WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAJNT HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 25 October. 1910. Hoogste barometerstand 774.2 m.M. te Stockholm laagste 754.1 te Valentia. Verwachting tot den avond van 26 Oc tober 1910. Zwakke tot matige Z.O.-lijke tot OJijkc wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot lichtbewolkt, droog weer, mogelijk nacht vorst. Temperatuur: Dezelfde, Barometerstand te AMERSFOORT 765 inM. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 46 grooto steden. Een bezwaar, tegen het ontwerp ingebracht, was ook, dat van de personen die in de gemeente, waar ze geen hoofdverblijf hebben, een beroep of bedrijf uitoefenen, alleen degenen die zulks in een kantoor, winkel, werkplaats of andere vaste inrichting uitoefenen, belastbaar zou den zijn. De bedoeling bleek echter te zijn, dat deze belasting een ruimer categorie van personen zal omvatten, dan de bepaling schijnt te noemen. De redactie van dit artikel zal dus waarschijnlijk eenigo wijzi ging ondergaan. Voorts toonde do Minister zich bereid, te overwegen of tegemoetgekomen kan worden aan den wensch, in de commissie geuit, dat in de wet de grondslagen zullen worden vastgelegd, waarop bedrijven, even tueel in de gemeentebelasting zullen worden aangeslagen. Ook bleek hij zich goed rekenschap te geven van de moeilijkheden waarmee de gemeenten te kampen zouden hebben bij een belasting van de naamlooze vennootschappen, waarvan vele naar kleine gemeenten zouden uitwijken om de be lasting te ontgaan. In verband hiermede, zegde hij alsnog overweging toe van het denkbeeld om van de naamlooze vennoot schappen een rijksbelasting te heffen, waar van do opbrengst aan de gemeenten zou worden uitgekeerd. STEEDS MEER KLOOSTERS. De zuidelijke provinciën zijn niet uit sluitend de streken, waar voortdurend kloosters gesticht worden, zegt het Han delsblad; ook in 't oostelijk deel van Overijsel komen zij gaandeweg meer voor. Tijdens den Culturkampf in Duitschland werden Duitsche nonnenkloosters gevestigd te Noord-Deurningon in de gem. Denekamp en te Oldenzaal en later ook te Zenderen, gem. Borne, terwijl een klooster van Duitsche paters werd gesticht te Glaner- brug, gem Lonneker. Thans verrijst een klooster der zusters van St. Joseph uit Frankrijk te Glane in de gein. Losser. In diezelfde gemeente zal, niet ver van genoemd klooster, een klooster van de Duitsche paters Trappisten uit Würzburg in 't volgend jaar gebouwd worden om missionarissen te vormen voor 't zendings werk onder de heidenen in Zuid-Afrika. ALGEMEEN KIESRECHT. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- Dcmocratischen Bond heeft, na de beslissing der S. D. A. P., dat haar adresbeweging voor het algemeen kiesrecht een uitsluitend sociaal-democratisch karakter zou dragen, besloten aan de algemeene vergadering van November a.s. voor de stellen, een zelfstandige adrosbewoging tor hand te nemen. Het Alg. Ned. Werk. Verbond had tot hetzelfde plan reeds vroeger het besluit genomen. Het ligt in de bedoeling, ook met andere voorstanders van algemeen kiesrecht ten deze samen te werken. DE BAKKERSRADEN. Wij vernemen, dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de in- trekkiug van het wetsontwerp tot instelling der bakkorsradeu overweegt in verband met een denkbeeld, om bij de voorgeno men wijziging der arbeidswet (nieuwe ar beidsregeling) een instituut in te voeren, waariu het beginsel, thans vastgelegd in de voorgestelde ontwerp-wet tot invoering der bakkersraden, meer algemeen voor alle bedrijven zal worden toegepast. KAMERVERKIEZING ROTTERDAM V. De uitslag der gisteren te Rotterdam gehouden Tweede Kamer-verkiezing is, dat werden uitgebracht 4733 geldige stemmen (zoodat de volstrekte meerder heid 2367 stcuimeu is). Hiervan vereenig- den o p zich: mr C. Th. van Deventer (vnjz.