DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 248. MAANDAG 24 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Hontil rc<l»ctcnr K. O. RIJ li E S N. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. liiircau: KEKIWE HaA« Telel. Iiitcre. 18». Prijs iler Ailvertentiën Van 1 lot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f "0.08. Kuilen het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van buiten het kanton Amorsfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. 3iune.ii-en Buite-nlundsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71- 78 Amsterdam FRANKRIJK. Bij de afgeloopen spoorwegstaking in Frankrijk hoeft uren voor het eerst de z.g. wet-Lépine toegepast. Deze wet is in lt96 door het parlement aangenomen en machtigt de autoriteiten in zekere omstan digheden beslag te leggen op levensmid delen, mits niet met speculatiedoeleinden. Zoodra de staking dreigde, hebben inspec teurs van de prefectuur van politie, in opdracht van een geheime commissie, de aankomst eu de opslagplaatsen van ver schillende goederen iu het oog gehouden. Verder heeft dezelfde commissie voorraden laten opslaan. Daardoor is het mogelijk geweest, Parijs steeds overvloedig van levensmiddelen te voorzien gedurende de staking. Verder heeft men met automo bielen en speciale treinen voorzien in den aanvoer van levensmiddelen, die onmiddel lijk geconsumeerd moesten worden. Dinsdag a.s. komt het Fransche parle ment weder bijeen en voor zoover althans de Kamer betreft, kan meu rekenen op zeer woelige, zitliugen. Er zijn thans reeds 28 interpellaties ingediend, rneerendeels omtrent de staking der spoorwegarbeiders en hetgeen daarmede iu verband staat. Bovendien zal de partij der geünifieerde socialisten, collectief intcrpellceren, waarbij o a. het woord zal worden gevoerd door de socialistische kopstukken Jaurès, Willm, Thomas en Boveri. Ten einde nu te beletten dat de dis cussies al te lang gerekt zullen worden, zal minister-president Briaud vermoedelijk reeds Dinsdag a.s. zelf het woord nemen ter rechtvaardiging van do houding der re geering. De sabotage duurt nog steeds voort. De parketten van Brignolles en Toulon hebben bericht ontvangen, dat niettegen staande de aanwezigheid der militairen langs de lijnon der ParijsLyou—Middellandsche Zee, voortdurend daden vau sabotage voorkomen, voornaamlijk tusschen Carnoul- les, Brignolles en Gavdanne. Zoo werden groote steenblokken, waaronder van 200 K.G. op de rails gevonden. Op een andere plaats werd een déraillement veroorzaakt door het afvijlen van een wisseltong. De maatschappij heeft een schrijven ge richt aan de tiouwgebleven beambten waar in de directie hen gelukwenscht met hun houding en meedeelt, dat de raad van beheer besloten heeft het bedrag der jaar- lijksche gratificaties dit keer met drie mil- lioen franks te verhoogen. PORTUGAL. Volgens den Londenschen correspondent van de Kölnischc Zeitung begint een soort ontnuchtering te komen in de plaats van de eerste geestdrift waarmede in sommige kringen de jonge republiek begroet werd. De maatregelen der nieuwe bewindvoerders wekken echter bezorgdheid, zoo o.a. de invoering van de censuur; de druk welke op de pers wordt geoefend; het zonder vorm van proces uitwijzen der koninklijke familie en geestelijke orden. Men vraagt zich af, waarom niet met het nemen van deze en dergelijke maatregelen gewacht wordt, tot een behoorlijk gekozen volksvertegenwoordiging daarover beslissen kan, in plaats van de tegenwoordige dic tatuur. De minister van binnenlandsche zaken, Antonio de Almeida,verzekorde de corres pondent van hot Journal des Débats, dat de kloosterbewoners, nadat de revolution- nairen de zege hadden behaald, hebben beproefd een contra revolutie in het leven te roepen, niet om de monarchie to her stellen, maar out het nieuwe stelsel in miscrediet to brengen bij het buitenland. Persoonlijk heeft hij zich naar het Quelhas- klooster begeven en gezien hoe de Jezuïeten op de soldaten schoten. De Portugccschc ministerraad heeft het