Uit de Pers WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtzaken, STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 24 October. 1910. Hoogste barometerstand 773.0 m.M. te Stockholm laagste 751.6 te Biarritz. Verwachting tot den avond van 25 Oc tober 1910. Meest matige O -lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot lichtbewolkt, droog weer, mogelijk nacht vorst overdag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 50 sen te doen bestaan uit fanfarekorpsen op eenvoudigen voet,"verneemt het N. v. N. dat een achttal kapelmeester, die zich toon kunstenaar voelen, hun ontslag zullen vragen, daar zij niet aan het hoofd van fanfare-korps willen staan. ADMIRAAL EN DOMINÉ. De vice-admiraal J. van den Boxh te Nieuwediep heeft zijn ontslag aangevraagd, en in afwachting der beschikking, is den admiraal verlof verleend. Zijn wij wel ingelicht, dan is de ontslag aanvrage van den admiraal een gevolg van meeningsverschil met den minister over de bevoegdheden aan den vlootprediker ver leend. In „Het Volk" lezen we over deze quaeetie het volgende: De vice-admiaal I. v. d, Bosch heeft plotseling ontslag genomen als directeur en commandant der marine alhier. Als reden voor deze opzienbarende ontslag aanvraag gaat hier het volgend gerucht, dat ik onder voorbehoud oververtel. Do oorzaak zou dan gelegen zijn in een quaestie, die hij zon gehad hebben met den vloot-prekikant, ds. "Warners Deze zou nl. bij een bezoek aan de provoost arrestanten hebben opgemerkt, dat een der arrestanten een der boeken las, die, naar het schijnt, tegenwoordig uit een speciaal daarvoor bestaande bibliotheek worden verstrekt. De marine-dominéé was van meening dat alleen godsdienstige lectuur verstrekt moest wordon en schijnt daarop bij den heor Van den Bosch te hebben aangedrongen. Deze heeft echter geantwoord, dat de boeken die in de cellen worden gelezen, door hem zijn goedgekeurd en dat hij daar geen verandering in brengt. Daarmee moet ds. Warners minister Wentholt in kennis hebben gesteld en deze zou den vice-admiraal in het ongelijk hebben gesteld, waarna deze direct zijn ontslag heeft ge nomen. Omtrent de aanleiding tot de onslag- aanvrage van vice-admiraal Van den Bosch zegt de „Avp.": „De vlootpredikant heeft aanmerking gemaakt op het lezen vau een der boeken van het boekenfonds door de matrozen. Naar men zegt, was het een werk van Thcrèse Hoven, dat Z.Eerw. ongeschikt vond voor het zieleheil der Nederlandsche Jantjes, Met dit bezwaar is hij bij den admiraal gekomen, en deze heeft natuurlijk gezegd dat het boek volgens zijne meening niets kwaads inhield en dus als lectuur voor den schepeling gehandhaafd blijft. Daarna heeft de vlootpredikant zich met zijne bezwaren tot den Minister gewend, waarvan het gevolg geweest is een schrijven van Zijne Exellcntie, waarbij den admiraal bevolen werd om te handelen volgens de werfschen van don vlootprepikant. Dit gaf den heer Van don Bosch aan leiding om zijn ontslag te vragen. Uitgezonderd onder de officieren die behooren tot de „Chtistelijke Officieren- vereeniging", onder wier onmiddellijk toe zicht de marine-dominc gesteld is heeft de maatregel groote ontstemming teweeg gebracht, bericht onze zegsman ona, terwijl de opinie is ten guuste van den admiraal, wiens heengaan om het zeerst wordt betreurd. Voor hen die verwonderd zouden zijn dat een werk vau Therèse Hoven 3de censuur uiet passeeren kon, brengen wij in herinnering dat indertijd in een dor kazernes het boek vau Quack over socia listen werd geconfisqueerd als zijnde van opruienden aard". DE BURGEMEESTER VAN BLARICUM. Zaterdag is, naar men mededeelt, aan den