-democraat) 439; de heer G. J. de Jongh (liberaal) 1541; de heer J. ter Laan (soc. democraat) 724. en de heer H. Ch. Vegtel (anti rovol.) 2029 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusscheu de hcoren De Jongh en Vegtel. DEFENSIE „GEHEIMEN". Men schrijft aan Het Vad.: Als een staaltje hoe vruchteloos het pogen is, om bijzonderheden op defensie gebied geheim te houden, kan dienen, dat in het November nummer van Jaargang 1883 der Mittheilungen aus dem Gebieto des Seewesons in een artkel, getiteld „Ucber Hartgusspanzer", overgenomen uit de Eugelsche Engineering, de meest belangrijke gegevens omtrent onze destijds in aanbouw zijnde pantserforten werden openbaar gemaakt; van een der verdedi gingswerken bevatte het aitikel zelfs uit voerige schetsen, aangevende de wijze van opstelling en behandeling van het geschut. In hetzelfde tijdschrift weiden de ïesul- taten aangetroffen van de schietproeven, die tot onderzoek van het pantsermateriaal dienden. Voorzoover mij bekend, was onze Regeering toentertijd reeds even geheim zinnig met deze zaken als thans. KOALITIE-GESCHILLEN. De „Maasbode" is woeden op den Haagscheu antirevolutionairen wethouder De Wilde, omdat die een gemeentelijke subsidie aan een algemeene leeszaal ver dedigd hoeft. Aldus: Wio principieel wil zijn en daarbij de teekencn des tijds verstaat zal zich niet weinig verbazen over deze houding van een christen met de qualiteit en de positie van den heer Do Wilde. Men zal ons opmerken, dat de geachte wethouder zich hier plaatste op zijn protestantsch beginsel van vrij onderzoek. Maar dan veroorloven irjj ons te zeggen dat dit beginsel misschien op geen ter rein zoo evenwijdig loopt met het libe rale beginsel der vrijheid als hier, het beginsel, dat om de bandeloosheid van zijn diepste en innigste wezeu al dien jam mer van moreel bederf over de geesten en heel de maatschappij van heden heeft uitgestort. De Brieven- en Telegrambestellers alhier verzoekeu aan de geachte burgerij van Amersfoort te willen mededeeleu dat op de door hen aangeboden kaarten moet gelezen inplaats van Stations-buslichting, buslichtiug aan het Post en Telegraaf kantoor. Tot tijdelijk onderwijzeres te Har derwijk is benoemd mej. W. J. Heere, thans tijdelijk werkzaam aan de openbare lagere school 2do soort alhier. De Vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" houdt Maan dag 31 October a.s. een algemeene leden vergadering in het schoolgebouw. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling: 1. Begrooting 1911. 2. Benoeming Commissie Rekening en Verantwoording 1910. 3. Verkiezing van vijf bestuursleden wegens periodieke aftre ding van mevr. B. de Pool-Roos en de heeren J. Bolk, J. W. Middelburg, dr. H. J. Reynders en F. Wesseling. 4. Mede- deelingen van het Bestuur. Bij beschikking van den Minister van Oorlog zijn benoemd tot kornet, de reserve wachtmeester van het le regiment huzaren, jhr. M. van Asch van Wijck, en W. C, C. van Romondt Vis. In Amicitia was gisterenavond weinig publiek. Een honderd menschen slechts op den eersten rang, terwijl tweede en derde raug bijna geheel gevuld waren. Dat gaf het gezelschap zeker aanleiding nog al vole coupures aan te brengen, zoodat we dan ook om tien uur al weer op straat stonden De voorstelling was anders uit stekend verzorgd, costumes en decors vielen te roemen, terwijl zang en actie der medespelesden alleszins lof verdienen. Vooral