besluit goedgekeurd, dat het inkomen van den bisschop van Beja schorst en hem naar een rechtbank verwijst, omdat hij zijn diocees zonder toestemming verlaten heeft. SPANJE. Er werd den laatsten tijd herhaaldelijk beweerd, dat donna Christiua, de moeder van koning Alfonso van Spanje, alles be halve ingenomen zou zijn met de anti klerikale staatkuude van het tegenwoordig örinisterie eu nu van haren iuvloed gebruik maakt om haren zoon tegen het ministerie op te zetten. Door buitenlandschc bladen was dit ge rucht verder verspreid, tot groote ergernis zoowel van den koning als vau zijn moeder. De berichtgever van de New-York He rald te Madrid is nu gemachtigd te ver klaren, dat deze bewering vuige laster is, die van zekere zijde met een politieke bedoeling wordt verspreid. „Gij knnt verklaren," zoo werd den cor respondent gezegd, „dat deze praatjes onzinnig zijn eu op niemand anders indruk zullen maken dan op buitenlanders, die niets van Spanje weten en het karakter van koning Alfonso niet kenuen. Het is een dwaasheid een vergelijking te willen maken tusschen den onttroonden koning van Portugal en Alfonso. De omstan digheden zijn zoo in het oog loopend ver schillend, dat een dergelijke vergelijking slechts ingegeven kan zyn door onwetend heid." De republikeinsche afgevaardigde Emiliano Iglcsias heeft in de Spaansche Cortes beweerd, dat Ferrer in de kapel, waar de ter dood veroordeelden, hun laatste uren doorbrengcu, 18 brieven geschreven heeft, die niet in handen der geadresseerden ziju gekomen. Indien de regeering-Maura, die zich aan allerlei vergrijpen heeft schuldig gemaakt, de brieven niet hoeft doorgezon den, moeten deze zich thans in het bezit van Canalejas bevinden Canalejas verklaarde echter de brieven niet in zijn bezit te hebben. De republikeinsche afgevaardigde Azzati en zijn conservatieve collega Scoane wonden zich over deze quaestie dermate op, dat het tot een vechtpartij dreigde te komen. Lieden met koeler hoofd, brachten hen echter net bij tyds uit elkaar. ITALIË. Twee Napolitaansche doktoren zijn in hechtenis genomen onder beschuldiging per advertentie bekend te hebben gemaakt, zieken met het nieuwe middel van profes sor Ehrlch te behandelen, terwy'1 zij in werkelijkheid injecteerden met een wille keurig samengestelde stof. Professor Ehrlich heeft verklaaid, dat een der medici wel een verzoek tot hem gericht had om een hoeveelheid serum, maar dat hij hem dit geweigerd had, De paus, die onlangs aan seminaris ten verbood, tijdschriften eu dagbladen, zelfs R Katholieke, te lezen, welk verbod dezer dagen ook toepasselijk werd ver klaard voor de kloostergeestelijken, heeft een uitzondering gemaakt voor Jezuïtische geschriften. Leden ran deze orde loopen thaus de kloosters en seminaries af met een pauselyk schrijven, waarin dit mono polie der Jeznïten verzekerd wordt. Aldus verneemt de Matin uit Rome. Z WITSERLAND. Het Zwitsersche volk verwierp met 262,066 tegen 238,928 Btemmen het voor stel, door 142,000 burgers geteekend, om de evenredige vertegenwoordiging in te voeren voor den Zwitserschon Bondsraad. BULGARIJE. De Lokal Anzeiger meldt, dat in de stad Krakowa in Bulgarije door den gemeente raad en de bevolking de republiek werd uitgeroepen. De staatsambtenaren werden afgezet en de revolutionaire vlag op het stadhuis geheschen. De burgemeester wei gerde met het landsbestuur te onderhan delen op grond dat de stad autonoom was. Er zijn troepen gezonden om de orde te herstellen. TURKIJE. De Parij6che Actualité komt nu na eenige dagen het bericht van de Lokal Anzeiger over den geldnood van het Turksche ministerie van oorlog bevestigen. In de üaveu van Konstautiuopel ligt b v. een niet onbelangrijk aantal schepen met leveranties voor het leger. Deze goederen worden echter niet afgeleverd, dan tegen uitbeta ling van een gedeelte van het verschul digde bedrag. De leveranciers weigeren, nu de nervus reruiu met een zekere hardnekkigheid uitblijft, huu goederen over te laden op de 206 lichters, die de minister van oorlog voor dit doel gehuurd heeft. De lichters blijven nu ongebruikt liggen en andere schepen kunnen ontladen. Dus aan alle zijden schade. Verder zijn de officieren ontevreden omdat hun tractement uitblijft. De betaal meesters hebben bovendien aangekondigd, dat het bedrag, dat hen bij de Bairam- feesten is uitbetaald, op huu tractement ingehouden zal worden. Dit "bedrag was ouder Abdoel Hamid een gratificatie. Een actief dienend officier moet gezegd hebben, dat dit geldgebrek wel eens een zeei ougunstigen invloed op den loop der groote manoeuvres zou kunnen hebben. HOOGE POLITIEK. Volgens den Haagschen part.