaraan een dergelijk gebouw zal moeten voldoen. Bovendien zouden enkele leden gaarne zien, dat het gebouw op een ander fraai punt werd geplaatst. Anderen vinden de tegenwoordige ligging te verkiezen. Alle leden zijn ten slotte van oordeel, dat het beter is, nog enkele maanden te wachten; wellicht heeft men dan eenige zekerheid omtrent de plannen der Ineen- schakeliugs-commissie. Aan de orde is het voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de op richting van eene Handelsschool. Van enkele zijden wordt instemming be tuigd met de wijze, waarop Burgemeester en Wethouders deze materio hebben ge regeld. Toch uiten enkele leden de vrees, dat de voorstanders dezer school zich te groote illusies scheppen van het aantal leerlingen, dat deze school zal bezoeken. Gevraagd wordt, waar vandaan toch de leerlingen zullen komen. Amersfoort is in de eerste plaats garnizoensplaats; de handel heeft hier weinig te beteekenen. En het is toch vooral do handelsstand, die het voornaamste contingent voor de school moet leveren. Bovendien heeft een diploma dezer Handelsschool bij sollicitaties geen waarde. Zoolang dit niet anders wordt, zullen oudeis deu zekeren weg kiezen en hun kinderen naar de Hoogere Burgerschool zenden. Andere leden zjjn overtuigd, dat de Handelsschool hier evengoed zal slagen als elders. De middenstand, die behoefte heeft aan eene dergelijke school, is hier talrijk genoeg. Nog werd de bedenking gemaakt of het niet beter zoude zijn, de exploitatie aan de Yereeniging „Handelsschool" over te laten. Gaat het goed, dan kan later aan de Yereeniging gevraagd worden, hare rechten aan de Gemeente over te doen. Slaagt de school niet, dan kan de Yer eeniging haar opheffen, terwijl eene ge meentelijke school niet zoo gemakkelijk kan worden opgeheven. Bovendien kan eene Vereeniging nu het Werkhuis vormoedelijk niet beschikbaar zal zijn op eenvoudigen voet in eenige huizen beginnen; aan de Gemeente worden echter dadelijk hoogere eischen gesteld. Ten slotte kan de afdeeling zich vrij algemeen inet het voorstel van Burgemeester eu Wethouders vcrcenigen, behoudens de plaats, waar de school zal wordeujgevestigd. Aan de orde is het voorstel van Burge meester en Wethouders in zake schoolgeld heffing en het leerplau voor de scholen le soort. Van meerdere zijden wordt aangedron gen op opheffing der z.g. vervolgklassen, nadat de Handelsschool zal zijn tot stand gokomen. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat, met de tegenwoordige strooming voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs,|opheffing dier klassen niet zoo gemakkelijk zal gaan Het zal te bezien staan of Gedeputeerde Staten hieraan hunne goedkeuring zullen hechten. Bovendien zijn do financiecle offers niet groot, te meer nu voor deze klassen een hooger subsidie zal wordeu gegeven. Eeu lid betreurt, dat geen progressieve schoolgeldheffing is voorgesteld. Het school geld der scholen le soort is voor een groot aantal iukoinens veel te hoog. Een ander lid verklaart geen voorstan- dor te zijn van progressieve heffing. Hij zou liever eene oplossing zoeken in het geven van meer onderwijs aan de school 2e soort aan (de Hellestraat. Indien voor deze school Fransch als verplicht leervak wordt opgenomen, is het bezwaar onder vangen. Algemeen vindt dit denkbeeld instem ming. Aap de orde is het voorstel van Burge meester en Wethouders tot het bouwen van eene nieuwe eier en botermarkt. Algemeen werd wenschelijk geacht, de behandeling van het voorstel te verdagen, daar het voorgestelde, in verband met terrein eu kosten, geen der leden bevre digen kon. Aan de orde is het voorstel van Burge meester en Wethouders tot het geven van subsidie voor zangonderwijs. Een lid beoogt, dat indien Burgemeester eu Wethouders het nut van het geven van kosteloos zangonderwijs erkennen, zij ook do gevraagde f350moeten toestaan. Een ander lid vindt het standpunt van Burgemeester en Wethouders juist; de vraag is bovendien of een genoeg aantal kinderen zich zal aanmelden. Erkenuende echter het groot nut van volkszang zou hij daarom, bij wjjze van proef, voor éen jaar de gevraagde f350.