Conie Pinksen met haar sympa thiek geluid voldeed weer zeer goed, ter wijl Van Dijk als Njegus nog al eens de lachspieren in beweging bracht. Bovenal echter een woord van lof aan het klein maar uitmuntend orkest. We hopen, dat er vanavond meer pu bliek zal zijn, het gezelschap verdient zeker veel meer belangstelling. IIOMMERSON'S BIOSCOPE. Gisteren woonden we de openingsvoor stelling bjj in het bioscopetheater der heeren Hommcrson, eu we mogen zeggen, dat alles, wat we er te zien kregen, aan hooge eischen voldeed. Do verschillende prachtopnamen worden door den heer F. Hommerson zonder de minste trilling op het doek gebracht, wat aan de duidelijk heid zeer ten goede komt. Als zeer actu eel noemen we den brand der Brusselsche tentoonstelling, alsmede de vliegproevon van Jan Olieslagers, speciale opnamen der heeren Hommersom Een buitengewone prachtprojectie is „Het kunstwerk van den beeldhouwer", terwjjl de lachspieren danig in beweging worden gebracht bij „Een bezoek van den hypnotiseur". Dat do bioscoop Hommerson et fils hier gunstig bekend staat, bleek duidelijk bij het vrij drukke bezoek op den eersten kermisdag reeds, de voorstelling Tan 6 uur ging zelfs voor een overvolle tent. Wie dan ook iets fraais wil zien, kunnen we een bezoek ten volle aanraden. Voor Woensdag eu Donderdag, als ook voor do kindervoorstelling op morgenmiddag kon digt de Directie een geheel nieuw program ma aan. Uit recensies van verschillende bladen, blijkt, dat de films werkelijk tot het beste op bioscopisch gehied belmoren. Ten slotte zij nog vermeld, dat alle tafereelcn duidelijk worden verklaard door den heer N. Hommerson, het jongste lid der firma, terwijl de pianobegeleiding van den heer Blazer zeer verdienstelijk is. De regie is in handeu van den te dezer stede zeer gunstig bekenden regisseur, den heer N. Broekema. We hopen, dat do heeren Hommerson, die werkeljjk alles doen om het nieuwste te geven, deze week een zeer druk bezoek zullen hebben. De eerste kermisdag was niet bepaald druk, maar wol was er nog al veel dronken volk langs den weg. De politic moest er dan ook reeds 5 inrekenen, waarvan er 3 een onderkooien vonden onder „de Beurs" terwijl er 2 naar het bureau van politie werden gebracht. In het politiohotel werd gisteren avond weder aan 9 personen nachtverblijf verleend. De kermis schijnt heel wat onge- weuschte gasten in de stad te hebben gebracht. De politie let nu dan ook dub bel toe enmocht al eenige gesignaleerden aanhouden. Zoo ook gisteren weer twee. De een betaalde f 9 boete en werd daarna in vrijheid gestold, terwijl do ander naar Utrecht is overgobracht. AGENDA. 25 Oct. Operette-Ensemble in Amicitia. 25 Oct. Kamer van Koophandel. 2fc>27 Oct. Henri ter Hall in Amicitia. 28—29 De Hagespelers in Amicitia. 31 Oct. Alg. Verg. Industrieschool. Schoolge bouw. 4 Nov. Uitvoering Amcrsf. Muziekver. in Amicitia. 481125 Nov. Cursus voor Vrouwen kiesrecht in de Zwaan. 21 Nov- Uitvoering U. O. T. in Amicitia. Moord. Zaterdagavond omstreeks half acht is in haar woning in een hofje in de Koningstraat te 's Gravenhageeen 86-jarig vrouwtje vermoord. De vermoorde 86-jarige vrouw is genaamd Anna Maria Genegten, geboren D e I d i k. Zij was sedert 7 maanden weduwe. Het feit dat de moord te ongeveer half acht gepleegd en de politie eerst in den nacht gewaarschuwd is, laat zich, gelijk vader blijken zal, door de omstandigheden verklaren Op het gemelde uur hoorden de bewoners van het Hofje gegil, komende uit de rich ting van de woning der weduwe Genegten. Een buurman begaf zich naar het huisje, trachtte de deur te oponeu met sleutels en daarna te forceeren, maar