DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MrWm buitenland. No. 249. DINSDAG 25 OCTOBER 1910. 7e JAARGANG Nadeel van bescherming. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hootilreilactcnr B. <4. B IJ H B S 8. Bureau: KI/KI ME HiiO 6. Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën Per jaarf 4.Franco por Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke kortiug). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78. Amsterdam De verceniging „Het Vrije Ruilverkeer" heeft eeu vlugschrift uitgegeven, getiteld „Do Twcutsche katoennijverheid cu het vraagstuk vau vrijhandel of bescherming," zijnde het rapport der heeren H. J. H. Gleichman en jhr. mr. H. Smissaert, over gelegd aau het Internationaal Vrijhaudels- congres, te Antwerpen dezen zomer ge houden. Genoemde heeren zeggen o.a. over de gevolgen van beschermende rechten: Vraagt men wat op grond der ervaiing in Twente van eventueele bescherming onzer nijverheid wordt verwacht, het ant woord luidt: De winsten der ondernemin gen zouden zeker stijgen, aanvankelijk, maar juist dat verschijnsel zou leiden tot de opricht'ng van veel nieuwe fabrieken, die elkaar een doodende concurrentie zouden aandoen. Terwijl te duur gewerkt zou worden om te kunnen exporteeren, zou de productie veel te groot zijn voor de binneulaudsche behoefte enzouer dusspoedig overproductie zijn, waardoor (als in Duitsch- land) de winsten m verliezen zoudeu ver anderen. Van die overproductie zou werk loosheid het noodlottig doch onafwendbaar gevolg zijn, onafwendbaar, omdat <med- koopere productie (door loonsverlaging) zou uitgesloten zijn door don duurderen prijs der levensmiddelen. Daar alles in prijs zou stijgen, zou vau concurrentie op de wereldmarkt niets komen en onze daar moeizaam gewonnen plaats zou al heel spoedig door anderen worden veroverd. Bovendien zou protectie onzer industrie (gevolgd natuurlijk door differentieele rechten voor de koloniën) allicht Engeland er toe leiden represailles te nemen, waar door aan ons land groote schade zou worden toegebracht. Op gronden als deze pleiten ook onze spinners voor behoud van free-trade Wel worden door de overproductie elders hier telkens zeer goedkoope garens aau de markt gebracht (waarvan de weverijen profiieeren, daar zij haar grondstof dus laag kunnen koopen) doch niettemin blijven onze spinnerijen in Btand, breiden zich zelfs uit en maken geen slechte zaken, Zij kennen noch de zeer vette noch de heel magere jaren der Duitsche 6pinncrijon, maar verheugen zich in gestadigen wel stand. Door de goedkoopere garens konden de weverijen zich uitbreiden en die uit breiding is ook onze spinnerijen ten goede gekomen; zij duchten alles wat de weef industrie (ouder de leus van beschermiug) zou beuadeelen. Wel weten zij dat het duurder worden der garens voor hen (spinners) een (tijdelijk !i profijt zou zijn, maar de achteruitgang der weverijen zou straks eeu veel grooter verlies opleveren. Onze spinueiijen kunnen in de tijden van crisis zich beter staande houden dan de Fransche en Duitsche, omdat deze door haar hoogerc kosten reeds schade lijden, wanneer hier onder do goedkoopere pro ductie nog niet met verlies wordt gewerkt. FRANKRIJK. Op den Eitfeltorcn in Parijs heeft men dezer dagen belangwekkende proeven ge nomen met een middel van aanval tegen luchtballons. De uitvinder is een ingenieur en het wapen is eeu soort van torpedo- pijl, die van uit een vliegmachine op een luchtschip geworpen zal worden en daardoor het laatste doet ontploffen Men heeft nu de pijlen van den Eiffeltorcn af gemikt op kleine ballons en het resultaat was, volgens het Journal, bevredigend. De beambten van de Westerstaats spoorwegen, die bij de jongste spoorweg staking in Frankrijk niet hebben gehoor gegeven aan de oproeping om ouder de wapenen te komen cq die door de militaire autoriteiten van 2 tot 8 dagen provoost zijn veroordeeld, hebben besloten zich iu gesloten stoet naar de Pepinièrekazerne