-corr. van de P. Gr. Ct. zijn de betrekkelijk gevoelige nederlagen, die de minister van oorlog deze week heeft geleden door de afstem ming van twee zijner voorstellen tot in 't leven roepen eenor hoofdadministratie der marechaussee en tot verheffing van twee vesting-commandanten tot luitenant- generaal, niet zonder politieke beteeke- nis. De medewerking van verschillende leden der rechterzijde tot deze voor generaal Cool onaangename beslissingen duidt op een losraken van do sterke bandon tusschen het kabinet en de meorderhoid der Tweede Kamer. Dat het den leden van de rechter zijde, die den minister deze nederlagen bezorgden, eenig en alleen om bezuiniging op de oorlogsuitgavcn was te doen, is niet aan te nemen, waar de oppositie kwam van hen, die juist de warmste 'voorstanders worden genoemd van do 40 millioen- voordracht voor de kustilefensie Neen er stak meer achter. Aan de linkerzijde der Kamer was de indruk vry algemeen dat de vrienden van 't kabinet minister Cool liefst zoo spoedig mogelijk wenschten te doen heengaan. Waarom Wijl hij hen te weinig rechtzinnig in de leer is Och, dan moest men minister Wentholt reeds lang en van den beginne af zijn crediet hebben opgezegd. Noen, des Poedels kern schuilt elders en ik heb een flauw ver moeden dat ik niet vor van de waarheid ben verwijderd als ik ondorstel dat men op deze wijze de regeering juist uit de moeljjkheid met de 40 millioens aanvraag wil redden. Treedt een der militaire ministers af, dan moet de questie door diens opvolger nader worden bestudeerd en misschien dat deze een uitweg vindt om er goedkooper en even afdoende mee klaar te komen. Dan is 't lastige onderwerp zonder vijandig votum der Kamer van de baan; dan heeft het kabinet misschien aan leiding om, zonder inconseqent of zwak te zijn, de aanvraag te matigen; in elk goval - dan is er tijd gewonnen 1 Paris vaut bien une messe en 't behoud van het ge- heele ministerie is de opoffering van een minister waard, al is het een nog zoo kundig en gemoedelijk man. HET GEHEIM DER KUST VERDEDIGING. Er zijn redelijke gronden om te ver wachten dat de Regeering, nu de linker zijde der Kamer maatregelen van obstruc tie niet onduidelijk in uitzicht heeft gesteld, voor don drang zwichten zal en alsnog een nota naar aanleiding van hot verslag der Commissie voor samenwerking tusschen land- en zeemacht zal overleggen. Reeds toen het eerste verzoek van de Kamer inkwam, was min. Heemskerk wel geneigd om daaraan eenigermate tegemoet te ko men, doch de heer Wentholt wist hem daarop in den Ministerraad te beduiden dat het onthullen der geheimen staatsge vaarlijk zou zijn. Al is het voor het prestige der Regee ring moeilyk om op een eerst genomen be sluit terug te komen, toch deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat het zoo goed als zeker is, dat dit zal geschieden, al worden dan in de tot publicatio bestem de nota welke reeds in gereedheid werd gebracht niet veel meer dan theoretische algemeenheden gezegd. (Av.p,) DE STUIVERS-STUKKEN. Ten einde verwarring tusschen de stui vers en de kwartjes onmogelijk te maken, moet het voornemen bestaan, den tegen- woordigen ronden nikkelen stuiver te vervangen door een vierkant stuiverstuk met afgeronde hoeken, gelijk deze b.v. op Ceylon gebruikt wordeu. MILITAIRE MUZIEK. Naar aanleiding van het besluit der Tweede Kamer om de militaire muziekcorp-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1