Commissaris der Koningin in de provincie Nocrd-IIolland, en aan den Minis ter van Binnenlansche Zaken een door een aantal inwoners van Blaricum onderteekend adres verzonden, waarin hot optreden van deu heer Hosang, burgemeester dier ge meente in een zuiverder daglicht wordt gesteld en het verzoek is uitgesproken, den heer Hosang in zijn tegenwoordige functie te handhaven. DE FISCUS EN HET „INWONEND KIND." Men schrijft aan de „Nieuwe Courant": Ieder man gaat niet vroeg trouwen en sommige mannen trouwen in 't geheel niet, Die ongetrouwde mannen wonen weieens met hun ouders samen. Nu doet zich het eigenaardig geval voor, dat zulk een onge trouwd man, samenwonend met zijne ouders, door den fiscus een inwonend kiud genoemd wordt. Zulk eer. inwonend „kind" soms met kalenden of grijzenden schedel, soms beiden tegelijk wordt niet persoonlijk door den fiscus aangesproken, doch zijn vader. Zelfs wanneer zulk een inwonend kind persoon lijk een aanslagbiljet invult voor zichzelf en de bereidwilligheid uitspreekt om voor zichzelf belasting te betalen, dan wordt dit door den fiscus gewezen van de hand, soms op de hoogst onheusche wijze. Zoo rpag bijv. een dertigjarig inwonend „kind" wel zelf een fiets koopen, by mag er ook zelf op rijden, maar er zelf belasting voor be talen, dat mag hij niet. Dat moet zijn vader doen. Nu kan de fiscus het bezit van een fiets controleeren, maar veel van de rest ontgaat hem, gezien de slapheid van vele anibte naren. De staat kan den vader voor zijn inwonend kind (zoon van meer dan huw baren leeftijd) voor tal van dingen niet aanspreken, omdat de Staat den vader uiet kan verplichten de zaken van zyn zoon te controleeren. En de zoon gaat vrij uit, want met dien wil de Staat niet te doen hebben. Deze behandelt hem als een kwajongen, die niet meetelt en dien belas tingbeambten of ambtenaren daarom straf feloos onheusch kunnen bejegenen. Op deze wijze ontgaan den fiscus misschien meer belastingpcnningen dan menigeen wel denkt. GEHEIMHOUDING. De Beukelaar, het christelijk-sociale weekblad van mr. Van de Laar, zegt dat over het geheel een voorstel als dat nopens de kustverdediging, welke ons veertig millioen zal kunnen kosten, in het open baar behoort te worden behandeld, al zal daarbij ook over enkele punten in 's lands belang in 't geheim moeten worden be raadslaagd. Do hoofdzaak echter, zegt het weekblad, moet publiek behandeld En toch dreigt nu het schier ondenkbare gevaar, dat het voorstel om veertig mil lioen ter verbetering der kustverdediging aan te wenden, geheel in geheime verga dering behandeld zal worden. Aan de regeering hiervan in de eerste plaats de schuld. Bij een dergelijk voorstel van zoo groote financieele beteekenis moeten de motieven die tot dit voorstel voerden, in den bieede, voor zoover eenigszins mogelijk, den volke bekend gemaakt. Een regeering raag zich daarbij niet aanstonds beroepen op een rapport, dat zij beslist geheim wil houden. Wil zij zich op dit rapport beroepen met betrekking tot een enkel punt van meer ondergeschikt belang, dat geheim moet blijven, het is haar goed recht. Thans zijn echter ookShoofdmotieren aan de openbaar heid onthouden. Heel de zaak zal straks wel niet gesloten deuren moeten behandeld, de voorzitter der Tweede Kamer heeft dit vermoeden reeds uitgesproken. Het Neder landsche volk zal dan straks veertig millioen hebben op te brengen voor een verdedigingsstelsel, welks voor en tegen een geheim bleef; de kiezers zullen ver stoken moeten blijven van de wetenschap, op welke gronden huu afgevaardigden een zoo belangrijk en inderdaad drukkend voorstel hebben aanvaard en bestreden. De regeering kan