bij het Lazai usstation te begeven, om daar hun straf te ondergaan. Er wordt niet gezegd hoevelen dat er wel xiju. DUITSCHLAND. De staking der trambeambteu te Bremen duurt nog steeds voort, daar tot dusver alle pogingen tot bemiddeling hebben ge faald. Te Muncben zyn achthonderd electriciens in staking gegaan, nadat de patroons de verschillende verzoeken om lotsverbetering hadden afgewezen. Te Bielefeld staken twee duizend meisjes van de bleekerijen. en te Yelten hebben vijfhonderd kachelsmeden den arbeid neder- gelegd. BELGIE. Den achtsten November zal de koning de zitting openen der Kamers met het uitsprekeu van een troonrede. Dit zal voor het eerst zrjn sinds 1892, toen de door koning Leopold gehoudeu rede aanleiding' gaf tot heftige straatbe- toogingen. Sinds dien tijd heeft de oude vorst zich hardnekkig onthouden, in het parlement te verschijnen. De jonge koning heeft zijn wensch te kennen gegeven de onderbroken traditie voort te zetten; de katholieke regeering heeft zich naar dien wensch geschikt. De Ylaainsche pers houdt zich bozig met de vraag, of een gedeelte der troonrede zal uitgesproken worden in de taal der 4 miilioeu Vlaamsche onderdanen van Koning Albrecht. Zooals men weet, komt heden het Duitsche keizerspaar te Brussel. De socia listische partij heeft haar voornemen te kennen gegeven op duidelijke wijze vc-rzet aan te te.ckenen tegen het bezoek van den Duitschen vorst; reeds hedenavond wordt een groote protestmeeting gehouden. Op het program der feestelijkheden komt ook voor een gala-avond in den Munt schouwburg, waarvoor een bepaald aantal leden van het parlement een uitnoodiging heeft ontvangen. Yoor de socialistische Kamerleden zijn 17 plaatsen beschikbaar, voor hun partijgenooten in den Senaat vier. De Brusselsche Matin-correspondent heeft den heer Yandervelde, den bekende socia- listischen leider, gevraagd of de leden van zijn partij van de uitnoodiging zullen ge bruik maken. Vandervelde deelde den journalist mede, dat hij voor zich reeds een weigerend antwoord had gegeven en zich oveituigd hield, dat zijn medestanders in denzelfden geest zouden handelen. Z WITSERLAND. In het horlogcmakersbedryf dreigt een ernstig couflict. Den eersten October legden 400 mannen en vrouwen, werkzaam op een der grootste horlogefabrieken, het werk neer, omdat zeven kameraden zich niet wilden aansluiteu bij hun syndicaat, terwijl dit den eiscb stelde, dat de directie óf het zevental ontslaan of dwingen zou lid te worden van den bond. De patroons verklaarden zich buiten de onderlinge geschillen van hun arbeiders te willen houden. Niettegen staande de bemoeiing van de overheid en de bemiddelingsvoorstellen van den kan- tonualen verzoeningsraad, is geen schikking kunneu getroffen worden. Ongeveer een week geleden mengden zich de directies der overige fabrieken in het conflict en de 45 ledeu van den patroonsbond legden eenstemmig de ver klaring af, dat, indien den 22sten October het werk door de vierhonderd stakers niet hervat was, de uitsluiting zou worden af gekondigd voor alle gesyndicaliseerde ar beiders in het horlogemakersbedrijf, Aanverwante vakkeu van deze bloeiende industrie hebben zich solidair verklaard met de groote fabrikanten; wordt de vrede niet gesloten, zoo schrijft de Berner cor respondent vau de Etoile Beige, aan wiens brief wij bovenstaande outleenen, dan zul len ongeveer 30,000 werklieden binnenkort werkloos zijn. ITALIË. Te Biscaglia in de provincie Bari hebben hevige opstootjes plaats gehad, omdat vier personen, behooreude tot het Roode Kruis, zich door den pastoor vergezeld, naar de kerk hadden begeven, om deze te ont smetten met het oog op de cholera. Een groote menigte volks holde naar de kerk, brak de deuren open en snelde naar binneD, woeste dreigkreten uitende, tegen de lieden, die het hodden gewaagd de heiligschennende ontsmettingen uit te voeren Met groote moeite gelukte het de oni- s:iiettor8 aan de handen der razende ïneu- schen te