- willen toestaan. Alle leden kunnen zich met dat denk beeld vereenigen. Aan de orde is het voorstel van Burge meester en Wethouders betrcffendo het verzoek van de Yereeniging „Ambacht school" om subsidie voor den avondtceken- cursus voor ambachtslieden. Nadere besprekiugen worden omtrent dit onderwerp niet gehouden. De Rapporteur, D. RUIJS. Hedenavond houdt de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht een openbare ver gadering in de Arend. De dames Kamerling van Yollenhoven en H. Smit zullen eenige liederen zingen, terwijl als spreker optreedt de heer P J. Oud van 's Gravenhage. We herinneren nogmaals aan do lezing van den heer A. H. C. Kip, mor genavond in de Lutherschc kerk te houden. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers besloot tot bet houden van een soiree op 17 Decem ber a.s. Tot bestuurslid der afdeeling werd gekozen de heer H. J. Mensink. Tc Zwolle slaagde gisteren voor het examen vrije- en ordeoefeningen, onze stadgenoote mej. S. G. G. van Kalken. Verder slaagden aldaar de heeren W. F. Daniëls te Baarn en D. C. Bakkenes te Hoovelaken, leerlingen van de Rijks- Normaallessen alhier. Luchtvaart. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal Wijnmalen, die een schitterende vlucht van Parijs naar Brussel en terug volbracht, waarschijnlijk over een week eenige vliegdemonstraties houden op het vliegterrein van de firma Vetweij en Lugard te EdeLunteren. Wij vernamen zonder dat we voor de juistheid van het bericht kunnen instaan dat Wijnmalen Zondag a.6. een vlieg- proef zou houden op het terrein van de firma Verwey en Lugard onder Soesterberg. AGE ND A. 19 October Verg. voor Vrouwenkiesrecht in de Arend. 20 Oct. Volkshuisvesting in „Ons Huis". 20 Oct. Openbare bijeenkomst Evang. Maat schappij in de Luth. Kerk. 20 Oct. Openbare les Volkszang. 4 Nov. Uitvoering Amersf. Muzlekver. in Amceitia, 21 Nov- Uitvoering U. O. T. in Amicitia. BARNEVELD. Maandagmiddag kwamen over onze plaats twee luchtballons. Een er van was wegens gasverlies verplicht te landen wat op 3 minuten afstand van het dorp plaats had, In de mand zaten 3 Duitschers. Ze waren Zondagavond te Saarbrucken opgestegen, waren over Fran krijk en België gedreven en toen over ons land. Nadat de ballon opgevouwen was werd hij per spoor verzonden. Ook de reizigers gingen per trein terug. KANTONGERECHT. Door den Kantonrechter alhier zjjn de navolgende vonnissen gewezen Overtr. Wet op de Artsenijbereidkunst. D. H. G. I. te Amersfoort, 11 of 1 a. J. J. P. v. W. te Amersfoort, geheel idem. In deze beide zaken is vanwege het open baar Ministerie hooger beroep ingesteld. Strooperjj. J. W. S. te Amsterdam f 3 of 3 d. Dronkenschap. H. K. Szn. te Spaken burg f 3 of 3 d. Te Bunschoten op de straat schreeuwen. H. K. Szn. te Spakenburg f 1 of 1 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. H. v. d. H. te Spakenburg, f 3 of 3 d. Iets uit een gebouw doen werpen op zoodanige wijze dat daardoor iemand die van den openbaren weg gebruik maakt na deel kan ondervinden. J. B. te Amersfoort, f3 of 3 d. Het vervoor door een trekdier doen plaats hebben op eene noodeloos of kwellende wijze. T. v. 't K. te Soest, f 15 of 3 d. Dronkenschap. A. K. te Hoogland f 3 of 3 d. E. v. d. S. te Utrecht, f 3 of 3 d. P. O. f3 of 3 d. G. H. 3 of 3 d. W. v. d. P. 7 herh. 3 weken, allen te Utrecht. J. J. te Amersfoort, 3e herh. 14 d. H. de L. te Amersfoort 7 herh. 3 w. J. Z. te Bunschoten, ten le wegens dronkenschap, ten 2e te Bunschoten op een openbare plaats schreeuwen, ten 3e met harde voor werpen gooien, f3 en 2 X f 1 subs. 3 d. en 2 X 1 d S K. Stz., te Spakenhurg, geheel idem. H. W. v. d. B. f 2 of 2 d. E. v. d. B. f 5 of 3 d. W. v. d. B. f5 of 3 d. E. v. G. f 5 of 3 d. H. W. Q. f 3 of 3 d. J. v. S. f 3 of 3 d. J. v. D. f3 of 3 d. G. H. f3 of 3 d. P. H. f 1 of 1 d., allen te Amersfoort. Op weiland loopen. J. v. d.B. te Amers foort in Aug., f 1 of 1 d. P. N. te Amers foort in Juli, f 2 of 2 d Op verboden grond loopen. A. W. te Hilversum, f 3 of 3 d. L. de G. te Utrecht, f 2 of 2 d. Met ongeoorloofd vischtuig visschen zon der vergunning, J. L. te Hilversum, 2 X f 3 of 2 X 2 d. en verbeurdverklaring en last tot vernieling van de sleeplijnen. Jagen zonder vergunning. R. S. te Utrecht, f 10 of 4 d. Zich met geladen geweer in 't veld be vinden zonder acte. B. P. te Soest, f 10 of 4 en verbeurd verklaring geweer. In gesloten tijd jagen zonder vergunning. D. L. te Soest, 2 X 10 of 2 X 4 d. en verbeurd verklaring geweer. Wild vervoeren in gesloten tijd. H. H. te Soest, f 6 of 4 d. en verbeurd verklaring fazant. Visschen zonder vergunning. D. de G. te Spakenburg, f 1 of 1 d. Overtreding Leerplicht Wet. C. H. te

De Eemlander | 1910 | | pagina 2