zelfs niet een gedeelte van liet rapport, waarop het voorstel steunt bekend maken; zij kon, naar het scheen, zelfs niet de hoofdpunten in een eigen toelichting overnemen en aldus pubheeeren. Zoo ontzettend geheim moet dit alles blijven. En nu komt generaal Eland, oud-minister van oorlog, verklaren, dat er in openbaarheid zij het met weglating van enkele gedeelten niet het minste gevaar kan schuilen, In het buitenland en hij toonde het met bewijzen aan weet men deze dingen immers toch reeds lang. Tegen heel het wezen der volksvertegen woordiging in, zal meD een dergelijk voor stel geheim gaan behandelen. En nu komt een man, wiens gezag in deze toch moeie- lijk kan ontkend, heel die geheimhouding uit een militair oogpunt onnoodig „nutte loos" verklaren. Aldus kweekt men anti-militairisme, wyl men de militaire voorstellen door dergelijke verheimelijking en verdacht en ten spot maakt. Zoo toone onze volksvertegen woordiging, dat zij dergelijke verheimlij- king niet aanvaardt. Van tweeën een, of openbaarheid of geen veertig millioen. Voorzeker, men mompelt veertig, zestig, maar ons volk laat ten slotte niet met zich spelen. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. Naar de dagbladen hebben vermeld, zal op 10 Nov. a.s voor het gerechtshof te Arhem opnieuw in behandeling komen do bekende Papendrccbtsche strafzaak. Hierbij valt iets op te merken, dat ook den genees kundige, in het bijzonder den psychiater, belang inboezemt. Nadat toch deze zaak eerst voor de rechtbank te Dordrecht en daarna achter eenvolgens voor de hoven in 's Gravenhage en 's Hertogenbosch was behandeld, kwam zij in November 1909 voor het hof te Arnhem. Dit rechtscollege deed toen geen uitspraak, doch verwees na dagenlange getuigenverhooren, met het oog op de zeer krasse tegenspraak tusscheu een reeks getuigen, de zaak terug naar de instructie te Dordrecht, o.a. om een onderzoek naar de betrouwbaarheid van verschillende ge» tuigen te doen instellen. Ingevolge daarvan benoemde de rechter commissaris te Dor drecht, die met de instructie in deze zaak belast was, drie psychiatrische deskundigen nl. prof. G. Jelgersma te Leiden, J. van Deventer Sz. te Amsterdam en dr. M. J. van Erp Taalman Kip te Arnhem, met de opdracht „een psychiatrisch-psychologisch onderzoek in de zaak van het M. contra H. Garsthagen" in te stellen. Met deze opdracht is de eerste stap gezet op een geheel nieuwen weg. Was het tot Jnog toe steeds bij het onderzoek van den beklaagde, dat de strafrechter de hulp van den psychiater inriep, d i. om den rechter in staat te stellen te beóor- deelen, of de beklaagde voor een door hem gepleegd feit al of niet toerekenbaar kon worden geacht, hier heeft het rechtsprekend college psychiatrische voorlichting gevraagd, om de feiten, die al of niet hebben plaats gehad, zoo mogelijk vast te stellen. Die feiten ruoeteu worden afgeleid uit verschil lende getuigenverklaringen, en het is de betrouwbaarheid dier verklaringen, die hier het voorwerp van onderzoek uitmaakt. Het onderzoek der benoemde deskun digen is, zooals reeds uit een vroeger bericht in een der groote dagbladen bleek, zeer uitvoerig geweest. Tal van personen zijn door hen onderzocht. Van den uitslag van dat onderzoek is ons niets bekend. Het zal bij de behande ling voor het hof voor den dag komen. En zonder twijfel zal ieder psychiater met belangstelling tegemoet zien de behandeling dier zaak, zich afvragend, of ook by dit nieuwe gebruik, dat de rechter van het analytisch psychiatrisch onderzoek gaat maken, de vruchtbaarheid daarvan zich op dezelfde wyze toonen zal als bij het onderzoek van den geestestoestand van van