het gelukte evenmin als het openen van het venster. Hij tikte op het venster en riep de weduwe iets toe, waarop met zwak geluid geant woord werd „ik kan niet opendoen, ik ben zoo ziek". Daarop heeft men een juffrouw gewaarschuwd, een vroegere be woonster van het Hofje, die nog geregeld driemaal daags de weduwe Genegten.voor een wonde aan het been kwam verbinden. Deze juffrouw heeft ook getracht binnen te komen, maar zonder resultaat. Ook haar werd met zwakke stem, op een vraag om open te doen, in ongeveer geljjken geest geantwoord als aan don buurman, op wiens eerste poging om de deur te openen, on middellijk was gevolgd het uitdraaien van het lichc in het huisje. Inmiddels bleef de woning der weduwe gesloten. De buren gingen in het hofje hetgebeurde bespreken, om daarna in de woning te gaan van den man, die het eerst getracht had de weduwe op haar gegil te hulp te komen. Alleu waren slechts eenige oogenblikkcn binnen, toen de naaste buurman van de vermoorde vrouw, een zekere G., schilder van beroep, kwam zeggen dat de deur van het huisje van de weduwe Genegten open stond en dat men dus kon binnengaan. Daar vond men toen de weduwe, gekleed, zittende op een stoel voor de bedstee, het hoofd met een slaapmutsje bedekt. De bu ren constateerden onderling dat de vrouw dood was, maar dachten ook toen nog niet aan misdaad. Die gedachte kwam eerst op toen een neef van de weduwe Genegten was geko men, de heer van Nooy, een timmermans- patroon, die eiken Zondag bij zijn tante kwam, haar pensioen inde, en die in staat was vast te stellen dat f 140 en eenige gouden sieraden (horlogeketting, oorbellen enz werden vermist. Inmiddels was het half één in den nacht geworden toen de inspecteur van politie, de heer J. L. Walstein, van het bureau Van dei Veunestraat, van den diefstal op do hoogte werd gesteld Hij begaf zich onmiddellijk naar het Hofje en bevond, dat behalve diefstal, het zoo veel ernstiger misdrijf van moord was gepleegd. De vrouw had een groote wonde aan den slaap, terwijl het hoofd en het nachtmutsje met bloed waren bevlekt. De inspecteur waarschuwdejonmiddellijk do justitie en zijn chefs, die eenigen tijd daarna ter plaatse waren, Justitie en politie namen nog in den afgeloopen nacht een groot aantal personen verhooren af, lerwjjl ook twee politie honden in dienst werden gesteld Nadat de honden reuk hadden genomen volgden zij het Bpoor naar de woning van den voornoemden schilder G. In dit feit en in de zonderlinge gedragiugen en de minder gunstige reputatie van dezen man, vond de justitie aanleiding G. en diens vrouw in bewaring te stellen. Het lijk van de weduwe Genegten werd ter schouwing naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Gisteren werd het onderzoek in deze treurige zaak voortgezet. Naar wij vernamen verklaren G. en zijno vrouw niets van het misdrijf te weten. G. was eenige weken werkloos, terwijl het echtpaar eerst twee maauden in het hofje naast de weduwe Genegten woonde. Vrouw G., de mede-aangehoudene, deed voor de weduwe vaak boodschappen. De vermoorde vrouw was namelijk ziekelijk en hulpeloos en had dus bijstand van anderen noodig. In verband met den moord werden nog aangehouden een 21-jarige kellner, wonende in de Naaldwijksche straat en zijn bijzit, die eenmaal per week bij de vermoorde als werkvrouw huiselijke diensten verrichtte. Beiden zijn echter na eenigen tijd in be waring te zijn gehouden, weder op vrije voeten gesteld. Vermoed wordt, dat niet de gearresteerde buren den moord zouden hobben bedreven, maar dat een derde, naar wien thans gezocht wordt, de dader is en

De Eemlander | 1910 | | pagina 2