ontsnappen. Toen do politie opdaagde, werd deze niet 6teenen en stokslagen ontvangen. Een man uit bet volk werd doodelijk gewond en stierf in de kerk. GRIEKENLAND. De heerlijkheid heeft voor Venizelos maar heel kort geduurd! Nauwelijks opgetreden heeft hij reeds weer het besluit genomen, om heen te gaan. Want het vertrouwen van de Kamer in den miuister-president schijnt niet zoo groot, als dat van den koning en de ko ninklijke prinsen. Nadat Venizelos zijn prograiuredo had gehouden, waarin hy er den bijzonderen Dadruk op legde, dat de Kanier haar revisionistisch karakter moest behouden en geen Constituante mocht worden, ontstond een levendige discussie. Maar toeu Venizelos ten slotte de quacs- tie van vertrouwen stelde, liepen de heeren weg. Rhallysten en aanhangers van Ma- vromichalis, maar ook anderen, verlieten de vergadering, zoodat nog slechts 160 afgevaardigden overbleven. Deze minderheid vormde geen „quorum", zoodat over do quacstie van vertrouwen niet kon worden gestemd, en de vergadering moest worden gesloten. Diep geschokt, door dit welsprekend bewys van wantrouwen, dat tevens do verklaring inhoudt van de meerderheid der Kamer, wèl Constituante te willen worden, geen revideerende vergadering te willen blyven, verklaarde Venizelos aan het einde der zitfing, dat hij voornemens is zyn ontslag te vragen. Het nauwelijks geboren kabinet-Venizelos stort iueeu. En wat dan? De verwarring in Griekenland wordt al grooter! De Koning heeff, volgens latere berich ten geweigerd het ontslag aau te nemen, daar volgens zijn meening de stemming van den vorigen dag lang niet gelijk stond met do verwerping van een motie van ver trouwen. De Atheensche berichtgever van de Ti mes meent te weten, dat de koning den minister president heeft verzocht nogmaals in de Kamer te verschijnen en alsdan do quaestie van vertrouwen te stellen. Gisteren zou Venizelos weder een onder houd met den koning hebben en dan zou een beslissing worden genomen. Er heerscht te Athene en in den Piraeus groote ontstemming over de ontvangst, die Venizelos iu de Kamer te beurt is gevallen. Zondag werd in de hoofdstad oen meeting gehouden, op touw gezet door handels- corporaties, professoren en studenten e.a., en daar werden moties aangenomen, waar in de oude staatkundige partijen scherp gelaakt werden en den koning word voi- zocht Venizelos te handhaven. VERRUIMING GEMEENTE- FINANCIEN. De commissie van voorbereiding van het. aanhangig wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet (verruiming van het belasting gebied der gemeenten) heeft, naar men weet, onlangs met den Minister van Biu- nenlandsche Zaken vergaderd, ter bespro king van het ontwerp. Omtrent do resultaten van dit overleg verneemt de Tel. het volgende: De Minister was niet bereid aan de be zwaren van hen, die de voorgestelde maat regelen onvoldoende achten, ter leniging van den financieelen nood der groote gemeenten, tegemoet te komen, door aan het ontwerp een wetsontwerp tot verhooging der rijksuitkeeringen aan de gemeenten toe te voegen. Ook bleek hij weinig geneigd, terug te komen op het stolsel, dat ten aanzien van de foreuzenbelasting in het ontwerp gevolgd is. Volgens dat stelsel zijn, naar men weet, de inkomsten voor 3/» belastbaar ter plaatse, waar zij gekweekt worden en voor de helft ter plaatee, waar het hoofdverblijf gevestigd is, terwijl voor de personen, wier bedrijven in verschillende gemceuteu worden uitge oefend, de belastbaarheid voor elk dier gemeenten geregeld wordt naar verhouding van de daar Ier plaatse uitbetaalde looncn, voor hen, wier inkomsten uit vaste goederen bestaan, naar de kadastrale opbrengst. De Minister wilde echter in overweging nemen, of eeuige wijziging gewenscht was, iu liet bijzonder of de regeling voor zoover zij de inkomsten uit vaste goederen (lande rijen) betreft, te vervangen is door een andere, die niet zoo zondei noodzaak het platteland bevoordeelt ten koste van de

De Eemlander | 1910 | | pagina 1