beklaagden. Maar hoe ook die uitslag wezen moge, een woord van waardeering moet ons hier uit den pen voor het Arnhemsche Hof, dat, door de be hoefte aau psychiatrische voorlichting ook op dit gebied te voelen, bljjk heeft gegeven van den ernstigen wil, zijn uitspraken op de meest solide gegevens te willen steunen. Laten wij hopen, dat het hof in zijn verwachting niet zal worden teleurgesteld en dat ook deze nieuw inge slagen weg een begaanbare zal blijken. (T. v. G.) In de Amersf. Ct. van Zaterdag komt het bericht voor, dat de heer C. J. Plomp, ontvanger der registratie alhier en lid van den Gemeenteraad binnenkort wordt overgeplaatst naar Arnhem. Van een overplaatsing voor ambtenaren van de registratie kan moeilijk sprake zijn; deze heeren worden niet overgeplaatst, maar het bericht is in zooverre juist, dat de hoer Plomp oudste sollicitant is naar eene vacature in Arnhem en als zoodanig is het vermoeden gewettigd dat binnenkort eene benoeming zal volgen. Op het terrein aan de.Koningiunelaan speelde gisterenmiddag het tweede elftal van 't Vijfde tegen C. B. W., voor de tweede klasse van den U. P. V. B. Voor rust wisten beide partijen driemaal te doel punten, terwijl daarna C. B. W. nog een maal het net wist te vinden. Het einde kwam alzoo met 43 in het voordeel van C. B. W. Hedenavond gaat in Amicitia in plaats van „De Graaf van Luxemburg", „Het Lustige Weeuwtje", terwijl morgen avond „De klokken van Corneville", wordt opgevoerd. Door sterfgeval is de heer Janmart genoodzaakt deze wijzigingen aan te brengen. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van Henri ter Hall. De avond zal geheel in beslag worden genomen door de bijzonder pakkende revue „Hebt u niets vergeten". Het enorme succes overal elders verworven, belooft ons voor Woensdag-en Donderdag avond zeker heel veel. Voor leden en belangstellenden zal van wege de Bond en de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht een cursus worden gegeven, verdeeld over vier avonden en wel4, 11, 18 eu 25 November, 's avonds om 8 uur. Als spreker zal optreden Mr. M. W. H. Werker uit Utrecht met het onderwerpOnze politieke Partijen. De cursus zal gehouden worden in de achterzaal van hotel de Zwaan en gratie toegankelijk zijn voor de leden der beide afdeelingen. Voor belangstellende niet- leden a f0.10 per avond of f 0.25 voor den heelen cursus. De wedstryd Quick II Kampong III gisteren op Birkhoven gehouden ein digde met een 71 overwinning van Quick. Bij Quick waren backs en half backs het best. Vooral het backstcl gaf keurig en zeker spel. In de voorhoede was het den Beer Poortugael, die door zijn goed voorzetten Quick menige kans. gaf en zelf ook een mooie goal maakte Het samenspel liet nog veel te weuschen over. Het le elftal bracht het er minder goed af en kwam met een 50 nederlaag uit Doetinchem. Do spelers waren verontwaar digd over het spel der Doetinchemmers. Het veld was daarbij zoo slecht dat de scheidsrechter eerst over afkeuring dacht. Op eigen terrein zal Quick zeker op deze spelers een schitterende revanche nemen, want hun voetbalcapaciteiten stonden op zeer laag peil. H. V. C. I QUICK I 4—2. Precies 2 uur geeft de scheidsrechter het sein tot beginnen. Al direct merkt men dat deze strijd spannend en geanimeerd zal worden. Het was te zien, dat het nu geen inmaken werd. Om beurten zijn de verschillende doelen in actie en na 10 minuten spelen moot de dikke doelver- dediger van Quick visschen naar een onhoudbaar schot van Van Zuilen, die een mooien voorzet van Dekkers goed benutte. Telkens denken we den gelykmaker te zien komen maar onze witte achterhoede

De Eemlander | 1910 | | pagina 2